dijital medya planlaması

Günümüz dünyasında dijital pazarlama, markanızı ,işletmenizi ve ürünlerinizi potansiyel müşterilerinize ulaştırma yönünde bir hayli büyük bir rol almaya başladı. İşletmenizin başarılı olmasını istiyorsanız, markanızın çevrimiçi dünyaya taşımanız  ve işletmenizi bu dünyaya  göre tanıtmanız gerekir. Dijital pazarlama ve dijital medya planlaması, arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi çeşitli çevrimiçi ortamlar kullanılarak yapılır. Dijital medya nedir ve dijital medya planlaması nasıl yapılır gelin birlikte öğrenelim.

Dijital Medya Planlama Nedir?

Tıpkı basılı medyanın patlama yaşadığı dönemlerde olduğu gibi, reklam verenler markalarını tüketicilerinin görmesi için yerel gazetelerden yer satın almak zorunda kaldı. Bu uygulama günümüzde hala yaygın olsa da dijital medya özellikle küçük işletmeler için eskisinden çok daha fazla fayda sağlayarak daha popüler hale geldi. Dijital medya terimi, web sitelerini, blogları, dijital dergileri, sosyal medyayı vb. şeyleri kapsayan geniş medya biçimidir. Temel olarak da izleyiciye ulaşan çevrimiçi herhangi bir ortamdır diyebiliriz.

Site yöneticileri sitelerinde reklam alanı satarak kazandıkları parayı en üst düzeye çıkarırken, reklam verenlerin çok sayıda tüketiciye daha düşük bir fiyata ulaşmasına olanak tanıdığından bu reklamcılık türü popüler hale geldi.

Pek çok işletme artık dijital reklamcılığı tercih ediyor çünkü sadece daha ucuz değil, aynı zamanda reklamınızın gerçekte ne kadar etkili olduğunu, çalışıp çalışmadığını ölçebilir ve işe yaramazsa buna göre değiştirebilirsiniz. Alana bağlı olarak ödeme yaptığınız gazetelerin aksine, örneğin bir başlık reklamı tam sayfa reklamdan daha ucuza mal olur, dijital reklamcılıkta belirli bir fiyat ödersiniz ve reklamınız buna göre gösterilir. Ayrıca dijital reklamcılık, bütçelerine göre harcama yapabildikleri için küçük işletmeler için çok daha faydalıdır.

Soruya geri dönersek, dijital pazarlamada medya planlama, hedef kitlelere bizlere kolayca ulaştırmak için çeşitli stratejiler uygulanması sürecidir diyebiliriz. Bu süreçte alıcının tanıtmak istediği ürünü, hedef kitleyi ve nihai hedefleri de göz önünde bulundurması gerekir. Buradaki temel amaç , dijital reklam ile satışları veya geri dönüşümleri maksimize etmek olmalıdır . Bu, etkili kampanyalar oluşturarak yapılabilmektedir. İşte bu tüm planlama süreci için öneriler.

 

Dijital Medya Planlama Süreci  

Dijital medya planlamada süreç planlama ile başlar. Planlama aşaması kapsamlı bir kitle araştırmasını içerir ve bu, başarılı bir kampanya oluşturmanın en önemli adımıdır. Ürününüze veya ulaşmak istediğiniz amacınıza  bağlı olarak, hedef kitlenizin kim olduğuna ve ortama göre nasıl değiştiklerine karar vermek gibi birçok şeye odaklanmanız gerekmektedir. Bunu anladıktan sonra, kampanyanız için gerçekte ne kadar harcamak istediğinizi ve bunun yüzde kaçının garantili ve garantisiz envanter olacağını planlamanız gerekecek.

Reklam Vermek Veya Reklam Alanı Satın Almak

Bu süreçteki bir sonraki adım ise kendinize ait bir reklam alanı satın almak veyahut reklam vereceğiniz dijital medya platformlarında birer reklam oluşturmaktır. Hedef kitlenizi belirledikten ve bütçenizi belirledikten sonra reklam verme işlemini başlatabilirsiniz. Reklam verme  amacınız , düşük bir maliyetle maksimum hedefe ulaşmak ve aynı zamanda envanterin gösterim başına alınıp satıldığı gerçek zamanlı etkileşimler olmalıdır. Hedef kitleniz, mobil, video, arama ve sosyal medya gibi her dijital medya pazarlama kanalındaki gösterimlerden herhangi biriyle etkileşimde bulunabilir. Bu etkileşim sonrası hedef kitlenizi tanıma odaklı yenilikçi fikirler geliştirebilir ayrıyeten

Ürün Siparişi Sonrası Veya Etkileşim Sonrası

Reklam kampanyanız  yürütüldüğünde, reklam kullandığını medya platformuna gönderilir oradan  sunucuya aktırılarak ardından hedeflenen kitleye gösterilir . Alıcı-satıcı ilişkisinde ise alım işlemi gerçekleştikten sonra da bu aşamaya devam eder. Bu, siparişte yapılması gereken herhangi bir revizyon olması durumunda geçerlidir. Etkileşim odaklı reklamlarda ise kullanıcılardan alınan geri dönüşler kontrol edilmelidir

Ürün veya Etkileşim Sonrası Analiz

Analiz, başarılı bir kampanya için en önemli adımlardan biridir. Bunda işletmeniz veya firmanızın  reklam sunucusundan edinilebilen birinci taraf yayınlanma verilerine ve ajansın reklam sunucusundan edinilebilen üçüncü taraf yayınlama verilerine ulaşabilirsiniz. Kampanyadaki her şeyi, belirli reklam öğelerinden kampanyanın tamamına ve hatta kampanyalar arası analiz sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kampanyanın ortasında bütçenizin iyi harcanıp harcanmadığını da değerlendirebilirsiniz.

Verileri Bağdaştırmak

Medya planlama ve satın alma sürecinin son adımı bağdaştırmadır. Bu süreç boyunca, ajanslar ve reklam verenler tüm yayın verilerini, çalışmalarını ve diğer finansal argümanları karşılaştırır bu verilerdeki farklılıkları bağdaştırır. Reklam maliyetleri, dönüşüm oranlarına göre hesaplanarak bir rapor oluşturulur. Bu rapor maliyet tasarrufu ve daha verimli çalışma süreci için yapılır.

Dijital Medya Planlamanın Faydaları Nelerdir ?

Bildiğimiz gibi dünya değişiyor ve internetin popülaritesi giderek artarken, reklamcılık artık sadece tek yönlü bir yol değil. Dijital pazarlama ve medya hayatımıza girdiğinden beridir tüketicinin satın alma davranışında çok önemli bir rol oynamaya başladı. Tüketiciler artık bir şeyleri  satın almadan önce ürün ve hizmetler hakkında araştırma yapmak için dijital platformları kullanıyorlar, ve ayrıca dijital kuponlar kullanarak kendilerine fayda sağlıyor, yerel fırsatlar bulup tıkla ve ara yeteneklerini kullanarak dijital reklamlar aracılığıyla yerel işletmeleri arıyorlar. Bu medya türü, alıcılar ve satıcılar arasında daha fazla etkileşim yarattı. Yalnızca reklamlarının başarısını izlemelerine yardımcı olarak reklam verenler için değil, aynı zamanda tüketicilere tam olarak aradıkları şeyi vererek onları da yararlı hale getirdi.

Basılı reklamcılık gibi emsalleriyle karşılaştırıldığında, dijital pazarlama uyarlanabilir ve tüketici merkezli hale geldikçe konumu ve etkisi artacak. Diğer reklamcılık biçimlerinden farklı olarak tüketicilere anlık ihtiyaç ve isteklerde hitap ediyor ve Google Adwords‘ün iyileştirilmesiyle bu tür reklamcılık yakın zamanda duracak gibi hiç görünmüyor.

Dijital medya satışı sadece reklamcılar için değil, işletmeler için de faydalıdır. Yalnızca marka farkındalığını ve bağlılığını artırmakla kalmayıp aynı zamanda satışları artırarak bloglarından, web sitelerinden, dijital dergilerinden ve neredeyse her türlü dijital içerikten kar elde etmelerini sağlar. Peki medya planlamasının hiç sorunu ve zorluğu yok mu ? Tabi ki de var.

Medya Planlamasının Sorunları ve Zorlukları

Medya planlaması bazı işletmeler için zor olabilir çünkü hesaba katılması gereken pek çok faktör vardır ve birçoğu medya planlama stratejilerinin ve süreçlerinin pazarlama ile birlikte modernize edilmediğine inanmaktadır.

Zorluklar ve sorunlar aşağıdaki gibidir ancak  tabii ki bunlarla sınırlı değildir:

Tüketici Düzeyinde Hedefleme : Medya planı, derinlemesine pazarlama analitiği gerektiren hangi tür mesajların kendilerinde yankı uyandırdığını belirlemek için tüketicileri parçalı bir düzeyde anlamalıdır anlayamaz ise ayırdığı bütçe ve zaman boşa gidecektir.

Platform Tercihi : Markalar, hedef kitle üyelerinin ne zaman ve nasıl etkileşimde bulunduklarını hedefleyen çeşitli kanalları ve platformları da bilmelidir . Bu, kampanyaları yürütecekleri medyayı etkili bir şekilde seçmelerine olanak tanır . Tüm bunlar bütçe ve medya harcamaları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Eğer yapılmazsa kötü sonuçlar doğuracağı gibi bu da diğer zorluklardan biridir.

Yoğun Bütçe Odağı:  Medya planlaması, müşteri katılımından çok bütçe etrafında dönmeye devam ediyor. Pazarlamacıların kampanyalar yayınlanırken ve yeni iç görüler keşfedilirken rotasını düzeltmelerine olanak tanıyan bir bütçe ve planda sınırlı esneklikler vardır. Modern medya planlaması, daha başarılı olurlarsa bütçeyi farklı kanallara tahsis etme esnekliğini gerektirir. Eğer başarılı olunmaz ise bütçenizi boşa harcamış olacağınızı da unutmayınız.

Ölçümleri Entegre Etme : Çevrimiçi ve çevrimdışı çok sayıda kanal olduğundan, pazarlamacıların bu kampanyaların başarısını birbirleriyle birlikte ölçerek hangilerinin en etkili ve hangilerinin güncellenmesi gerektiğini belirlemesi çok daha zor hale geldi.

Günümüzde medya planlamasının, esnek bütçeler ve kampanya içinde medya planı optimizasyonlarına izin veren gerçek zamanlı, birleşik ölçümler kullanarak tüketici deneyimine odaklanması gerekiyor.

Sonuç olarak dijital medyanın önemi önümüzdeki yıllarda daha da artıp çok büyük bir sektör haline geleceğine inanıyoruz. Dijital medyanın getirileri düşünüldükçe ve planlama iyi yapıldıkça mükemmel sonuçlara varmak aşikardır. Sizler de dijital medya planlamalarınızı oluşturabilir konu hakkında bilginiz yoksa bir uzmana başvurabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir