Sağlık turizmi; her geçen gün önemini artıran, ülkemizin dünya pazarında ciddi bir oyuncu olarak kabul edildiği önemli bir sektördür. Sağlık turizmi yapabilmek her ne kadar ciddi maliyetleri gerektiriyor olsa da, getirisi dikkate alındığında, yapılan yatırımın hızla geri kazanıldığı bir sektör olarak tanımlanabilir. Dijital pazarlama ile sağlık turizmi yapmak, belki de dijital pazarlama dendiğinde en efektif faaliyet alanı olarak kabul edilebilir. Zira turizm doğrudan tüketici ile yapılan bir ticari etkinlik olduğundan, yaygın bir ağa sahip olmak ve çok sayıda kullanıcıya erişmek gereklidir. Bunu da global çapta yapabilmek, ancak dijital medya ile mümkündür.

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi; çoğunlukla yurt dışından sağlık ihtiyacı olan kişileri ülkemizde misafir edip, sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ticari etkinliktir. Altı çizilmesi gereken husus; bu turizm etkinliğini hekimlerin değil, turizm acentelerinin yapıyor olduğudur. Sağlık Bakanlığı Protokollerine göre, hekimler reklam yapamadığı gibi yabancı ülkelerden hasta temin ederek, sair ihtiyaçlarını da karşılamak suretiyle sağlık hizmetini bir çeşit ticari etkinliğe dönüştüremez. Tabii bu faaliyeti hekimlik sıfatı dışında turizm acentesi sıfatı ile yapan hekimler de elbette olabilir.

Yani sağlık turizm sağlık hizmetlerinin ülkemizde alınabilmesi için alt yapı koşullarını oluşturmak ve hastayı sağlık hizmeti ile buluşturmak olarak tanımlanabilir. Bunun için de turizm acentesinin elinde oldukça güçlü bir dijital pazarlama ağı olmalıdır.

Sağlık Turizminde Pazarlama Nasıl Yapılır?

Geleneksel pazarlama yöntemler, sağlık turizmi için imkansız çözümlerdir. Öncelikle yurtdışındaki hastalar ülkemizdeki sağlık kuruluşları hakkında bilgi alamaz ve bizim sağlık kuruluşlarımız veya turizm acentelerimiz bu kişilere ulaşamaz. Tek tek sağlık hizmeti ihtiyacı olan yabancıları tespit etmek, onlara sunum yapmak ve süreçlerini onların istediği gibi planlamak geleneksel yöntemlerle mümkün değildir.

Örneğin; İtalya’da yaşamakta olan bir kişi saç ekimi ihtiyacı duyuyorsa, bunu erişebildiği sağlık kuruluşlarına yaptırabilir. Eğer bu kişiye tanıtım yapmadıysanız, bu kişi Türkiye’de çok nitelikli sağlık hizmetleri sunulduğunu ve bu hizmetlerden son derece avantajlı fiyatlarla faydalanabileceğini bilemez. Ya bu ülkede yaygın medya ve doğrudan pazarlama ile çalışmalar yaparak ciddi bir maliyete katlanmalı ya da dijital pazarlama araçlarını kullanmalısınız.

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama

Hali hazırda dünya pazarının büyük bir kısmı Hindistan Sağlık Turizmi sektörünün elindedir. Ülkede çok ucuz sağlık hizmeti sunulmakla birlikte, ciddi bir dijital medya kullanım etkinliği söz konusudur. Ancak Hindistan sağlık sisteminin ülkemizdeki sistem ile boy ölçüşebilmesi çok kolay değildir. Türkiye, Avrupa Birliği Aday ülkesi olmasının yanı sıra, Cumhuriyet döneminin tamamında dünyanın en iyi sağlık hizmetlerini üretebilme vizyonuna sahip olmuştur. Dolayısıyla bizim sağlık hizmetlerimiz; hem ekonomik hem de niteliklidir.

Burada bir başka avantaj daha vardır. Ülkemiz Asya ülkelerine göre önemli bir coğrafi avantaja da sahiptir. Örneğin; bir Alman, Taiwan yerine Türkiye’yi elbette tercih eder. Çünkü arada binlerce kilometrelik fark ve standartlar farkı bulunmaktadır.

Sonuç olarak, eğer yurtdışındaki ihtiyaç sahibine erişmeyi başarabilirsek; yani dijital medyayı etkin bir şekilde kullanabilirsek, pekala ciddi bir hacmi elde edebiliriz. Pekiyi hangi pazarlama araçları ile yabancı turistlere erişebiliriz?

Sağlık Turizminde Dijital Medya Pazarlama Araçları

Sağlık turizminde hemen her dijital medya pazarlama aracı kullanılabilir. Bunlar;

Şeklinde uzayan bir liste biçimindedir. Ancak burada en hayati unsur; SEO uygulamalarıdır.

Sağlık Turizminde SEO

Seo; Arama motorlarında ilgili anahtar kelimelerde ön sıralarda çıkmanızı sağlayan etkinliktir. Elbette sağlık turizmi yapabilmeniz için hedef ülkelerin dilini de içeren bir web sitense sahip olmalısınız ki, arama motorlarında görüntülenmiyor olmanız, bu sitenin anlamsız olmasına sebep olur. Yabancı dilde seo hizmeti alarak, ilgili ülkeden yapılacak aramalarda öne sıralarda yer almayı başarabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz uygulamalar;

Şeklinde olabilir. Bu şekilde Avrupa’nın neredeyse tamamına, Amerika, Rusya ve Arap coğrafyasının tamamına hitap edebilir hale gelirsiniz. 

Dijital Pazarlama ile Sağlık Turizmi Yaparken Benzer Süreçler Nelerdir?

Bilindiği üzere sağlık turizmi süreci şu şekilde ilerler; bilgilendirme yapma, güven hissine yönelik çalışmalar yapma, sağlık turizmi firmasının diğer rakip firmalardan ayıran farklılıkları bulma ve öne çıkarma, sağlık turistini ikna etme ve tedavi etmedir. Dijital pazarlama kullanılırken bu öğelerden de yararlanılmaktadır. Örneğin bilgilendirme çalışmalarının ayağı yapılırken üstün seo hizmetlerinden yararlanılır. Güven duyulmasını sağlamak için pazarlama stratejileri kullanılır. Farklılığı gösterici ifadeler de hem pazarlama yöntemleri hem de dijital pazarlamanın kullandığı rakip analiz hizmeti bir arada sunulur. İkna etmede %100 başarılı olamayan dijital pazarlama yine de büyük olumlu etkiler sunar.

Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Yeri Nedir?

Diğer işletmelerde olduğu gibi sağlık turizmi kurumlarında da markalaşma çok önemlidir. Dijital pazarlama onlarca ayrı dalda hizmet veren uzmanları bir arada barındıran bir hizmet alanıdır. Dijital pazarlamanın sağlık turizmi firmasının adını duyurmada, hizmet detaylarını belirlenen hedef kitlelere ulaştırmada ve marka değerini yaratarak – ileri seviyelere taşımada etkisi tartışılamayacak kadar fazladır. Geleneksel medya kanallarını nazaran çok daha hızlı ve çok daha etkili bir iletişim hızı vardır.

Dijital Pazarlama Sağlık Turizmi Mevzuatlarına Uygun Hareket Eder mi?

Dijital pazarlama uzmanları herhangi bir projeye başlamadan önce çalışma sahasının sektörüne dair güncel yasa, genelge ve mevzuatları araştırmaktadır. Bilindiği üzere sağlık turizmi çalışmalarını yürütürken ülkelerin mevzuatları farklılık göstermektedir. Dijital pazarlama sektörü ülkelere göre mevzuat araştırmasını yaparak her ülkeye ayrı stratejiler geliştirmektedir. Böylece gerek yurt içi gerek yurt dışı mevzuata uymama durumlarından kaynaklanan cezalarla karşılaşmazsınız.

Dijital Pazarlama Hangi Dillerde Hizmet Verir?

Dijital pazarlama uzmanları sadece Türkçe dil desteği ile hizmet sunmaz. Sağlık turizmi firmasının hedeflediği ülkelerin ana dillerine dair özel çalışmaları vardır. Her çalışma o ülkenin dili baz alınarak gerçekleştirilir. Örneğin sağlık turizmi firmasının kurumsal web sitesinde en az üç farklı dil desteği olmak zorundadır. Dijital pazarlama uzmanları bunun farkında olup farklı dillerle gerekli çalışmaları yürütür. Aynı şekilde sağlık turizmi firmasının adını ve faaliyetlerini duyurmak, marka bilinirliği ve güvenini arttırmak için gerekli seo çalışmalarında da birden fazla dil seçeneği ile hizmet sunabilmektedir.

Yabancı Dilde SEO Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yabancı dillerde seo hizmeti verebilen çok fazla firma bulunmaz. Bu oldukça komplike bir uygulamadır ki, bunun için hem teknik yeterlilik hem de içerik kaynağı sahibi olmak gereklidir. Çok ciddi karların elde edilebileceği sağlık turizmi için çok da büyük olmayan seo yatırımları ile çözüme ulaşmak için elbette uygun kişi ya da kuruluşa ulaşmanız gerekecektir. Tabii Sağlık Turizmi Seo uygulamalarının bir başka boyutunun Sağlık sektörünü tanımak olduğunu da unutmamak gerekir.

Yabancı Dilde seo hizmeti alacağınız firmanın bu konuda uzmanlığının olması son derece önemlidir. Uygun maliyetlerle, gerçekten sonuç elde edebilmenin formülü uygun firmayı bulmak ve deneyimli ekiplerle bu süreci temin etmektir. Bütüncül bir yaklaşımla size dijital pazarlamanın tüm enstrümanlarını sağlık turizmi alanında sunan firmalar, beklentilerinizin çok ilerisinde fayda elde etmenizi sağlayabilir. 

1 cevap
  1. Yağız Gürbüz
    Yağız Gürbüz says:

    Yakın zamanda mükemmel bir iş hacmine sahip olacak olan bir sektör. Sağlık Turizmi. Teşekkürler.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir