5
(1)

Günümüzde dijital dünyada yer almayan bir firmanın hedef kitlesiyle iletişim kurması ve başarılı olması mümkün değil. İnternetin satın alma kararının belirlenmesinde önemli bir mecra olduğu düşünülünce, dijital PR kavramının önemi net bir biçimde ortaya çıkacaktır.

Dijital PR çalışmasıyla markanızı kısa sürede geniş kitlelere ulaştırabilir ve marka başarısı yaratacak etkileşimi tetikleyebilirsiniz. Ancak öncesinde Dijital PR Kavramından bahsetmek faydalı olacaktır.

PR Kavramı ve Dijital İletişim

Bilindiği gibi, markayı hedef kitle nezdinde güvenilir kılmak için yapılan çalışmalar bütünü PR (Public Relations – Halkla İlişkiler) olarak tanımlanır. PR çalışmasının temel amacı, hedef kitle ile marka arasında bağ kurarak, markanın satın alma kararı esnasında tercih edilmesini sağlamaktır. Bu faaliyetlerin temel yöntemi, yaygın iletişim mecralarını kullanarak marka mesajının iletilmesidir. Dijital mecralar, günümüzde iletişim başarılı olabilmesi için kritik bir öneme sahiptir. 

Dijital medyanın yaygınlaşması, tüketicilerin maruz kaldığı uyaran sayısını arttırmıştır. İnternette ortalama vakit geçiren bir tüketici, gün boyunca binlerce markanın mesajına maruz kalabilmektedir. Reklam engelleyicilerin yaygınlaşması bu uyaran yoğunluğu hakkında fikir edinmemiz için yeterli bir veridir. Böyle bir durumda, muadil markalar arasından sıyrılarak, tüketici tarafından tercih edilir bir hâle gelmek için dijital medyada etkili çalışmalar yürütmek gerekir. 

Geleneksel ve Dijital PR Arasındaki Fark Nedir?

İnternetin yaygınlaştığı yıllara kadar, PR çalışmaları gazete, dergi, radyo, televizyon gibi iletişim mecralarında ya da broşür, billboard, afiş gibi kamusal alan tasarımlarıyla yürütülmüştür. Geleneksel mecraların günümüzde de ciddi bir kitlesi bulunduğu için bu alanlarda çalışma yürütmek hâlâ önemlidir.

Web siteleri, bloglar ve sosyal medya hesapları aracılığıyla yürütülen iletişim çalışmaları ise Dijital PR olarak adlandırılır. Ancak geleneksel ve dijital PR çalışmaları arasındaki fark, çalışmanın yürütüldüğü mecradan ibaret değildir.

Dijital mecralarda yürütülen halkla ilişkiler çalışmaları, yöntem ve etki bakımından da geleneksel çalışmalardan farklıdır. Radyo, televizyon, gazete gibi mecralarda tek taraflı bir iletişim söz konusudur. Bu mecralarda, marka mesajı tüketiciye iletilerek, tüketicinin kararı etkilenmeye çalışılır. Ancak dijital medya, tüketiciyle markanın birebir etkileşim hâlinde bulunduğu bir mecradır. Dijital PR yöntemleri de bu etkileşime göre belirlenmektedir.

Dijital PR Çalışmalarına Hangi Durumlarda Başvurulur?

 

  • Yeni çıkan bir ürünün veya planlanan bir hizmetin duyurulması isteniyorsa ve ciddi satış hedefleri söz konusuysa, dijital PR çalışmalarıyla büyük bir etki yaratmak mümkündür.
  • Dijital PR, kriz yönetimine katkı sağlayan bir faaliyettir. Şirket kamuoyu nezdinde zor bir durumdaysa, etkili bir dijital PR çalışmasıyla bu durumu tersine çevirmek, hatta antipatiyi sempatiye dönüştürmek mümkündür.
  • Marka başarısı, hedef kitleyle “aynı hisleri paylaşmaya” ve bunu göstermeye bağlıdır. Dijital PR çalışmaları bu konuda oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse, hedef kitle için özel ve önemli olan günlerde mesajlar yayınlamak, kutlama ve anmalara katılmak markanın güvenilirliğini ve markaya duyulan sempatiyi arttıracaktır.
  • Firma tarafından düzenlenen sosyal sorumluluk kampanyalarının duyurulmasını ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak için Dijital PR çalışmaları yürütülebilir.
  • İnternet üzerinden yürütülen PR çalışmaları, marka ile hedef kitle arasındaki iletişimi güçlendirmek için de önemlidir. Etkili bir kampanya yürüterek, tüketicinin markanın PR çalışmasının gönüllü bir parçası hâline gelmesi sağlanabilir.

 

Sosyal Medyanın PR Açısından Önemi Nedir?

Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter gibi sosyal medya platformları, satın alma davranışlarında büyük bir öneme sahiptir. Yapılan araştırmalar, bu mecralarda oluşturulan gönderilerin tüketici davranışlarını ciddi anlamda etkilediğini göstermektedir. Dolayısıyla, firmanızın faaliyet gösterdiği alan hangisi olursa olsun, hedef kitlenize ulaşarak etki yaratmak için sosyal medyayı efektif bir biçimde kullanmanız gerekecektir.

İnsanlar, bir marka hakkında karar verirken bunu birkaç saniye içinde yaparlar. Söz konusu bilgi, reklamcılığın temel verilerinden biridir. Sosyal medya, hızlı etkileşim sağladığı için, etkili bir kampanyayla büyük geri dönüşler alınmasına yardımcı olur. Bu bakımdan, Dijital PR çalışmalarında sosyal medyaya yönelik çalışmalar yürütmek son derece önemlidir.

 

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir