e-posta pazarlaması

E-Posta pazarlaması, pazarlama mesajlarının e-posta olarak hedef kitleye ulaştırıldığı, e-postanın aracı olarak kullanıldığı yeni nesil bir pazarlama sistemidir. Bu sistemde pazarlama tamamen e-posta üzerinden yürütülür. Bu sayede maliyet gibi önemli bir faktör en aza indirilmiş olmaktadır. Öte yandan e-posta pazarlamasının başka avantajları da bulunmaktadır. Örneğin iletim süresinin kısa oluşu, avantajlardan bir tanesidir.

E-posta pazarlamasında takip ve analiz kolaylığı mevcuttur. Bu sayede pazarlama aşamalarını kolayca takip edebilir, analiz edebilirsiniz. E-posta pazarlamasında hedefleme çok iyi ayarlanabilir. Hedef kitle seçilerek, sadece onlara mesaj iletilebilir. Öte yandan hedef kitlenize adı ile hitap eden e-postalar atarak kişiselleştirme gerçekleştirebilirsiniz. Bütün bu unsurlar e-posta pazarlamasının avantajlarını oluşturmaktadır.

E-Posta Pazarlama Araçları

1) Sender

Sender, teslim edilebilirliği sağlamak için özellikleri ile piyasadaki en iyi ücretsiz e-posta pazarlama araçlarından biridir. HTML bilgisi olmadan çarpıcı bültenler oluşturmanızı sağlar. Sadece bir şablondan seçim yapın ve onu görüntüler, videolar ve metin gibi öğelerle özelleştirin. Hatta daha büyük bir etki yaratmak için bültenlerinizi her alıcı için kişiselleştirebilirsiniz.

Gönderenin sağlam analiz özelliği, listemizde yer almasının en önemli nedenlerinden biridir. E-postalarınızı kimin açtığını ve bağlantıları tıkladıklarında, ne zaman açıldıklarını ve daha fazlasını izlemenizi sağlar. Abone işlemlerinize göre doğru alıcı profilleri oluşturmanıza yardımcı olur, böylece mevcut e-posta stratejinizi optimize edebilir ve cazip teklifler sunabilirsiniz.

Ücretsiz sürümünde ayda 2.500 abone ve 15.000 e-posta özelliği bulunmaktadır. Ücretli sürümü ise aylık yaklaşık olarak 10 dolardır.

2) SendinBlue

Sendinblue, hem e-posta pazarlama araçlarını hem de müşteri ilişkileri yönetimi ve açılış sayfası oluşturma gibi ek işlevleri içeren bir pazarlama iletişim platformudur. 70’den fazla tasarım şablonu ile Sendinblue’nun e-posta tasarım işlevleri mükemmel görünen bir e-posta oluşturmayı kolaylaştırır. Ayrıca, tüm bu şablonlar duyarlıdır ve tasarımınızın herhangi bir ekran formatında istediğiniz şekilde görünmesini sağlamak için sonuçlarınızı ön izleyebilirsiniz.

E-postanızı tasarladıktan sonra, kampanyalarınızı optimize etmek ve ideal kitlelerinizi hedeflemek için manuel çaba ve tahmin yapmak için A / B testi ve bölümlere ayrılmış alıcı listeleri gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

Ücretsiz sürümünde günde 300 e-postaya kadar özellik sağlamaktadır. Ücretli sürümü aylık 25 dolar civarındadır.

3) Omnisend

Omnisend, tüm iletişim platformlarınızı tek bir yerde birleştiren gelişmiş bir e-ticaret pazarlama platformudur. Ücretsiz planı yalnızca e-postayı içerir, ancak küçük ve orta ölçekli işletmelerin e-posta pazarlama çabalarını desteklemek için fazlasıyla yeterlidir. Davranışsal tetikleyiciler kullanarak e-posta dağıtımınızı otomatikleştirmenize ve müşterilerinizin rahatlığına göre iletişimlerinizi kolayca zamanlamanıza olanak tanır. Daha alakalı e-posta pazarlama mesajları göndermek için kapsamlı kitle analizlerinden yararlanabilirsiniz. E-postanıza eklemek istediğiniz tüm ürünleri seçmenizi sağlayan ürün seçici gibi zaman kazandıran özellikleri kullanarak çekici bültenler tasarlayabilirsiniz. E-posta performansınızı daha da optimize etmek için kazı kazan kartları, indirim kuponu kodları ve hediye kutuları da ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz sürümünde günde 2.000 e-posta, ayda 15.000 e-posta atabilirsiniz. Ücretli sürümü ise ayda 16 dolardan başlamaktadır.

4) SendPulse

SendPulse kendini çok kanallı bir pazarlama platformu olarak tanıtır, ancak e-posta pazarlama özelliği en popüler olanıdır. Sürükle ve bırak düzenleyicisi kullanarak kolayca özelleştirebileceğiniz bir dizi profesyonel olarak tasarlanmış e-posta şablonu ile birlikte gelir. Daha sonra bu özelleştirilmiş e-postaları kullanıcı davranışı, etkinlik tetikleyicisi ve diğer değişkenlere göre otomatik olarak doğru zamanda gönderilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

SendPulse’nin abone derecelendirme özelliği, en değerli abonelerinizi belirlemenin mükemmel bir yoludur. Her abonenin okuma ve okunma oranının yanı sıra açık ve tıklama oranlarını analiz etmenizi sağlar. E-postalarınızı ad, cinsiyet, doğum tarihi, yaş ve iş rolüne göre kişiselleştirmek için değiştirilebilir metin alanları bile ayarlayabilirsiniz.

Ücretsiz sürümünde ayda 2.500 abone ve 15.000 adet e-posta sağlayabilirsiniz. Ücretli sürümü ise aylık 8 dolardan başlamaktadır.

5) Benchmark Email

Benchmark Email, bir e-posta pazarlama aracının hangi cihazda görüntülendiğine bakılmaksızın harika görünen duyarlı e-postalar tasarlaması için mükemmel bir seçenektir. E-postanıza resim eklemeniz gerekiyorsa, görüntüyü doğrudan platformda düzenleyebilirsiniz. E-posta düzenleyici, mesajınızı etkili bir şekilde göndermek için efektler, çıkartmalar ve metinler eklemenizi sağlar.

Endüstri, tür ve duruma göre tonlarca önceden tasarlanmış şablon arasından seçim yapma seçeneğiniz vardır. Daha fazla HTML bilgisi için, e-postaları sıfırdan oluşturmak için kod düzenleyiciyi bile kullanabilirsiniz. Çift görünüm özelliği, e-posta tasarımınızı düzenlerken görmenizi sağlar, bu da tüm e-posta oluşturma işlemini basitleştirir.

Ücretsiz sürümünde aylık 2.000 abone ve 14.000 mail atma olanağınız vardır. Ücretli sürümü ise aylık 14 dolardan başlamaktadır.

6) Mailchimp

Mailchimp, muhtemelen duymuş olduğunuz e-posta pazarlama araçlarında liderdir. Onların ücretsiz planı size e-posta oluşturma ve zamanlama gibi temel e-posta pazarlama özellikleri sağlar. Bunu harika bir e-posta pazarlama aracı yapan şey, pazarlama çabalarınızı optimize etmek için değerli kitle bilgileri sağlayan akıllı öneriler özelliğidir.

Platformda e-postalar tasarlamak, görüntülerinizi ve dosyalarınızı kolay erişim için saklayabileceğiniz Content Manager’ı kullanarak kolaydır. Mailchimp, e-postalarınızı alıcı yolculuğunun önemli adımlarında otomatikleştirmenize olanak tanır; böylece karşılama e-postalarını, sipariş onaylarını, terk edilmiş alışveriş sepeti hatırlatıcılarını ve daha fazlasını kolayca gönderebilirsiniz.

Ücretsiz sürümünde aylık 2.000 abone ve 10.000 mail atma olanağınız vardır. Ücretli sürümü ise aylık 10 dolardan başlamaktadır.

7) MailerLite

Açılış sayfası oluşturucu ve pop-up özelleştirici gibi sofistike özellikler, MailerLite’ı pazardaki ücretsiz e-posta araçları arasında öne çıkarır. Sürükle ve bırak e-posta oluşturucu gibi temel özelliklerin yanı sıra, araç, çarpıcı bir e-posta oluşturmak için zengin bir metin düzenleyici ve yerleşik bir fotoğraf düzenleyici ile birlikte gelir.

Gönderdiğiniz e-postalarla eşleşmek için duyarlı açılış sayfaları oluşturabilir ve bu da dönüşüm sağlama şansınızı artıracaktır. Tıklamaları ve dönüşümleri artırmak için neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için e-postanızın farklı varyasyonlarında split testler yapabilirsiniz. MailerLite ayrıca, tıklama oranı, abonelikten çıkma oranı, açık ücret ve daha fazlası gibi önemli istatistikleri içeren kapsamlı bir kampanya raporu sunar.

Ücretsiz sürümünde aylık 1.000 abone ve 12.000 mail atma olanağınız bulunmaktadır. Ücretli sürümü ise aylık 10 dolardan başlamaktadır.

8) MailJet

Mailjet, etkili e-posta pazarlama kampanyaları oluşturmanıza yardımcı olacak sezgisel ve ortak çalışma araçlarıyla birlikte gelir. Hangi cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar, önceden tasarlanmış şablonlardan herhangi birini özelleştirin ve herhangi bir alıcıyı etkilemek için duyarlı e-postalar oluşturun. Bir ekiple çalışıyorsanız, sorunsuz işbirliği için platformun gerçek zamanlı işbirliği özelliğini seveceksiniz.

Bu e-posta pazarlama aracı ayrıca dinamik içerik eklemenize izin verir, böylece her alıcı için kişiselleştirilmiş ve alakalı e-postalar oluşturabilirsiniz. Bu, e-posta pazarlama kampanyalarınızdan daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur. Ayrıca platformu CRM’nize entegre edebilir ve tek bir gösterge panosu üzerinden posta listenizi kolayca yönetebilirsiniz.

Ücretsiz sürümünde aylık sınırsız abone ve 6.000 mail atma seçeneğiniz bulunmaktadır. Ücretli sürümü ise aylık 9 dolardan başlamaktadır.

9) Zoho Campaigns

SaaS uygulamaları ve bulut yazılım paketi ile tanınan Zoho, pazarlama teknolojisinde popüler bir isim. Yazılım paketi, e-posta pazarlama kampanyaları yürütmek için en iyi araçlardan biriyle birlikte gelir. Önceden tasarlanmış bir dizi şablon arasından seçim yapabilir ve bunları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Zoho Campaigns, her alıcıya daha alakalı e-posta içeriği sunmak için posta listelerinizi oluşturmanıza ve segmentlere ayırmanıza olanak tanır. E-posta otomasyon iş akışlarını ayarlayarak otomatik olarak zamanında takip e-postaları ve tetikleyici tabanlı e-postalar gönderebilirsiniz. Kapsamlı test ve raporlama özellikleri, farklı kampanyaları karşılaştırmanıza ve sonuç sağlayan etkili e-postalar bulmanıza yardımcı olur.

Ücretsiz sürümünde aylık 2.000 abone ve 12.000 mail ile sınırlandırılmış özellik bulunmaktadır. Ücretli sürümü ise aylık 3 dolardan başlamaktadır.

10) Moosend

Moosend, tekrar eden görevleri otomatikleştirmenizi ve size zaman kazandırmanızı sağlayan mükemmel bir e-posta pazarlama aracıdır. Abonelerinizin bilgilerine veya etkinliklerine göre davranışsal e-posta kampanyaları tasarlayabilirsiniz. Gelişmiş segmentasyon özelliğini, her bir alıcıya son derece hassas e-postalar göndermek, açık oranı ve tıklama oranını ve ROI oranlarını artırmak için kullanabilirsiniz.

Bu araç, size kampanyalarınızı nasıl optimize edeceğinizi ve daha iyi sonuçlar nasıl alacağınızı tam olarak bilen ayrıntılı bir kampanya performans raporu sunar. Farklı araçlar arasında hayati bilgileri sorunsuz bir şekilde aktarmak için en sevdiğiniz uygulamalardan bazılarıyla bile entegre edebilirsiniz. Ayrıca, logosunu e-postalarınıza eklemeyen tek ücretsiz e-posta pazarlama araçlarından biridir.

Ücretsiz sürümünde aylık 1.000 abone ve sınırsız e-mail özelliği bulunmaktadır. Ücretli sürümü ise aylık 10 dolardan başlamaktadır.

E-Posta Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Basit Olun

Basitlik ve açıklık, etkili bir e-posta pazarlama kampanyasının iki temel öğesidir. E-postalar tasarım öğeleriyle aşırı derecede dağınık olmamalı, ancak dikkat çekemeyecek kadar seyrek olmamalıdır. İkisi arasında sağlıklı bir denge kurun ve göze hitap eden rahat bir tasarım oluşturun. Kopyaya gelince, bu e-posta yoluyla doğrudan okuyucu ile konuştuğunuzu unutmayın, bu yüzden konuşmayı yapın ancak profesyonel kalın.

2) Konu Satırına Önem Verin

Araştırmaya göre, insanların %33’ü konu satırına göre bir e-posta açıyor. Okuyucular web siteniz üzerinden e-posta bülteninize kaydolsa bile, e-postayı içeriye bakmaya zorlayan güçlü ve çekici bir konu satırı olmadan açmazlar.

Bir bakıma, akılda kalıcı bir konu satırı minyatür bir harekete geçirici mesaj gibi çalışır. “Kazandınız” veya “Tebrikler” gibi klasik kelimeleri kullanmaktan kaçının çünkü aşırı kullanımları kullanıcıları spam olabileceğini düşünmeye yönlendirir. Ne sunduğunuz konusunda dürüst olun ve konu satırının mesajınızın arkasındaki gerçek değeri ortaya çıkarması için parlamasına izin verin.

3) Analitik Yapın

Veri odaklı pazarlama çağındayız. E-posta kampanyalarınız tarafından oluşturulan verileri ölçmeniz ve kaydetmeniz gerekir; yalnızca ne kadar iyi yaptığınızı görmek için değil, daha iyisini nasıl yapacağınızla ilgili bilgileri de ortaya çıkarmak için. Genel olarak, bir e-posta kampanyasında izlemeniz gereken dört ana öğe vardır; açılış oranı, tıklama oranı (TO), hemen çıkma oranı ve yanıt oranı. Elinizdeki bu verilerle, trendleri ölçmeye başlayabilir, stratejinizi değiştirebilir ve haber bülteninizin erişimi ve kitleniz tarafından nasıl algılandığı hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

4) Harekete Geçirici Mesajları Etkileyici Şekilde Oluşturun

Bir e-posta pazarlama kampanyasının amacı insanları markanıza çekmek ve dönüşümleri artırmaktır. Bu nedenle, haber bültenine okuyucuları okuma sonucunda belirli bir işlem yapmaya teşvik eden güçlü harekete geçirici mesaj (CTA) düğmeleri yerleştirmelisiniz. Bu düğmeler bültenin geri kalanında göze çarpmalıdır. Şablonunuzdaki diğer renklerle kontrast oluşturan bir renk seçin, ardından düğmeyi hem görünür hem de çekici olacak şekilde boyutlandırın.

CTA’nızda bir aciliyet unsuru olmalı ve düğmeyi taşımak için kullanabilirsiniz. Teklifinizi daha cazip hale getirmek için “Şimdi arayın” veya “Bu ürünü alın” gibi belirli, eyleme dayalı ifadeler kullanmayı düşünün.

5) Zamanlamayı Mükemmelleştirin

Çoğu e-postanın akşamları, en özgür oldukları zaman insanlar tarafından okunduğu tahmin edilmektedir. Karşılıklı görünebilir, ancak günün ilerleyen saatlerinde e-posta göndermek daha yüksek bir dönüşüm oranıyla sonuçlanabilir, çünkü okuyucuların mesajınızı takip etmek için daha fazla zamanı vardır.

Çoğu pazarlamacı gün boyunca çalıştığından, bunu sizin için yapmak için bir planlama aracı kullanabilirsiniz. Accelq’e göre : “Otomasyon, bir ‘test otomasyonu’ silosuna değil, genel yaşam döngüsüne entegre edilmelidir.” Ne kadar çok otomatikleştirebilirseniz, bebek bakıcısı o kadar az olur.

6) Mobil Optimizasyon

E-postalarınız mobil cihazlar için optimize edildi mi? Bir araştırmaya göre, tüketicilerin %63’ü mobil cihazlarda açılmazlarsa e-postaları gelen kutularından silecek. 10 kullanıcıdan 8’i bir mobil cihaz aracılığıyla webe göz attığı için e-posta bülteninizi duyarlı hale getirmelisiniz. Ancak, bu yalnızca e-postanın kendisi değildir. Giden bağlantılara veya indirmelere mobil cihazlardan da erişilebildiğinden emin olun. Duyarlı tasarım, herhangi bir tarayıcıdaki veya cihazdaki okuyuculara ulaşmanıza yardımcı olur, böylece pazarlamanız boşa gitmez.

S.S.S

Elektronik Postanın Faydaları Nelerdir?

 • Gönüllü üyeler oluşturma
 • Elektronik posta listesinden çıkış sağlamanın kolaylığı ve güvenliği
 • İçerik ve mesaj denetiminin tam sağlanabilir olması
 • Maliyet düşüklüğü
 • Büyümeye olumlu katkı sunması
 • Mesajları – iletilerin müşterilere göre kolayca uyarlanabilir olması
 • Kişiselleştirme uygulamaları
 • Uygun içerik oluşturabilme
 • Elektronik posta sıklığının ayarlanabilir olması
 • Kalıcı etkiler oluşturabilmek adına her türlü fırsatın hızla değerlendirilebilir olması

E-Posta Pazarlamasında En Çok Tercih Edilen Posta Türü Nedir?

 • Önemliden önemsize doğru;
 • Zevkli postalar
 • Doğal postalar
 • Eğlenceli postalar
 • Modern postalar
 • Yararlı postalar
 • Önemli postalar
 • Gerekli postalar

Yukarıda sıralandığı üzere en çok ilgi gören eposta türü içeriği zevkli – eğlenceli postalardır.

E-Posta Pazarlamasında İçeriğe Dayalı En Çok Okunan Postaların Odak Noktaları Nelerdir?

En çok okunan epostalar; dikkat çekici, ilgi uyandırıcı, arzu yaratıcı, harekete geçirici postalardır. (sırası ile en çok tercih edilenden en az tercih edilene göredir)

E-Posta Pazarlamasına Neden İhtiyacınız Var?

 • Üretkenlik ve yaratıcılık daha kolaydır
 • Doğru kitleye ulaştırma daha kolay ve daha az masraflıdır
 • Zamanlama seçeneği ile doğru fırsatları yakalamada etkilidir
 • Kurumsal çizgi oluşturma – kurumsal imaj oluşturma daha kolaydır

E-Posta Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

 • Doğru amaçlarla hazırlanan epostalar birden fazla kitlelere gönderilebilir
 • Müşteri çekme ve müşteri sadakati oluşturmada etkilidir
 • En yaygın pazarlama aracıdır
 • Kullanıcılarla iletişim ve etkileşimde kalmayı kolaylaştırır
2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir