Dijital pazarlama teknolojinin gelişmesi ve her bireyin akıllı cihazlarda daha fazla zaman geçirmesinden kaynaklı olarak oldukça gelişmiştir. Dijital pazarlama işlemleri için birçok teknik ve yöntemin olduğunu söyleyebiliriz. Bu metnimizde Google’ın servisi olan Trends üzerinden örnekler verip, dijital pazarlama üzerinden nasıl kullanılacağına dair bilgi akışını sağlayacağız.

Google Trends günümüzde ortalama bir SEO aracı görülmektedir. Fakat bu bakış açısının yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Girişimciler, pazarlamacılar için eşsiz bir fırsat olan Trends doğru kullanıldığında oldukça güçlü etkileri kullanıcısına bağışlayacaktır. Google Trends genel ölçüler içerisinde avantaj sağlayacak, satış üzerine yoğunlaşabilmenizi sağlayacaktır.

Trendleri Öğrenin!

Google Trends adında anlaşılacağı üzere trend olan alanlar üzerinden hizmet sağlamaktadır. Örneğin bugünlerde dijital kullanıcılar sık, sık ‘’bardak’’ üzerine araştırma yapıyor, alışveriş yapıyorsa; trend üzerinden bunu gözlemleyebilirsiniz. Dijital kullanıcıların hangi trendlerle ilgilendiğini tahlil etmek ve buna göre pazarlama stratejisi oluşturmak avantaj sağlayacaktır. Bu yüzden Google Trends hizmetinin pazarlama için aktif olarak kullanılması gerekmektedir.

Sezonluk Aranma Eğilimleri

Pazarlama, reklam ve fiyatlandırma stratejisini oluştururken, ürünleriniz hakkında sezonluk aranma eğilimlerine kolaylıkla bakabilirsiniz. Bu sayede oluşturacağınız satış stratejiniz, trend kampanyalarınızı ve fiyat listenizi oluşturabilirsiniz. Bu işlemlerin yanı sıra sezonluk trendler hakkında fikir sahibi olmak, sadece belirlediğiniz dönemlerde satışa sunabileceğiniz, hızlı tüketim ürünlerine de rahatlıkla yönelebilirsiniz. Diğer zamanlarda ise zamana yayılan planlamanıza devam ettirirsiniz. Bu durumda da satışlarınızı doğrudan etkileyecek hamlelerde bulunursunuz.

Blog İçeriğinizi Güçlendirir

Mevcut trendler üzerinden içeriklerinizi oluşturmak sizlerin faydasına olacaktır. Oluşturduğunuz dijital platformun blog kısmında oluşturacağınız içerikleri, trend üzerinden seçebilirsiniz. Bu sayede güncel konular oluşturabilir, insanların dikkatini rahatlıkla çekebilirsiniz. Ayrıca pratiklik noktasından da avantaj sağlayacak bir alandır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir