E-ticaret Danışmanlığı Neden Gereklidir?

Ürün ve hizmetlerin satış ve pazarlamasında modern teknikleri kullanmak, doğru hedeflere ulaşmak için gereklidir. Elektronik ticaret, hayatımıza yeni girmiş bir kavramdır ki, bu zeminde pek çok büyük sektör temsilcisi dahi ciddi sıkıntılar yaşayarak adaptasyon sağlar. Milyonlarca Lira cirosu ile geçmişin dev satıcıları arasında bulunan firmaların bu dönüşüm sürecinde bocaladıklarını ve hatta bir kısmının ticari hayatlarını sonlandırdığını biliyoruz. Onların yerine yeni ve dinamik e-ticaret firmaları geçmiştir ki, bu firmalar kısa sürede sektörün önemli oyuncuları haline gelmiştir.

Ancak elbette etkili bir e-ticaret zeminine sahip olabilmek için yegane koşul bir platform sahibi olmak değildir. Bu platformların modern dijital pazarlama ilkeleri ile desteklenmesi ve elektronik ticaretin modern ilkelerine göre dizayn edilmeleri gerekir.

Google SEO özelliklerinden, site içindeki tasarıma kadar bir çok detay, bu sitelerin büyük şirketlere dönüşmesini sağlar. İşlemlerin bu boyutunda gerçekleşecek tüm detaylar, e-ticaret danışmanlığı hizmetleri kapsamında olacaktır.

E-ticaret Danışmanlığı Nedir?

Tanım olarak e-ticaret Danışmanlığı; online ortamda kurulmuş olan pazarın takibini yapan, bu pazardaki yerinizi en uygun noktada konumlandıran, rakiplerinize karşı sizi daima bir adım öne taşıyan kişilerden meydana gelmiş çok kapsamlı bir meslek dalıdır. Bu mesleği icra eden kişiler ne kadar tecrübeli ise o kadar hem zamandan hem paradan kazandırırlar.

İşe başladığınızda hali hazırda sektörü takip etmiş ve belli bir düzeye ulaşmış bir e-ticaret danışmanı ile birlikte yol almak kısa sürede sektörde yer kazanmanıza olanak sağlar. Bu konuda alanınızın hedef kitlesine ne kadar hızlı ulaştığınız çok önemli bir faktördür.

E-ticaret danışmanları online ortamda ticaret ile uğraşan işletme sahiplerinin ulaşmak istedikleri müşteri kitlesi, marka tanıtımı ve kampanyalarını yürütürken size yardımcı olan kişilerden oluşur.

Bu meslek grubundaki insanlar kendilerini pazarlama sektörlerinde daima dinamik tutarlar. Sektörü sürekli takip etmeleri ve sizinle benzer firmalarla yaptıkları işlerden kazandıkları tecrübeler sayesinde ulaşmak istediğiniz hedef kitlenize doğru adımlarla yaklaşmanız için size yardımcı olurlar.

Bu yardımları yaparken de sizi normalde harcamanız gereken tutardan kurtarıp daha düşük maliyetler ile daha çok iş yapma fırsatı sunarlar.

Satış yapmak istediğiniz ürün için hedef kitlenizi belirler ve bazen gözünüzden kaçırmış olabileceğiniz potansiyel müşteri kitlenizi size gösterir. Müşteri yelpazenizi genişletirken sizden düşük miktarlarda komisyonlar alırlar ve bunun sonucunda hem kendi başınıza aldığınız iş yükünü hafifletir hem de daha çok para kazandırmaktan ziyade potansiyel olarak kaybettiğiniz parayı yerine koyarlar.

E-ticaret Danışmanlığı Hizmetinden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

  • Kurduğunuz işinizde hedef kitlenizi arttırmak için bir e-ticaret danışmanı ile anlaşabilirsiniz ve sizin için bir rota belirlemesini kendisinden talep edebilirsiniz.
  • Gözden kaçırdığınız bir hedef kitleniz olup olmadığı konusunda bir e-ticaret uzmanına danışabilirsiniz.
  • Kampanyalar düzenlediğinizde bunları en doğru heef kitlesine ulaştırmak için e-ticaret danışmanına başvurabilirsiniz.
  • Marka tanıtımınızı yapması için bir e-ticaret uzmanı ile anlaşabilirsiniz.

Web sitelerinizi geliştirmek ve Google’da en üstlere çıkarmak için veya web sitenizin neden aşağılarda kaldığını öğrenmek amacıyla bir e-ticaret uzmanı ile birlikte çalışabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, bu alan oldukça spesifik ve ileri düzey yetilere sahip olunması gereken bir çalışma alanıdır. Her ne kadar sektörde bu alanda uzmanlığı olduğunu belirten çok sayıda kişi ve firma olsa da, maalesef tamamının yetkinliği garanti edilemez.

Hatta sektörde oldukça yanlış sonuçlar elde etmenize sebep olacak kişi ve firmalara isabet etme olasılığınız da oldukça fazladır. Bu nedenle; öncelikle iş ortaklığı yapacağınız e-ticaret danışmanlığı ofisinin yetkinliğinden emin olmanız gerekir. Marka yönetimi, halkla ilişkileri, dijital pazarlama ve SEO gibi alanların tamamında yetkinliği bulunmayan ve e-ticaret özelinde çalışma yapmamış firmaların faydalı sonuçlar sağlaması oldukça zordur. Bu nedenle araştırmanızı e-ticaret danışmanlığı fiyatları odaklı değil, kalite ve referanslar odaklı yapmanızda büyük fayda vardır.

Facebook ve Linkedin sosyal medya hesaplarından çalışmalarımı edebilirsiniz.

Leave a Comment

WhatsApp Hemen iletişime geçin