doktorlar için sosyal medya yönetimi

Doktorlar kendi muayenehanelerinde hizmet veriyorsa dijital dünyada görünür olmadan hatırı sayılır bir danışan potansiyeli edinemezler. Bunun için web sitesi ne kadar önemli olsa da doktorlar sosyal medyada yer almalıdır. Doktorlar için sosyal medya yönetimi çalışmaları profesyonel şekilde yürütülmelidir. Bunun için alanında uzman bir sosyal medya danışmanından destek alabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden kolayca markanızı yönetebilir ve size bağlı olan bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden yapacağınız çalışmalarda paylaştığınız içeriklerden görsellere, kampanyalardan hashtag çalışmalarına kadar her detayda profesyonel destek almanız önemlidir.  Sosyal medya danışmanlığı hizmeti alarak sosyal medya hesaplarınızın profesyonel bir bakış açısıyla yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi;  sosyal medyadaki sayfalarınızın ve hesaplarınızın kullanımı sürecinde uygulanacak politikaların, acil durumlarda izlenecek yol haritasının ve marka yönetimi çalışmalarının tamamını kapsayan bir yönetim biçimidir. Bu çalışmaların tamamı koordineli bir şekilde gerçekleştirilir. Kısaca sosyal medya yönetimi hesaplarınızın profesyonel bir bakış açısıyla yönetilmesidir.

Sosyal medya günümüzde en önemli bilgi kaynaklarından biridir. Ülkemizdeki nüfusun yarısından fazlası sosyal medya kullanıcısıdır. Hesaplarınızın daha profesyonel şekilde yönetilmesi sayesinde hedef kitlenize çok daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda en çok sonuç alınan dijital pazarlama stratejileri arasında sosyal medya kanalları gelmektedir. Sosyal medya yönetimi doktorlar için neden önemli? Gelin birlikte detaylı inceleyelim.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Sosyal medya yönetimi tüm firmalar ve özel klinikler için oldukça önemli bir faaliyet alanıdır. İşte, sosyal medya yönetiminin doktorlar için önemi;

 • Uzmanlık alanınızda verdiğiniz hizmetleri sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız paylaşımlarla tanıtabilirsiniz.
 • Sosyal medya kanalları üzerinden web sitenize trafik çekebilirsiniz.
 • Potansiyel danışanlarınıza sosyal medya üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Sosyal medya paylaşımları ve takipçi kitlesi sayesinde alanınızdaki iyi doktorlardan biri olduğunuzu gösterebilirsiniz.
 • Gelirlerinizi sosyal medya paylaşımlarıyla kolayca arttırabilirsiniz.
 • Danışanlarınıza ve sizinle iletişime geçmek isteyen kişilerle sosyal medya hesaplarınızdan kolayca etkileşime girebilirsiniz. Böylece danışan bağlılığını ve marka bilinirliğini sağlayabilirsiniz.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Çalışması Adımları

Sosyal medya yönetimi profesyonel ellerde yapıldığında gelirlerinize ve ziyaretçi kitlenize çok olumlu yansır. Bu çalışmalar sayesinde kısa sürede SEO çalışmalarında etkili sonuçlar alabilirsiniz. Doktorlar için uygulanan sosyal medya adımları;

 • Hedef Kitle Analizleri

Sosyal medya yönetimi öncelikle hedef kitle belirlenerek başlanır. Çalışmalarınızı yapmaya başlamadan önce hitap etmek istediğiniz insanların yaş aralığı, cinsiyeti, ilgi durumları ve çevrimiçi olma saatleri gibi detayları öğrenmelisiniz. Basit anketler ya da ufak tefek değerlendirmelerle bunu sağlayabilirsiniz. Ancak uzman bir danışman daha profesyonel yöntemlerle hedef kitlenizi analiz eder.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Bu bilgi sizlere hedef kitlenize kendini özel hissettirmek adına kampanyalar yürütmenizde yardımcı olur. Doğum günü indirimleri ya da diğer özel günlerde indirim kuponları gönderebilirsiniz. Böylece marka imajını güçlendirebilirsiniz.

 • Rakip Analizi

Sosyal medya yönetiminde hedef kitle belirlendikten sonra rakip analizi yapılmalıdır. Rakipleriniz de mutlaka sosyal medyada belli çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaları bilmeden kendi çalışmalarınızı belirlemeniz yanlış olur. Profesyonel bir bakış açısıyla rakiplerinizin çalışmalarını belirleyebilir ve güncel hareketlerinizde buna göre daha baskın hale gelecek içerikler paylaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız her zaman rakiplerinizden aktif kullanılmalıdır.

 • Reklam Yönetim Çalışmaları

İnternetteki en önemli dijital reklam çalışmalarından biri sosyal medya reklamcılığıdır. Sizler de sosyal medya hesaplarınız üzerinden arama motorları dışında bir reklam çalışması yürütebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda içeriklerinizi reklam verdiğinizde daha geniş kitleye ulaştırabilirsiniz. Bu sizi amaçlarınıza daha kolay ulaştıracaktır

 • İçerik Yönetim Çalışmaları

Profesyonel bir sosyal medya yönetimi sürecinde markanızın arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Bunun için yapmanız gereken öncelikle kaliteli ve özgün içerikler paylaşmanız gerekir. İçeri yönetim çalışmaları sayesinde sosyal medya hesaplarınızda aktif olabilirsiniz. 

İçeriklerinizi belirlerken rakiplerinizin paylaşımları ve hedef kitlenizin demografik durumu dikkate alınmalıdır. İnsanların ilgisini çekecek ve anlaşılır içerikler paylaşarak sosyal medyada öne çıkabilirsiniz. Görsel, video ve metin içeriklerinizi profesyonel bir yaklaşımla oluşturarak SEO çalışmalarınızı da destekleyebilirsiniz.

 • Değerlendirme

Sosyal medya hesaplarınız üzerinde gerçekleştirdiğiniz tüm paylaşımların hedefinize ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmelisiniz.  Günlük, haftalık ve aylık raporlar yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Danışmanınız sizlere bu konuda değerlendirme çalışmaları sonunda raporlama sunar. Böylece stratejinizi değiştirebilir, başka çalışmalara girebilir, reklam bütçenizi geliştirebilirsiniz. Kaliteli sosyal medya yönetiminin önemli yapı taşlarından biri değerlendirmedir.

Doktorlar İçin Yapılan Ekstra Çalışmalar Nedir?

Doktorlar için yapılacak olan sosyal medya yönetim çalışmaları arasında bazı ekstra çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar sayesinde daha profesyonel bir marka olduğunuzu gösterebilir, sosyal medyada daha aktif bir profil çizebilirsiniz. İşte sosyal medya hesapları üzerinde doktorlar için özel olarak gerçekleştirdiğimiz ekstra çalışmalar;

 • Video Çekimi

Doktorlar için yapılan sosyal medya yönetimi kapsamındaki çalışmalardan biri video çekimidir. Özellikle yaptığınız işlemlerle ilgili bilgilendirici videolar çekiyoruz. İnsanların operasyonlarınızı bizzat görmesini sağlıyoruz. Sonrasında çekilen videoları paylaşmak istediğiniz sosyal medya hesabının yapısına uygun şekilde optimize ediyoruz. Ayrıca alanınızla ilgili özel videolar sayesinde de hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

 • Bilgilendirici İçerik Paylaşımı

Sosyal medyada bilgi kirliliği çok fazla olduğu için insanlar bilgilendirici ve ilgi çekici paylaşımlarda bulunan hesaplara ilgi gösterirler. Sizler için bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. Metin, görsel ya da video olarak oluşturduğumuz bilgilendirici içerikler sosyal medya hesaplarında paylaşarak daha fazla kişinin görmesi için gerekli tanıtım çalışmalarını yürütürüz.

 • Reklam Kampanyaları

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden kampanyalar düzenleyerek hedef kitlenizin markanızı öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için markanıza yönelik reklam kampanyaları oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz reklam kampanyalarına göre yönetim çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Sonrasında sizlere reklamlardan aldığınız verimi sunuyoruz.

 • Güçlü Marka İmajı Oluşturma

Sosyal medyada her zaman gözde olmak istiyorsanız sosyal medyada güçlü marka imajı oluşturmalısınız. Bunun için hedef kitlenizle etkileşime girerek onlarda bağlılık oluşturabilirsiniz. Ayrıca çeşitli etkinliklerle insanların sizin güçlü bir marka olduğunuzu düşünmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi sırasında güçlü marka imajı oluşturmanız için çalışıyoruz.

S.S.S.

Doktorlar için Sosyal Medya Yönetimiyle Diğer Meslek – Firma – Kişiler için Yapılan Sosyal Medya Yönetimi Farklı mıdır?

Sosyal medya yönetimleri teknik olarak aynıdır. Aynı işlemler sürdürülür. Ancak meslek gruplarına özel araştırmalar, analizler, anahtar kelime istatistikleri farklıdır. Bu yüzden teknikler aynı olsa da işleyiş aşamaları farklılık göstermektedir.

Doktorlar için Sosyal Medya Yönetimi Ücretleri Nedir?

Türü ne olursa olsun sosyal medya hesap yönetimi ücretleri aynıdır. Meslek gözetilmez. Sadece hesap yönetimi paketleri vardır. Bu paketler tüm mesleklerde aynıdır.

Doktorlar için Sosyal Medya Yönetiminde Mevzuatlara Uyulur mu?

Doktor reklamları ve tanıtımlarına yönelik devletin ön gördüğü yasal kısıtlamalar vardır. Sosyal medya hesap yönetimi uzmanları her meslek için hizmet verdikleri için bunun da farkındadırlar. Güncel mevzuatlar ve genelgeler araştırılmadan sosyal medya hesap yönetimine geçilmez. Önce sınırlamalar hakkında ön araştırma yapılır ve ardından gerekli işlemler mevzuat dışına çıkmadan yürütülür.

Doktorlar için Sosyal Medya Yönetimi Doktor İmajı Oluşturmada Etkili midir?

Elbette etkili bir seçenektir. Sosyal medya yönetimi sırasında doktorun mesleki kariyeri temel nokta olur. Bu temele dayalı özgün içerikler elde edilir ve sosyal medya hesaplarına her biri ayrı özgün olacak şekilde eklenir. Belirli zaman aralıklarında içerik üretimleri devam ettirilerek yeni eklemeler – güncellemeler yapılır. Doktorun daha önce yayınladığı bilimsel makaleler ve mesleki makaleleri de baz alınarak tüm sosyal medya hesaplarında tanıtımları gerçekleştirilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir