dijital pazarlama yöneticisi

Bir şirketin en önemli bölümlerinden biridir “Pazarlama”. Pazarlama departmanı; marka değerini yükseltmek, pazarda satış ve kârlılığı arttırmak, markanın rekabetini geliştirmek, tanıtım ve tutundurma faaliyetleri ile marka bilinirliği yaratmak, dağıtım kanallarını tespit etmek, fiyatlandırma stratejisi yapmak ve tüm bunların zaman, verim ve bütçe planlamasını yapılmasını yapar.

Kısacası Pazarlama bölümü, Philip Kotler’in ortaya attığı “Pazarlama Karması”nın (4P= Product, Price, Place, Promotion) tüm bileşenlerinde faaliyet gösterir.

Dijital dünyanın her birimizin hayatında fark yarattığını inkâr edemeyiz. Tüketici alışkanlıklarımızı değiştirmesi, bilgi ve kaynaklara ulaşırken zaman kaybımızı minimuma indirmesi, alternatiflerimizi çoğaltması akla ilk gelenlerden.

Dijital platformların hayatımıza bu denli adapte olması yeni birçok iş kolu ve uzmanlık alanını da beraberinde getirdi. Bunlardan biri de “Dijital Pazarlama” oldu. Dijital pazarlama kavramı nispeten yeni olmasına rağmen, dijital pazarlamayı oluşturan bileşenler yukarıda da bahsettiğimiz gibi uzun süredir hayatımızda yer alıyor ve her meslekte olduğu gibi bu meslek de bir yöneticiye ihtiyaç duyuyor.

SEO Yöneticisi ile Dijital Pazarlama Yöneticisi Arasında Fark Var Mıdır?

SEO: Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO Yöneticisi is bu sektörde görev alan uzman ya da yöneticiler, internet sitelerinizin Arama Motorları için optimize eden ve sitenize Google tarafından daha fazla organik trafiğin gelmesi için gerekli çalışmaları yapan kişilerdir.

Dijital pazarlama yöneticisi ise bir SEO yöneticisinden çok daha fazla alanı yöneten kişidir. Bu alanlardan bazıları;  Medya, İçerik Pazarlama, E-Mail Pazarlama, Mobil Pazarlama, SEO, SEM’dir.

Kısacası; Dijital Pazarlama Yöneticisinin bir SEO yöneticisinin de ötesinde daha geniş bir beceri ve bilgi birikimine sahip olması gerekir.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama yöneticisi, bir kurum, ürün veya hizmetlerin hedef kitlesini belirleme, online pazarlama süreçlerinde marka bilinirliği oluşturma, marka sadakati ve satış oranlarını arttırmaya yönelik reklam ve kampanyalarının geliştirilmesi, uygulanması ve yönetilmesinden sorumludur. Bunların yanı sıra internet sitesi trafiğini artırma ve potansiyel müşterileri kazanmada da önemli bir rol oynar.

Dijital Pazarlama Yöneticileri,

  • Performans Pazarlama

Dijital Pazarlama Yöneticisi “SEO – Search Engine Optimisation – Arama Motoru Optimizasyonu” ve “SEM – Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlaması” yaparak firmanın arama motorlarında reklam ve organik trafikte üst sıralarda yer almasını sağlar.

  • İçerik Pazarlama ( Content Marketing)

Dijital dünyanın içerikleri metin, resim, video, ses vb. ile oluşturulur. İçerik pazarlama da önemli olan oluşturduğunuz içeriğin hedef kitlenizin endişeleri veya ilgi alanları ile alakalı olmasıdır. İyi bir içerik pazarlama hedef kitlesinin durup okumasını, düşünüp farklı davranış geliştirmesini sağlar.

  • Sosyal Medya Pazarlaması (Facebook ve Instagram)

Sosyal Medya firma, ürün ya da hizmetinizi tanıtmak için mükemmel bir platformdur. Dijital Pazarlama Yöneticisi sizin için “Hangi sosyal medya araçlarını kullanacağınıza, bu seçimin kriterlerine, hedeflerinizi nasıl planlayacağınıza ve ne tür bir içerik yayınlayacağınıza” karar verir.

  • E-mail ile pazarlama (E-Mail Marketing)

E-mail pazarlama hedef kitle ile doğrudan iletişim imkânı sunduğu için yüksek geri dönüşler sağlar. Hedef kitleyi belirlemek ve bunlara bültenler, ürün tanıtımları, bilgilendirme ve kutlama mesajları, kampanya ve indirim mesajları, abonelik bildirimleri planlarını yapma ve gönderme görevini Dijital Pazarlama Yöneticisi yapar.

  • Mobil Pazarlama (Mobile Marketing)

Akılları telefonların hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu şu günlerde mobil pazarlama bir seçenek değil zorunluluk haline geldi. Dijital Pazarlama Yöneticisi hedef kitle için mobil uyumlu bir web sitesi oluşturma ya da farklı pazarlama platformları için mobil uygulamalar geliştirmeli ve bu alanda daha iyisini yapabilmek için gerekli pazarlama altyapısına sahip olmalıdır.

  • Grafik Tasarım (Graphic Design)

Doğru hedef kitleye doğru reklam yapılabilmek için bu noktada Dijital Pazarlama Yöneticisi büyük önem arz eder. Firmayı ve firmanın vizyonunu, misyonunu, ürünlerini tanıtacak şekilde sloganlar bulunması ve yine bunlara paralel olarak logo, broşür, reklam filmleri hazırlanması konusunda ekibini yönlendirir ve ortak çalışmayı kolaylaştırır.

  • Dijital PR

Dijital mecralarda en çok kullanılan pazarlama yöntemlerinden biri de  Influencer Marketing’tir. Dijital Pazarlama Yöneticisi markaların bilinirliğini arttırma, marka bilinci oluşturma ve itibarını yönetmek adına ürün ya da firmaya en uygun influencer’ları belirler ve onlarla görüşmeler sağlar.

Bu gibi dijital pazarlama araçları konusunda da temel düzeyde bilgi sahibi olmalıdır. Dijital pazarlama sektörü kariyer anlamında dinamik olsa da, kendini geliştirerek tüm bu konuların birçoğunda en azından temel düzeyde bilgiye sahip olan dijital pazarlama uzmanları rakiplerinin önüne geçerek sektörde yükselebilirler. Ayrıca bunların yanı sıra bir Dijital Pazarlama Yöneticisi; Müşteri ile birebir  iletişim kurmalı, onlar için pazarlama stratejisini tasarlayıp tüm araçlarını kullanmalı, stratejiyi ekibine detaylı olarak anlatıp onlar arasındaki koordinasyonu sağlamalı ve sonuçları yakından izlemelidir.

Kısacası; Dijital Pazarlama Yöneticisi her bir kanal hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olması ve onları yönetmesi dışında ekip yönetime kabiliyeti de olması gerekir.

Kaynakça:

  1. https://www.kariyer.net/pozisyonlar/dijital+pazarlama+yoneticisi/nedir
  2. https://pazarlamaturkiye.com/dijital-pazarlama-uzmani-kimdir-ne-is-yapar-ne-kadar-maas-alir/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir