E-ticaret danışmanlık hizmetleri nelerdir? 1

E-ticaret danışmanlık hizmetleri; e-ticaret yapan bir firmanın sahip olması gereken tüm enstrümanların bileşkesi olarak tanımlanabilir. Bu hizmetler elektronik ortamda satış faaliyetlerinin geliştirilmesi için gerekli olan şartları hazırlar, çalışır hale getirir ve daha etkili satışlar ortaya çıkmasını sağlar. Sonuç olarak bu hizmetlerin birisi, birkaçı veya tamamı; e-ticaret firmaları için gereklilik olarak kabul edilir.

Elbette bu hizmetleri alanında uzman kişi ve kuruluşlardan almak gereklidir. Aksi takdirde bu hizmet hiç alınmadığı takdirde ortaya çıkacak koşullardan daha büyük olumsuzluklar yaşanabilir.

E-Ticaret Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

İlk olarak e-ticaret danışmanı müşterisinin ne istediğini anlamalıdır. Bunun için bütün konuyu değerlendirip konunun kapasitesini ve potansiyelini belirlemek için kullanır. Topladığı bu bilgilerin ışında geçmiş tecrübelerinden faydalanarak en rekabetçi iş alanlarında bile size zorlu bir iş planı çıkartır.

Eğer bir e-ticaret işindeyseniz rekabetçi ortamın en önünde olmak zorundasınız. Bunun için işlemelerinizi yerine getirirken kesinlikle bir uzmana danışmanız bu yola devam etmeniz için gereklidir.

  • Web Sitesi Hazırlanması ve Yayınlanması

Teknik destek veren veya vermeyen bir firma olması fark etmeksizin e-ticaret danışmanlığı yapan firmalar; sitenizin yazılımı ve tasarımında söz sahibi olmalıdır. Site tasarımı müşteri algısını yönetmek, yazılımı ise kullanım özellikleri ve seo bakımından uygun şartların hazırlanmasını sağlar. Uygun şekilde kodlanmayan ve görsel özellikleri yeterli olmayan bir site ile verimli satışlar yapabilmek mümkün değildir.

Siteniz var ise e-ticaret danışmanlığı almaya başladıktan sonra uzmanlar size bu sitenin daha efektif hale getirilmesi için bazı tasarım ve yazılım düzenlemeleri önerebilirler.

  • E-ticaret Pazarlama ve SEO

Arama Motoru Optimizasyonu ve dijital pazarlama; elektronik ticaretin en önemli bileşenleridir. Sitenize kullanıcıların ulaşmasını sağlamak ürünlerinizin satışı için temel gereksinimdir. Bu gereksinimleri karşılama noktasında, sitenizin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi ve pazarlama faaliyetlerinin planlanıp, gerçekleştirilmesi e-ticaret danışmanlığı hizmetlerinin bileşenlerindendir. E-ticaret seo danışmanlık hizmeti fiyatları için linke tıklayabilirsiniz.

  • Pazarlama Stratejileri Oluşturma

Geniş deneyimleri ve operasyonel tecrübeleri sayesinde daha çok iş almanız ya da satışlarınızdaki artış için bir e-ticaret uzmanı ile çalışmanız size oldukça fazla yarar sağlayacaktır. Bir e-ticaret uzmanı hitap ettiğiniz kitleyi nasıl müşteriye çevireceğini çok iyi bilir ve en ücret ödeyerek en çok satışı yapmanıza olanak sağlar. Bir satış ortaklığı kampanyasında aldığınız her aksiyon için ücret ödersiniz. Yani satış başına maliyetiniz olur.

Dünya üzerinde online pazarlama sektörüne giriş yapan her 100 kişiden 60 ila 70’i başladıkları işte tek başlarına başarılı olamamaktadır. Bir e-ticaret uzmanı size tamamlayamadığınız satış işlemlerinde müşterinin neden ürünü satın almadığına dair nerede hata yaptığınızı en iyi şekilde gösterir. Size müşterinizi neden kaybettiğinizi ve nasıl dikkatini tekrar üzerinizde toplayacağınız öğretir.

  • Hedef kitlenizi genişletir

Hedef kitlenizi olması gerekenden daha dar tutmak kazanabileceğiniz müşteri kitlenizi kaybetmenize neden olur.  E-ticaret uzmanı size hedef kitleniz için bir harita oluşturur ve bu harita gözden kaçırdığınız kitleyi fark etmenize yardımcı olur. Örneğin, organik gıda satışı yaparken sadece annelere hitap etmeniz potansiyel diğer bütün müşteri gruplarınız en baştan elemenize yol açar ve olası satışlarınızda düşüş yaşarsınız.

  • Dijital Medya Pazarlama Çalışmaları

Pek çok zeminde satışlarınızı artırmak için pazarlama ve reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Ancak bu konuda uzman değilseniz, yeterli kaynağı bulamaz, bütçenizi verimsiz kullanırsınız. Örneğin; soysa medya pazarlama çalışmalarında bu yaygın görülen bir durumdur. Hangi platformu ne şekilde kullanacağınız yine e-ticaret uzmanı tarafından belirlenir. Bu platformlarda ücretli reklam yapabileceğiniz gibi, organik hesap geliştirme ve influencer marketing gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Çok fazla sayıda takipçisi bulunan sosyal medyada fenomen olarak ürününüz hakkında büyük ses getirebilecek insanlarla anlaşıp ürün tanıtımızı oldukça geniş kitlelere ve yaş gruplarına yayabilirsiniz. Günümüz pazarlama taktiklerinden en önemli yere sahip olan bu sosyal medya fenomenleri ile yapacağınız anlaşmaları e-ticaret danışmanınız size en uygun yolu göstererek yapmanıza yardımcı olurlar. En iyi sonuç için hangi fenomenin nasıl bir kitleye hitap ettiğine göre ürününüzü en iyi şekilde tanıtmayı hedeflerler.

Öğrenmeye devam edin;

E Ticaret Danışmanlık Ücretleri Kadar?

E ticaret danışmanlık ücretleri danışmanlık ajansından olan talebinize göre farklılık gösterecektir. Sıfırdan başlayacaksanız tüm yönetim süreçleri konusunda danışmanlık almanız gerekir. Bu durumda ücret artacaktır. Reklam yönetimi, SEO ve kampanyalar gibi konularda danışmanlık hizmeti alacaksanız daha uygun maliyetler olacaktır. Bunun için talebinize göre ajanstan bir fiyat alabilirsiniz.

E Ticaret Danışmanlık Ajansı Nedir?

E ticaret danışmanlık ajansları e ticaret siteleriniz için sizlere tüm yönetim süreçleri hakkında destek veren firmalardır. E ticaret siteleriniz için Seo çalışmaları, kampanyalar ve reklam tanıtımları gibi tüm süreçler için ajanslardan destek alabilirsiniz. E ticaret danışmanlık ajansıları sizlere gelirlerinizi arttırma, ürün ve hizmetlerini pazarlama konusunda destek verir.

E Ticaret Danışmanlık Şirketlerinden Ne Beklemeliyim?

E ticaret danışmanlık şirketlerinden beklemeniz gereken süreç öncelikle sitenizin başlangıcı, paket seçimleri, ürün girişi ve eğitimleri, Seo çalışmalarının yönetimi konusunda bilgilendirme, satın alınmayı hazır hale getirme ve reklam yönetimi gibi birçok konuda sizlere eğitim vermektedir. Eğitimler sonucunda e ticaret sitesi üzerinden ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilir ve hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

E Ticaret Danışmanlık Hizmetinin Kapsamı Nedir?

E ticaret danışmanlık hizmetleri e ticaret sitesinin tüm çalışmalarını kapsar. Bu süreç sitenin açılması sürecinde başlar. Ajans sizlere sitenin kurulumu, tasarımı, kargo süreçlerinin takibi, paketlerin seçilmesi, ürünlerin nasıl girileceği, Seo çalışmaları, satın alımın aktif edilmesi, reklam yönetimi ve içerik kalitesi gibi tüm detaylarda hizmet sağlayacaktır.

E Ticaret Danışmanlık Hizmeti Ne Kadar Süre İle Gereklidir?

E ticaret danışmanlık hizmetleri ilk etapta 2 ay kadar sürecektir. Ancak e ticaret alanı sürekli gelişme gösteren dinamik bir alandır. Bu yüzden e ticaret danışmanlık hizmeti sürekli alınması gereken bir hizmettir. Sitenizin kurulumundan sonra kendinizi geliştirebilmek için belli aralıklarla bu hizmeti almanızda yarar var.

E Ticaret Danışmanlık Hizmeti Almak İçin Ne Yapmalıyım?

E ticaret danışmanlık hizmeti almak için öncelikle sizlere kaliteli e ticaret danışmanlığı yapacak bir ajans bulmanız ya da benimle iletişime geçmeniz gerekmekte. Birkaç ajansla bu konuda görüşebilirsiniz. Bütçenizi de dikkate alarak sizin çalışmalarınızda sizlere destek olacak ajansı dikkate alarak hemen anlaşma yapabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. https://armut.com/e-ticaret-danismani
  2. https://www.seoturuncu.com/e-ticaret-danismanligi

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir