dijital pazarlama uzmanının görevleri

Dijital pazarlama uzmanı olmak demek, herhangi bir müşterinin ya da çalışılan kuruluşun bulunduğu sektöre ait hedef kitlenin dijital pazarlama uzmanı tarafından en samimi şekilde tanınıyor olması demektir. Kendisini dijital ortamda yetiştirmiş, sektörlerin tüm dijital ihtiyaçlarını anlayabilen ve sorunların çözülebilmesi için tüm pratik yolları bilen kişilerdir.

Web dünyasını yakından takip eden ve etkileşim için canından can verebilecek kişilerdir. Etkileşim demek onlar için başarı demektir. Ancak dijital pazarlama uzmanı olmak öyle kolay bir şey değildir. Bu sebeple bir kişinin dijital pazarlama uzmanı olmak için gerekenler araması yapmadan önce aklında birkaç bilgi kırıntısının olması gerekir. Eğer kişi yeni başlıyorsa bu içerik tam ona göredir. O halde hemen ilk ve son soru ile başlayalım:

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı mesleği gereği dijital ile içli dışlı olur. Mevcut bağlantıları LinkedIn ile sınırlı kalmayarak Instagram’da dahi onlarca dijital pazarlama uzmanını takip eder. Ama bunlar konunun detaylarına inemez. O sebeple konunun daha fazla detayına inelim.

 • Dijital pazarlama uzmanı olmak için öncelikle ‘Dijital Nedir?’ bu konuyu iyice özümsemek gerekir.
 • Ardından Web dünyasının bugünkü şekillendirici olan isimlerini yakından takip etmesi gerekir. Dijital pazarlama uzmanlarının ne yaptığına, ne paylaştığına, hangi görevlerde yer aldığına ve iş alma, çalışma ve teslim etme süreçlerini incelemek gerekir.
 • Tüm dijital pazarlama kitaplarını almasa dahi PDF hallerini indirir ve inceler. Öğrenir, okur, izler, dinler ve daha fazla öğrenir.
 • Dijital pazarlama uzmanı olmak için kesinlikle SEO, SEM, PCC, Sosyal Medya, İçerik yönetimi gibi konulara aşina olmaya başlar.
 • Özellikle SEO konusunda çok derin eğitimler almaya çalışır. SEO konusunda alacağı eğitimler neticesinde yeni teknolojileri ve algoritmaları takip eder. Algoritmalarla haşır neşir oldukça bir algoritmanın ne demek istediğini tek bakışta anlar.

Dijital pazarlama uzmanı olmak için aslında çok daha fazlası gerekir.

 • Öncelikle bir dijital pazarlama uzmanı kesinlikle Google Analytics, SEO, SEM, Advertising, E-mail pazarlama, mobil pazarlama, içerik pazarlama, web güncellemeleri ve arama motorlarına bugüne kadar gelmiş tüm arama algoritmalarını öğrenmesi gerekir. En azından bu konulardan 2 tanesini profesyonel bir şekilde hâkim olması gerekir.
 • Dijital pazarlama uzmanı, hizmet verdiği firmanın tüm hedef kitlesini tanır.
 • Firmanın pazarlama faaliyetlerini yakından takip eder.
 • Gelecekte pazarlama faaliyetlerini bizzat devir alır.
 • Dijital dünyada hayata geçirilmesi gereken ve etkileşim sağlayacak her türlü tedarik kendisi tarafından sağlanır.
 • Dijital pazarlama dünyasında gerçekleşmekte olan saatlik gelişmelerin farkına varır.
 • Her an gelebilecek Örümcek güncellemesini dahi net bir şekilde alabilir, anlayabilir ve yeni gelmiş örümcek güncellemesine uygun adımlar atar.
 • Dinamikliği ile hizmet verdiği tüm firmanın personellerine örnek davranışlar sergiler.
 • Mesleğe adım atmış tüm kullanıcılar gibi buraya kadar yazılanlardan hiçbir şey anlamaz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Gereken 10 Özellik

 • Devir aldığı tüm projeleri yönetmeniz gerekir.

Proje yönetimi konusunda herhangi bir probleminiz var ise öncelikli olarak bu konu hakkında eğitimler almanız gerekebilir. Dijital pazarlama uzmanı olduğunuzda en küçük organizasyonun Adwords hesabında 3 milyon TL olabilir. Bu sebeple proje yönetimini öğrenmelisiniz.

 • SEO uygulamaları konusunda ilk adım atan siz olmalısınız.

Takip eden olmak sizi sadece yavaşlatır. Zira sektöre yön verenler her zaman yeniliğe açık oldukları ve gelen SEO güncellemelerini çok iyi anlayabildikleri için yön veren olmuşlardır. İlahi bir yeteneğe sahip oldukları için değil.

 • Ekip arkadaşlarınız ile her zaman uyum içerisinde çalışmalısınız.

Ekip içerisindeki arkadaşınız Spider 3 algoritmasını uygularken sizin Örümcek 9 algoritmasını uygulamanız gerekebilir. Hali ile senkronize çalışmalısınız. Bu da en iyi takım ile çalışabilme yeteneğini geliştirmeniz gerektiğini gösterir.

 • Dijital pazarlamaya yönelik her zaman kendi stratejinizi belirleyin.

Dijital pazarlamada takip eden olduğunuz sürece sadece para kazanırsınız. Ancak kendi stratejilerinizi uygular ve başarılı olursanız unvan sahibi olursunuz. Bu nedenle her zaman farklı stratejileri deneyin, farklılaşmaya çalışın.

 • E-mail pazarlama uygulamalarını ezbere bilin.

E-mail pazarlama, dijital pazarlamanın ayaklarıdır. Ayakları olmayan bir insan nasıl yürüyemez, koşamaz ise dijital pazarlama da e-mail pazarlama olmaz ise yürüyemez.

 • Pazarlamacı değilseniz mutlaka pazarlamacı ile çalışın.

Mesleğiniz geleneksel pazarlama değil ise mutlaka bir pazarlama uzmanı ile beraber çalışın.

 • Sosyal medyayı iyi tanıyın, karşınıza gelecek olan fırsatları iyi değerlendirin.

Sosyal medya en az dünya kadar bir dünyadır. Bu sebeple dünyanızdaki fırsatları iyi değerlendirin.

 • Maliyet dönüştürmeyi, optimize etmeyi iyi öğrenin.

AdWords hesapları genellikle 1 milyon TL’den başlar. Sektörde en aşağı AdWords hesabı 1 milyon TL olacağı için bu hesapların profesyonel düzeyde yönetilmesi gerekecek. Eğer bu kişi siz olduğunuzu düşünüyorsanız hemen adım atın ve optimize etmeyi öğrenin.

 • Algoritma verilerini okumayı öğrenin. Mutlaka analist gözüyle bakın.

Google arama algoritmalarını geliştirirken deneme örümcekler gönderir. Localhostta çalışan örümcekler onaylandıktan sonra World Wide Web sürümüne atılır. Bu aşamada yeni atılmış olan örümcek algoritmasını herkesten önce siz okuyun. Değerlendirin, tanıyın ve o yeni algoritmaya göre adım atın.

 • Projelerinizde çalışan ekip arkadaşlarınız ile kardeşten öte olun.

Projelerinizde beraber çalıştığınız tüm ekip arkadaşlarınız ile sadece bir ekip arkadaşı değil sırdaş kardeş ve kan kardeşi olun. Ama mesafe korumayı çok iyi bilin.

Kaynakça:

 1. https://istanbuldijitalpazarlama.com/dijital-pazarlama-uzmani-nasil-olunur-blog/
 2. https://medium.com/t%C3%BCrkiye/dijital-pazarlama-uzman%C4%B1-olmak-i%CC%87%C3%A7in-nas%C4%B1l-bir-e%C4%9Fitin-al%C4%B1nmal%C4%B1-78f095ae527b
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir