doktorlar için web sitesi

Web sitesi, her sektörde hizmet veren uzman ve kurumlar için çok önemli bir çalışmadır. Doktorlar için web sitesi oluşturma sürecinde profesyonel bir destek alabilirsiniz. Web sitesi günümüzde dijital dünyadaki ofisiniz olarak karşımıza çıkar.  Nasıl ki ofisinizde dinamik bir ortam yaratırsınız, web siteniz de her daim güncellenmelidir.

Özellikle özel bir muayenehane üzerinden çalışmalarını yürüten doktorlar dijital ortamda da kendini ifade etmelidir.  Bunun yolu da web sitesidir. Sağlık alanında hizmet veren her kurum için bu alanda profesyonel bir ekibe sahip ajansla çalışmak oldukça faydalı olur. Şimdi bir doktor neden web sitesi yaptırmalıdır, web sitesi doktora ne kazandırır, web sitesinde ne tarz detaylara yer verilmelidir? Tüm sorularınızın cevabını verelim.

Doktorlar İçin Web Sitesi Neden Önemlidir?

Web sitesi her sektörde önemli olan bir detaydır. İnsanların dijital dünyaya her geçen gün daha fazla bağlanmasıyla birlikte web sitesi üzerinden faaliyetleri yürütmek çok anlamlı hale gelmektedir. Doktorlar için web sitesini önemli kılan detaylar;

 • Kurumsal Yapı: Bir kurumda ya da kendi özel muayenehanesinde çalışmalarını yürüten doktorlar kurumsal bir yapıda olduğunu çevresine göstermelidir. Ne kadar uzman olsanız da bünyesinde faaliyet gösterdiğiniz işletme ismi kurumsal bir yapıda değilse insanlar size güven duymaz. Web sitesi kurumsal yapıda olduğunuzu gösterecek önemli bir detaydır.
 • Müşteri Kitlesine Ulaşma: Faaliyet gösterdiğiniz uzmanlık alanında tedavi olmak isteyen hastalar ne kadar çok olsa da sizin onlara ulaşmanız gerekir.  Potansiyel hastalarınıza ulaşabilmek için web sitesini kullanabilirsiniz. İnternet üzerinde varlığınızı gösteren web sitesi, profesyonel optimizasyon çalışmalarıyla doğrudan hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar.
 • Reklam ve Tanıtım: Web sitesi üzerinden reklam ve tanıtım çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Web sitenizde paylaştığınız içerikler üzerinden kendinizi tanıtabilir ve daha önce yaptığınız başarılı operasyonları paylaşabilirsiniz. Böylece insanlara yaptığınız işler hakkında fikir verebilirsiniz.
 • Hastalara Karşı Bilgi Sorumluluğu: Her doktorun hastalara karşı sorumlulukları vardır. Bu yüzden web sitesi üzerinden hastalara doğru bilgilerin verilmesi konusunda her doktor sorumludur. Web siteniz üzerinden daha fazla kişiye doğru bilgi verebilirsiniz.
 • Randevu Oluşturabilme: Web sitesiniz üzerinden gerçekleştirdiğiniz randevu servisi sayesinde insanların sizlerden randevu almasını sağlayabilirsiniz. Böylece müşteri kitleniz sizlerden kolayca hizmet alabilir.
 • İletişim: Uzmanlık alanınızda operasyon geçirmek isteyen insanlar mutlaka iletişim kurmak isterler. Web siteniz üzerinden iletişim kanallarınızı paylaşarak ya da buradan yorum üzerinden insanlarla iletişim kurabilirsiniz. 
 • Marka Bilinirliği: Marka bilinirliği hizmet sektöründe çok önemlidir. Bu yüzden sizler de yaptığınız web siteleri ile marka bilinirliğinizi arttırabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Bir Doktor’un Web Sitesinde Neler Bulunmalıdır?

Bir web sitesinde bulunması gereken temel detaylar genelde SEO uzmanları tarafından belirtilmektedir. Ancak iş sağlık sektörüne geldiğinde site haritası ya da iletişim kanalları gibi sayfalardan farklı olarak çeşitli bölümlere yer vermeniz gerekir. Şimdi sizlere doktorların web sitesinde neler bulunmalıdır, bahsedelim;

 • Görseller

Web sitenizde mutlaka görseller bulunmalıdır. Görseller insanların web sitenize ilgi göstermesine ve operasyonlarınız konusunda bilgi sahibi olmasına olanak tanır. Özellikle operasyonlardan önce ve sonra fotoğraflarıyla insanlara çok etkili bilgiler verebilirsiniz. Görseller çalıştığınız ortamı da barındırabilir.

 • Videolar

Görseller gibi web sitenizde mutlaka videolar da olmalıdır. Çünkü insanlar video izlediklerinde hizmet alacakları uzmanlık alanı hakkında, yaptığınız operasyonlar hakkında bilgi sahibi olabilir. Uzmanlık alanınızla ilgili çok sayıda detayı barındıran videoları sizlerle koordineli şekilde oluşturarak web sitenizde paylaşılmasını sağlıyoruz.

 • Hakkımızda Bölümü

Tüm kurumsal web sitelerinde ve firmalara ait sitelerde hakkımızda bölümü yer almaktadır. Bu bölüm uzman doktor hakkında web sitesi ziyaretçilerine bilgi vermektedir. Burada daha önce yaptığınız işlemleri, tecrübelerinizi, kendinize ait özel olarak paylaşmak istediğiniz detayları kurumsal bir dille insanlara iletmelisiniz. Böylece insanlar kimden hizmet alacaklarını ve kendilerini kime emanet edeceklerini öğrenebilirler. Burada kendi otobiyografinize yer verebilirsiniz. Böylece insanlar sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olabilirler.

 • Öz Geçmiş

Doktorlar kendilerine ait özgeçmişleri web sitelerinden paylaşmalıdır. Böylece insanlara hangi okullarda eğitim gördüğünüzü, hangi seminerlere katıldığınızı, hangi kurumlarda görev yaptığınız ve alanınızla ilgili uzmanlıklarınızı anlatabilirsiniz. Öz geçmiş bir doktora ait web sitesinde her ziyaretçinin bakacağı ilk alanlardan biridir.

 • Operasyonlar

Gerçekleştirdiğiniz operasyonlar hakkında kesinlikle bilgi vereceğiniz bir sayfaya sahip olmalıdır. Operasyonlarınız hakkında görsel, metin ve video içeriklere yer verin. İnsanlar size başvurduğunda hangi operasyonu yapacağınızı bilmelidir. Ayrıca operasyon öncesi, sırası ve sonrası bilmeleri gereken her detayı burada anlatmalısınız. Böylece insanların operasyon öncesi kendilerini rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

 • Hasta Yorumları

Bir e ticaret sitesinde olduğu gibi müşteri yorumları yerine hasta yorumlarına yer vermelisiniz. Sizden operasyon desteği alan hastalar yaşadıkları değişimi anlatarak diğer insanlara karşı bir referans olabilirler. Ülkemizde insanların %70’inden fazlası bir hizmet almadan önce internet üzerinden diğer kişilerin görüşlerini araştırmaktadır.

 • Uzmanlık Alanınızla İlgili Güncel Bilgiler

Web sitenizde uzmanlık alanınızla ilgili güncel bilgiler olmalıdır. Bu içerikler internet kullanıcılarına yönelik oluşturulmalıdır. Böylece insanlar daha doğru bilgi edinebilir ve uzmanlık alanınız hakkında bilgi sahibi olabilir. Ayrıca bu içerikler üzerinden web sitenize doğal trafik çekebilirsiniz.

 • İletişim ve Harita Bilgileri

İnsanlar sizlerden hizmet almak istedikleri zaman iletişim kurmak ya da fiziksel olarak hizmet verdiğiniz yere gelmek isteyeceklerdir. Bu yüzden Google haritalara konumunuzu ekledikten sonra bu konum bilgisine web sitenizde yer vermelisiniz. Böylece insanlar navigasyon üzerinden zorluk yaşamadan size ulaşabilirler. Ayrıca cep telefonu, mail adresi, sabit telefon ve diğer iletişim bilgilerinizi de buradan bildirmelisiniz. Ayrıca burada çalışma saatlerine de yer vermelisiniz.

Doktorlar İçin Web Sitesi Oluşturma Süreci

Doktorlar için web sitesi oluşturma süreci de diğer web sitelerini oluşturma süreciyle aynı olacaktır. İşte burada karşımıza çıkacak adımlar;

  • Domain Seçimi: Bir web sitesi açarken öncelikle domain seçimi çok önemlidir. Burada adınızla ilgili kaliteli bir domain seçmelisiniz. Bunun için domain satın alma konusunda uzmanınızdan destek alabilirsiniz.
  • Hosting Seçimi: Web sitenizi ziyaret edecek kullanıcı kitlesine göre bir sunucu seçimi yapmalısınız. Böylece insanların 7 gün 24 saat web sitenize ulaşabilmesini sağlayacaksınız.  
  • Tema Seçimi: Web siteniz için bir alan adı ve sunucu aldıktan sonra sıra tema seçimine gelir. Tema için sağlık alanıyla ilgili olan ücretli ya da ücretsiz bir seçim yapabilirsiniz. Temanın kurulumu danışmanınız tarafından gerçekleştirilecektir. 
  • Tasarımın Seçilmesi:  Web sitenizle ilgili temayı seçtikten sonra tasarım süreci devreye girer. Web sitenizin kategorilerini oluşturma, sayfalarını geliştirme ve kullanıcı odaklı deneyim süreci yürütme konusunda gerekli web tasarım dokunuşlarını sağlarsınız. Burada sektörünüze ve SEO uyumuna dikkat edilerek tasarım yapılır.
  • Mobil Uyumlu Tasarım: Mobil kullanıcılara hitap etmek doktorlar için de önemlidir. Bu yüzden web sitenizin mobil uyumlu hale gelmesi için gerekli tasarım ve tema çalışmaları yapılır. Kullanıcılar hem tablet hem de akıllı telefonlardan da web sitenizin tüm sayfalarına erişim sağlayabilir.
  • Operasyonların Belirlenmesi:  Uzmanlık alanınıza göre hastalarınıza yapacağınız operasyonlar belirlenir. Bu operasyonlarla ilgili hemen web sayfaları ve bilgilendirme içerikleri oluşturulur. İnsanların web sitenize girdiğinde hangi operasyonları alabileceğini öğrenmesi sağlanır.
  • İçeriklerin Oluşturulması: Web sitenizde paylaşılacak kurumsal dile sahip kaliteli içerikler oluşturulur. Bu içerikler sayesinde web sitenizde kullanıcıların aradıkları tüm bilgiler verilir. Bu durum insanların size güven duymasını sağlar.
  • Fotoğrafların ve Videoların Onaylatılması: Web sitenizde yer alacak olan öncesi ve sonrası fotoğrafları çekilir. İçin Çekildikten sonra gerekli optimizasyon ve düzenleme çalışmaları yapılır. Bu süreçten sonra web siteniz için fotoğrafların onaylatılma süreci gelir. Web sitenizde yer alacak görseller sizin onayınızla paylaşılır.
  • Sitenin Yayına Alınması: Web sitenizin tüm içerik ve tasarım süreci arama motorlarının isteklerine uygun olarak yapılmasından sonra web siteniz yayına alınır. 

Doktorlar için Web Sitesi Hazırlanırken Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

En belirgin – en çok dikkat edilmesi gereken kural yasal mevzuatlardır. Bildiğiniz gibi doktor reklamı yapılamaz, doktor sitelerinde “kesin tedavi sağlarım” gibi ifadelere yer verilemez. Bu tür ifadelerin yer alması şu an cezalar ile sonuçlanmaktadır. Elbette bu sadece para cezasıdır. Mevzuata uymamaya devam edildiği takdirde çok daha ağır cezalara uğramak mümkündür.

Doktorlar için Web Sitesi ile Diğer Meslekler için Kurulan Web Sitesi Ücretleri Farklı mıdır?

Temelde hiçbir farklılık yoktur. Bunu hem doktorluk hem de diğer meslekler için söyleyebiliriz. Fiyatı değiştiren etkenler belirlidir. Onlar da doktorun web sitesinde olmasını istediği ek sistemler ve yazılımlardır. Tasarım ve içeriklerin uzunluğu, sayısı, adedi, hangi zaman aralıklarıyla güncellenmesi ya da yeni veriler eklenmesi istediğine dair ücretler değişir.

Doktorlar için Web Sitesi Kurmak Doktor İmajını Yaratma ve Güçlendirmede Etkili midir?

Kesinlikle evet diyerek başlayabiliriz. İyi bir web sitesi tasarlamak, sitenin içeriğini doktorun mesleki geçmişine uygun doldurmak, kariyerine uygun verilerle donatmak işin temelini yansıtır. Bundan sonra kalan SEO çalışmaları ve Sosyal Medya Hesap Yönetimleridir. Bu işlemler için sadece dijital pazarlama uzmanları ile çalışabileceğiniz gibi her ihtiyaç için ayrı ayrı danışman ya da uzmanlarla da çalışabilirsiniz.

Doktorlar için Web Sitesi Kurarak Hedef Kitlelere Ulaşmak Mümkün müdür?

Elbette mümkündür ve daha kolaydır – daha hızlıdır – daha az maliyetlidir. Web sitesi bir kişi, meslek, firma için tanıtım ve reklamda kullanılabilecek evin temeli gibi vazife görür. Web sitesinin kalitesi ve içeriğinde yer alan verilerin her biri potansiyel hastaların ilgisini çekebilecek düzeyde olursa gerçek birer hasta müşterisine dönüşür.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir