Doğrudan Pazarlama Çeşitleri

Tüketici sınıfının genişlemesi ile firmalar arası rekabetin oldukça yükseklere çıktığını biliyor muydunuz? Bu durumda da markalar arası yarışın belirleyeni genellikle doğru bir pazarlama modeli oluyor. Doğrudan pazarlama yöntemleri de bunların arasında etkili olan ve sıkça kullanılan stratejilerden bir tanesidir.

Pazarlama teknikleri markadan markaya değişim gösterebilir. Lakin tüketici veri tabanının her geçen gün büyümesi ve birikmesi ile birlikte doğrudan pazarlama artık daha fazla rağbet görmeye başladı. Modelin özü de aslında bunun üzerine kurulu. Her hangi bir araç veya aracı kullanmadan direkt olarak müşteri ile temasa geçilen modele doğrudan pazarlama deniyor. Dediğimiz gibi tüketici veri tabanının artık daha ulaşılabilir olması sayesinde yükselen pazarlama tekniklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

İşte markanızı adım adım yukarıya taşıyacak doğrudan pazarlama çeşitleri:

  • Broşür Dağıtımı

Gündelik hayatta en çok hangi pazarlama teknikleri karşımıza çıkıyor diye soracak olursanız kesinlikle cevabım broşür dağıtımı olur. Arabanızın ön camında, evinizin girişinde veya posta kutunuzda bulduğunuz katalog ve marka broşürleri doğrudan pazarlamanın bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle belirgin bir marka logosu ve markanın bünyesinde bulunan ürünlerden oluşan broşürler bilhassa yerel pazarlama üzerinde kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri, mobilyacılar veya perakendeciler gibi toplu ürün satan kurumlar bu pazarlama modelini kullanıp hedef kitlelerine ulaşabilir.

  • Fax Kullanımı

Bu dönem de fax mı kaldı demeyin. Zira ülkemizin çoğu bölgesinde ve kurumunda Fax halen işlevsel olarak kullanılmaktadır. Markalarda bunun bilincinde olarak kampanyalarını, plan ve stratejilerini fax yoluyla tüketicilere ulaştırma çabası içinde olabilir.

  • Sesli Mesaj İle Pazarlama

Ülkemizde pekte sevilmeyen bir pazarlama yöntemine geldi sıra. Sesli mesaj ile pazarlama önceden stüdyo ortamında hazırlanan tanıtıcı bir ses kaydının tüketicilere dinletilmesi ile gerçekleştirilir. Çoğu zaman telefonlar üzerinden karşılaştığımız bu yöntem artık olumsuz bir izlenim bıraktığı için genelde kabul görmez ve tüketici tarafından reddedilir.

  • E-Mail Yoluyla Pazarlama

Artık E-Mail kullanmayan kişi sayısının çok az olduğunu biliyoruz. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte mail kullanma oranı da artış gösterdi. Bu sebeple firmalar içinde yeni bir pazar açıldığını söylesek çokta yanlış olmayacaktır. Genelde markalar mail ile pazarlama yönteminde indirimleri, kampanyaları veya fırsat ürünlerini ön plana çıkararak tüketici üzerinde pozitif algı bırakmayı amaçlar. Ama altını çizmemiz gereken bir konu 20 ve üzeri sayıda maili aynı anda gönderirseniz spama düşme ihtimaliniz artacaktır. Buna özen göstererek bu tarz bir pazarlama yöntemini uygulayabilirsiniz.

  • Veri Tabanı Pazarlama

Doğrudan pazarlamanın yükseliş kaynağının artık tüketici eğilimlerinin bilinmesi olduğunu söylemiştik. İşte bu eğilimleri, tüketici ihtiyaçlarında ki değişimleri veriler halinde depolayan yönteme veri tabanı pazarlama yöntemi deniyor. Bilindiği gibi artık dijital pazarlama yönteminin de etkisiyle ihtiyaçlarımızı çoğu zaman internet ortamından gidermeye çalışıyoruz. Buralarda yaptığınız alışverişler sizin eğiliminizi, ihtiyaç çizginizi belirliyor. Firmalar bu veri tabanını yanı database’i kullanarak daha doğru olan hedef kitlelerine rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu yöntem maliyetin düşürülmesi kadar zaman sermayesinin doğru kullanılmasını da sağlıyor.

  • Telemarketing

Popüler pazarlama modelleri arasında bulunan telemarketing yani telefon ile pazarlama yöntemi firmaların kurduğu birimler üzerinden ilerler. Genelde rastgele bir numaranın çevrilmesi ve ürünün tanıtımının yapılması üzerine kurulu olan sistem birebir tüketici ile temas ilkesine dayanmaktadır. Bu yüzden etkili bir pazarlama şekli olduğunu da bilmemiz gerekli. Tabi rastgele aramalar yapılabildiği gibi firmalar daha önce etkileşime geçtikleri tüketici toplulukları ile de yeniden iletişime geçebilir.

Doğrudan pazarlama çeşitleri bu şekilde. Titiz ve planlı bir çalışma ile bu yöntemler kullanıldığında markanızın zaman içinde büyüdüğünü ve güzel sonuçlar aldığını göreceksiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir