E-ticaret Danışmanlığı Neden Gereklidir? 1

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada giderek büyüyen; satıcı veya müşteriler farketmeksizin herkesin o veya bu şekilde içinde yer aldığı bir platform olan e-ticaret, günümüzün teknoloji dünyasında belki de en fazla sayıda disiplinin bir arada kullanıldığı çalışma alanlarından biridir. Bu kadar çok yönlü, kompleks ve gelişmiş araçlardan oluşan ve birçok farklı parametrenin bir arada değerlendirilmesi gereken süreçlerden oluşan e-ticaret sektöründe başarılı olabilmek için e-ticaret danışmanlığı kati derecede önemli bir yere sahiptir.

Özellikle e-ticaret alanında yeni olan veya mevcut e-ticaret çalışmalarını yeni, güncel ve çağdaş teknikler ile güçlendirmek isteyen kişi ya da kurumların mutlaka e-ticaret danışmanlığı alması gerekmektedir.

E-Ticaret Danışmanlığının Çıkış Noktası

E-ticaret dünyası aslında çok kıa bir geçmişi bulunmasına rağmen çok hızlı bir şekilde gelişme göstermiş ve artık neredeyse her ürün ve hizmet için uygulanabilir hale gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi; bilgisayar ve cep telefonu teknolojilerinin akıl almaz derecede ilerlemesi, bilişim dünyasında her geçen gün yer almaya başlayan yeni uygulama ve araçlar, e-ticaret çalışmalarının da giderek daha kapsamlı ve detaylı hale gelmesini sağlamıştır.

Bu alanda çalışma gösteren kişi ve kurumlar, bir noktadan sonra çalışmalarını tek başlarına idare etmekte zorlanmaya başlamış ve bu konuda uzman kişilerden yardım istemeye başlamıştır. Bu yardım ve destek sürecinin git gide daha profesyonel bir zemine oturtulmasıyla beraber de e-ticaret danışmanlığı kavramı ortaya çıkmıştır.

E-ticaret Danışmanlığı Nedir?

Tanım olarak e-ticaret Danışmanlığı; online ortamda kurulmuş olan pazarın takibini yapan, bu pazardaki yerinizi en uygun noktada konumlandıran, rakiplerinize karşı sizi daima bir adım öne taşıyan kişilerden meydana gelmiş çok kapsamlı bir meslek dalıdır. Bu mesleği icra eden kişiler ne kadar tecrübeli ise o kadar hem zamandan hem paradan kazandırırlar.

İşe başladığınızda hali hazırda sektörü takip etmiş ve belli bir düzeye ulaşmış bir e-ticaret danışmanı ile birlikte yol almak kısa sürede sektörde yer kazanmanıza olanak sağlar. Bu konuda alanınızın hedef kitlesine ne kadar hızlı ulaştığınız çok önemli bir faktördür.

E-ticaret danışmanları online ortamda ticaret ile uğraşan işletme sahiplerinin ulaşmak istedikleri müşteri kitlesi, marka tanıtımı ve kampanyalarını yürütürken size yardımcı olan kişilerden oluşur.

Bu meslek grubundaki insanlar kendilerini pazarlama sektörlerinde daima dinamik tutarlar. Sektörü sürekli takip etmeleri ve sizinle benzer firmalarla yaptıkları işlerden kazandıkları tecrübeler sayesinde ulaşmak istediğiniz hedef kitlenize doğru adımlarla yaklaşmanız için size yardımcı olurlar.

Bu yardımları yaparken de sizi normalde harcamanız gereken tutardan kurtarıp daha düşük maliyetler ile daha çok iş yapma fırsatı sunarlar.

Satış yapmak istediğiniz ürün için hedef kitlenizi belirler ve bazen gözünüzden kaçırmış olabileceğiniz potansiyel müşteri kitlenizi size gösterir. Müşteri yelpazenizi genişletirken sizden düşük miktarlarda komisyonlar alırlar ve bunun sonucunda hem kendi başınıza aldığınız iş yükünü hafifletir hem de daha çok para kazandırmaktan ziyade potansiyel olarak kaybettiğiniz parayı yerine koyarlar.

E-ticaret Danışmanlığı Hizmetinden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

  • Kurduğunuz işinizde hedef kitlenizi arttırmak için bir e-ticaret danışmanı ile anlaşabilirsiniz ve sizin için bir rota belirlemesini kendisinden talep edebilirsiniz.
  • Gözden kaçırdığınız bir hedef kitleniz olup olmadığı konusunda bir e-ticaret uzmanına danışabilirsiniz.
  • Kampanyalar düzenlediğinizde bunları en doğru heef kitlesine ulaştırmak için e-ticaret danışmanına başvurabilirsiniz.
  • Marka tanıtımınızı yapması için bir e-ticaret uzmanı ile anlaşabilirsiniz.

Web sitelerinizi geliştirmek ve Google’da en üstlere çıkarmak için veya web sitenizin neden aşağılarda kaldığını öğrenmek amacıyla bir e-ticaret uzmanı ile birlikte çalışabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, bu alan oldukça spesifik ve ileri düzey yetilere sahip olunması gereken bir çalışma alanıdır. Her ne kadar sektörde bu alanda uzmanlığı olduğunu belirten çok sayıda kişi ve firma olsa da, maalesef tamamının yetkinliği garanti edilemez.

Hatta sektörde oldukça yanlış sonuçlar elde etmenize sebep olacak kişi ve firmalara isabet etme olasılığınız da oldukça fazladır. Bu nedenle; öncelikle iş ortaklığı yapacağınız e-ticaret danışmanlığı ofisinin yetkinliğinden emin olmanız gerekir. Marka yönetimi, halkla ilişkileri, dijital pazarlama ve SEO gibi alanların tamamında yetkinliği bulunmayan ve e-ticaret özelinde çalışma yapmamış firmaların faydalı sonuçlar sağlaması oldukça zordur. Bu nedenle araştırmanızı e-ticaret danışmanlığı fiyatları odaklı değil, kalite ve referanslar odaklı yapmanızda büyük fayda vardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir