diş kliniği için seo

Diş hekimleri de sağlık alanında ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan ve özel olarak hizmet veren çalışma grubudur. İnsanlar bir diş hekimi bulmadan önce internet üzerinden arama yaparlar. Gerçekleştirilen araştırmalara göre yerel kullanıcıların %75’ten fazlası aradığı diş hekimini internet üzerinden bulmaktadır. Diş hekimleri daha çok yerel olan arama sonuçları için çalışmalar yürütür. Bölgesel SEO çalışmaları her zaman kısa sürede sonuç veren çalışmalardır.

Diş kliğini için SEO çalışmaları yapacaksanız profesyonel bir SEO uzmanı ya da ekiple çalışmalısınız. Bunun için de hangi adımları atmanız gerektiğini ve hedef kitlenize nasıl ulaşmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Diş klinikleri için verilen optimizasyon hizmetinde rakiplerinizin de birtakım çalışmalar yürüteceğini bilmelisiniz.

Diş Kliniği İçin SEO Neden Gereklidir?

Diş hekimlerine diş kliniği için yapılan SEO çalışmalarının neden gerekli olduğunu sizlere belirtelim. Bu çalışmalar diş kliniklerinin bulundukları bölgelerde öne çıkmasını sağlamaktadır. Şimdi diş kliniği SEO çalışmalarını gerekli hale getirecek nedenleri sunalım;

 • Rakipleriniz de bazı optimizasyon çalışmaları yapacaktır. Bu yüzden yerel rakiplerinizi geride bırakmak için diş kliğini SEO çalışmaları gereklidir.
 • Web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında yükselmesi adına yapılmalıdır.
 • Web sitenize arama motorları üzerinden potansiyel ziyaretçilerinizi doğru anahtar kelimelerle organik olarak çekmenizi sağlayacak çalışmalardır.
 • Yerel arama sonuçlarında görünür olmanızı sağlayan çalışmalardır.
 • İnsanların sizin yaptığınız operasyonları da öğrenerek ve müşteri yorumlarıyla marka bağlılığı oluşturmasını sağlayabilirsiniz.
 • Çalışmalarınızı sosyal medyayla da destekleyerek marka bilinirliğini arttırabilirsiniz.
 • Kliniğinizin çalışma saatlerini ve iletişim bilgilerini görünür hale getirebilirsiniz.,
 • İnsanların size çok daha kolay şekilde ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.

Diş Kliniği İçin SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş kliniği için SEO çalışmaları yaparken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Diş hekimlerinin web sitelerine yönelik profesyonel arama motoru optimizasyonu yaparken dikkate almaları gereken detayları sizlere belirteceğiz;

 • Potansiyel hastalarınızı iyi tanımalısınız. Bölgenizdeki diş operasyonlarına katılmak isteyen kişilerin nasıl arama yaptıklarını araştırmalı ve doğru anahtar kelimeleri seçmelisiniz.,
 • Sizinle aynı şehirde ve muhitte hizmet veren diğer diş kliniklerinin çalışmalarını analiz etmelisiniz. Rakiplerinizin çalışmalarına göre kendi çalışmalarınızı da değerlendirebilirsiniz.
 • Web sitenizin hızını yüksek tutmalısınız. Web sitesi hız testi yaparak sitenizin hızını yavaşlatan detayların optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirmelisiniz.
 • Web siteniz için kullanıcı odaklı ve sağlık sektörüyle uyumlu bir tema seçmelisiniz.
 • Respontive yani mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmalısınız.
 • Diş hekimliği alanındaki trend uygulamaları takip ederek hemen uygulamaya başlamalı ve web siteniz üzerinden de bunun reklamını yapmalısınız.
 • Google My Business gibi sizleri yerel kullanıcılara daha görünür yapacak tüm araçlarda varlık göstermeli ve gerekli optimizasyon çalışmalarını yürütmelisiniz.
 • İnsanların sizlerden kolayca randevu alabilecekleri bir randevu sistemi oluşturmalısınız.
 • Arama motoru botlarını yönlendirecek güncel site haritasına yer vermelisiniz.
 • Sitenizde güncel iletişim bilgilerinizi doğru şekilde vermeli ve haritadaki kaydınızı en doğru şekilde yapmalısınız.
 • Basın bülteni ve tanıtım yazısı çalışmalarıyla hedef kitlenize farklı alanlardan da ulaşmalı ve optimizasyon çalışmalarınızı desteklemelisiniz.
 • Yaptığınız çalışmaları sürekli analiz etmeli ve sonuçlara göre planlarınızda değişiklikler yapmalısınız.
 • Planlı bir çalışma yürütmelisiniz.

Diş kliniği için SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gereken detaylar yukarıda belirtildi. Bunun dışında da genel optimizasyon noktalarını dikkate almanız gerekir. Bunun için yapabileceğiniz işlemler hakkında SEO danışmanınız sizlere destek olacaktır.

Operasyon Sayfaları Nasıl Olmalıdır?

Diş hekimlerinin yapabileceği operasyonlar çok çeşitlidir. Ayrıca bu alandaki gelişmeler yaşandıkça her geçen gün yeni bir uygulama hayata geçirilmektedir. Bununla birlikte her diş hekiminin uzmanlık alanı farklıdır. Bu yüzden sizlere düşen operasyon sayfalarınızı doğru şekilde oluşturmaktır.  Operasyon sayfaları bu anlamda önemlidir. Operasyon sayfalarında dikkat etmeniz gereken detaylar;

 • Operasyon Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları

Diş hekimlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda asıl önemli olan detaylardan biri insanların girecekleri operasyonlara ait fotoğrafları görmeleridir.  Bu yüzden yapacağınız operasyon hakkındaki öncesindeki ve sonrasındaki fotoğrafları paylaşmalısınız.

 • Video İçerik Paylaşımı

Diş klinikleri profesyonel içerikler oluşturmalıdır. Bunun için de metinlerin yanında video içeriklere de yer vermeniz gerekmektedir. Bunun için bir uzmandan destek alarak operasyonlarınız hakkında bilgilendirici video içerikler oluşturmalı ve sayfanızda paylaşmalısınız. Böylece hastalarınıza tüm detayları açıklayıcı bir şekilde sunabilirsiniz.

 • Profesyonel İçerik Oluşturma

Operasyon sayfaları için içerikler de çok önemlidir. Özellikle metin içerikleri diş alanında bilgi sahibi kişiler tarafından profesyonel bir dille oluşturulmalıdır. Ayrıca içeriklerde kurumsal bir dil kullanılmalıdır. Operasyonlar hakkında tüm bilgileri detaylı şekilde vermelisiniz.

 • Sıkça Sorulan Sorular Bölümü

Kurumsal web siteleri için en önemli detaylardan biri sıkça sorulan sorulardır. Bu sorular hem kullanıcı deneyimi hem de SEO açısından çok önemlidir. Her operasyon sayfası için de bu bölüme yer verebilirsiniz. Sayfanızda yer alan operasyonla alakalı insanların aklına takılacak tüm soruları belirterek cevabını da vermelisiniz. Böylece ziyaretçilerinize daha nitelikli bilgiler verebilirsiniz.

Diş Kliniği için SEO Ücretleri Diğer Klinik Sektörlerinden Farklı mıdır?

Kişi, kurum, kuruluş fark etmeksizin tüm SEO hizmetleri ücret tarifeleri temelde aynıdır. Sadece rekabetten kaynaklanan araştırma süresi, işlem süresi, işlem yoğunluğu, üretilmesi gereken içerik sayısı ve çeşidi bakımından ücret tarifeleri farklılık gösterebilir. Ücreti yüksek çıkartabilecek diğer etkenlerse SEO çalışmalarının ne kadar sürdürüleceği, hangi SEO paketinin alınmasıdır.

Diş Kliniği için SEO Çalışmaları Diğer Sektörler için Yürütülen SEO Çalışmalarından Farklı mıdır?

Temelde hayır. Farklı değildir. Sadece sektörden dolayı; araştırma, tespit, analiz ve ilerleme stratejilerinde farklılıklar yaşanabilir. SEO çalışmaları birden fazla alanda yürütülmektedir. Diş Kliniğinin büyüklüğü, doktor sayısı, hedeflenen kitleler, hedeflenen müşteri kitlesi, hedeflenen imaj gibi kriterler baz alınarak çalışmalar arttırılır.

Diş Kliniği için SEO Yapıldığı Takdirde Klinik Bilinirliği – Klinik İmajı – Klinik Güvenilirliğine Faydası Olur mu?

Bu ifadeler reklam – tanıtım ifadeleridir. SEO doğrudan reklam – tanıtım yapmamakla beraber, reklam – tanıtıma dayalı işlemler silsilesinden dolayı üst düzey bir reklam – tanıtım – firma imajı oluşturma ve yükseltme konusunda harikulade bir hizmettir.

Diş Kliniği için SEO Yapılırken Yasal Mevzuatlara Uygun Davranılır mı?

Diş klinikleri sağlık sektöründe hizmet veren kurumlardır. Doktor reklamı – klinik reklamı yapmak yasaktır.  SEO uzmanları bunun farkındadırlar. SEO çalışmalarına başlamadan evvel sektöre dair yasalar araştırılır. Güncel bilgiler edildikten sonra analizlerle ilk adım atılarak aşama aşama ilerleme kaydedilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir