domates ihracatı

Domates aslında bir meyve olarak sınıflandırılsa da mutfaklarda sebze gibi işlem gören son derece yararlı ve özel bir üründür. Domates kalp hastalığı ve kanser riskini azaltır. İçeriğinde bulunan likopen nedeniyle pek çok hastalıktan koruyucu ve bağışıklık güçlendirici etkisi vardır. Bunların yanı sıra C vitamin, potasyum, K vitamini ve folat bakımından da çok iyi bir besin kaynağıdır. Türkiye’de domates yetiştiriciliği oldukça ilerlemiştir.

Domates 2020 Ocak itibariyle ülkemize 40 milyon 116 bin dolar değerinde döviz kazandırdı. Bu rakamlara göre 2020 yılı yaş sebze meyve ihracatında domates birinci sırada yer aldı. Türkiye domates üretimi bakımından Dünya ‘da ilk 4. Ülkedir. Dünya domates üretiminde lider ülke Çin Halk Cumhuriyeti olup yıllık domates üretimi 56 milyon tondur. Daha sonra yıllık 18 milyon ton üretim yapan Hindistan ikinci sıradadır. Amerika Birleşik devletleri ise 13 milyon ton ile Dünya 3.südür. Türkiye’nin  yıllık domates üretimi 12.6 milyon tondur. Bu kadar yüklü domates üretimi nedeniyle ihracatta da domatesin önemli bir yeri bulunuyor. Önemli bir döviz girdisi sağlayan domates ihracatı ihracat yapan firmaya da ciddi oranda kar sağlamaktadır. 

Neden Domates İhracatı Yapılmalı

Türkiye’de üretilen domatesler Dünya piyasasında çok talep görmektedir.  Türkiye için önemli bir döviz kaynağı olmasının yanı sıra ihracatı yapan şirket için de oldukça da karlı bir ihracat ürünü olduğu için domates ihracatı yapılması çok akıllıca bir faaliyettir.

Çeşitli nedenlerle ihracat ürünleri sunularak mallar için yeni pazarlar yaratılırsa, ihracat satışları ile şirketler karlarını arttırabilir. Hatta önemli küresel pazar payını yakalamak için bir fırsat bile elde edilebilir. İhracat yapan şirketler birden fazla ve çeşitli pazarlara açılarak iş riskinin yayılmasını sağlarlar. İş riskinin dağılması, yayılarak azalması anlamına gelmektedir.

Domatesi Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki  Fark Nedir?

Yurtiçine satış yapmak yani iç ticaret domates alım satımının ulusal sınırlar dahilinde ticari faaliyetlerde kullanılması demektir. Yurt dışına domates satılmasında ise hammaddenin gelişmiş ülkelere satılması nedeni ile kaynakların daha verimli kullanılması yani birim ürün üzerinden daha çok kazanç elde edilmesi sağlanır.

Yurtdışına satış yapmak rekabet koşullarını çok daha yoğun olduğu bir piyasaya giriş yapmaktır.  Bu nedenle yurtdışına üretim yapılırken düşük maliyetle yüksek kaliteli mal üretimi için teknolojiler oluşturulmaya çalışılır. Teknolojinin ilerlemesi ülkede ekonomik kalkınmayı tetikleyen önemli bir faktördür. Ayrıca yurtdışına satış yapmak amacı güdüldüğünde ülkede daha büyük ölçekli ve kaliteli üretim yapılmaya başlanır. Bu da birim metrekarede alınabilecek en yüksek verimin araştırılması çalışmalarını destekler.

Fakat bütün bunların yanında ihracatçı firma olarak olaya yaklaşıldığında yurtdışına domates gibi kolay bozulabilen bir ürünün ihraç edilmesi oldukça riskli bir yatırımdır. Mümkün olduğu kadar güvenli bir ticaret yapılabilmesi için ön pazar araştırmaları hatasız yapılmalı, ürünün piyasaya sunumu ve satışında çok profesyonelce davranılmalıdır. Eğer bu kurallara uyulursa yurtdışına domates ihracatı   ile birlikte ileriye yönelik bazı sözleşmelerin imzalanması ülkemiz ekonomisini de çok olumlu şekilde etkiler.

Domates İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Domates ihracatının geleneksel yöntemlerle ihracat pazarlaması planı hazırlanması için ihracat yapılacak ülkeye gidilerek yerinde pazar araştırması yapılmalıdır. Bu araştırma kapsamında pazardaki müşteri profili, müşterinin kültürel tercihleri, alışkanlıkları, fiyat beklentisi, kalite beklentisi gibi faktörler belirlenmelidir. Ürünlerin nakliye ve depolanması için uygun koşullar sağlanmalı daha sonra da satış için ürünün dağıtımı organize edilmelidir.

Bu işlemlerin yerinde yapılması çok ciddi boyutta finansal yatırım gerektirir ,ayrıca domates yapısı gereği yaş meyve sebze grubuna girdiği için uzun süre depolarda stokta tutulması mümkün değildir. Bu nedenle hazır müşterilere derhal nakliyesinin yapılması gerekir. 

Yukarıda belirtilen kriterler göz önünde tutulduğunda  geleneksel yöntemlerle domates ihracatı yapılması pek karlı bir yatırım değildir. Bu nedenle Dünya’daki her işlem gibi domates ihracatı dijital pazarlama alanına doğru yoğun bir talep olmaktadır.

Dijital Pazarlama İle Domates Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

İyi bir web sitesi sizin kurumsal broşürünüz görevini üstlenir. Web siteniz bilgi yığını olmaktan öte ilginç grafiklerle bilgi verici şekilde düzenlenmeli ve firmanız en iyi şekilde tanıtılmalıdır. Web siteniz aşağıdaki profesyonel özellikleri içerir ise avantajlı konuma geçersiniz.

  • Web sitesinde daha önceki müşterilerin yorumlarına yer verilebilir ya da bahse konu müşteriler ile satış sırasında çekilmiş etkileyici görseller yerleştirilebilir.
  • Sitede yer alan iletişim bilgilerine ulaşım kolay olmalıdır. 

Ayrıca iletişim bölümü de pratik ve kolay kullanılabilir olmalıdır. 

  • Web sitesinde anlaşılabilir teknik çizimler ve veriler kullanılmalıdır. 

İyi yapılandırılmış gezinmesi kolay bir web sitesi ihracatçı firmaya inanılmaz büyük avantajlar getirir.

Dijital pazarlama ile ürün pazarlamasını avantajları şunlardır:

  • Yurtdışına çıkılmadan potansiyel yurtdışı müşterilerle iletişim kurulur.
  • Deniz aşırı müşterilere düşük bir maliyetle ulaşılır.
  • İşletmenizin modern ve son teknoloji ile çalıştığı bilgisi alıcılara aktarılabilir. 
  • 7 /24 Alıcılarla iletişim kurarak zaman farkının yarattığı dezavantajı ortadan kaldırırsınız.
  • Yeni ürünleriniz tanıtabilirsiniz.
  • Web sitesi üzerinden ürünler doğrudan müşterilere satışı yapılır. Ürünün depoda uzun süre bekletilmesi ve bozulması dezavantajının önüne geçilmiş olur.

Biz Size Neler Sunuyoruz? 

Biz yılların deneyimine sahip bir dijital ihracat pazarlama firması olarak yukarıda belirttiğimiz web sitesi hazırlanmasından başlayarak dijital pazarlama için gerekli bütün işlemleri sizin için gerçekleştiriyoruz.

Bu arada belirtmemizde yarar olan bir konu firmamızın ihracat broker’ı olmadığıdır. Yani biz sizin adınıza ihracat işlemlerini, yasal yükümlülükleri, prosedürleri yetine getirmiyoruz ya da gümrükleme işlemlerine karışmıyoruz. Biz sizin için en iyi bildiğimiz ve % 100 yetkin olduğumuz dijital ihracat pazarlaması alanında hizmet sunuyoruz.

SEO 

SEO çalışması profesyonel yöntemlerle yapılmalı ve siteniz Google’da arandığında en üst sıralarda görünmelidir. 

Sosyal Medya Yönetimi

 İnsanların internet ortamında var olması ve sosyal medya kullanması hemen hemen aynı anlama gelmektedir. Bu nedenle gerçek bir uzman yaklaşımı ile sosyal medya yöneticiliği yapılmalı ve ürünlerin  bu alanlarda   görülebilir, hatta ulaşılabilir olması sağlanmalıdır.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Şirket olarak sizin şirketinize özgün görseller ve video içerikleri üretiyoruz. Böylece potansiyel alıcıların görsel hafızalarında kalıcı izler oluşturuyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Kullanılan görsellerin etkileyici olmasının yanı sıra kullanılacak sloganların ve satış ile ilgili metinlerin vurucu sade ve anlaşılabilir olması gereklidir. Bu üç özelliğin aynı metinde olması her zaman çok kolay olmaz ve ciddi anlamda teknik bir çalışma gerektirir.

Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni ve hazırlanması başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Sadece hazırlanması değil basın bültenlerinin doğru zamanda doğru yerde olması da detaylı bir organizasyon çalışması gerektirir. Bu alanda en iyi olduğumuz konusunda iddialıyız.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama tekniğini kullanmak için elimizde yeteri kadar uzman çalışanımız ve hazır oluşturduğumuz medya kanalları bulunuyor. Bu kanalları kullanarak domates ihracatı dijital pazarlama alanında en kısa sürede en kalabalık hedef kitleye ulaşmanızı ve olabilecek en karlı satışları yaparak, piyasada uzun süre kalıcı olmanızı sağlıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir