dijital pazarlama ile ihracat

Çağımız koşullarında ticari faaliyetlerin sürdürülmesi birçok sebeple oldukça zordur. Özellikle değişen dünya dinamikleri nedeniyle üreticiler ürünlerini doğru aracılara ulaştıramaz ise ciddi sıkıntılara karşı karşıya kalabiliyor. Elbette bunun temelinde, iletişim araçlarının dolayısıyla pazarlama kanallarının çağın gerekliliklerine göre kullanılmaması yatıyor. Dijital Pazarlama ile ihracat artırma kavramı da bu noktada öne çıkıyor. Zira artık dünyanın hemen her yerine bu pazarlama yöntemi ile ulaşılabilmekte. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok etkili olan dijital pazarlama, ihracat söz konusu olduğunda, geleneksel pazarlama araçlarından çok daha uygun maliyetlerle gerçekleşebilmektedir.

İhracat Gücünü Kullanın 

Piyasa koşulları Türkiye’deki üreticilere esasında çok önemli fırsatlar sunuyor. Doğru pazarlama kanallarını kullanan üreticiler ve ürünlerin pazarlamasını yapan ihracat aracısı firmalar için dünya pazarında birçok alternatif mecra bulunuyor. Kur rejimi nedeniyle ülkemizin sahip olduğu ihracat avantajı pazarlama araçlarının daha etkin ve doğru kullanılması ile son derece büyük hacimleri ortaya çıkarabilir. Zira uluslar arası pazarların satın alma gücü; yerel pazardan çok daha fazla olabilir ve hacim olarak da yerel pazarın çok üzerinde satışlar gerçekleşebilir. Tabii ki bunu sağlamanın yolu da pazarlama araçlarını doğru kullanmaktan geçiyor.

Geleceğin Üretim Üssü Türkiye

Özellikle Avrupa pazarı, Türk sanayici ve üreticisi için hali hazırda önemli bir mecradır. 2019 yılının sonunda başlayan ve dünyaya hızla yayılıp, ciddi bir salgına dönüşen Corona Virüsü olayından sonra, Çin’e bakışın hayli değişeceği tahmin edildiğinden, Türkiye önemli bir üretim merkezi konumuna geçebilme fırsatına sahip gibi görünüyor. Uygun ulusal stratejilerle sektörlerin uluslar arası arenada gücü artırılıp, çok başka bir gelecek planı yapabilme fırsatı bu günlerde elimizde.  Şimdi dijital pazarlamamın bize sağladığı hareket avantajını kullanarak, beklenmedik satış hacimlerine ulaşma zamanı. Böylece hem firmanız boyutunda, hem de ulusal ekonomi boyutunda büyük fayda sağlamanız mümkün olabilir. Bu noktada devletin de ihracatçılara oldukça önemli teşvikleri söz konusu. Yürürlükteki teşvik ve muafiyetlerin yerini yakın zamanda yenilerinin alması da söz konusu ki, bu da Türkiye’yi bir ihracat ülkesi haline getirebilme potansiyeline sahip.

Neden Dijital Pazarlamaya Yönelmelisiniz?

Dijital pazarlama sadece ihracatta değil, tüm pazarlama etkinliklerinde bir gerekliliktir. Global ölçekte de aynı şekilde pazarlama etkinliklerinde güncel enstrüman kuşkusuz öncelikle dijital pazarlama olmalıdır.

 • Dijital pazarlama herhangi bir sınır tanımaksızın dünyanın her yerine ulaşabilmenizi sağlar. Hedef ülkelerinizi belirleyerek, onların dilinde online pazarlama araçları geliştirebilir ve direkt olarak o ülkelere pazarlama yapabilirsiniz.
 • Uluslar arası dijital pazarlama firma prestijinizi artırır. Günümüzde online kanalları yeterince kullanan firmalar, diğerlerinin imaj bakımından önüne geçer.
 • Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama araçlarına çok daha uygun maliyetlerle sunulabilir. Özellikle ihracat gibi çok büyük hacimleri olan iş kollarında marjinal maliyetler söz konusu olduğundan, büyük avantajlar sağlanabilir.
 • Dijital pazarlama, kitle iletişim araçlarını global ölçekte kullanabilmek demektir. Bu sayede görsel metaları etkili bir şekilde kullanabilir, ürünlerinizi en detaylı biçimde tanıtabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama ile herhangi bir ürünü pazarlayabilirsiniz. Sanayi ürünleri, teknoloji ürünleri, fikir ürünleri, yazılım ve benzeri tüm ürünler bu yöntemle pazarlanabilir.
 • Dünyanın tamamında artık bilgi teknolojilerinin kullanım oranının diğer iletişim araçlarına göre daha yoğun olması sebebi ile daha etkin pazarlama yapabilirsiniz.
 • Firmanızın marka bilinirliğini artırabilir ve tüm dünyaya isminizi dijital pazarlama ile tanıtabilirsiniz.
 • Bir web sitesi sahibi olarak ve bunu arama motorlarında görünür hale getirerek, sektörünüz ve ürünlerinizle ilgili yapılan aramalarda ulaşılabilir kılabilirsiniz.
 • Sosyal medya pazarlama stratejileri ile anlık olarak kullanıcılara erişebilir, ürünleriniz hakkında duyurular yapabilirsiniz.
 • Dijital reklamlar ile milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz.
 • SEO uygulamaları ile tanıtım ve reklam maliyetlerinizi son derece makul seviyeye çekebilir, büyük pazarlama maliyeti avantajı elde edebilirsiniz.
 • İhracatın dijital olarak pazarlanması için devlet teşviklerinden faydalanabilirsiniz. 

Dijital Medyayı Nasıl Etkin Kullanabilirsiniz?

İhracat yapmak için dijital kanalları kullanmaya karar verdiysek, şimdi bir strateji planı hazırlamalıyız. Hangi kanalları ne şekilde kullanabiliriz?

 • Web Sitenizi Oluşturun

Bir web sitesi olmazsa olmazımız ve birinci adımımız. Bu noktada kuracağınız web sitesinin hedef ülkelerin dillerinde yayın yapıyor olmasının gerekli olduğunun altını çizmek gerekir. Elbette Türkçe bir site ile örneğin Almanya’ya ihracat yapabilmeniz pek kolay olmayacaktır. Bu arada her ülkeden görünür olmak için sunucularınızın niteliklerini de buna göre belirlemeniz gerekecektir.

 • Web Sitenizin İçeriğini Geliştirin

Çok dilli siteler için içerik geliştirme biraz zor bir iştir. Ciddi zaman ve maliyeti gerektirebilir. Ancak bu dijital pazarlama için temel gereksinimdir. Bir web sitesi içeriği yok ise kimseye bir şey ifade edemeyeceği gibi, arama motorları tarafından görünür hale de getirilmez. Nitelikli ve SEO uyumlu içerikleri, hedef ülkelerin dillerinde hazırlamalı ve yayınlamalısınız.

 • Hedef Kitlenizi Seçin

Hangi ülkeye pazarlama yapacaksınız, kimler ürününüzle ilgilenebilir veya hangi ülkeler sizin için daha karlı pazarlardır? Gibi sorulara yanıt aramak öncelikle hedef kitlenizi belirlemek bakımından faydalıdır. Sizin ürününüzle ilgilenmeyecek veya karlı olmayan bir pazara satış yapmaya çalışmak doğru olmayabilir. Daha doğrusu bu gereksiz bir yatırım olacaktır.

 • Pazarlama Stratejinizi Geliştirin

Dijital pazarlama yaparken en önemli adım, ihracatta dijital pazarlama stratejilerinin geliştirilmesidir. Doğrudan satışa yönelik bir strateji benimseyebileceğiniz gibi, hali hazırda bir Pazar hakimiyeti olan markanızın daha güçlü bir konumda yer almasını sağlamaya yönelik bir teknik de kullanabilirsiniz. Bu noktada uzmanlardan destek almanız, ihracat uzmanı bir dijital pazarlamacı ile çalışmanız çok daha faydalı olacaktır.

 • Reklam Stratejinizi Oluşturun

Her ne kadar maliyetleri, seo uygulamalarına göre çok fazla olsa da, kimi üreticiler ürünlerini reklamları da kullanarak daha geniş kitlelere ulaştırmak isterler. Bu aşamada doğru bir planlama, maliyet avantajı sağlayabilir. Yine bunun için de uzmanlardan destek alabilirsiniz. 

 • Sosyal Medyayı Kullanın

Uluslararası ve yerel pazar olması fark etmeksizin, her mecra için sosyal medya etkili bir pazarlama aracıdır. Tabii sosyal medyadaki etkinlikleriniz için bir uluslar arası dil belirlemeli veya tüm dillerde farklı hesaplardan yayın yapmalısınız. Bu aşamada doğru bir planlama gerekli olacaktır.

 • Yasal Yollarda E-posta Pazarlaması Yapın

Son spam güncellemeleri ile birlikte, pek çok ülke spam uygulamalarına ağır cezalar veriyor. Bu bakımdan e-posta pazarlaması aslında bir riski de barındırıyor. Ancak kullanıcılardan izin alınarak yapılan pazarlama e-posta çalışmaları hem yasal, hem de etkili bir pazarlama aracı olarak etkinliğini hala koruyor.

 • Görsel araçlar kullanın

Videolar ve detaylı resimler gibi görsel materyal, ürününüzün karşı ülkedeki dağıtıcıya veya kullanıcıya daha iyi fikir verebilir. Bu nedenle bu verileri sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda bulundurmayı unutmayın.

 • Ölçümler ve analizler yapın

İlk günden itibaren, sitenizin etkinlikleri, sosyal medya hesaplarınızın ve reklamlarınızın etkinliklerini ayrıntılı bir şekilde analiz etmeli ve verilerin ışığında geliştirmeler yapmalısınız. Bu durum, SEO için de diğer pazarlama etkinlileri için geçerlidir. Efektif sonuçlara ancak analitik yaklaşımlarla erişilebilir.

 • Kamusal Teşvikleri unutmayın

İhracat, ülkemizde her dönemde teşvik edilen bir uygulamadır. Devlet ve bağlı kuruluşları ihracatçı şirketlere, gerekli şartları sağlamaları halinde ciddi teşvikler verir. Bu muafiyet ve teşvikleri doğru kullanarak dijital pazarlama maliyetlerinizi buradan karşılayabilir ve uluslar arası pazara neredeyse bedavaya açılabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir