Dijital Reklam Modelleri

Dijital reklam modelleri dünyanın en geniş çaplı reklam modellerini barındırır. Özellikle geleneksel pazarlama metotları düşünüldüğünde dijital reklam modelleri çok daha prestijli. Ancak onu doğru düşünmek ya da daha doğru tasarlamakla beraber çok daha yüksek getirisi olan reklam modelleridir. 1990 ve 2000’li yılların başında reklam verebileceğiniz, markanızı bir başka potansiyel müşteriye duyurabilmenin çok az yolu vardı.

Televizyon reklamları her marka için uygun değildi, fiyatları çok uçuktu. Gazete reklamları ise doğru kitleye seslenmek için doğru bir araç değildi. Radyo reklamlarında ise zaten PVC doğramacılar, oto teyp satışı yapanlar ve küçük işletmeler vardı. Çağımızda dijital reklam modelleri sağlıklı bir şekilde kullanıldığında ise ortaya çok daha değişik sonuçlar çıkabiliyor. Kadınlarla alakalı bir ürün için kadınların en sık ziyaret ettiği web siteleri, Facebook ve Instagram sayfaları ile en doğru kitleye adım atabiliyorsunuz.

Aynı şekilde bir okurun tüm metni okuduktan sonra okuduğu içeriğin reklam olduğunu anlayabildiği dijital reklam modelleri mevcuttur. İnsanlar bir reklam metnini okurken hem bilgileniyor, hem eğleniyor hem de en son olarak ürünü satın alıyor. Aslında başlangıçta sıradan bir komedi içeriği diye tıkladığı içerik en sonunda ona ürün satıyor.

Reklamcılık sektöründeki bu değişim internetin başlangıcıyla beraber değil Native Advertising ile beraber geldi. Doğal reklamcılık adı verilen bu terimlerle beraber artık bir içeriği tüketirken onun reklam olduğunu anlamak bir hayli güç oldu. YouTube videosu içerisine yerleştirilmiş gizli reklam ile aslında aradığınız ancak doğru yolu bulamadığınız ürünleri görebiliyorsunuz. Kanal sahipleri için özel olarak oluşturulmuş kampanya kodları ile sunulan ürün normalde 100.000 adet satacaksa Native Advertising ile beraber 700.000 adet satabiliyor. Bunu başaran ise tabii ki dijital reklam modelleri ile geniş çaplı düşünebilmektir.

Eğer dilerseniz dijital reklam modelleri nelerdir? Bunları inceleyelim…

Insterstitial Reklam Modeli

Insterstitial reklam modelini en kısa tabir ile şu şekilde anlatabiliriz. Türkçe anlamı “Geçiş” olan reklam modeli bir sayfadan diğer sayfaya geçerken ekranı tamamen kaplayan reklam modelidir. Genellikle 10 saniye içerisinde kapanarak yeni sayfaya yönlendiren reklam modeli, çok sık tercih edilen reklam modeli değildir. Sebebi ise kullanıcıyı çok fazla rahatsız eden bir reklam modeli olmasıdır. Özellikle bilinen markalar bu reklam modelini kullanır ancak yapılandırılmış formu ile kullanırlar.

Insterstitial reklam modelinin yapılandırılmış hali, sayfayı komple kaplayan reklamın eğlendirici bir yapıya bürünmesidir. Eğer sayfayı komple kapatıyor ve reklam gösteriyorsanız onlara bir ürün satmaya çalışamazsınız. 2020 dünyasında bu tarz reklam modelini kullanan marka sayısı bir hayli azaldı ancak hala inatla kullanan markalar da mevcut. Bu sebeple bu dijital reklam modeli kullanılacaksa mutlaka ama mutlaka reklamın eğlenceli hale getirilmesi gerekiyor.

Pageskin Reklam Modeli

Pageskin adından da anlaşılacağı üzere sayfaya giydirilen reklam modelidir. Dijital reklam modelleri arasında en nadir kullanılan reklam modeli olmasıyla ünlüdür. Özellikle kullanıldıkları alanlar, çeşitli haber siteleri, kaçak film siteleri ve bahis siteleridir. Tasarımsal olarak bütünlüğü bozar ve gözü yorar. Bu nedenle önemli markalar bu dijital reklam modeli yerine daha prestijli reklam modellerini kullanırlar.

Pageskin reklam modeli sayfanın boşluk kısımları olan sol, sağ ve üst kısımlarına yerleşir. Tıpkı otobüslere yapılan giydirme reklam yapılmış gibi düşünürseniz zihninizde fikir edinebilir. Pageskin aynı mantıkla çalışır ancak kullanan marka sayısı bir elin iki parmağını geçmeyecek şekildedir. Bütünlük olarak kapladığı sayfada insanların gözü yorması ve tasarımsal açıdan hiçbir anlamı olmadığı için kullanılmaz.

Pop-up Reklam Modeli

Pop-up reklam modeli en sık 2000’lerin ortasında kullanılan bir reklam modeliydi. Son 5 yıl içerisinde kullanım oranı bir hayli azaldı ancak yine de tatmin edici geri dönüş raporları sunabilir. Pop-up reklam modeli bir görsel veya yazı içine saklanmış olabilir.

Ayrıca sayfanın herhangi bir yerinden aniden karşınıza çıkan reklam modeli olarak anılır. Özellikle yeni sekme olarak açtığı reklamlar sebebiyle milyonlarca internet kullanıcısını kendisinden soğutmuştur. Pop-up reklam modeli insanları rahatsız ettiği için artık önemli markalar bu reklam modelini kullanmıyor. Marka bilinirliği ve sevgisi açısından markanız için doğru bir reklam modeli olmayabilir.

Zira kimse birden bire sayfanın ortasında beliren bir reklam modelini istemez. Özellikle yeni sekme olarak açılan reklamların anında kapatıldığını ve hiçbir satış oranına ulaşamadığını raporlarla sunabiliriz. Bu sebeple en son ki kullanacağınız dijital reklam modeli pop-up reklam modeli olsun.

Native Advertising (En Popüler Reklam Modeli)

Doğal reklamcılık olarak adlandırılan Native Advertising, dünyanın en eğlenceli ve en güzel reklam modelidir. Dijital reklam modelleri arasında en popüler olan doğal reklamcılık ile insanları markanıza âşık edebilirsiniz. Native reklam modelini size şöyle anlatabiliriz: Bir yazı okuduğunuzu düşünün.

İçerik kategori olarak komedi kategorisindedir. Ayrıca içeriği okurken dahi kahkahalar atıyorsunuz, ardından yavaş yavaş bir ürüne neden ihtiyacınız olduğu anlatılır en son ise ürün veyahut markadan bahsedilir. İşte gelişmiş ve teknolojik dünyanın en başarılı dijital reklam modelleri arasında birinci sırayı almış olan doğal reklamcılık üzerine çıkabilen bir reklam modeli daha yoktur.

Sevdiğiniz bir Youtube kanalını zihninize getirin, o kanala ait sevdiğiniz bir videoyu izlediğinizi düşünün şimdide. Video içerisinde ilk ikinci veyahut üçüncü dakikada ilgili ürün veyahut markadan bahsediyor, bu ne kadar sıkıcı ve itici olabilir? Yapılan araştırmalara göre dünyanın en fazla getirisini doğal reklamlar sağlar. Marka, doğal reklam ile beraber hem kendisini sevdirir hem de ürününü sattırır. Güzel olan bir diğer yanı ise insanlar ürünü severek satın alır.

E-Posta Reklam Modeli

E-posta reklam modeli hala günümüzün en popüler dijital reklam modelleri arasında yer almaktadır. Toplu halde e-posta göndermek, ürünleriniz veyahut herhangi bir blog yazısı için kullanıcılarınızı bilgilendirmek için kullanılabilir. En önemli detay, kullanıcıları veyahut e-posta abonelerini sıkmamaktır.

Çünkü artık herkes e-posta servis sağlayıcısını cebinde taşıyor. Sürekli bildirimin gelmesi zaten can sıkıcı bir durum iken sürekli tek markanın bildirim göndermesi çok fazla can sıkıcı bir durum olabilir. Ancak insanların 4/1’i hala e-posta alacakları ürün, marka, gazete, yazı ve videoları tercih edebiliyor. E-posta reklamcılığında önemli olan tek unsur, kullanıcıyı sıkmamaktır. Eğer bu başarılabilirse e-posta reklamcılığı hala geçerliliğini koruyan bir dijital reklam modelleri arasında yer alır.

Rollover Reklam Modeli

Rollover reklam modeli günümüzde pek kullanılmayan bir reklam türüdür. Mouse ile üzerine gelindiği zaman aşağı, yukarı veyahut sağa sola kayabilen reklam modelidir. Sadece çok fazla ürünü aynı anda bir banner içine koyabilmek için kullanılır. Giyim, ayakkabı, market reklamlarında bannerların içine daha fazla ürün yerleştirebilmek için kullanılan nadide bir reklam modelidir.

Expandable Reklam Modeli

Expandable reklam modeli tıpkı Rollover reklam modeline benzer. Ancak mantık olarak biraz daha yapılandırılmış halidir. Expandable reklam modeli de tıpkı Rollover gibi sağa, sola, yukarı ya da aşağıya doğru oynar ancak genişleyerek açılır. Rollover de banner sabit kalır ancak Expandable modelinde banner büyür, ayarlanmış boyuta gelir. Kullanıcı açısından rahatsız edici bir özelliğe sahip olsa da hala kullanan markalar var.

Video Reklamları

Video reklamları bildiğiniz üzere Youtube’da sıkça karşılaştığınız reklamdır. Video önüne, ortasına ve sonuna koyulan reklam modeli tıpkı televizyon reklamlarını andırır. Tek fark 5 saniye sonra geçilebilir olmasıdır. Youtube’da sıkça gördüğümüz bu reklam modeli dünyanın en fazla yatırım yapılan reklam modelidir. Native Advertising her ne kadar başarılı ve gerçekçi satışlar sunan bir reklam modeli olsa da dünyanın en fazla yatırım yapılan dijital reklam modeli video reklamlardır.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya malumunuz üzere günümüzün en kullanışlı araçlarıdır. Sosyal medyaya girmediğimiz tek bir dakika dahi düşünülemez. Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn bugünlerde kullandığımız en geniş çaplı sosyal medya siteleridir. İnsanlar günün yarısını bu mecralarda geçiriyor, özellikle genç kesimin buradan çıkmıyor olması markaların dikkatini çekiyor.

Dikkatlerin çekildiği noktada kullanıcıyı nasıl markaya bağlayabiliriz düşüncesi oluşmakta. Eğer bir markayı kullanıcıya – müşteriye sosyal medya reklamları sayesinde sevdirebilirseniz asla geri dönüşü olmayan bir döngü içerisine girersiniz. Zira insanlar sosyal medya sitelerinde sadece sevdikleri marka, sayfa ve kişileri takip ederler. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli durum; kesinlikle marka bilinirliği için faydalı, eğlenceli ve dikkat çeken paylaşımların yapılmasıdır.

Bu konuda dünyanın en başarılı markası Red Bull’dur. Red Bull bir içecek markası olmasına karşın dünyanın en etkin markalarından bir tanesidir. Her türlü spor dalında faaliyet gösterip her türlü spor faaliyetini sosyal medya hesaplarına paylaşmaktadır. Bu sebeple insanlar sadece bir içecek markası olduğu için değil aynı zamanda etkileşim oranı yüksek paylaşımlar yaptığı için takip etmektedir. Aynı şekilde Coca Cola markası içinde aynı durum söz konusudur. Zira paylaşımları sadece ürünler değil aile sevgisi, ramazan sıcaklığı, arkadaş ortamı ve benzeri her türlü detayı bu markanın sosyal medya hesabında görebilirsiniz. Bu tarz paylaşımların yapılma amacı ise tabii ki marka ile müşteri arasındaki bağın daha da sağlam olmasıdır.

Sosyal medya reklamları arasında en popüler olanı ise kesinlikle Facebook’tur. Facebook’ta reklam modellerini incelemek için hemen sayfayı aşağıya kaydırın.

Facebook – Instagram Reklam Modelleri

 • Görsel Reklam Modeli

Görsel reklam modeli adından da anlaşılacağı üzere görsel reklamların ana sayfa bandında gezmesidir. Kullanıcı sıradan içerik paylaşımlarını incelerken birden karşısına sıradan insan paylaşımı gibi karşısına çıkan görseldir. Reklam modeli aralıksız “Dünyanın en gelişmiş reklam modeli” seçilmiştir. Ürününüzün veya markanızın görsellerini kullanarak milyonlarca insana gösterim yapabilirsiniz.

 • Video Reklam Modeli

Facebook ve Instagram haber kaynağında gösterilmek üzere videolarınızın paylaşılmasıdır. Tıpkı görsel reklam çalışması mantığında çalışır buradaki tek fark görselin sadece sabit bir görsel olması değil video olmasıdır. Video reklam çalışmalarını tıpkı televizyon ve Youtube reklamlarına benzetebilirsiniz. Facebook ve Instagram’daki farkı ise haber kaynağında gezerken karşınıza çıkmasıdır.

 • Slayt Gösteri Reklam Modeli

Slayt gösterileri görselleri veya videoları yazı ve sesle birleştirir. Bir slayt gösterisi reklamı içerisine en az 3 en fazla 10 görsel veyahut video yükleyebilirsiniz. 59 saniyeden çok daha uzun videolarınız için en doğru reklama çıkma modeli slayt gösteri reklamlarıdır. Bildiğiniz üzere Instagram’da 59 saniye üzeri video reklam paylaşamazsınız. Ancak slayt reklam ile videolarınızı 59 saniyelik bölümlerle 10 dakikaya kadar video reklam çıkabilirsiniz.

 • Döngü Reklamlar

Döngü reklamlar Facebook ve Instagram için eş zamanlı olarak paylaşılır. Her biri kendi bağlantısına sahip 10 adede kadar görsel ve video eklemenize olanak sağlar. Bu sayede ürünlerinizi sergileyebilir ve satış yapabilirsiniz.

 • Hızlı Deneyim Reklam Modeli

Hızlı Deneyim, adı üzerinde anlaşılacağı gibi reklama dokunduktan sonra açılan tam bir sayfayı ifade eder. Markanın ürünlerini veyahut hizmetlerini görsel olarak öne çıkarmanın en doğru yolu Hızlı Deneyim reklam modelidir.

Twitter Reklamları

Twitter reklamları aslında Facebook kadar çeşitlendirilebilecek bir reklam platformu değildir. Sponsorlu gönderileriniz Facebook’a benzer bir yapıyla haber kaynağında görüntülenir. Twitter’ı kullanan Türk vatandaşı sayısı 8 milyon kişidir. Bu sebeple markanız için oldukça değerli bir platform olabilir. Twitter reklamları dijital pazarlamanın en etkili anahtarlarından bir tanesidir. Dil, lokasyon, anahtar kelime ve ilgili alanlar bakımından farklı sunumları ile doğru hedef kitleye reklam çıkabilmenizi sağlar.

 • Sponsorlu Gündem (Promoted Trend)

Sponsorlu gündem adı verilen reklam modeli markanın en kısa süre içerisinde istediği etkileşimi yakalayabilmesini hedefler. Söz konusu reklam modelinde belirlenen #hashtag ve Trend Topic listesinde 24 saat boyunca en üst sıralarda yer alınmasını sağlar. Bu sayede o ülkede yaşayan ve hedeflenen tüm insanlar o reklamı görür.

 • Sponsorlu Tweet (Promoted Tweet)

Sponsorlu tweet ile beraber sizi takip etmeyen, gönderileriniz ile alakalı daha önce görüntüleme dahi yapmamış kullanıcıları dahi ağınıza alma ihtimaliniz vardır. Belirlenen anahtar kelimeler üzerinden kullanıcılar arama yaptığında sizin hazırladığınız tweet görüntülenir. Ortalama yayın süresi ise 3 aydır.

 • Sponsorlu Hesap (Promoted Account)

Sponsorlu Hesap reklamı, kişinin takipçi sayısını artırmaya yönelik hazırlanmış bir reklam modelidir. Buraya reklam çıktığınız zaman “Kimi takip etmeli” bölümünde sıralanırsınız. Bu sayede organik olarak takipçi sayınız artar. İnsanlar günümüzde takipçi satın alıyor ancak bu reklam modeli ile çok daha fazla takipçi sayınız olabilir.

 • Web Site Tıklamaları (Web Site Cards)

Web site tıklamaları yine tıpkı Facebook’ta olduğu gibi sponsorlu bir gönderi ve gönderiye bağlantı olarak markanın web sitesine yönlendiren reklam modelidir. Web site üzerinden satışları artırabilmek için en ideal reklam modeli olduğunu da belirtmeliyiz.

 • Uygulama Yükleme ve Etkileşim (App İnstalls)

Bu reklam modeli adından da anlaşılacağı üzere mobil uygulamaların daha fazla yükleme sayısına ulaştırılmasını hedefleyen reklam modelidir. Twitter haber kaynağında görüntülenir ve mobil kullanıcıların tek bir tık ile uygulamayı akıllı telefonlarına yüklemelerini sağlar.

LinkedIn Reklam Modelleri

LinkedIn, dünyanın en profesyonel sosyal medya ağıdır. İçerisinde sadece iş dünyasından insanları barındıran sosyal medya sitesi, aynı zamanda “Profesyonellerin dünyası” şeklinde adlandırılır. Bu bağlamda iş dünyasıyla yakından ilgilenen insan gruplarına markanızı sevdirebilmeniz için LinkedIn ile mutlaka çalışmanız gerekmektedir. Zira Facebook ve Twitter gibi benzer bir yapıya sahip olsa da içerisinde barınan insanların çok daha farklı bir kafa yapısına sahip olduğunu görebileceksiniz.

 • Metin Reklamları

LinkedIn’de hem akış içerisine hem şirket profiline hem de profil sayfalarının üst bölümüne ve yan bölümüne gelen reklamların tamamı metin reklamlarıdır. Kullanıcıları sıkmamak adına genellikle sayfa başına 4 adet ile sınırlandırılmıştır. Reklam modeli sadece metine dayalı olması sebebiyle hem göz yormaz hem kullanıcılar memnun kalır.

 • Dönen Reklamlar

Dönen reklamlar, farklı ürünleri / hizmetleri aynı anda kullanıcılara gösterebileceğiniz nadide bir reklam modelidir. Dönen görseller ile 10 adede kadar ürünü tek bir reklam içerisinde gösterebilirsiniz. Bu reklam modeli hem masaüstü hem mobil versiyonda görüntülenebilir. Bu sayede yüksek satış miktarına ulaşabilirsiniz.

 • Banner Reklamlar

Banner reklamlar her siteden, mecradan bildiğiniz üzere tek bir görsel ile sunulan reklamlardır. Dikkat çekmekte oldukça önemli bir rol oynayan banner reklamları aynı şekilde LinkedIn içerisinde de kullanabilirsiniz. Tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde ilk adım olarak görülen banner reklamlar hala günümüzün en popüler reklam faaliyetlerini anlatır. En iyi banner reklamı en fazla dikkat çeken banner reklamdır. Eğer banner dikkat çekip, müşteriler üzerinde heyecan uyandırmıyorsa sadece görülüp geçilir. Ancak müşterilerde merak ve heyecan hissettiren her banner reklam mutlak başarıya ulaştıran özel bir anahtardır.

Dijital Reklam Terimleri

CTR 

CTR; Bannera tıklayan kullanıcıların, aynı bannera sadece görüntüleme yapmalarına verilen orana denir. CTR yani Click Throught Rate Türkçe olarak Tıklama Oranı olarak adlandırılır. Bu orana ulaşabilmenin formülü ise toplam tıklama ve toplam görüntüleme bölünerek ulaşılmaktadır.

CPC 

Dijital reklam modelleri için en belirgin model CPC’dir. CPC, Cost Per Click yani Tık Başı Ödeme anlamına gelmektedir. Reklam veren ve yayıncı web site arasındaki en belirgin reklam ölçüm modelidir. Mecralar arasında farklılık gösterebilse de Google Adsense üzerinde TBM olarak adlandırılır.

CPL ?

Yönlendirme başına ödeme yöntemi anlamına gelir. CPL, Cost Per Lead Türkçe karşılığı ile Yönlendirme Başına Ödeme Yöntemi denir. Genellikle yapılan satış, toplanan üyelik, satış veyahut sabit bir ücrete göre ödemeler yapılır. Burada belirleyici bir formül kullanılmaz.

CPM 

Reklamın 1000 kez görüntülenmesi sonrasında yayıncıya ödenecek ücrettir. CPM, Cost Per Mille Türkçe karşılığı ile Görüntüleme başına ödeme anlamına gelir. Youtube’da görüntülediğiniz her reklam için yayıncılar belirlenmiş olan miktarda parayı kazanırlar.

Kaynakça:

 1. https://www.iienstitu.com/blog/dijital-pazarlama-ve-etkili-reklam-turleri
 2. https://www.dijitalfakulte.com/dijital-pazarlama-terimleri/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir