Dijital Pazarlama Uzmanlığı Nedir? 1

Dijital medya; hayatımıza 2000’li yıllarda giren ve pazarlama dünyasının merkezi haline gelen bir kavramdır. Hali hazırda neredeyse tüm konvansiyonel medya araçları ortadan kalkmış, artık dijital medya en etkin pazarlama alanı haline gelmiştir. Kitle iletişim araçlarının yerini bilgi teknolojisi araçlarına bıraktığı günlerde zaten aksi de düşünülemez olarak kabul edilir. Artık televizyon reklamlarından daha çok internet reklamları kullanılıyor ki, bu sayede doğrudan hedefe odaklanan çalışmalar da yapılabiliyor.

Doğal olarak pazarlama uzmanlarının nitelikleri de bu yüzyılda öncekine göre oldukça farklı. Zira müşteri alışkanlıkları da tıpkı pazarlama zeminleri gibi ciddi şekilde değişmiş durumda ve buna uygun çalışmaların yapılması zorunluluk arz ediyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kime Denir?

Dijital pazarlama ile ilgilenen bireylerin kariyer hayatı satış danışmanlığı, internet pazarlamacılığı, SEO uzmanlığı, dijital pazarlama yöneticiliği ve daha birçok alt meslek grubunu içinde barındıran çok kapsamlı bir unvandır.

Dijital pazarlama uzmanı olmak için alınması gereken eğitim türü bireylerin hangi çalışma alanına yönelmek istediklerine göre değişir. Ancak en genel bağlamda bakacak olursak sıklıkla bir dijital pazarlama uzmanı online yürütülen pazarlama teknikleri üzerinde çalışmaktadır. Bunun için de sertifikalar veren kurumlar olduğu gibi ülkemizde Ankara Ostim Teknik Üniversitesi’ nde Dijital ve Medya Pazarlama bölümü ders olarak okutulmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

Sıradan bir dijital pazarlama uzmanı genel anlamda sosyal medyada ve Google’ da en çok aranan içerikleri tespit eder. Bu tespitin ardından internet kullanıcısının ilgisini çekebilecek nitelikte ürünleri onun karşısında çıkartır ve böylece tanıtımını yaptığı marka veya satmak istediği ürünü daha çok kitleye ulaştırmış olur. Ulaştırdığı kitle ise spesifik ve karşısında bulduğu ürünlere veya markaya ilgi duyan insanlardan oluşur.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı İş Tanımı

Dijital pazarlama uzmanı genel olarak bir şirketin satmak istediği ürünü tanıtmak için online ortamda satış stratejileri geliştiren ve ilgi duyduğu alana göre tüketicisini karşısına ürün çıkartan bir uzmandır.

Bazen de çeşitli promosyonlar oluşturup şirketlerin isimleri aracılığıyla tanıtılacak olan ürünü tüketiciye e- mail yoluyla iletir. İnternette en çok tıkladığı şeye göre tüketicinin karşısına satın almak isteyeceği muhtemel olan ürünü sunar.

Dijital pazarlama uzmanları hangi mecraları kullanır?

  • Sosyal medya kanalları
  • Bloglar
  • İnternet siteleri
  • İnfografikler
  • Çevrimiçi broşürler
  • Markaların logo, yazı tipi vb. işleri
  • Etkileşimli araçlar
  • E kitaplar
  • E mail

Dijital Medya Uzmanı Hangi Eğitimleri Alır?

Dijital medya veya dijital pazarlama uzmanı; geleneksel bir pazarlama uzmanından çok daha fazla bilgi ve birikime sahip olmak durumundadır. Bu kişiler, hem bilgi teknolojileri araçlarını, hem iletişim araçlarını, hem de pazarlama tekniklerini çok iyi kullanabiliyor olmalıdır. Yani; bir dijital pazarlama uzmanı bir pazarlama uzmanının çok daha ilerisinde eğitimler almış olmalıdır. Kodlama değilse de, belli düzeyde yazılım bilgisi, seo bilgisi, internet araçlarını kullanma bilgisi ve elbette tecrübesi bu uzmanların niteliklerini ortaya koyan özelliklerdir.

Facebook ve Linkedin sosyal medya hesaplarından çalışmalarımı edebilirsiniz.

Kaynaklar;

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir