Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama ajansı, , internet üzerinden kullanılabilen tüm dijital mecradaki pazarlama faaliyetlerini yöneten ajanstır. Peki, dijital pazarlama ajansı ne iş yapar, kişi ve kurumlara nasıl bir hizmet verir ve ne gibi getiriler sağlar?

Tüm bu soruları yanıtlamadan önce “Pazarlama nedir?” sorusunu yanıtlayarak bir temel oluşturmak daha faydalı olacaktır. Pazarlama, ticari bir terim olup en genel tanımıyla Bir ürünün, bir malın, bir hizmetin satışını geliştirmek amacıyla tanıtmayı, paketlemeyi, satış elemanlarının yetişmesini, piyasa gereksinimlerini belirlemeyi ve karşılamayı içeren etkinliklerin bütününü ifade etmek için kullanılır. Pazarlama tanımında bu faaliyetlerin hangi kanallar aracılığıyla yapılacağına değinilmez. Bu nedenle pazarlama faaliyetlerinde sürekli bir gelişim vardır.

Dijital ajans kavramı, pazarlamanın dijital alanında faaliyet gösteren ajanslar için kullanılan bir terimdir. “Dijital Ajans” kavramı günümüzde çok genel bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü dijital pazarlama içerisinde birçok özelleşmiş alan mevcut. Kimi ajanslar bu alanlardan birkaçında hizmet verirken, bazıları sadece bir alana odaklanıyor.

Dijital Pazarlama Ajansları Hangi Konularda Hizmet Verir?

Performans Pazarlama Ajansları

 • SEO – Search Engine Optimisation – Arama Motoru Optimizasyonu
 • SEM – Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlaması
 • Google Analytics (Site trafik analizi)
 • Performans Raporları

Arama motorlarında reklam ve organik trafikte üst sıralarda yer alma hizmetleri sunan ajanslar, SEM ajansları olarak anılır. Bazı ajanslar sadece SEO hizmeti verebilir, bu ajanslara SEO ajansı denir. Bu nedenle bu tür ajanslara “Performans Pazarlama Ajansları” denilir.

Sosyal Medya Ajansları

 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Facebook ve Instagram Reklam Yönetimi

Sosyal medya strateji oluşturma, sosyal medya yönetimi, sosyal medya takibi (monitoring) ve sosyal medya aplikasyonları geliştirme işlerini yapan ajanslara sosyal medya ajansı denir.

Tasarım Ajansları

 • Creative Writing (Yaratıcı Yazar)
 • Graphic Design (Grafik Tasarım)

Doğru hedef kitleye doğru reklam yapılabilmek için bu nokta büyük önem arz eder. Firmayı ve firmanın vizyonunu, misyonunu, ürünlerini tanıtacak şekilde sloganlar bulunur ve yine bunlara paralel olarak logo, broşür, reklam filmleri hazırlanır.

E-mail Marketing Ajansları

 • E-posta Pazarlaması (E-mail marketing)

Toplu E-posta gönderilmesi, bu epostaların geri dönüşlerinin takip edilmesi ve diğer pazarlama mecraları ile entegre edilerek bunlardan elde edilen analizlerden veriler oluşturma işini yaparlar.

İçerik Ajansları

 • İçerik Pazarlaması (Content Marketing)
 • Web Tasarım

Dijital mecrada kullanılacak içerikleri üreten ajanslardır. Bir web site içeriği, meta ya da blog içeriği bu ajanslar tarafından üretilir.

Dijital PR Ajansları

 •  Influencer Marketing

Dijital mecralarda markaların bilinirliğini arttırma, marka bilinci oluşturma ve itibarını yönetme işini yapan ajanslara dijital PR ajansları denir.

Dijital Pazarlama Ajansları Nasıl Çalışır?

Dijital Pazarlama Ajansları öncelikle hizmet sunacağını kişi ya da kurumun iş modelini çok iyi anlar ve bu doğrultuda hedef kitlesini belirler. Daha sonra bu hedef kitlenin daha çok hangi gün ve saatlerde, hangi online mecralarda vakit geçirdiğini araştırıp hedef kitlesinin nerede daha çok etkileşimde olduğunu bulur. Geleneksel reklam ajansları aracılığıyla tanıtım ya da pazarlama yapılmak istendiğinde ise hedef kitle ilgili kanalı kullanan herkestir. Ancak her bir markanın hitap ettiği kesim, yaş, cinsiyet ve ilgi alanı değişiklik göstereceğinden bu reklamlardaki başarı oranı bölünmektedir.

Dijital pazarlama ajansları ile bir tanıtım yapılmak istendiğinde ise bir hedef kitle belirlenebilir, böylelikle bütçenin de kontrol altında tutulması sağlanır. Bunun sonucunda da dijital pazarlama stratejisi kapsamında firmaya özel dijital pazarlama stratejisi çıkarır ve uygulamaya başlar. Bu stratejiyi uygularken firmanın pazarlama bütçesini en verimli şekilde kullanması gerekir. Bunu en iyi şekilde yapabilmek için de online mecralar için kullandığı internet reklamlarının ya da sosyal medya reklamlarının hedeflere dönüşüm oranlarını inceler.

Dönüşüm hedefleri genelde satışların yükselmesi, marka bilinirliği, site ziyaretçi trafiğidir.

İşiniz için En Doğru Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

İşiniz için en doğru dijital pazarlama ajansını seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışırken sizin için en önemli konu ulaşmak istediğiniz hedeftir. Bu hedeflerden en önemlileri ise satış arttırmak, trafik arttırmak, görünürlük ve bilinirlik kazanmaktır. Diğer önemli nokta ise bu hedefler için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğidir.

Ulaşmak istediğiniz hedef kapsamında pazarlama bütçenizi en verimli şekilde kullanmanız gerekir. Vereceğiniz yanlış karar zaman ve para kaybetmenize neden olmanın yanında bütçenizi tükettiğinizden büyüme fırsatınızı da kaybettirir.

Dijital Pazarlama Ajansları seçerken sormanız gereken bazı sorular vardır. İşte bunlardan bazıları:

 • Google iş ortağı mı? (Google Partners orjiinal sertifikası var mı?)
 • Ücretsiz bilgi veya ücretsiz analiz sunuyorlar mı?
 • Sizin yaptığınız işe benzer işler yapan ya da sizin büyüklüğünüzde firmalara hizmet vermişler mi?
 • Hangi kurumların referansları mevcut?
 • Daha önce hangi bilinen firmalar ile çalışmışlar?
 • Daha önce hangi küçük çaplı bir firmayı markalaştırmışlar?
 • Gerektiğinde, Türkiye Google ofisinden sektör uzmanları ile sizin için toplantı ayarlayabiliyorlar mı?
 • Örnek projeleri neler ve hangi sonuçları elde etmişler?
 • Size teklif sunmadan önce hedefinizi dinliyorlar mı?
 • Hedefinize uygun dijital pazarlama strateji ve yol haritası çıkarıyorlar mı?

Tüm bu sorulara cevap almadan çalışacağınız Dijital Pazarlama Ajansına karar vermeyin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir