dental turizm

Günümüzde tüketici ihtiyaçlarının hızlı değişim ve gelişimine bağlı olarak yeni turizm alanları meydan gelmiştir. Sağlık turizmi son yılların en çok gelişim gösteren ve kitleler tarafından tercih edilen bir alan olarak bilinir. Bu turizm alanlarından bir tanesi de dental turizmdir. Türkiye, kaliteli  sağlık hizmetleri ve ileri düzeyde teknolojik ekipmanları ile dental turizmdeki öncü ülkelerden biridir.

Kaliteli sağlık hizmetlerini uygun fiyatlar ile almak isteyen ve aynı zamanda keyifli vakit geçirmek isteyen birçok hasta da dental turizm için Türkiye’yi tercih eder. Şimdi dental turizmin ne olduğundan, avantajlarını ve nasıl geliştirilebileceğini detaylı olarak ele alalım;

Dental Turizm Nedir?

Son yıllarda insanların sağlık sorunları ile ilgili tedavi olmak amacıyla yurt dışına gitmeleri yaygın hale gelmiştir. İnsanlar diş sağlığı için de dental turizmi tercih etmeye başlamıştır. Dental turizm, diş tedavi hizmeti alabilmek için ülke sınırlarının dışına seyahat etmeye denir. Kişiler dental turizm ile hem diş sağlığı ile ilgili tedavi hizmeti alırken hem de ülke dışına çıkarak seyahat etme ve tatil yapma imkânlarını da elde etmiş olur. Bunlardan yola çıkarak en genel tabiriyle dental turizmi, diş sağlığı hizmeti almak ve tatil yapmak amacıyla ülke dışına seyahat etmek diyebiliriz.

Dental Turizm Nasıl Yapılır?

Dental turizm yapılırken izlenecek yol ve yöntemler vardır. Bu yol ve yöntemler istisnai durumlar hariç genelde şu şekilde ilerlemektedir;

 • İlk olarak hastanın kendi ülkesinde çektirdiği panoramik röntgen dijital ortamlar aracılığı ile hekime ya da sağlık kuruluşuna gönderilir.
 • Hekim röntgeni inceleyerek kişiye belirli bir tedavi planlaması yapar.
 • Bu plan doğrultusunda tedavi olmak isteyen kişiye tedavi süresi, maliyet ve planlama ile ilgili bilgiler ayrıntılı olarak mail yoluyla gönderilir.
 • Tedaviler  ortalama bir haftalık bir süre içerisinde tamamlanır.

Dental Turizmde Türkiye’nin Avantajları

Türkiye, dental turizm açısından birçok ülkeye göre oldukça avantajlıdır. Türkiye’de uygulanan sağlık hizmetleri Avrupa’da uygulanan sağlık hizmetleri ile aynı kalitede olmasına rağmen daha ucuza tedavi olabilme imkânı sağlar. Bunun dışında Türkiye aynı zamanda tedavi olurken tatil yapmak için de oldukça ideal ve cazip bir ülkedir. Tüm bu ve bunun dışındaki birçok avantaja bağlı olarak da Türkiye dental turizm açısından oldukça talep gören bir ülkedir.  Dental turizmde Türkiye’nin avantajlarını ayrıntılı olarak şu şekilde ele alabiliriz;

 • Kaliteli sağlık hizmetleri ve ileri teknoloji sağlık ekipmanları ve cihazlarının mevcut olması. Türkiye’de kullanılan sağlık cihazları Avrupa’da kullanılan sağlık cihazları ile aynı ölçüdedir.
 • Tedavi maliyetlerinin birçok ülkeye kıyasla çok daha ucuz olması. Avrupa ülkelerinde tedavi masrafları oldukça yüksek maliyetlerdedir.
 • Dental turizmin bir parçası haline gelen tatil için Türkiye’nin adeta eşsiz bir konuma ve imkânlara sahip olması. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke ve geniş tarihi ve doğal zenginlikleri ile bu anlamda çok tercih edilen bir ülkedir.
 • Tedavi için bekleme süresinin kısa olmasından kaynaklı zaman açısından tasarruf sağlaması,
 • Ucuz ulaşım imkânı ve seçenekleri.

Dental Turizm Nasıl Geliştirilebilir?

Sağlık turizmi Dünya’da en çok gelişen sektörlerden biridir. Türkiye’deki gelişmiş bir sağlık turizm ağına sahiptir. Ülkemizdeki sağlık turizmi kollarından biri olan ve çok tercih edilen bir kolu da dental turizmdir. Dental turizm son yıllarda geniş bir yayılım gösteren bir alan olarak öne çıkar. Dental turizm Türkiye ekonomisi içinde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde diş sağlığı tedavisi için hizmet veren hastanelerin kliniklerin de ilgisi bu alan üzerine yoğunlaşmış durumdadır. Bu yüzden de hastane ve klinikler de dental turizmin nasıl geliştirilebileceği konusunda araştırmalar yapar ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdür. Yazımızın devamında  dental turizm faaliyetlerinin nasıl geliştirilebileceğinden bahsedeceğiz. 

 • Öncelikle klinik ya da hastanenizin dental turizm için uygun şartlar taşıması gerekir.
 • İyi bir ekip oluşturmalı ve görev dağılımı yapılmalıdır.
 • Klinik ya da hastanenizi tanıtıcı reklam çalışmaları, tanıtım filmleri ve reklam çalışmaları yapmalısınız. Bu reklam faaliyetlerini özellikle sosyal medya platformları gibi dijital ortamlarda aktif bir şekilde sürdürmek dental turizm geliştirme çalışmalarınıza büyük katkı sağlar.
 • Eğitimli müşteri hizmetleri personeline ihtiyacınız vardır. Çünkü hastalar ile tedavi öncesi kurulacak iletişim büyük önem taşır. 
 • Sadece dental turizme yönelik bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede klinik ya da hastane ile ilgili tanıtım, tedavi süreci ve hizmetler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyen hastalar rahatlıkla hızlı bir şekilde aşklındaki sorulara da cevap almış olur.
 • Avrupa, Balkanlar ve Körfez ülkelerindeki acenteler ile temas halinde olmalısınız. Bu acenteler sizlere birçok yabancı hasta kazanmanız konusunda oldukça yardımcı olur.
 •  Doğru bir ajans ile çalışırsanız hedef kitlenize yönelik çalışmalar sayesinde reklamlarınız doğrudan hedef kitleniz ile buluşma olanağı kazanır. Web siteniz trafik çeker  ve dijital platformlardaki varlığınız ve etkileşimleriniz artar. Böylelikle daha çok hedef kitleye ulaşır dental turizm geliştirme çalışmalarınızda büyük bir yol kat edersiniz. 

S.S.S

Sağlık Turizminde Dental Turizminin Payı Nedir?

Dünya sağlık turizmi verilerine göre dental turizminin payı %25’tir.

Dental Turizmde Öne Çıkan Ülkeler Hangileridir?

Dental turizmde liderliği Meksika çekmektedir. ABD ile komşu olmasından dolayı en çok sağlık turistini ABD üzerinden çekmektedir. Dental turizmde ikinciliği Hindistan almaktadır. Hemen ardından neredeyse yok denecek kadar bir farkla Macaristan gelmektedir. Macaristan’da dental turistlerin geneli Avrupa’dan gelmektedir. Hindistan’a ise Asya ülkeleri tarafından turist akını bulunmaktadır. Dental turizmde öne çıkan diğer ülkeler sıralaması ise şu şekildedir; Polonya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosta Rika, Tayland, Malezya, Singapur, Türkiye. Bu sıralamaya göre dental turizmde ülkemiz dünya çapında 12. Sıralamadadır. Bu sıralama yıllara göre değişkenlik gösterse de yeri hemen hemen aynıdır. Bazen bir – iki sıra öne atlamakta bezen gerilemektedir. Bu veriler 2017 yılının istatistiklerine dayanılarak hazırlanmış olup kaynak link yazının en altında paylaşılmıştır.

Dünya Dental Turizmde En Çok İstenen Hizmetler Nelerdir?

En çok talep edilenden en az talep edilene göre sıralama şu şekildedir; Estetik Diş Dolgu Operasyonları, Diş Beyazlatma İşlemleri, İmplant, Ortodonti, Estetik Lamina, Dentap SPA, Gülüş Estetik Operasyonları ve Diş Protezleri kapsamında veriler elde edilmiştir.

Kaynakça:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/382312

http://www.implantder.org/sektor-analizi/

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1152670

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir