Domain Name System

Bu terim internet dünyasında kısaltması olan DNS şeklinde bilinir. Bu sistemin Türkçede karşılığı “Alan Adı İsimlendirme Sistemi” olarak bilinir.  İnternet üzerinde her web sitesi bir IP adresine sahiptir. Normal şartlarda kullanıcılar bir web sitesine giriş yapmak için bu IP adreslerini ezberlemelidir. Ancak alan adları web sitelerinin ismidir. Yani tarayıcılara bu isimleri yazarak web sitelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Domain Name System; 256 karaktere kadar çıkabilen host isimlerini IP’ye çevirmeye yarayan bir sistemdir.  DNS sistemi çok basit bir kullanım mantığına sahiptir. Makine ve alan isimleri ile makine IP adresleri arasında çift taraflı dönüşüm yapılmasını sağlayan sistemdir. IP adreslerinin günlük hayatta hatırlanması zor olduğu için internet kullanıcıları bu sistemi tercih etmektedir.

Domain Name System ( DNS) Tarihi

1960’lı yıllarda Amerika’da orduda haberleşme amacıyla ilk bilgisayar ağı olarak kabul edilen ARPANET doğdu. Bir bilgisayarda yer alan tüm isim ve IP eşleştirmelerini çekme işlemi sistemin ihtiyacına cevap veremedi. Bu yüzden ortaya DNS terimi çıktı. 1984 yılında RFC 882 ve 883 duyurularına göre NDS sistemi uluslararası bir boyutla doğdu. Ayrıca yerel olarak da yönetilebilen bir yapıya sahip olduğu ortaya koyuldu. Bu sistemin yerel olarak da yönetilmesi sistemin her zaman güncel halde kalmasına yardımcı oldu.

Domain Name System ( DNS) Sorgu Türleri Nelerdir?

Domain Name System üzerinde iki farklı sorgu yapabilirsiniz. Bunlardan biri önizlemeli sorgudur. Bu sorguda istemci ile sunucu arasında işlem vardır. İstemci ağ üzerinde bir kaynak ya da internet sitesine bağlanmak için DNS sunucusuna sorgu gerçekleştirir. Sunucu yapılan bu sorguyu alarak kendi kayıtlarını inceler. Diğer sunuculara da sorarak cevap sunar. Bu süreçte olumlu ya da olumsuz dönüş olacaktır.

Diğer bir DNS sorgu tipi ise tekrarlamalı sorgudur. Bu işlem iki sunucu arasında olur. DNS sunucusu istemci tarafından yapılan sorguya kendi veri tabanı üzerinden cevap veremediği durumlar internet ya da yerel sistemde yer alan diğer DNS sunucuları üzerinde IP adresini arar. Bu sorgu adres bulunana kadar yapılır. DNS öncelikle sorguya kendi ön belliğinde arar. IP adresini ya da adresin olduğu muhtemel DNS sunucusunu cevap olarak kullanıcılara iletmektedir.

Domain Name System ( DNS) Kayıt Türleri Nelerdir?

DNS sisteminde belli başlı kayıt türleri vardır. Bu kayıt türlerini şöyle ifade edelim;

  • Host Record: Host ile IP eşleşmesi yapar ve host adını bir IP adresine yönlendirme gerçekleştirir.
  • Mail Exchanger: Mail serverlerini tanımlamaya yarar. Alan adınıza gelmiş olan mail iletilerinin yönlendireceği sunucuyu belirtir.
  • Adres Record: Host Record ile aynı göreve sahiptir. IP, V6 ile kullanılması adına tasarlanmış kayıt olarak karşımıza çıkar.
  • Start of Autority: Tüm alanlar için ilk başta olan kayıttır. Domain admin hesabının mail ve diğer sayaç bilgilerini barındırır.
  • Pointer Record: IP adresinden isme olan eşlemedir. Sitenin ismi bu sisteme bakılarak anlaşılmaktadır.
  • Text: Belirli bir kaynağı nerede olduğunu ve sahibini açıklayan bilgilere sahip özel kayıtlardır.
  • Canocical Name: Kullanıcının web sitenizi nerede bulabileceğini ortaya koyan alan adı sistemine giriştir.
  • Name Server: Alan adınızı sorgulama işleminde kullanılacak isim sunucularıdır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir