E-ticaret Danışmanının Sahip Olması Gereken Yetenekler Nelerdir? 1

E-ticaret günümüzde toplam perakende piyasasının hatırı sayılır bir kısmının gerçekleştiği bir ortamdır ve bu ortamda satış her geçen gün daha da genişleyen sektör nedeniyle oldukça zorlu hale gelir. Bu durumda firmalar, bu ortamlardaki etkinliklerini uzmanların eşliğinde sürdürmek durumundadır. Bu uzmanlık alanında faaliyet gösteren kişilere e-ticaret danışmanı diyoruz. Peki e-ticaret danışmanının sahip olması gereken nitelikler nelerdir?

E-ticaret Uzmanı Kime Denir?

Üniversitelerin lisans bölümlerinde henüz SEO ve E-ticaret uzmanlığı gibi bölümler bulunmamaktadır. Dolayısıyla e-ticaret uzmanları sektörün diğer uzmanlıklarından gelen kişilerdir. Halkla ilişkileri ve reklam uzmanları; bilgi teknolojileri bilgileri ile entegre ettikleri sektör deneyimlerini e-ticaret danışmanlığına dönüştürür. Bunun gibi bilgi teknolojisi uzmanları da pazarlama deneyimi edinerek sektörde faaliyet gösterir.

Yani; e-ticaret danışmanları için bilgi teknolojileri ve halkla ilişkileri mesleğinin her ikisinde de deneyimi olan kişilerdir yorumu yapılabilmektedir. Elbette buradan e-ticaret danışmanının sahip olması gereken birincil özellikler ortaya çıkmaktadır.

  • Teknik Yeterlilikler

E-ticaret danışmanı; internet teknolojilerini yeterince biliyor olmalıdır. Bu alanda hangi tekniklerin kullanılabileceği ve hangi tekniğin daha etkili olabileceğinin planlanması ancak bu şekilde mümkün olabilir. Sitelerin teknik değerlendirmelerini yapabilmek temel gereksinimdir. Zira bu uzmanlar müşterilerine siteleri hakkında teknik danışmanlık da sunar Her ne kadar her e-ticaret danışmanı kodlama uzmanı değilse de, yazılımcının neler yapması gerektiğini yorumlayabilir.

  • Seo Uzmanlığı

SEO, internet pazarlamacılığının temelidir. Bu alanda yeteri düzeyde bilgi ve deneyim gerekir ki, ileri düzeyde yetilere sahip e-ticaret danışmanları sitelerin satış hacimlerini çok yüksek eviyeye taşıyabilir. Bu nedenle uzman seçimi yapılırken, bu noktaya özen gösterilmesi ve dikkatli seçim yapılması gerekir.

Bu noktada e-ticaret seo uygulamalarının biraz daha farklı olduğunu belirtmek gerekir. E-ticaret danışmanları özellikle bu alanda yetkin ve deneyimli olmalıdır. Aksi halde yeterli verim elde edilemeyecek ve hatta harcanan zaman da zayi olmuş olacaktır. Seo uzman ve e-ticaret seo uzmanı konusu üzerinde durulması gereken en önemli farklılık olarak dikkate alınmalıdır.

  • Yenilikçilik

Bir e-ticaret uzmanı en önce dinamik olmalıdır. Araştırmayı ve öğrenmeyi seven ve açık fikirli, yenilikçi düşüncelere sahip biri olmalıdır. Çünkü yaptığı işte daima araştırma yapması ve yeni sektörler hakkında yeni bilgiler edinmesi gerekmektedir. Bunu sürekli hale getirmek ve asla geri planda kalmamak zorundadır. Geri planda kaldığı ve sektör takibi yapmadığı sürece yaptığı işte başarı sağlayamaz.

Yenilikçi olması farklı fikirler ile çalıştıkları farklı şirketleri ön plana çıkarmak için gereklidir ve çok önemlidir. Bu konuda zaman zaman kendi kendisi ile yarışmak zorunda kalabilir. Bu durum da bir e-ticaret danışmanının ufkunu daha da genişletmek için oldukça mükemmel bir fırsattır.

  • Stratejik Düşünme ve Planlama

Bir e-ticaret uzmanında olması gereken sonraki temel özellik ise sabırdır. Stratejik planlama yapılmaz ve bu plan sabırla uygulanmazsa, herhangi bir pazarlama etkinliği başarılı olamaz. İnternet ortamı çok rekabetçi ve sürekli gelişen, değişen yapısı ile oldukça dinamiktir. Bu konuda bir e-ticaret uzmanı yaptığı işte istikrarlı ve sabırlı davranmalıdır. Buna örnek olarak arama motoru optimizasyonu yani SEO’ ya uygun makaleler hazırlayan bir metin yazarı burada yazdığı metnin içeriğinden çok anahtar kelimelere takıldığı zaman sitesi kısa süreli ayakta durur.

Ancak uzun soluklu ve sağlam kazançlar için daha kaliteli içerikleri olan sağlam içerikler üretmek uzun ama temeli sağlam kazançlar sağlar. Bu konuda birçok web sitesi sahibine Google oldukça acımasız davranmaktadır.

  • Yaratıcılık

E-ticaret danışmanlarının sahip olması gereken bir diğer nitelik ise yaratıcı olmaktır. Anlaşıp birlikte çalıştığı şirket ile yollarına devam ederken yapması gereken kampanyalar hakkında oldukça yaratıcı davranması gerekmektedir. Ayrıca birden fazla aynı konuyu kapsayan şirketle çalıştığı zaman kendi kendinin rakibi olmayı bilmeli ve sürekli kendi ile yarışmalıdır. Bunu yaparken de bir şirketi diğerine üstün tutmamalı ve adil davranmalıdır.

Yaratıcılığa ihtiyaç duyulmasının bir diğer nedeni de düzenlemesi gereken kampanya stratejileridir. Kampanyalar ilgi çekici ve müşteriyi etkileyen yapıda olduğu sürece şirketlerin işine yarar. Aksi takdirde müşteri ilgisi çekmeyen bir kampanya mali açıdan ve zaman açısından büyük zararlara yol açabilir. Bu konu üzerinde daha dikkatli durmak gerekirse anlaşılan e-ticaret uzmanı sizi yukarı da aşağıya da çekebilir.

Kaynakça:

  1. https://www.ayhankaraman.com/e-ticaret-danismani/
  2. https://armut.com/e-ticaret-danismani
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir