domain yaşı ve seo

Web sitesi kurulumu yaparken öncelikle bir isme ihtiyacınız var. Web sitenize bir isim vermeniz gerekir. Web sitenize verdiğiniz isim, ziyaretçilerin internet tarayıcısı üzerinden web sitenize ulaşmasını sağlamaktadır. Bu olmasaydı insanlar web sitenizin kodlarını ezberlemek zorunda kalırdı. Sitenizin ismi akılda kalıcı ve ulaşılabilir olmanızı sağlar. İşte web sitenize bir isim tescil etme işlemine domain yani Türkçe karşılığıyla alan adı ismi verilir.

Bir web sitesi açmak için öncelikle sizlere bu konuda hizmet veren bir şirketten alan adınızı satın almalısınız. İnternet üzerinden sorgulatarak almak istediğiniz domainin kullanılıp kullanılmadığını görebilirsiniz. Bazı web siteleri çok önce alındığı için sizin almanız imkansızdır. Ayrıca domainler yıllık belli bir ücret karşılığında kullanılır. Peki eski domainler ne kadar faydalı? Yeni domain almak mı yoksa eskisini kullanmak mı mantıklı? Domain yaşı kavramı nedir? Domain yaşı web sitenizin bulunabilmesine ve kalitesine etki ediyor mu? Arama motoru optimizasyonu çalışmaları olan SEO’ya domaininizin eski olmasının bir faydası var mı?

Domain Yaşı Nedir?

Domain yaşı, web  sitenizin açıldığı tarihtir. Yani web sitenizi hangi tarihte açtıysanız domain  diğer bir deyişle alan adı yaşı o değerde olacaktır. Mesela 2013 yılında açılan bir web sitesi ile 2017 yılında açılan web siteleri arasında temel farklar vardır. Bu yüzden domain yaşı dediğimiz faktör dijital dünyada önemlidir. Web sitenizi ne kadar erken açtıysanız rakiplerinize karşı o oranda avantajlı konumda olursunuz.

Domain Yaşı Nasıl Sorgulanır?

Domain yaşınızı sorgulamak için farklı araçları kullanabilirsiniz. Bu bilgiyi alabileceğiniz kuruluş İngiltere merkezli IHS’dir. Bu kurumun resmi web sitesi üzerinden arama bölümüne domaini yazmanız yeterlidir. Bu bölüme tam URL yazmanız gerekir. Sonrasında sorgulama işlemini başlatabilirsiniz. Böylece web sitesinin ne kadar zamandır faaliyette olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Domain yaşı sorgulama bir web sitesi satın alırken yapabileceğiniz bir işlemdir. Bununla birlikte web sitesinin farklı konularda detaylarını öğrenebilirsiniz. Spam durumu ,güvenlik sertifikası, hosting şirketi gibi bilgiler de domain yaşıyla birlikte öğrenebileceğiniz ekstra bilgiler arasındadır.

Domain Yaşı SEO’ya Etki Eder mi?

Domain yaşının SEO’ya etkisi her zaman merak edilen bir durumdur. Bir web sitesinin eski olması arama motoru optimizasyonu açısından önemlidir. Beklediğiniz kadar büyük bir etki etmese de Google eski olan sitelere daha fazla avantaj tanır. Yani bir web sitesi eskiyse arama motorlarının güvenini daha kolay kazanır . Çünkü bu sitenin bilinirliği daha fazladır. Bir domain satın alırken kaç yaşında olduğuna dikkat edin.

Sorgulama işlemini yaparak yaşına göre optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz. Ancak her zaman kaliteli SEO için domain yaşı tek başına yeterli değildir. Bir web sitesine SEO çalışmalarının etkisini şöyle belirtelim;

  • Eski domainlerin arama motorları tarafından bilinme oranı daha yüksektir.
  • Arama motorlarında aynı özelliklere sahip sitelere göre daha üst sıralara çıkarlar.
  • Spam olarak algılanma durumları yeni web sitelerine göre daha zor olacaktır.
  • İnternet kullanıcıları da bu web sitelerini daha kolay tanırlar.
  • İlk sayfaya gelmeleri ve arama sonuçlarında yükselmesi çok daha kolay olacaktır.
  • Güncelleme işlemleri çok daha kolay yapılabilir.
  • Trust Rank değerleri daha yüksek çıkar.
  • İnternet kullanıcılar ve arama motoru botları tarafından daha güvenli olarak algılanırlar.

Belirttiğimiz gibi domain yaşı web sitesi için yapılan SEO çalışmalarına etki eder. Yani yaptığınız çalışmalarda arama motorlarında sonuç alma konusunda eski sitelere göre çok daha şanslı olabilirsiniz. Ancak Google tarafından domain yaşı dışında belirlenen çok daha kriter olduğunu belirtelim.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir