Doktor Reklamı Nasıl Yapılır? 1

Sağlık sektöründe reklam tam anlamıyla bir problem olarak bilinir. Zira sağlık bakanlığı regülasyonları gereği, doktorlar reklam yapamazlar. Kanun maddesi bu şekilde okunduğunda ve geleneksel yöntemler dışında bir metot bilmiyorsak aslında konuyu şu anda kapatmamamız gerekir. Zira esasında özet budur. Peki neden doktor reklamı nasıl yapılır sorusunu cevaplıyoruz?

Çünkü esasında reklam yapmak yasak olsa da, doktorların tüm pazarlama kanalları kapalı değildir. Bu konuda elbette bazı serbestlikler söz konusudur. Hekimlerin tanıtım çalışmalarını belli kurallara uygun olmak koşulu ile sürdürmeleri mümkündür. Bu noktada dijital kanallar günümüzde etkinlikleri oldukça kolay hale getirmiştir. Zira hekimin hastaya ulaşmak için yapacağı reklamlar yasak iken, hastanın hekimin dijital kanallarla ulaşmasını sağlamak yasak değildir.

Pekiyi bu nasıl mümkün olabilir? Reklam yasakları online reklamları kapsamıyor mu? Gelin konuyu birlikte irdeleyelim.

Doktorlar neden reklam yapamaz?

Sağlık sektöründe reklam bazlı tanıtım yasaktır. Zira hekimlerin söylemleri ile değil, verdikleri hizmetler kendilerini duyurmaları esastır. Bunun yanında etik olarak sağlık hizmetlerinin ticarileştirilmesi benimsenen bir durum değildir. Ancak buna karşılık elbette özel sağlık hizmetleri birer ticari faaliyettir ve hekimleri ve sağlık kuruluşları belli ölçüde kendilerini tanıtmak durumundadır. Bunu reklam yaparak değil, ticari ifadeler barındırmayacak biçimde tanıtım kurallarını kullanarak yapan hekimler ve sağlık kuruluşları herhangi bir engelle karşılaşmaz.

Doktorların küçük tanıtım broşürleri bastırmaları belli ölçüde kabul edilebilir. Ancak bu broşürlerin dağıtımı söz konusu değildir. Ayı şekilde hekimler, yaygın medya organlarına ve gazetelere reklam veremez. Büyük sağlık kuruluşları için belli kamusal duyuruları yapmak ve bazı yayınlara sponsor olmak gibi serbestlikler tanınmıştır. Ancak bunlar da sınırsız değildir. Yani büyük sağlık kuruluşlarının yanında aslında hekimlerin bireysel olarak yapabileceği tanıtım faaliyetleri oldukça sınırlıdır. 

Fiziksel ve geleneksel pazarlama araçlarının neredeyse hiç birisi doktorlar için uygun birer pazarlama aracı değildir. Doktorların kullanabileceği sistem yalnızca reklam amacı gütmeyen tanıtım platformları olabilir ki, bu kartvizitin ötesine geçememektedir. Bu durumda kartvizit kadar etkili ve yasal olarak engeli bulunmayan tanıtım araçlarını efektif biçimde kullanmak kaçınılmaz hale gelir.

Doktorların Kullanabileceği Pazarlama Araçları Nelerdir?

Sağlık bakanlığı kurallarına göre doktorlar;

 • Muayenehanelerine tabela asabilirler
 • Kartvizit ve adresleri ile verdikleri hizmeti tanıtan küçük broşürler bastırabilirler
 • Altın sayfalar gibi rehberlere kayıt yapabilirler (reklam kuralları dikkate alınarak)
 • Yaygın medya organlarına bilgilendirici demeçler verebilirler
 • Basılı medya organlarında reklam yapmamak koşulu ile makaleler yayınlayabilirler
 • Belli dönemler izin almak koşulu ile hizmetlerinin başladığını ifade den afişleri kendi muayenehanelerine asabilirler

Bunun haricinde hekimlerin kullanabileceği bir geleneksel pazarlama aracı maalesef bulunmamaktadır. 

Ancak hekimlerin internet üzerindeki etkinliklerinin sınırları daha geniştir. Zira bir hekim internet ortamında bir web sitesi kurabilir ve hastaların bilgilenebilecekleri bir platformu sunarak arama motorlarının da dikkatini çekebilir. Bir web sitesi ne kadar bilgilendirici olursa arama motorlarında arama sonuçlarında ön sıralarda çıkma olasılığı o kadar artacaktır. Elbette bunu teknik SEO boyutu da söz konusudur. Ancak öncelik bu gibi platformlara sahip olmaktır.

Bunun yanında yaygın medya organlarına demeç verir gibi videolar hazırlanabilir, yine aynı şekilde basın duyuruları yapılarak doktorun ismi yaygınlaştırılabilir. Bu sayede geleneksel olarak erişilmesi neredeyse imkansız olan kitlelere ulaşmak mümkün hale gelir.

Gelişen ve değişen teknoloji her ne kadar rekabet koşullarını sertleştiriyor olsa da, doktorlara ciddi bir pazarlama alanı da sağlar. Bunun içerisinde sosyal medya da dahil edildiğinde oldukça geniş bir örneklem elde edilmiş olur ki, yapılacak reklamlardan çok daha etkili sonuçlar elde edebilmek bu şekilde mümkün olmaktadır.

İnternet Reklamları Yasak mıdır?

Evet. Doktorların sağlık bakanlığının izin verdiği koşullar dışında paralı reklam yapmaları yasaktır.

 • Adsense
 • Sosyal Medya Reklamları
 • Banner Reklamlar

Ve diğer tüm reklam türündeki yayınlar kesin olarak yasaklanmıştır. Yan dijital medyanın tamamında bütünüyle bir özgürlük durumundan söz etmek doğru değildir. Bu noktada ciddi sınırlamalar vardır. Örneğin internet sitenizin tanıtımını organik arama sonuçları yerine ücretli reklamlarla yaparsanız, bu doğrudan suç işlemeniz anlamına gelir ki, bu durumda sağlık bakanlığı idari yaptırımlar uygulayabilir.

Kurallara göre sitenizin organik arama sonuçlarında ön sırada yer almasının bir suç teşkil etmesi durumuna karşılık, bunun paralı reklamla yapılması yasaktır. Bu nedenle sitenize SEo yapmalı ve arama sonuçlarında ön sıralarda yer alma yoluna gitmelisiniz.

Doktorlar Nasıl SEO Yapabilir?

SEO genel olarak her sektörde yaklaşık aynı evrensel protokollere sahiptir. Ancak tıp sektöründe ülkenizdeki regülasyonlar nedeniyle aynı serbesti söz konusu değildir. Sitenizin özellikler içeriği noktasında sağlık bakanlığının kurallarına uygun olmanız gerekir. Seo uygulamalarının bel kemiği içeriğin hazırlanması olduğundan bu konuya sağlık söz konusu olduğunda çok daha dikkatle yaklaşılması gereklidir.

 • Sitenizin Hazırlanması ve Yayınlanması

Doktor web sitesi hazırlamak teknik altyapısı söz konusu olduğunda diğer sitelerden farklı değildir. Ancak SEO tüm diğer kuruluşlardan daha önemli olduğundan bu noktada sitenin seo özelliklerinin çok nitelikli olmasını sağlamak şarttır. Bu sebeple sitenizin kodlaması ve barındırma hesabının temini noktasında çok dikkatli olmalı, kullanıcı deneyimine zarar veren etkinliklerden kaçınmalısınız. Ucuz hosting ve niteliksiz yazılım yerine, mümkün olan en kaliteli hosting ve yeni nesil yazılım teknolojilerini tercih etmeniz gereklidir.

 • Sitenizin SEO uyumlu Hale Getirilmesi

Doktor reklamı yapabilmek mümkün olmadığı için, hekimler için en doğru yöntem; organik web aramalarında ön sıralarda yer almaktır. Bu nedenle sitenin arama motoru uyumlu hale getirilmesi son derece önemlidir. Bu noktada uyulması gereken kurallar şunlardır.

 • Site Tasarımı

Web sitesi doktorun hizmetlerinin arz edildiği bir platform olduğu göstermelidir. Bunun için buna uygun bir tasarım yapılması kaçınılmazdır. Web sitesinin uygun renk ve tema ile donatılmasını sağlamak gereklidir.

 • Site Yazılımı

Kullanıcının siteyi kolay kullanabilmesi ve yazılımın hem arama motoru uyumlu olması hem de sorunsuz çalışması gereklidir. Bunun için modern altyapılar kullanmakta fayda vardır.

 • Site Hızı

Kullanıcı siteyi hızla gezebilmeli sayfalar arasında ve açılışta beklememelidir. Bu da bir SEO kriteri olduğundan oldukça önemlidir.

 • SEO Uyumluluk

Sitenin seo alt kodlarının girilmesi, metinlerinin seo uyumlu biçimde yazılması veya buna uygun hale getirilmesi gereklidir. SEO kurulumun devamında da bir dizi ve sürekli bir işlem silsilesini gerektirir. Bu nedenle bu işlemleri en uygun şekilde yapmalısınız. Uzmanlardan, özellikle sağlık alanında uzman kuruluşlardan destek almanız gerekir.

 • Site Dışı İşlemler

Sağlık Bakanlığı regülasyonlarına uygunsuz olmayacak biçimde site dışında işlemler yapmanız gerekir. Bu işlemler;

 • Basın bültenleri
 • Sosyal medya paylaşımları
 • Gazete makaleleri
 • Forum ve bloglardaki girişler
 • Video Platformlarındaki Çalışmalar

Gibi birçok alanda yapılır ve son derece dikkatli olunması gerekir. Aksi halde hem SEO bakımından zarar görülür, hem de bakanlık kurallarını ihlal etme durumunda ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 

Reklam Parası Ödemeden Milyonlara Ulaşın

Doktorların reklam parası ödemeden, belli bir pazarlama bütçesini göze almak kaydıyla yukarıda belirttiğimiz yolları izleyerek yurtiçinde ve yurtdışında milyonlarca kişiye erişebilmesi mümkündür. Bunun için doğru bir ekiple çalışmak yeterli olacaktır. Üstelik bu sayede hiçbir kuralı çiğnemeniz gerekmez, tamamen yasal biçimde pazarlama faaliyetlerinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

S.S.S

Doktor Reklamı Yapılırken Hangi Platformlar Kullanılır?

Yazılı ya da dijital mecrada makale yayınlamak, sosyal medyada makale – uzman olduğu alanlarda makaleler sunmak, yönetmeliklere uygun olmak şartıyla basın bültenleri hazırlamak, gazete gibi mecralarda makale yayınlamak, sektörel ya da sektör dışı bilimsel makale yayınlamak, video platformlarında mesleki kariyerine uygun bilgilendirici ifadelerle videolar yayınlamak.

Doktorlar Reklam – Tanıtım – İsimlerini Duyurmak İçin Kimlerle Çalışmalıdır?

Doktorların doğrudan reklam yapmaları yasak bu nedenle doktor tanıtımı için en ideal yöntem dijital dünyaya yöneliktir. Bu nedenle bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmaları gereklidir. Dijital pazarlama uzmanları gerekli bilgi ve yönlendirmeyi yapacaktır. Anlaşılması durumunda dijital pazarlama stratejilerini kullanarak gerekli işlemleri yapacaktır.

Doktor Reklamı Yapmada En Etkili Yöntem Nedir?

En etkili yöntem doktorun bizzat kendi şahsi sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Bu kapsamda dijital pazarlama uzmanları ve seo uzmanları devreye girer. Doktorun mesleki kariyerine uygun olabilecek her türlü bilgi, bilimsel araştırma raporu, makale gibi materyaller seo uzmanlarının verdiği zaman aralıkları ile güncellenerek yüklenmeye devam eder. Mesleki kariyere uygun olan konular tespit edilir ve ilgili anahtar kelime analizi yapılarak girişler özgün olarak sürdürülür. Makaleler farklı platformlarda yayınlanarak doktorun kendi sitesi desteklenir. Böylece kullanıcı trafiği arttırılır.

Doktor Reklamı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doktorun ne kendi sitesinde, ne kendine ait sosyal medya hesaplarında ne de başka bir yerde yayınlanan yazılarda “tedavi ederim”, “tedavisi kesin” gibi kesin, keskin, net ifadeler kullanılmamalıdır. Adsense dahil hiçbir reklam türü yapılmamalıdır. Aksi halde ağır yasal yükümlülükler ve büyük para cezalarına tabi tutulmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir