Dijital Pazarlama Uzmanı ile Neden Çalışmalısınız? 1

Dijital pazarlama uzmanı; hizmet verdiği firmaların hedef kitlesini belirleyen, markayı daha bilinir bir hale getiren, kitle iletişimini güçlendirecek çalışmaları yapan kişidir. Yani bir firmanın dijital ortamda yapacağı tüm faaliyetlerde firmaya destek olan uzmandır.  Firmalar arama motoru optimizasyonu, Google Analiytics, banner reklam ya da web sitesi gibi konularda destek olmaktadır.

Dünyada ve buna paralele olarak ülkemizde pazarlama sektörü giderek dijital ortama evrilmektedir. Firmalar dijital ortamda faaliyet göstererek ürün ve  hizmetlerini kolayca hedef kitlesiyle sizleri buluşturmaktadır. Bu çalışmaları kendi bünyenizde yapabileceğiniz gibi dijital pazarlama uzmanından da destek alabilirsiniz. Sizlere tüm dijital pazarlama alanındaki tecrübelerimle destek olabilir. Hizmetler ve fiyatlar hakkında bilgi alabilmek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanının Görevi Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı; internet dünyasıyla ve sektörünüzle alakalı birçok konuda size karşı sorumludur. İşte bir dijital pazarlama uzmanının görev ve sorumlulukları;

 • Marka bilinirliğinizi arttırmak için gerekli tanıtım ve reklam çalışmalarını yürütür. 
 • Dijital dünyada yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip eder. Sektörünüzü de yakından takip ederek yaşanan gelişmeleri hemen sizin projenize uyarlar.
 • Sürekli kendisine bir şeyler katacak eğitimlere katılır ve alanındaki çalışmalara yabancı kalmaz.
 • Reklam çalışmalarını sosyal medya uygulamalarının doğasına uygun şekilde yürütür.
 • Arama motoru optimizasyonu, SEM, mail pazarlama , Google Analytics, mobil pazarlama gibi konularda bilgi sahibi olur.
 • Projeniz için strateji geliştirebilir ve daha fazla kitleye erişmenize  yardımcı olur.

Yani kısaca dijital pazarlama uzmanı markanızın bilinirliğinin artabilmesi için gerekli tüm çalışmaları yürütür. Dijital pazarlama uzmanının size yardımcı olabileceği konulardan da bahsedelim;

Dijital Pazarlama Uzmanı Hangi Konularda Size Yardımcı Olur?

Dijital pazarlama stratejileri her gün gelişmekte ve değişmektedir. Bu yüzden kendini güncelleyebilen dijital pazarlama uzmanları sizlere birçok konuda yardımcı olabilir;

Sizin adınıza web sitelerinizdeki dönüşümleri arttırır. İsteğinize ve sitenizin yapısına bağlı olarak satış yada üye yapma gibi hizmetlerde destek alabilirsiniz.  Dijital pazarlama uzmanı kullanıcı kitlenizi aksiyona yönlendirmenizi sağlayacak adımları atar. Böylece kullanıcılarla farklı bir yolla da olsa iletişim kurabilirsiniz.

 • Arama Motoru Optimizasyonu

Dijital pazarlamada temel amaç hedef kitlenize görünür hale gelerek ürün ve hizmetlerinizin satışını yapmaktır. En kolay ve masrafsız ziyaretçi çekebileceğiniz alan arama motorlarıdır. Ancak arama motorları da web sitelerini sıralamak için belli kriterlere göre hareket eder. Web sitenizin arama motorları kurallarına uyumlu hale getirirseniz kolayca üst sıralarda yer alabilirsiniz. SEO çalışmaları dinamiktir ve süreklilik ister. Bu yüzden dijital pazarlama uzmanlarınız web sitenizin içinde ve dışındaki çalışmalarla hedef kitlenize ulaşmaya çalışır.

 • Mobile Marketing

Mobil pazarlama olarak da bilinen bu alan tüm mobil cihazlara yönelik yapılan çalışmalardır. Web sitelerinin mobil uyumu sıralama açısından da önemli bir kriterdir. Ayrıca kısa mesaj ya da başka telefon kanalları üzerinden hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sayede ürün ve hizmetlerinizi de satabilirsiniz.

 • Mail Marketing 

En etkili dijital pazarlama stratejilerinden biri de mail pazarlamasıdır. Bu pazarlama yöntemi ile potansiyel müşterileriniz yerinde sizden daha önce alışveriş yapan kişilere kolayca erişebilirsiniz. Eski müşterilerinize özel kampanyalarınızı mail yoluyla ileterek sizleri hatırlamalarını sağlayabilirsiniz. Böylece tekrar sizlerden alışveriş yapabilirler. Düşük maliyetli bir pazarlama stratejisidir. Ayrıca ürün ve hizmetlerinizi tanıtma konusunda da çok etkili bir araçtır.

 • UX / UI Tasarım

İnternet ortamında ve arama motoru optimizasyonunda en  önemli detaylardan biri kullanıcı deneyimidir. Web siteleri kullanıcıların isteklerine uygun şekilde çalışırlar. Bu yüzden web sitenizdeki içeriklerin yanında tasarım ve kodlamalar da kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik olmalıdır. Web sitesi sahipleri kullanıcı odaklı tasarım yaparlarsa arama motorlarında kalıcı sıralama elde etmeleri çok daha kolaydır.

 • Sosyal Medya Marketing

Firmaların önemli bir bölümü Youtube, Instagram, Twitter ve Swarm gibi sosyal medya uygulamaları üzerinde reklam ve tanıtım kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanyalar sayesinde hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama uzmanı tercih ettiğiniz sosyal medya uygulamasının yapısına göre içerik oluşturur, reklam kampanyaları düzenler ve yönetir. Elde ettiği sonuçları da sizlerle paylaşır. Bu sayede arama motorlarında daha ön sıralarda yerinizi alabilirsiniz. 

 • Search Engine Marketing (SEM)

Google gelirlerinin tamamına yakınını reklamlar üzerinden elde eder. Web sitelerini iş ortağı olarak kullanır. Web sitelerine reklamlardan hem para kazandırır hem de web sitelerinin çok uygun maliyetlere reklam vermelerini sağlar. Bunun için Google ADS uygulamasını tercih edebilirsiniz. Bu uygulama üzerinden doğru anahtar kelimelerle istediğiniz şartlara göre reklamlar oluşturabilirsiniz. Böylece doğrudan arayış içinde olan hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Burada reklam saatlerini belirleyebilir, ücret türünü belirleyebilir ve istediğiniz bütçeyi oluşturarak zaman içinde değişiklik de yapabilirsiniz.

 • Web Sitesi

Dijital pazarlama çalışmalarının önemli bir bileşeni de web sitenizdir. Web siteniz üzerinde yer alan tüm çalışmalar kolayca sizleri hedef kitlenize ulaştırır. Böylece satışlarınızı kısa süre içinde yukarı çekebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı ile Neden Çalışmalısınız?

Modern zamanlarda pazarlama genel olarak neredeyse tüm sektörlerde dijital ortama kaymış durumdadır. E-ticaret siteleri başta gelmek üzere, dijital pazarlama tüm firmaların öncelikli ihtiyaçları konumundadır. Neden bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmalısının sorusunun ise oldukça uzun bir liste biçiminde ifadesi mümkündür.

Öncelikle bilinmesi gerekir ki, dijital pazarlama sadece bir pazarlama etkinliği değil teknik bir süreçtir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin mükemmel biçimde kullanılması gerekir ki, bunu ancak bu alanda uzman kişiler yapabilir. Esasında tüm sorunun cevabını bu paragrafta vermiş olsak da, detaylarına bakalım.

Zamanınızı İşinize Odaklayın

Dijital pazarlama uzmanları yapmanız gereken iş yükünü oldukça hafifletir. Size bu sayede bol miktarda zaman kazandırır. Tek başınıza yetişemeyeceğiniz kadar çok stratejiyi aynı anda yürütür. Tecrübeleri ve sektörleri iyi tanıması açısından işinizi oldukça hızlandırırlar.

Siz bir dijital pazarlama umanı olsanız da, işlemlerin bu boyutu ile ilgilenmeniz ticaret hayatınıza ayırmanız gereken zamanın harcanması anlamına gelir. Dijital pazarlama uzmanı izin için tüm süreçleri profesyonelce yürütür ve sizin bu noktada mesai harcamanız gerekmez.

Negatif İmajı İyileştirin ve Daha Çok Müşteriye Ulaşın

Gerek firma imajı, gerekse teknik seo bakımından müşteri yaşamış olmanız durumunda, dijital pazarlama uzmanlarına güvenebilirsiniz. Kaybettiğiniz müşteri kitlenizi yerine koyarak daha fazla satış yapmanız yardımcı olur.

Kısa zamanda çok geniş kitlelere ulaşabileceğiniz gibi, alacağınız hizmetin standartlarına bağlı olarak sektör liderliği yapar hale de gelebilirsiniz. Bu tamamen uzman seçimi ve bu işlemler için göze alacağınız bütçe ile ilgilidir.

Objektif Değerlendirme Desteği Alın

Yaptığınız işinizde size objektif gözlerle eleştiri yaparak nerede ve nasıl hatalar yaptığınızı göstererek bunları düzeltmenize yardımcı olur. Bu sayede kaybettiğiniz hedef kitlenizi yeniden kazanmanıza yardımcı olurlar.

Dijital pazarlama uzmanı objektif ve yapıcı olmak durumundadır. İşinin neticeleri sizi olumlu yönde motive etmek olan bu uzmanlar, sizin için en kapsamlı çalışmaları yaparak, en doğru ve objektif yönlendirmeyi yaparlar.

Hedef Kitlenizi Profesyonel Biçimde Analiz Edin

Hedef kitlenizi tanımanıza ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilmenize olanak sağlar. Hedef kitlenizi çok iyi tanımak size ürünleriniz ve şirketinizin gelişimi açısından da oldukça olumlu sonuçlar doğurur.

Hedef kitlenizi daha da genişletmenize yardımcı olacak kampanyalar, satış stratejileri ve tanıtımlar gerçekleştirir. Bunları gerçekleştirirken en sık olarak sosyal medya fenomenleri ile anlaşmalar yapılır. Satılacak olan ürününüzün yapısına göre fenomenin ulaştığı kitle ve yaş grubu belirlenerek dijital pazarlama uzmanınız tarafından ürün tanıtımları, marka tanıtımları veya belirli günlere göre indirim günleri hazırlanır. Burada amaç ürününüzü olabildiğince çok duyurmaktır. Günümüzde dünya nüfusunun yarısı sosyal medya kullanmakta olduğu için bu stratejinin önemi dijital pazarlama dünyasında büyüktür.

Satışlarınızı Artırın

Dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak size finansal anlamda da çok şey katar. Normalde ulaşamayacağınız kadar çok kitleye ulaşmak bile satış miktarınızdaki artıştan dolayı bir kardır. Ayrıca yapılacak pek çok iş için kişiler işe almak yerine dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak sizi çok daha az yoracak ve çalışanlarınıza yapmanız gereken ödemelerden de kar etmeniz neden olacaktır.

Dijital pazarlama uzmanı en çok da iş hayatına yeni atılan işletmecilerin işine yaramaktadır. Sektöre yeni gelen ve henüz ortamdan çok da haberi olmayan işletme sahiplerine dijital danışmanlar yol gösterir. Yeni şirketin ismine ve ürünlerine sektörde kalıcı yer açmaya çalışır.

İş hayatına başlayalı uzun zaman olmuş ama sektördeki yerini kaybetmek üzere olan işletmeler için de yaptıkları hataları araştırır ve yenilikler getirir. Yapılan bu değişimler sayesinde şirketin tekrar sektör bünyesine kazandırılması amaçlanır.

Dijital Medya Uzmanlığı ile Tanışın

Dijital pazarlama uzmanları; sizin varlığından dahi haberinizin olmadığı pazarlama araçlarını kullanabilir. Bu sayede çok geniş kitlelere hızla ulaşabilir ve başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca bu uzmanlar bu ortamlarda en uygun bütçelerle pazarlama yapabilmenizi sağlar. Reklam optimizasyonu dahil olmak üzere pazarlama bütçenizin iyileştirilmesi uzmanlıkla doğru orantılıdır.

Yani dijital pazarlama uzmanları; sizin için bir maliyet değil, bilakis satışlarınızı artırmak suretiyle daha fazla kazanmanızı ve pazarlama optimizasyonu sayesinde uzun vadede pazarlama maliyetlerinizi azaltmanızı sağlayan uzmanlardır. Tüm bu nedenler ve daha fazlası için dijital pazarlama uzmanları ile çalışmalı ve iş akışınızı en iyi hale getirmelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir