doktorlar için seo

İnternet kullanıcıları arama motorları üzerinde en sık sağlık üzerine hizmet aldıklarında arama yapmaktadır.  Diş hekimliğinden diyetisyenliğe, sağlık sorunlarının çözümünden estetik müdahalelere kadar birçok alanda hizmet almak isteyen kişiler internet üzerinden arama yaparlar. İşte burada özel  kliniklerde ve hastanelerde hizmet veren doktorlar için SEO çalışması önemi ortaya çıkar.

Uzmanlık alanınızda hizmet veren çok sayıda doktor olduğunu belirtelim. Verdiğiniz hizmete göre öncelikle bölgesel hedeflemeler yapılır. İlk olarak çevrenizdeki insanların size ulaşması adına çalışmalar yürütülür. Daha sonra da daha geniş kapsamlı hedefleriniz varsa bu hedeflere yönelik çalışmalar gerçekleştirilir. Doktorlar için SEO çalışması planlanırken öncelikle hedefler dikkate alınır.  Şimdi gelin kısaca SEO nedir, doktorlara ne kazandırır bir bakalım;

SEO Nedir?

SEO; internet üzerinden arama motorlarında yapılan sıralamalara yönelik gerçekleştirilen çalışmalar bütünüdür. Arama motorları web sitelerini ve web sayfalarını belli kriterlere göre sıralamaktadır. Bu sıralama kriterlerine göre yapılan çalışmaların tamamı arama motoru optimizasyonu ( SEO) olarak anılır. Bu çalışmalar web sitenizin içinde ve dışında SEO uzmanları tarafından yürütülür. 

SEO çalışmaları öncelikle web sitenizi sektörünüzde iyi yerlere getirir. Daha sonra insanların web sitenize doğal yollardan gelmesini sağlar. Bu çalışmaların en güzel yanı ise potansiyel hastalarınıza çok düşük maliyetlerle ulaşmanızı sağlamasıdır. Web sitenizi daha iyi yerlere getirmek, danışanlarınızı arttırmak ve arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızı profesyonel bir uzman yardımıyla yürütmelisiniz.

Doktorlar İçin SEO Çalışması Neden Önemlidir?

Doktorlar da SEO çalışması yapılır. Peki doktorlar için SEO çalışmasının önemi ne? Doktor olarak neden bir SEO uzmanıyla ya da SEO ajansıyla çalışmaya ihtiyaç duyarsınız;

 • Özel bir klinikte herhangi bir alanda sağlık hizmeti veriyorsanız potansiyel danışanlarınıza ulaşmanın en etkili yolu arama motorlarıdır.
 • SEO çalışmaları doktor olarak çevrenizde sizden hizmet alabilecek hastalara doğrudan ulaşmanızı sağlar.
 • Alacağınız SEO hizmeti ile sizinle aynı uzmanlık alanında olan doktor rakiplerinizi geride bırakabilir ve daha bilinen bir uzman olabilirsiniz.
 • Potansiyel danışanlarınıza ücretsiz olarak ulaşarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz.
 • İnsanlara kendi uzmanlık alanınızla ilgili en doğru içerikleri ilk sayfalarda sunabilirsiniz.
 • Ulusal ve global anlamda bir danışan kitlesi edinebilirsiniz.
 • Sektörünüzde en bilinen markalardan biri haline gelebilirsiniz.

Gördüğümüz gibi doktorlar için de SEO çalışmasının kişisel ve ticari birçok sonucu vardır. Şimdi doktorlar için yaptığımız SEO çalışmaları nelerdir buna değinelim; 

Doktorlar İçin SEO Çalışması Adımları

SEO çalışmaları genelde hangi hizmeti alacağınızla ilgili olarak değişir. Doktorlar genelde bölgesel çalışmalar istemektedir. Ancak daha geniş bir kitleye hitap etmek isteyen doktorlar daha geniş kapsamı olan bir SEO hizmeti alırlar. Doktorlar için SEO çalışması adımları şöyle sıralanabilir;

 • Analiz Çalışmaları

Web siteniz için yapacağımız çalışmalarda öncelikle daha önceki çalışmalarınızın analizini yapıyoruz. Web sitenizdeki içerikleri, bağlantıları ve diğer tüm hataları buluyoruz. Bu analizleri birden fazla araç üzerinden yaparak etkili sonuçlar alıyoruz. Bu hataları kısa süre içinde düzelterek optimizasyon çalışmalarımıza böyle start veriyoruz.

 • Bütçe Planlaması Yapılması

Web sitenizde bulunan hatalar düzeltildikten sonra hemen hedefleriniz dinlenir. Sonrasında hedeflerinize göre bir bütçe planlaması yapılır. Web siteniz için bir çalışma yapılacaksa öncelikle yeterli bütçeyle işe girmelisiniz. Sektörünüzün durumu, hedefleriniz, rakiplerinizi SEO çalışmaları ve rekabet edeceğiniz anahtar kelimelerin zorluk oranı çalışmalarınızın bütçesini etkileyecektir. Bütçe danışmanlığı konusunda sizlere SEO uzmanınız destek olacaktır.

 • Faaliyet Planı Oluşturulması

Bütçenize karar verdikten sonra bir faaliyet planı oluşturulur. Web sitenizdeki hataların bulunması ve giderilmesinden sonra uygun bütçeyi de işe koyarak faaliyet planını hazırlamaya hazır hale gelebilirsiniz. Doktorlar için uygulanan SEO çalışmaları için belli bir süreç geçtikten sonra sonuç alınacağını belirteyim. Bunun için planlı çalışmalısınız. Hangi çalışmaların yapılacağı ve içeriklerin ne zaman paylaşılacağı gibi konular önceden belirlenmelidir.

 • Site içi SEO Çalışmaları

Faaliyet planınıza göre öncelikle web siteniz içindeki SEO çalışmalarına başlamalısınız. Web sitenize kaliteli ve özgün içerikler ekleyerek sürece başlamalısınız. Daha sonra web sitenizin hızını, görsel optimizasyon çalışmalarını doğru şekilde yürütmelisiniz. Ayrıca sitenizdeki başlık, meta açıklaması gibi birçok site içi SEO detayını kurallara uygun olarak oluşturulmalısınız.

 • Site Dışı SEO Çalışmaları

Web sitenizin dışında yapacağınız SEO çalışmaları sayesinde alacağınız sonuçları daha etkili hale getirebilirsiniz. Bunun için backlink çalışmasını profesyonel şekilde yürütmeli ve sosyal medya hesaplarınızı da SEO çalışmalarınızı destekleyecek şekilde yürütmelisiniz.  Ayrıca site dışından web siteniz için alacağınız tüm linkleri süreç içinde de kontrol etmelisiniz.

 • Sonuçların Gözlenmesi

SEO çalışmalarının en güzel yanı sürekli olarak gözlenebilmesidir. Bunun için SEO uzmanınız web sitenize yönelik yapılan tüm çalışmalar çeşitli araçlarla sürekli izler. Sizlere haftalık ve aylık olarak bilgilendirmeler yapar. SEO çalışmalarınızda sonuçları gözleyerek yatırımlarınızın dönüşlerini görebilirsiniz. Ayrıca gelecek çalışmalarınız için de veri elde edebilirsiniz.

Doktorlar İçin Yapılan Ekstra Çalışmalar Nedir?

Doktorlar için yukarıda belirttiğimiz adımlarda standart site içi SEO çalışmalarının tamamı yapılmaktadır.  Yaptığımız SEO çalışmaları hakkında bilgi almak için site içi SEO, site dışı SEO ya da yerel SEO çalışmalarımızı konu ettiğimiz yazılarımızı inceleyebilirsiniz.  Doktorlar için yaptığımız ekstra bazı çalışmalar da vardır. Bu çalışmalar;

 • Eat Update

Google EAT olarak bilinen bu terim Uzmanlık,  Yetkinlik ve Güvenilirlik anlamına gelir. Yani özel bir uzmanlık alanında hizmet veren web sitelerinde yer alan bilgiler yetkin kişiler tarafından hazırlanmalı, güvenilir olmalıdır.  Bu çalışmalar kapsamında öncelikle sağlık alanında uzman olan ekiplerimiz web siteniz için daima kaliteli içerikler üretmektedir. Metinlerde alanınız hakkındaki yetkinliğinizi ortaya koymalı ve insanların sorularını cevaplamalısınız.

Doktorlar tarafından oluşturulmuş web sitelerinde içerikler yüksek düzeyde uzmanlık gerektirir ve içerikler yüksek düzeyde uzmanlık gerektirir.  Bu yüzden alanınızda yetkin kişilerden içerik desteği almanızı sağlıyoruz.

 • Grafik ve Destekleyici İçerikler

Web sitenizde öncelikle oluşturduğumuz kaliteli içeriklerle birlikte metinleri grafik ve diğer destekleyici içeriklerle daha etkili hale getiriyoruz. Böylece insanların içeriklerinizi daha ilgiyle okumasını sağlıyoruz. Bu durum da sizlere çok daha etkili şekilde geri dönmektedir.

 • Ameliyatların Araştırılması

Web siteniz için oluşturulacak içeriklerde uzmanlık alanınızdaki ameliyat süreçleri araştırılarak, kullanıcıların anlayacağı ve yöneleceği bir şekilde görsel, metin ve video içerikler hazırlanır. Ameliyatların öncesinde, sonrasında ve sırasında hastaların dikkat etmesi gereken tüm detaylar ayrıntılı olarak araştırılıp anlaşılacak şekilde anlatılır.

 • Basın Bülteni Çalışmaları

Marka bilinirliğinizi artması ve daha fazla kişiye ulaşılabilmesi için medyada yer almanızı sağlayacak ve çeşitli internet sitelerinde insanların dikkatini çekecek basın bültenleri oluşturulur. Basın bültenleri sayesinde web sitenizin öne çıkması sağlanır.

 • Randevu Sistemi Oluşturulması

Tıbbi hizmet veren kurumlarda en önemli detaylardan biri randevu sistemi oluşturulmasıdır. İnternet siteniz üzerinden randevu sisteminizi kullanıcıların kullanımına açacak çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışma direkt olarak SEO’ya etki etmese de kullanıcı deneyimini arttıracaktır. Böylece markanız arama motorlarında öne çıkabilir.

 • Müdahale Sonrası Geri Bildirim Çalışmaları

İnsanlar bir konuda tedavi görmeden önce gerçekçi deneyimleri yaşamayı severler. Bu yüzden arama motorları üzerinden ya da web sitenizde daha önce sizden destek alan kişilerin yorumlarına önem verirler. Verilen hizmet sonrasında hastalarınızı geri bildirim verebilecekleri aksiyonlara yönlendiriyoruz. Böylece diğer potansiyel danışanlarınız sizlere güven duyabilir. Ayrıca bu etkileşimler arama motoru botları için bir SEO değeridir. Yani etkileşim arttıkça arama motorlarındaki sıranız da artacaktır.

S.S.S

Doktorlar için SEO Çalışması Diğer Meslek Gruplarıyla Aynı mıdır?

Teknik olarak aynıdır, strateji ve ilerleyiş olarak da büyük oranda aynıdır. Ancak doktorlar için SEO çalışmaları gerçekleştirilirken güncel mevzuatlar, yasal sınırlamalar ve zorunluluklara göre planlama yapılır. Bilindiği üzere doktorların reklamı ve tanıtımında pek çok yasal kısıtlama vardır. Bu nedenle SEO çalışması yapılmadan önce güncel mevzuatlar incelenir ve çalışmalar bu şekilde şekillendirilir.

Doktorlar için SEO Çalışması Ücreti ile Diğer Meslek Gruplarına Yönelik SEO Çalışması Ücreti Farklı mıdır?

Kesinlikle hayır. SEO çalışmaları meslek gruplarına göre ayrı ücretlere tabi değildir. SEO çalışmalarının fiyatının belirlenmesinde müşterinin istek ve beklentileri baz alınır. SEO çalışmaları paket paket ve süre bazında değerlendirilerek uygun bütçeler çıkartılır. Arz – talep durumuna göre doktorun istek – beklentileri karşılıklı düşünülür ve en uygun SEO çalışma seçeneğiyle harekete geçirilir.

Doktorlar için SEO Çalışması Yapılırken Yasal Mevzuatlara Uyulur mu?

Doktor reklamı – tanıtımı yapmada yasal kısıtlamalar olduğunun farkındayız. SEO uzmanları, herhangi bir SEO anlaşması sağlanır sağlanmaz, ilk olarak o meslek grubuna ait yasal sınırlamalar konusunda güncel verileri araştırır. Araştırma sonuçlarına göre SEO çalışmaları projelendirilerek eyleme geçilir. Doktor reklamı yapmanın ağır mali bedelleri vardır. Reklamın türü fark etmez. Doktor reklamında – seo çalışmasında kesinlikle tedavi ederim – tedavi edilir ibareleri geçemeZ.

Doktorlar için SEO Çalışması Doktor İmajını Güçlendirmede Etkili midir?

Kesinlikle evet. SEO çalışmaları bir tür reklam – tanıtım çalışması gibidir. Elbette altında yatan pek çok strateji ve işlem vardır. SEO çalışmalarının kapsamı insan bedeninde bulunan her bir organ ve uzvun adedi kadar olabilir – geçebilir. SEO çalışmaları neticesinde kısa zamanda dijital dünyada doktor bilinirliği – doktor imajı yaratılabilir ve güçlendirilebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir