Doğrudan Pazarlama

Doğrudan pazarlama ( direct marketing ); reklamlarda bir aracı kullanmadan potansiyel müşterilerinize markanız, ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında bilgi vermenizi sağlayan tanıtım yöntemi olarak söylenebilir.  Doğrudan pazarlamada hedeflediğiniz kişilere ilgilerini çekecek bilgileri sunarak pazarlama faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.

Doğrudan pazarlama posta yoluyla, telefon üzerinden, satış noktasıyla ya da web sitesi üzerinden olabilecek şekilde farklı kanallar kullanarak gerçekleştirilebilir. Son zamanlarda etkisin kısa süre içinde görebileceğiniz yöntemlerden biri de doğrudan mail pazarlamasıdır. Bu pazarlama yöntemiyle belirttiğimiz gibi birçok yöntemi kullanabilirsiniz. 

Doğrudan pazarlamaya bir örnek vermek gerekirse faaliyetlerine yeni başlamış bir derginin yaş kitlesine uygun şekilde Instagram üzerinden reklamlarını sunması olarak gösterilebilir.  Bir bölgede yaşayan insanlar yaşadıkları bölgede yeni açılan bir market hakkında broşür alırlarsa bu doğrudan pazarlama faaliyetleri içinde değerlendirilebilecek bir faaliyettir.

Şimdi sizlere doğrudan pazarlamayı açıkladıktan sonra doğrudan pazarlama faydalarından bahsedelim.

Doğrudan Pazarlama ( Direct Marketing )Avantajları Nelerdir?

Doğrudan pazarlama ürün ve hizmetlerinizi direkt olarak hedef kitlenize tanıtmanıza ve aldığınız sonuçları kısa süre içinde ölçebilmenize yardımcı olur.  Dijital alanda da doğrudan pazarlamayı kullandığınızda markanıza sağlayacağı avantajları şu şekilde belirtelim;

 • Yüksek Hedefleme

Doğrudan pazarlamanın en önemli faydalarından biri yüksek hedeflemelere kolayca ulaşmanızı sağlar. Kişiselleştirilmiş uygulamalar  ve mesajlar oluşturarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Ancak hedef kitlenizi araştırmalı ve onların ihtiyaçlarına yönelik hedefler belirlemelisiniz.

 • Uygun Maliyetlerle Pazarlama

Dijital doğrudan pazarlama belirli bir hedef kitlesine ulaşabilmeniz için hedeflerinize sizleri çok kısıtlı bir bütçeyle dahi ulaştırabilir. Hedeflerinizden net olarak emin olursanız çok uygun bir bütçeyle hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Geleneksel pazarlama stratejilerinin bütçelerine nazaran çok düşük bir yüzdesiyle pazarlama faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.

 • Eski Müşterilere Yeniden Ulaşma

Doğrudan dijital pazarlama faaliyetlerinin en güzel yanı sizden daha önce alışveriş yapmış müşterilerle ilişkileri canlı tutmasıdır. Çeşitli iletişim seçeneklerini kullanarak kolayca eski müşterilerinize tekrar ulaşabilirsiniz. Böylece aynı kişilerle yeni satış fırsatları elde edebilirsiniz.

 • Kişiselleştirilmiş Pazarlama Stratejileri

Kişiselleştirilmiş pazarlama stratejileri ile doğrudan potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Müşterilerinize özel promosyonlar, e postalar ve tekliflerle onları özel ve değerli hissedebilirsiniz. İnsanları özel hissettirerek aranızda bir bağ oluşturursanız doğrudan pazarlama çalışmalarınızla marka bağlılığı oluşturabilirsiniz.

 • Yeni Pazar Alanları

Doğrudan pazarlamanın en güzel yanı kendinize yeni pazar alanları yaratabilmenizdir. Çeşitli kanalları kullanarak etkili bir pazarlama stratejisi oluşturarak kendinize yeni iş fırsatları oluşturabilirsiniz. Farklı mecralardaki hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

 • Çalışmaları Değerlendirebilme

Doğrudan pazarlama faaliyetleriniz kapsamında düzenlediğiniz tüm kampanyalarda elde ettiğiniz geri dönüşleri ölçebilirsiniz. Kullandığınız çeşitli araçlar sayesinde dijital dorudan pazarlama faaliyetlerinizi direkt olarak analiz edebilirsiniz.

Doğrudan Pazarlama Türleri (Araçları ) Nelerdir?

Doğrudan pazarlama faaliyetlerinizi yürütebileceğiniz farklı yöntemler  vardır. İşte firmanız için kullanabileceğiniz en başarılı doğrudan pazarlama stratejileri;

 • E Mail Pazarlama

Mail servisi üzerinden potansiyel müşterileriniz ve mevcut müşterilerinizle çok uygun maliyetlerle iletişim kurabilirsiniz. E posta üzerinden promosyon sunabilirsiniz. Bunun dışında baskın bülteni, reklam, işlem postaları gibi farklı stratejiler kullanabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş fırsatları insanlara posta üzerinden ulaştırabilirsiniz. Ayrıca buradan düzenli olarak iletişim kanalınızı koruyabilirsiniz.

 • Webpush Bildirimleri

Webpush bildirimleri sayesinde internet siteler tarayıcılar üzerinden ziyaretçilerin izinlerini alarak bildirim gönderebilirler. Bu servis sayesinde içeriklerinizi, markanız hakkında haberleri ve duyurularınızı izin konusunda sorun yaşatmayan ziyaretçilerinize gönderebilirsiniz. Bu gönderilerin doğrudan pazarlamada avantajı hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilmesidir. Bir aracıya ihtiyaç duymadan hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Kısa Mesaj (Mobil Pazarlama)

Doğrudan pazarlamada  hedef kitleye ulaşmanın en kolay yollarındandır. Bildirim ve kısa mesaj göndererek markanızın fırsatlarını sunabilir ve sattığınız ürünler hakkında bilgi verebilirsiniz. Ayrıca sipariş ve kargo durumunu da buradan müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

 • Yüz Yüze Pazarlama

En klasik doğrudan pazarlama yöntemidir.  Satış temsilcilerinizi potansiyel müşterinize ulaşmak için kullanabilir ve fiziksel faaliyetlerle doğrudan ürün ve hizmetlerinizin satışını sağlayabilirsiniz.

 • Kapıdan Kapıya Pazarlama

Diğer bir yüz yüze doğrudan pazarlama yöntemi olarak görülebilir. Ürün ve hizmetlerinizi doğrudan potansiyel müşterilerinizle muhatap olarak gerçekleştirdiğiniz yöntemdir. Etkili bir geleneksel doğrudan pazarlama stratejisidir.

 • Kiosk Pazarlama

Alışveriş merkezleri, fuarlar ya da meydanlar gibi insanların yoğun olarak faaliyet gösterdikleri alanlarda ilgilerini çekecek adımlarla potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz modern fiziksel bir doğrudan pazarlama yöntemidir.

 • Telemarketing Pazarlama

Ürün ve hizmetlerinizi satabilmek için potansiyel müşterilerinize direkt olarak ulaşmanızı sağlayan yöntemdir. Çağrı merkezleri kullanarak potansiyel müşterilerinizle doğrudan iletişim kurarak ürün ve hizmetlerinizin pazarlamasını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Hedefli Dijital Reklam

İnternet üzerinden doğru hedefli dijital reklamları kullanarak doğrudan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Özellikle gerçekleştirdiğiniz Google reklamları ve sosyal medya reklamları direkt olarak hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Bu reklamlarda hedef kitlenizi analiz ederek demografik olarak sınırlayabilir ve buna yönelik reklam içerikleri oluşturabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Pazarlaması

Hedef kitlenize sosyal medya kanalları üzerinden ulaşarak ürün ve hizmetlerinizi doğrudan pazarlama fırsatı veren pazarlama türüdür. Bu pazarlama faaliyetlerinde doğrudan hedeflediğiniz kitleye ulaşabilir ve geri dönüşler alarak pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Doğrudan Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

İyi şekilde planladığınız bir doğrudan pazarlama stratejisiyle hedef kitlenize ulaşabilir ve ürün ile hizmetlerinizi kolayca pazarlayabilirsiniz. Doğrudan pazarlamada kullanılan stratejileri şöyle sıralayabiliriz;

 • 360 Derece Yaklaşımı

Bu pazarlama yaklaşımında kullanabileceğiniz tüm pazarlama yaklaşımlarını kullanmanız gerekir. Yani pazarlama için hedef kitlenize kapıdan kovarsa bacadan girerek ulaşabileceğiniz yöntemdir. Her kanalı kullandığınız doğrudan pazarlama stratejisidir.

 • Hedef Kitle Sınıflandırma

Hedeflediğiniz potansiyel müşterileri öncelikle belirgin özelliklerine göre sınıflayın.  Tanıtım mesajlarınızı sadece hedeflediğiniz listelerdeki kişilere gönderin. Hedef kitlenize anket yaparak ve çeşitli araçlarla izleyerek hedef kitle sınıflaması yapabilir ve doğrudan ulaşabileceğiniz insanlara erişim sağlayabilirsiniz.

 • Müşteri Bağlılığı Oluşturma

Doğrudan pazarlama sürecinde mevcut müşterilerinizle sürekli bağlantıda kalarak onları markanıza bağlı hale getirebilirsiniz. Onlara özel fırsatları sunarak ve memnuniyet anketleri kullanarak, sorunları olduğunda hemen ilgilenerek müşteri bağlılığı oluşturabilirsiniz.

 • Kişiselleştirilmiş Mesajlar

Her ne yöntemi kullanırsanız kullanın, potansiyel müşterinizin adını ve soyadını mesajdaki bilgilere ekleyin. Böylece kendini özel hissedecek ve size karşı duygusal bir bağ geliştirecektir.

 • Geri Bildirim Alma

Ürün ve hizmetlerinizi pazarladıktan sonra müşterilerinize satış sonrası da destek olmalısınız. Ürün ve hizmetleriniz hakkında geri bildirimler alın. Böylece daha sonraki pazarlama faaliyetleriniz için veri elde edebilirsiniz. Unutmayın, müşteri yorumları ve derecelendirmeleri çok önemli verilerdir.

 • Dijital Stratejiler

Geleneksel pazarlama yöntemleri artık firmalar için önemini yitirmeye başladı. Birçok firma dijital pazarlama faaliyetlerini internet üzerinden yürütmektedir. Bu yüzden de yeniden hedefleme, mail pazarlama, sosyal medya reklamları,  Google reklamları gibi birçok dijital stratejiyi kullanmalısınız.

 • Harekete Geçiren Mesajlar

İnsanları harekete geçirecek mesajlar verin. Linke tıklayarak kod alma, sepete ekleme, sizi arama, anket doldurma gibi birçok harekete geçirici mesajla ürün ve hizmetlerinizi doğrudan pazarlama konusunda hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Doğrudan pazarlama sürecinde broşür, katalog, haber bülteni, posta kartı, kupon, e posta, hedeflenen çevrimiçi reklamlar, telefon çağrısı ve kısa mesaj gibi birçok yöntemi kullanabilirsiniz.

Doğrudan Pazarlama Neden Önemlidir?

Doğrudan pazarlama hem geleneksel hem de dijital stratejiler içinde birçok marka için önemli bir pazarlama yoludur. Doğrudan pazarlamayı önemli yapan durumları sizlere sunalım;

 • Hızlı İletişim Sağlar

Doğrudan pazarlama sayesinde hedef kitlenizle hızlıca iletişim kurabilirsiniz. Hedef kitlenize direkt olarak ulaşmak istiyorsanız doğrudan pazarlama stratejilerine önem vermelisiniz.

 • Uygun Maliyetli ve Etkilidir

Doğrudan pazarlama firmaların ürün ve hizmetlerini çok etkili şekilde tanıtmalarını sağlayacak bir stratejidir. Ayrıca diğer pazarlama stratejilerine göre uygun maliyetlidir. Maliyet ve etki performansı çok yüksek verimli bir ürün ile hizmet tanıtma yoludur.

 • Kişiselleştirilebilir

Doğrudan pazarlamanın en önemli özelliklerinden biri de kişiselleştirilebilir olmasıdır. Hedef kitlenizi internet kullanım alışkanlığı, yaş aralığı, gelir durumu gibi durumlara göre kişiselleştirebilirsiniz.  Müşteri kitlenizi ölçümleyerek ilgilerini çekecek doğrudan pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

 • Somut Veriler Elde Edebilirsiniz

Doğrudan pazarlama stratejileri kullanıyorsanız reklamlarınıza geri bildirimde bulunan müşterileri, elde ettiğiniz gelirleri ve daha birçok parametreyi analiz ederek kampanya başarılarını izleyerek yönetebilirsiniz. İnsanların beklentilerini görebilir ve somut verileri ilerleyen çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Doğrudan Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğrudan pazarlama çalışmaları yürüten firma ve markalar belli noktalara dikkat etmelidir. Bu noktaları şöyle belirtelim;

 • Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmeli ve onları satın alma aksiyonuna yönlendirebilmelisiniz.
 • İnsanların girdikleri aksiyonlarda markanıza inanmalı. Yani inandırıcı yöntemler kullanmalısınız.
 • Potansiyel müşterilerinize kendilerini özel hissettirmelisiniz. Yani kişiselleştirmeyi sonuna kadar kullanmalısınız.
 • İnsanlar pazarlama adımınızı bir fırsat olarak görmelidir.
 • Potansiyel müşterilerinize satın alma konusunda hızlı karar verdirmelidir.

S.S.S

Doğrudan Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

 • Kiosk
 • Web
 • İnteraktif TV
 • Mobil cihazlar
 • Katalog
 • E-posta
 • Tele pazarlama

Doğrudan Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

 • Reklama doğru tepki
 • Hedeflenen kitleler hakkında yeterli veriye sahip olma
 • Ölçülebilir – analiz edilebilir reklam türlerine yönelme
 • Bütçe – maliyet değeri olarak yüksek sermaye istemesi

Doğrudan Pazarlamanın Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

 • Muhasebeleştirilebilme
 • Reklam çalışmalarında katma değer yaratması
 • Doğrudan cevaplar sunabilen reklam uygulamaları
 • Sadakat sağlayan reklamlar
 • Otomasyondan faydalanan reklamlar
 • Uygun reklam seçimleri
 • Eylem reklamları

Telefonla Pazarlama Modelinin Doğrudan Pazarlama Organizasyonundaki Yeri ve Önemi Nedir? Sıra ile açıklayalım

 • Doğrudan pazarlamacı
 • Kitlesel iletişim ekipmanlarıyla ilgili doğrudan pazarlama yöneticisi
 • Reklam işleri – hesap yönetimi
 • Reklam yaratma takımı
 • Telefon iletişim hizmeti
 • Postalama hizmeti

Doğrudan Pazarlamada Kullanılan Araçlar Nelerdir?

 • Doğrudan postalama
 • Katalog
 • Yazılı medya ve dijital medya
 • Ticari odaklı yayın yürüten tv kanalları
 • Telefon pazarlama
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir