E-ticaret Danışmanlığı Nedir?

Günümüzde ticaret faaliyetlerinin neredeyse yarısına yakını elektronik ortamda gerçekleşmektedir ki, bu faaliyetlerin iletişim ve planlama boyutunda elektronik ortam neredeyse zorunludur. Uluslar arası toptan alımlarda dahi elektronik ticaret şartları kullanılmakta ve global e-ticaret platformları bu noktada etkin biçimde ticaret dünyasının ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Tabii e-ticaret yalnızca ürünler değil, hizmetlerin de satışının yapıldığı ortamlardır. Örneğin günümüzde turizm şirketlerinin neredeyse tamamı satışlarının büyük kısmını bu şekilde yaparlar. Uçak bileti satın almak için acente fiziksel ofisini ziyaret etmek yerine internet sitesini tercih etmek, genel geçer bir davranıştır.

Firmaların elektronik ticaret ortamlarını efektif biçimde kullanmasını sağlayan, teknik ve pazarlama boyutu dahil olmak üzere tüm zeminlerde destek olan hizmet grubuna; e-ticaret danışmanlığı denir. Bu hizmetin bir çok bileşeni bulunmakta ve sektöre göre farklı gereksinimleri söz konusu olmaktadır.

E-ticaret Danışmanlığı Ne Kazandırır?

Eğer bir e-ticaret işindeyseniz ortamının ne kadar rekabetçi olduğu hakkında bir fikriniz vardır. Doğru hedef kitlenin ihtiyaçlarını anlamaya yeterince özen göstermemiş olabilirsiniz. Eğer işlerinizi büyütmek için doğru seviyeye erişmek istiyorsanız; tüketicinize değer verdiğinizi gösteren bir kampanya yönetimi yapmalı ve bunu uygularken doğru kararlar vermek zorundasınız. Tam da bu noktada e-ticaret danışmanları size yardımcı olmaktadır.

E-ticaret danışmanınız rakibinizin izlediği tüm stratejileri ve reklam kampanyalarını özenle takip edecek ve sizin için de en güncel araç ve teknikleri kullanarak her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Her işletmecide olduğu gibi sizin de aldığınız bazı kararlar kötü sonuçlar doğurabilir. Bu bile bir e-ticaret danışmanına ihtiyacınız olduğunu gösteren yeterli bir olgudur.

  • Rotanızı Çizmenize Yardımcı Olur

Daha önceki çalışmalarından ve sektörü sürekli takip etmesinden dolayı bir e-ticaret danışmanı beraber çalıştığı işletmeciden e-ticaret yönetimi konusunda kat be kat tecrübelidir. Bu tecrübelerini sizin işletmenizi yükseltmek için kullanarak rakiplerinizin yapabileceği hataları yapmanızı engeller. Bu hususta sizi uyarır ve yönlendirir.

  • Satışlarınızı Arttırmanıza Yardımcı Olur

İnternet üzerinden satış yapan firmaların çoğu, dönüşüm oranının azlığından muzdariptir. Yani web sitelerine giren potansiyel müşterileri herhangi bir satın alım yapmadan siteyi terk etmektedir.

E-ticaret danışmanına başvurduğunuzda bu konu hakkında web sitenizi inceleyerek size müşterilerinizin neden alım işlemini gerçekleştirmeden web sitenizi terk ettiğine dair noktaları göz önüne sererler.

  • Doğru Hedef Kitlenizi Belirlemenize Yardımcı Olur

İster bir moda tasarımı şirketi iletiyor olun isterseniz de otomotiv sanayii ile ilgili bir işletmeniz olsun doğru hedef kitlenizi her zaman belirlemek ve onlara ulaşmak için doğru stratejiler kullanmak zorundasınızdır. Bazen işletmeler bütçelerini hedef dışı gruplar için harcarlar ve hiçbir satış sonucu elde edemezler. Çünkü hitap ettikleri grup aslında işletmenin ürünü ile ilgilenmemektedir. Bu noktada e-ticaret danışmanınız doğru hedef kitlenizi bulmanız konusunda size kesinlikle yardımcı olacak ve bütçenizi optimum düzeyde kullanarak en fazla satışı gerçekleştirmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

  • Doğru Kanalı Kullanmanıza Yardımcı Olur

Sosyal medya doğru hedef kitlenize ulaşmanız için kullanılabilecek en iyi araçlardan biridir. Bu noktada e-ticaret uzmanınız kitlenize en uygun seçtiği sosyal medya kanalından gerek paylaşımlar gerek blog içerikleri ve gerekse kampanya teklifleri ile doğru müşteri kitlesine ulaşmanıza olanak sağlamaktadır.

  • Geniş Kitlelere Ulaşıp En Yüksek Satış Hacmine Ulaşın

E-ticaret danışmanlığı; geniş müşteri grupları elde etmeniz ve satışlarınızı geliştirmek için günümüzde sahip olmanız gereken temel hizmetlerden bir tanesidir. Elektronik ticaretin teknik ve pazarlama standartlarının tamamına hakim olmanız mümkün değil. Kaldı ki, siz kendi işlerinize yoğunlaşmışken, konu üzerinde uzman kişiler sizin için bu faaliyetleri gerçekleştirebilir. Size sadece müşterilerinizle iletişim kurup, mal veya hizmetlerinizi satmak kalır.

Öğrenmeye devam edin:

Facebook ve Linkedin sosyal medya hesaplarından çalışmalarımı edebilirsiniz.

Leave a Comment

WhatsApp Hemen iletişime geçin