profesyonel seo uzmanı

SEO, sitelerin arama motorlarında görüntülenme olasılığını artıran, ilgili anahtar kelimelerde daha ön sıralarda görüntülenebilmesi için geliştirmeleri içeren bir dizi tekniktir. Elbette bir dizi teknik derken birkaç işlemden söz etmiyoruz. Oldukça kampsalı ve uzmanlık gerektiren bu sürecin, bazı analiz araçlarına da ihtiyacı bulunuyor ki, seo analiz araçları bu noktada kullanımı söz konusu olan araçlar olarak karşımıza çıkıyor.

Detaylı SEO analizi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını eğer sitemize seo yaptırıyorsak veya yaptırmayı düşünüyorsak bilmek durumundayız. Ayrıca bu araçlar zaten seo uzmanlarının yaygın biçimde kullandığı araçlar içerisinde yer alır. Peki bu araçlar hangileridir?

SEO Analizi Araçlar

SEO, birkaç boyuttan oluşur. Site içi ve site dışı olmak üzere süreçler ikiye ayrılabilir. Bu noktada site içi seo analizi de birkaç boyutta incelenir.

  • Web sitesi yazılımsal özellikleri
  • Sunucu özellikleri
  • Web sitesi erişilebilirlik özellikleri
  • Web sitesi içerik özellikleri

Bu özelliklerin tamamını tek kalemde analiz edebileceğimiz bir araç yoktur. Google insights ve Yandex Metrica, site hızı ve erişilebilirlik noktasında bize veri sunuyor olsa da, bu veriler tek başına detaylı olarak kabul edilmez. Ayrıca özellikle Google, site hızı ve kullanıcı deneyimi noktasında bir veriye ulaşmanızı sağlıyor olsa da, bu veri yeterli değildir.

Ayrıntılı SEO Analizi Aşamaları

Site hızı ölçümü

Site hızı önemli bir seo ölçeğidir. Sitenizin doğru bir sunucuda barındırılıp barındırılmadığı ve yazılımın temel özelliklerinin seo ile uyumlu olup olmadığı bu seviyede belirlenen bir husustur. GTmetrix; hali hazırda dünyada en çok kullanılan site hızı ölçüm aracıdır. Sağladığı puanlar doğrudan Google seo skoru üzerinde etkili ve detaylı veriye ulaşabileceğiniz verileri içerir. Ayrıca GTmetix ve Yslow değerlendirmeleri için herhangi bir ücret de ödemezsiniz.

Kod Yapısı ve Hataların Değerlendirilmesi

Web siteleri elbette hatalar içerebilir. Özellikle html kod hataları, sitelerin verimliliğini azaltır ve google gibi arama motorları içerisinde çok fazla kod hatası bulunan siteleri taramaz veya düşük profilli olarak değerlendirir. Bu durumda sitenizin arama motorunda yükselebilme durumu yoktur.

Her ne kadar CMS (content managemen system) olarak bildiğimiz yapılar bu kod hatlarına çok nadir sahip olsa da, site içine yerleştirilen özle bir kod veya kaynak kodlarda yer alan hatalar buna sebep olabilir. Ayrıca elle yazılan tüm sitelerde kodlama hatası olabilir. Bu hataların giderilmesi için tespit edilmeleri gerekir ki, bu noktada online tarama araçlarını kullanabiliriniz. W3C bu amaç için geliştirilmiş en kapsamlı ve ücretsiz araç olarak sınırsız biçimde size sunulur Bu ara üzerinden tüm kodlama hatalarınızı görebilir ve düzenleme yapabilirsiniz. 

Ancak unutmamak gerekir ki, bu araç sitenizin seo değerlendirme aracı değildir. Html kod hatalarının giderilmesi seo değerlendirmesinin sadece bir boyutudur.

Erişilebilirlik ve kullanıcı deneyimi

Sitenizin kullanıcı deneyimi ve erişilebilirlik özelliklerinin seo üzerindeki en majör etkenler olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Google yeni algoritmasında, kullanıcısının sitenin hangi alanlarında ne kadar vakit geçirdiğini ölçek ki, bunun için sunucuların ön belleklerinde yer alan verileri analiz eder. Bu verileri google gibi analiz edebilen ve size veri sunan araçlar elbette vardır. Fakat bunların ücretsiz olanlarının başında elbette Google insights gelir. Insights araçları her ne kadar size kullanıcı sayfanın neresinde ne kadar zaman geçiriyor söylemiyor olsa da, sitenizin hangi standartlara sahip olması gerektiğini ve şu an ne durumda olduğunu söylüyor. 

Tabii bunun için Ahrefs, Majestic Seo gibi ücretli araçları da kullanabilmeniz mümkün. Bu araçlar size biraz daha detaylı ve tek kaynaktan veri aktarıyor olsa da, 40 dolar ile 200 dolar arasında değişen maliyetlere katlanmanız gerekebiliyor. Aynı şekilde Semrush gibi online değerlendirme araçları da oldukça yüksek maliyetlerle size bu verileri sunabiliyor.

Meta Analizi

Sitenizde yer alan her sayfanın meta girişlerinin mükemmel biçimde yapılmış olması gerekir. Aksi durumda siteniz bütünüyle görünmez hale gelebilir. Seo anahtar kelimelerinin girilmesi, description ve title slug gibi girişlerin yapılması hayati öneme sahiptir. Sitenizin her sayfasının ayrı ayrı bu analizden geçirilmesi de yine detaylı seo analizi bileşenlerinden bir tanesidir. Bu analizi tek başına bütünüyle ve ücretsiz yapan bir sistem maalesef bulunmaz. Yine Ahrefs ve Semrush gibi sitelerin ücretli araları veri elde etmek için kullanılabilir.

İçerik yeterliliği

Sitenizin içerik yeterliliği manuel olarak analiz edilmesi gereken bir kriterdir. Bu noktada elbette bazı yazılımlar kullanılabilir ancak bu yazılımlar binlerce dolarlık maliyet anlamına gelir. Profesyoneller dışında bu tür yazılımların kullanımı yaygın değildir. 

Web sitenizin içerikleri, Google temel kriterlerine ve rakiplerin değerlendirilmesine bağlı olarak yeterli veya yetersiz olarak adledilebilir. Google’a göre 300 kelime ve üzeri kullanıcıların sitede yeterince zaman geçirmesi için baz standarttır. Ancak anahtar kelimenin rakip siteleri daha uzun metinler kullanmış veya sitede daha fazla zaman geçirmişse, bu seviyeye ulaşmak gereklidir. 

Analytics

Sitenizin pek çok seo parametresine analytics araçları ile erişebilirsiniz. Özellikle kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman geçirdiği konusu analizin en önemli bileşenlerindendir. Bounce Rate; Google’ın günümüzde en çok dikkat ettiği husustur. Bir kullanıcı sitede ne kadar uzun süre kalırsa, site o kadar kıymetli kabul edilir. Bunun yanında sitenize gelen kaynakların ölçümü bakımından da analytics faydalı bir araçtır.

Web Yöneticisi Araçları (Console)

Google yakın zamanda değiştirdiği web yöneticisi araçlarını, site sahiplerinin sitelerinin Google üzerinde nasıl göründüğünü görebilmesi için sunar. Aynı araç, Yandex ve Bing için  de söz konusudur ancak bu yapıların araçları Google kadar gelişmiş değildir. Ancak altını çizmek gerekir ki, Console SEO analizi yapmanızı sağlamaz. Uzun vadeli bir araçtır ve siteniz hakkında düzenli bilgi toplarken kullanabileceğiniz bir araçtır.

Site Dışı Seo Analizi

Sitenizin sadece içeride değil, dışarıdaki durumu da, seo değerlendirmek kriterlerinden birisidir. Sitenize gelen bağlantılar ve bu bağlantıların nitelikleri önemli birer seo kriteridir. Bu değerlendirme de en az site için seo analizi kadar karmaşık süreçlerdir.

Spam Score ve Bad Link Analizi

Sitenizin spam skoru, harici araçlar tarafından ölçülebilir. Neredeyse tüm seo analiz araları spam skor denetimi yapar. Ancak ücretsiz kaynakların hiç birisinde buna sebep olan etkenlere erişilemez. Bunun için ücretli analiz araçları kullanmanız gerekecektir ki, aynı durun, bad link (zararlı backlink) içerikleri için de geçerlidir. Google zararlı bağlantıları zaman içerisinde tespit edip size bildiriyor olsa da, bunu beklemeniz durumunda sitenizin ciddi bir seo zafiyeti ortaya çıkması söz konusu olacaktır. 

Öncelikle bu denetimi yapmalı, negatif seo çalışmaları dahil olmak üzere rakiplerinizin de değerlendirmesini kapsayan detaylı bir analiz gerçekleştirmelisiniz.

Profesyonel Destek Alın

Gördüğünüz gibi ayrıntılı SEO analizi oldukça karmaşık bir iştir. Bir çok bileşeni bulunur ve her aşaması için ayrı maliyetler söz konusu olabilir. Bu durumda kendi imkanlarınızla seo sorununu çözebilmeniz oldukça güçtür. Bunun yerine gerçek seo uzmanlarından destek alabilir, en iyi neticelere erişebilirsiniz. Bu profesyonel süreçlerin kendi başınıza üstesinden gelmek yerine hemen bir uzmana ulaşın ve siz de arama motorlarında görünür olun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir