Duplicate Content

Duplicate Content, bir içeriğin farklı bir mecradan alınarak aynen yayınlanması durumudur. Yani bir içeriğin, daha önceden farklı bir sitede aynen bulunması durumudur. İnternette daha önce yayınlanmış bir içerik kopyalanarak başka bir sitede paylaşılırsa, kopya içerik yani Duplicate Content üretilmiş olur.

Arama motorları, en temiz bilgiyi içeren ve orijinallik barından içerikleri kullanıcılarına yansıtmak istemektedirler. Bu şekilde kullanıcılar, o arama motorunu sıklıkla tercih edeceklerdir. Çünkü arama motoru, en orijinal içerik sonuçlarını üst sıralarda vermektedir. Oysa kopyalanmış içerik sunan arama motorlarını kullanıcılar tercih etmez. Bu nedenle arama motorları kopya içerikleri sevmezler. Bir web sitesi daha önceden farklı mecralarda yayınlanmış bir içeriği aynen yayınlarsa, arama botları tarafından fark edilir ve o sonuçlar daha alt sıralarda gösterilir. Bu nedenle orijinal içerikler daha üst sıralarda yer almaktadırlar.

Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür?

Arama motorlarında ve özellikle Google Arama Motorunda site – sitelerimizin yükselişe geçmesi, herhangi bir arama kaydından ilk sayfalarda ve mümkünde ilk sırada çıkmasını hedeflemekteyiz. Bu kapsamda SEO Teknikleri uygulanmaktadır. Bilindiği üzere Google kopya içerik sevmez. Buna tekrarlanan içerik ya da kopya içerik denmektedir. Bu yazımızda Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür adımlarını tek tek işlemeye çalışacağız.

Duplicate Content Çeşitleri

  1. Bu sorgunun iki ayrı çeşidi vardır. Biri External Duplicate Content olan bir içeriğin birden fazla sitede yayınlanmış olması yani kopya içerik olması durumudur. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Sitemizde makale yayınlanırken o makalenin daha önceden başka bir yerde var olup olmadığını kontrol edebilmemiz için çeşitli plagiarism yani kopya içerik kontrol test siteleri vardır. Bu sistemlerle kolayca test ederek sitemize eklemek isteyeceğimiz metnin daha önce başka bir platformda yayınlanıp yayınlanmadığını sorgulayabiliriz.
  2. İkinci çeşit ise bizim asıl sorunumuz olan Internal Duplicate content olarak tabir edilen ve kendi sitemizin içerisinde bulunan tekrarlanan içeriklerdir. Biraz daha açacak olursak; sitenizde Abiye Modelleri isimli bir makale olsun. Siz bu makale konusuna sahip aynı isimdeki bir makaleyi birden fazla kategoride yayınlarsanız ya da o makaleyi daha da ileri bir yanlışlık yaparak birden fazla kategoride yayınlarsanız bu bir Internal Duplicate Content oluyor demektir. Kısacası site içi tekrarlanan içerik manasına ulaşmaktadır. Eğer aynı içeriği birden fazla kategoride yayınlarsanız bu defa da birden fazla tekrarlanan kopya içerik manasına ulaşır. 

Site Performansını Etkiler

Sitenizden yüksek verim almak istiyorsanız tüm seo tekniklerini etkin bir şekilde ve düzenli olarak kullanmanız gerekiyor ki Duplicate Content’de bu problemlerden biridir. Arama sonuçlarında en ileride bir pozisyona sahip olmak istiyorsanız kopya içerik kontrolüne verdiğiniz önemi kendi sitenizdeki tekrarlanan içeriklere de göstermeniz gereklidir. Örneğin bir e-ticaret siteniz var ise başka bir ürün açıklamasındaki metni alarak yeni oluşturduğunuz ürün açıklamasına yerleştirirseniz bu da bir tekrarlanan içerik olacaktır. Üstelik tekrarlanan kopya içerik olarak google arama motorundaki klasınızı düşürmüş olacaksınız. 

Duplicate Content: Biraz Daha Açalım mı?

Daha net anlayabilmeniz için aşağıdaki şekilde bir açıklama ihtiyacı hissettik. Dilerseniz bu örneğe bakarak Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür aşamasına geçmeden önce daha net bir fikre ulaşabilirsiniz;


Bir makalemiz var. Adı “Abiye Modelleri”

Sitemizin adı ise domain.com olsun..

Şimdi Abiye Modelleri isimli makalemizi yanlışlıkla, unutarak ya da bilerek, aynı makaleyi ya da içeriği özgün ama başlığı yine Abiye Modelleri olan makaleyi aşağıdaki gibi yayınladığımızı düşünelim.

 

  • Domain.com/abiye-modelleri
  • Domain.com/moda/abiye-modelleri
  • Domain.com/tag/abiye-modelleri
  • Domain.com/category/abiye-modelleri

 

Bu şekilde yayımlanmış Abiye Modelleri isimli içerik Google amca tarafından karmaşıklığa neden olacaktır. Google bu içeriklerden rastgele seçim yaparak sadece bir adedini gösterecek ve geriye kalan tüm linkleri yani abiye modellerini gizleyecektir. İşte duplicate content’i net olarak bu şekilde örnekleyebiliriz. Elbette duplicate content’in bir de cezası olacaktır. Sanmayın ki tek cezanız sadece bir içerik kabul olacak gerisi kabul olmayacak. Asıl ceza daha büyük elbette. Tüm duplicate content sorunları google tarafından sizi arama listelerinde daha da geriye atma ile sonuçlanacaktır. Kısacası yukarıdaki gibi hatalar yapmaya devam ettikçe Google amcamız da sizin arama kriterleri esnasında ilk sıralarda görüntülenmemenizi sağlayarak bir tokat atmış olacak. 

Peki Sitenizde Duplicate Content Var mı? Yok mu? Nasıl Bileceksiniz?

En basit yöntemi söyleyelim o vakit; google’a girin ve sitenizin adını yazın. Örneğin www.domain.com yazın ve enter’a basın. Sitenizde var olan tüm linkler karşınıza çıkacak. Bazı linklerinizin ise indeks almadığını fark edeceksiniz. Ayrıca indekslenmemesi gerekip de indeks alan yazar linkleriniz, eklenti linkleriniz, etiketlerinizin de bu alanda var olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ki bu alanlar zaten var ise sizde bir Duplicate Content sorunu yaşıyorsunuz dememiz yerinde olur. 

Etiketler de Duplicate Content Oluşturur!

Etiketleriniz bu arama esnasında çıkmamalıdır. Etiketler ekleme yaptığınız linklere yönlendirme yapma özelliklerine sahip olduğu için hem bu listede görünüyorsa hem de çok fazla kullanılıyorsa bir duplicate content sorununa ek olarak spam sorunu da yaşıyorsunuz demektir. 

Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür?

Gerekli izah ve örnekleri yaptığımıza göre şimdi Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür? Neler Yapılabilir? Bunlara geçelim. Kullandığınız seo eklentileri sayesinde bu ve buna benzer tüm sorunları kolayca bertaraf edebileceksiniz. Biz bu anlatım sırasında WordPress’in seo eklentileri arasında en iyi olduğunu bildiğimiz Yoast Seo’yu baz alarak anlatmaya çalışacağız. 

No Index Uygulaması: Etiket – Kategori

Öncelikle işe etiket ve kategorilerle başlayalım. Yoast seo ayar kısmına girişimizi gerçekleştirdikten sonra hemen ardından Kategoriler’e geliyoruz aşağıda yer alan ekran görüntüsündeki gibi kategori – etiketler için no index uygulamasını gerçekleştiriyoruz. 

Yoast Seo kurulumunu gerçekleştirdiğiniz sırada “Varsayılan” olarak tabir edilen kategori – etiket ayarlarına hiç göz gezdirmeden direkt onayladı iseniz zaten geçmiş olsun diyebiliriz. Kurulum esnasında kategori * etiket indeks alsın işareti aktif ise siz en baştan beri Duplicate Content üretiyorsunuz demektir. Bu nedenle daha fazla zarara uğramadan derhal NO INDEX seçerek kayıt ediyoruz. 

Duplicate Content Nedir? 1

Sıradaki Adım: Yazarlar

Sitenize giren kullanıcılar için yazarların listelenmesini sağlayan yazar arşivi ve yazar alanları oldukça kullanışlı bir seçim arz edebilir. Ancak Google amca gibi tüm arama motorları için bu sıradan bir link ve sayfadır ki bu alanların indeks alması siteniz için herhangi bir olumluluk sunmayacaktır. Bunun en büyük nedeni yazar alanlarının tekil yazı alanları ile aynı türdeki içeriklere sahip oluşudur. Bu bölgede uzun bir metin olması veya kısa bir metin olması herhangi bir fayda oluşturmayacaktır. Kısacası yazar arşivini de no index yapmanız önerilmektedir. Hemen aşağıdaki görselde yer aldığı gibi ilgili alanların giriş tercihini değiştirerek bu beladan da kurtulmuş olabilirsiniz.

Duplicate Content Nedir? 2

Küçük Ama Etkili: Eklenti Resim Adresleri

Pek çoğumuz bu minik kusurun farkındalığını yaşamıyoruz. Bir metin kaleme aldınız, bu metne bir de resim eklediniz. Bu metni resmi ile birlikte sitenize ekleyerek yayınladınız. Siz eğer bu metne girip resme tıklarsanız sistem bu metin ve resim için ayrı ayrı linkler meydana getirmektedir. Kısacası bu işlem de bir duplicate content sorunu teşkil etmektedir. Örnek verecek olursak; domain.com/abiye-modelleri isimli metin linkiniz oluştu. Bir de buna ek olarak domain.com/abiye-modelleri/resim adında bir de resim için url oluştu. Kısacası bu bir sorun ve Duplicate Content sorunu manasına gelmektedir. Bu kusuru ne kadar çok yaparsanız, ilerleyen dönemlerde Google Webmaster Tools’a giriş yaptığınızda yinelenen kısa meta açıklamalar sekmesinde gözlemleyebileceksiniz. 

Peki Resim Eklenti Url Problemi Nasıl Düzelir?

  • WordPress Yoast’ı açalım.
  • Gelişmiş alanına giriş yapalım.
  • Kalıcı Bağlantılar’a ilerleyelim.

Ve aşağıdaki ekran görüntüsünü baz alarak ilgili ayarları gerçekleştirelim.

Duplicate Content Nedir? 3

Pek Bilinmez: Yorum Sistemi Duplicate Sorunu Nedir? Nasıl Çözülür?

Replytocom Duğlicate Content Sorunu olarak tabir edilmektedir. Çok fazla bilinmemekle beraber zamanla duplicate content sorunu çıkartır ve ilerleyen zamanlarda daha da büyük bir problem olabilir. Bu nedenle çözüme kavuşturulması gereklidir. Bir üstteki yoruma cevap yaz yani konuya yorum yazı geçtik bir de verilen yoruma yorum yani – cevap yazıyoruz. Yorumlara verilen cevaplar tekrarlayan içerik sorunu olarak tabir edilen duplicate content sorunu yaratır. Bu nedenle ne kadar çok yorum artı yoruma cevap var ise ya da oluşur ise zamanla binlerce – on binlerce aynı türdeki url yapıları meydana gelebilmektedir. 

Peki Bu Sorunu da Çözelim O Zaman!

Hemen WordPress Yoast Seo’muza açıl susam diyelim. Vakit kaybetmeden Gelişmiş alanına girelim ve hemen ardından Kalıcı Bağlantılar sekmesine geçelim. Aşağıdaki ekran görüntüsünde var olduğu gibi düzenleyelim. Yani tüm gelen Replytocom’ları kaldır diyelim.

Duplicate Content Nedir? 4

Son Adım: Canonical Url Yapıları

Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür? İsimli yazımızı bu son adım ile sonlandıralım. Yukarıdaki her aşamayı gerçekleştirdikten sonra bu soruna da el atmamız lazım. Bilindiği gibi Canonical URL tek link yapısı manasına gelmektedir ve tüm arama imkanı sunan arama motorlarına yönelik sitemizdeki sayfa linklerinin indekslenmesini belirtiriz. Bu adımda wordpress seo teknikleri için oldukça hayati öneme sahiptir.

Biraz Örneklendirelim

Alan adı.com/1

Alan adı.com/1/

www.alan adı.com1

www.alan adı.com/1/

Hemen yukarıda sergilediğimiz örnek yapı linkleri siteye giriş yapan tüm kullanıcıların aynı linke ulaşmasını sağlıyor öyle değil mi? O zaman şu soruyu soralım: O zaman arama motorları bu url yapılarından hangi birinin indeks almasını sağlayacak? İşte bu tam manasıyla bir Canonical URL adını verdiğimiz sistemi devreye alıyor. Sadece tarafımızdan atanan URL türlerini hedef alarak tüm arama motorlarının bu yapıya yol almasını gerçekleştirebiliriz. Bu ayarı yapmak için özel bir çaba sarf etmenize gerek yok. Tabi çaba sarf etmemek için wordpress yoast seo kullanıyor olmanız lazım. Yoast seo bu ayarı bizzat otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir