E-ticaret Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

E-ticaret danışmanı zamanla internette satış yapabilecek strateji ve tecrübeyi kazanmış ve yeterli bilgi birikimine sahip kişi anlamına gelmektedir. Yaptıkları en büyük görev, işi mümkün olan en büyük hedef kitle ile tanıştırmaktır. Bunu yaparken de mümkün olan, aklınıza gelebilecek her türlü online platformu kullanırlar.

İnternette pazarlama faaliyetleri, geleneksel ortamlardan daha farklıdır ve çok daha fazla enstrümanı kapsar. Bu zeminde elektronik ticaret yaparken, doğru hedefi belirlemek son derece önemlidir. İnternet pazarlamacılığının sağladığı en büyük avantajlardan olan, reklam bütçesini hedefe yöneltip efektif kullanma uygulaması, tüm pazarlama çalışmalarında kullanılabilir ve uzman size bu şekilde maddi fayda sağlayabilir.

  • Hizmet Geliştirme Süreçleri

E-ticaret danışmanlığı sayesinde ürünlerinize özel, kendinize ait bir hedef kitle oluşturabilirisiniz dedik. Bunun için ilk yapmanız gereken online ortamda bir alışveriş sitesi oluşturmaktır. Bu sayede online ortamdaki pazara ilk girişinizi kendiniz yapmış olursunuz. Daha sonraki bütün işlem basamaklarında e-ticaret danışmanınız size ne yapmanız ve nasıl bir yol izlemeniz konusunda adım adım yol gösterecektir.

Sitenizin kurulumundan, faaliyet süreci detaylarına kadar her noktada etkin desteği verecek olan e-ticaret danışmanı, sizin için dilerseniz bu süreçlerin yönetimini de yapabilir. Kimi uzmanlar bu alanda garanti dahi verir ve satışlarınızın ortağı gibi sizinle birlikte süreçleri yönetebilirler.

  • Ürün ve Pazar Araştırması

Öncelikle bir e-ticaret uzmanı satışını yaptığınız ürünün niteliğine göre nasıl bir kitleye odaklanmanız gerektiğini belirler ve bu konu üzerinde durur. Bu konuda satış yaptığınız ürünlerin kategorisini ve hitap edilen yaş grubunu belirler.

Sonraki adım bu kitleye ulaşmak için nasıl yollar izleyebileceğiniz ile alakalıdır. Örneğin, satacağınız bir makyaj malzemesi için sosyal medyada ürününüzü alma potansiyeli olan bir kitleye sahip herhangi bir fenomen ile anlaşılıp ürün tanıtımınızdaki hedef kitlenizi genişletmenize yardımcı olur.

Sitenizin seo şartlarının oluşturulması da Pazar araştırması ile yapılır. Rakiplerinizin mevcut durumu belirlenir ve kullanmanız gereken pazarlama bütçesi tespit edilir. Bu sayede optimizasyonlar efektif şekilde yapılabilir. Bütçenin etkili biçimde kullanılması karlılığınızı ve satış hacminizi doğal olarak etkiler.

  • Pazarlama Kanallarının Belirlenmesi

Daha sonra kullanılabilecek farklı mecralar ile web sitenizi en üstlere taşımak gibi işlerle ilgilenir. Sizi daima rakiplerinizden birkaç adım önde tutmayı hedefler. Bütün bunları yaparken de zannettiğinizden daha az maliyet çıkarırlar. Bazı web sitesi kullanıcıları arama motoru optimizasyonu dediğimiz SEO işi için e-ticaret danışmanına ihtiyaç duyar. Bu konuda size Google’da en çok aranan konu başlıkları ve anahtar kelimeleri verebilecek olan ve web sitenizi en üstlere taşımanıza yardımcı olabilecek uzmanlar bulunmaktadır.

  • Kampanyalar ve Satış Geliştirme

Bazen de e-ticaret uzmanınız şirket türünüze göre kitlenize sizin adınıza kampanyalar düzenler ve bunu mailler aracılığıyla hedef kitlenize kampanyayı veya özel indirim gününü ulaştırır. Kampanyaların tanıtımı ve oluşum süreci de burada kesinlikle e-ticaret danışmanının kontrolünde gerçekleşir. Bu kampanyalarla daha fazla müşteri kitlesine ulaşır ve sizden ürün almayan, sadece sitenizde rakip geçirip daha sonra sitenizden çıkan müşteri kitlesinden de bir grup insanı bünyenize kazandırmış olursunuz.

Facebook ve Linkedin sosyal medya hesaplarından çalışmalarımı edebilirsiniz.

Leave a Comment

WhatsApp Hemen iletişime geçin