doktor pr çalışması nedir, nasıl yapılır

PR çalışması; bir firmanın potansiyel müşterilerine ulaşmak, markasının daha güçlü olmasını sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Dijital dünyanın stratejileri değiştirmesiyle birlikte geleneksel PR çalışmalarının yerini dijital PR çalışmaları almıştır. Ülkemiz sağlık alanında da büyük bir gelişme kaydettiği için doktorlar için PR çalışması da büyük önem kazanan bir alan olmuştur.

Halkla ilişkiler olarak da tanımlayabileceğimiz PR çalışmalarını özel sektörde faaliyet gösteren hastaneler ya da kendi merkezlerinde muayenehane olarak çalışmalarını yürüten doktorlar tarafından alınan bir hizmettir. Peki, doktorlar için yapılacak PR çalışmalarının farkı ne, bu çalışmalar yaparken hangi adımlar uygulanır,  gelin birlikte inceleyelim;

  • Kurumsal Bir Kimlik Oluşturun

Doktorlar da her ne kadar sağlık hizmeti verseler de bu sektörde özel bir firma mantığıyla çalışırlar. Sizinle aynı uzmanlık alanında birçok doktorun da olduğunu varsayarak kurumsal bir kimlik oluşturmakla işe başlamak gerekir. Bunun için öncelikle kurumsal bir logo tasarımı ve kurumsal bir web sitesi oluşturmayla işe başlayabilirsiniz.

Sağlık merkezinizi ya da kendi isminizi faaliyet gösterdiğiniz alana özel bir marka haline getirmeniz gerekmektedir. Bunun için de kurumsal kimlik oluşturacak tüm çalışmaları hayata geçirmelisiniz. Bu konuda profesyonel destek her zaman işe yarayacaktır.

  • Web Sitenizi Optimize Edin

Sağlık sorunu olan bir hasta öncelikle Google gibi arama motorları üzerinde tedavi yollarıyla ilgili araştırma yapacaktır. Bu yüzden web sitenizi SEO kurallarına uygun şekilde optimize edin.  Web sitenize kaliteli içerikler ekleyin. Sonrasında tedavi yöntemlerini ya da hastalıkları anlaşılır ve detaylı şekilde anlatarak web siteniz üzerinden insanlar tarafından tanınır hale gelebilirsiniz. Doktorlar için PR çalışması sürecinde en verimli çalışmalar SEO’ya yönelik atılan adımlardır.

  • Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medya her türlü PR çalışması için çok önemli bir kanaldır. Doktorlar da sosyal medyayı etkin kullanarak profesyonel bir PR çalışması yürütebilirler. Bunun için sosyal medya hesaplarınızdan hemen takipçi kitlenizi geliştirin. Sonrasında buradan yaptığınız işlemlere ait görseller, videolar, bilgilendirici içerikler paylaşın. Böylece insanlar size güven duyar ve bir sorun yaşadıklarında akıllarına hemen siz gelebilirsiniz.

Sosyal medya kullanırken bir yandan da takipçi kitlenizle etkileşime girmenizi sağlayacak kampanyalar düzenleyerek insanları harekete geçirebilirsiniz. Sık sık sosyal medya paylaşımları yapın ve burada aktif olarak marka bilinirliğinizi en yüksek seviyeye çıkartın.

  • Reklam ve Tanıtım Çalışmaları

Doktorlar için PR çalışması yaparken reklam ve tanıtım faaliyetleri de çok etkilidir. Özellikle Google, Youtube, Facebook gibi güçlü ağlar üzerinde etkili reklam çalışmaları yürüterek işe başlayın. Profesyonel bir dijital reklam stratejisi ile hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.

Reklam ve tanıtım çalışmalarını yürütürken ülkemizde pek kullanılmayan alanları da tercih edin. Vimeo, Pinterest, Snapchat gibi platformlarda da etkin reklam politikaları yürüterek daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Ayrıca az tercih edilen platformlarda rakiplerinize çok daha kolay üstünlük kurabilirsiniz.

  • Her Mecrada Kaliteli ve Doyurucu İçerikler Paylaşın

İnsanlar kendileriyle günlük hayatta da ilgili olan doktorlara daha fazla sempati duyarlar. Bu yüzden insanlara hizmet verdiğiniz alanlarla ilgili tavsiye niteliğinde içerikler oluşturun. Yaşadıkları sorunun ne olduğunu, çözüm için ne yapılması gerektiğini sizden öğrendiklerinde size karşı bir güven duygusu geliştirebilirler. 

Bu anlamda profesyonel içerik yazarları ve ajanslarla çalışarak metin, görsel ve video gibi birçok farklı alana yönelik kaliteli ve doyurucu içerikler oluşturun. Böylece insanlara alanınızda aranan bir uzman olduğunuzu gösterebilir ve marka imajınızı yükseltebilirsiniz. İçerik stratejinizi kullanacağınız mecraya göre belirleyin ve belirli bir takvime göre içerik paylaşımı yapın.

  • Uzmanlık Alanınızla İlgili Basın Bülteni Oluşturun

Pr çalışmalarınız boyunca marka değeri oluşturmak ve hedef kitlenize markanızla ilgili haberleri, yenilikleri ve çalışmaları tanıtmak için basın bültenleri oluşturarak çeşitli mecralarda kullanın. Basın bültenleri; hizmet tanıtımı, uzmanlık bilgisi, alanınızdaki yenilikler, çalışmalarınızın değerlendirilmesi gibi birçok konuda hazırlanır.

Belirttiğimiz konularda hazırladığınız basın bültenlerini  gazete, dergi, internet medyası, televizyon kanalları ve daha birçok mecrada paylaşabilirsiniz.  Uzmanlık alanınızla ilgili hazırladığınız basın bültenleri metin içeriğe sahip olabileceği gibi daha etkili olması açısından video olarak üretilebilir. Basın bülteni hazırlama konusunda PR danışmanınız sizlere yardımcı olacaktır.

S.S.S

Doktorlar için PR Çalışması Yürütülürken SEO Adımında İlk Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

SEO çalışmaları yürütülmeden önce doktorun uzmanlık alanı bilinmeli ve uzmanlık alanına uygun internet aramaları analiz edilerek uygun içerikler not edilerek bu içeriklere uygun ilerlemek gereklidir.

Doktorlar için PR Çalışması Yürütülürken Sosyal Medya Hesapları Nasıl Yönetilmelidir?

Ilımlı, olumlu bir kurumsal dil kullanılmalıdır. Doktorun uzmanlık alanı ile ilgili aydınlatıcı bilgi ve içeriklere yer verilerek doktor imajı güçlendirilmelidir. Uzmanlık alanı ile alakalı olarak hedef kitlelere ulaşılmalı, hedef kitlenin soru ve beklentilerine uygun olarak hareket edilmelidir.

Doktorlar için PR Çalışması Yapılırken Reklam Seçimleri Nasıl Yapılmalıdır?

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; doktorun uzmanlık alanı şeker hastalığı olsun. Şeker hastalığına yönelik sosyal medya hesapları ve gruplarının çok olduğu hesaplarda reklamlar yayınlatılabilir. Hedef kitlelere ve hekimler odasının genelgesine uygun metinler ve görseller ayrı ayrı seçilmelidir.

Doktorlar için PR Çalışması Yapılırken İçerik Çalışmaları Nasıl Sağlanmalıdır?

Doktorun uzmanlık alanı baz alınarak; özgün ve kurumsal dil tabanlı makaleler oluşturulmalı ve belirli düzenlerle doktorun sayfasında yayınlanmalıdır. Ayrıca doktorun makaleleri dijital haber sitelerinde ve mecralarda tanıtım amaçlı kullanılmalıdır. İçerik çalışmaları düzenle devam ettirilmeli ve sonlandırılmamalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir