profesyonel seo uzmanı

E-ticaret SEO fiyatlarını belirleyen kriterler nelerdir diye baktığımızda ilk olarak e-ticaret ve SEO ile ilişkisinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Zira Seo, hacme göre maliyetlerin değiştiği bir çalışma bütünüdür ve elbette rekabet faktörleri de bu noktada oldukça etkili olmaktadır. 

E-ticaret sitelerinde ürün ve kategoriler noktasında özellikle çalışılması gerekliliği, sektörde ciddi bir rekabetin oluşu ve bu sitelerin oldukça komplike özelliklere sahip olması, genellikle bu siteler için alınan hizmetin maliyetlerinin diğer sitelere göre daha fazla olması sonucunu ortaya çıkarır. Seo alanında bir çok projeyi başarı ile tamamlayan Ömer Yoluk; bu noktada nasıl bir maliyetlendirme sürecinin söz konusu olduğunu anlatıyor.

E-ticaret SEO Fiyatlarını Belirleyen Kriterler:

SEO E-ticaret ilişkisi

E-ticaret, web siteler üzerinden yapılan alım satım işlemlerinin tümünü kapsayan online ortamda yürütülen bir ticaret türüdür. Bu ticaret türünde web siteyi olabildiğince arama motorlarında en çok arananlar arasına sokmak için en üstlere çıkarma amaçlı yapılan çalışmaların tamamına internet ortamında SEO denilir.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

SEO yani arama motoru optimizasyonu e-ticaret sitesini anahtar kelimeler kullanılarak yazılan herhangi bir yazı sayesinde en üstlere çıkartır. En üstlere çıkan e-ticaret sitesinin hedef kitlesi olabildiğince genişlemeye başlar. Bu durumda sitenin müşteri trafiğinde ciddi anlamda artık gözlenir. Bu artış sonrasında potansiyel müşteri sayısında artma olur. 

İçerik Geliştirme

Google yazılan bu içeriklerin kalitesi konusunda oldukça dikkatli davranır. Kötü yazılmış bir içerik ve iyi yazılmış kaliteli içeriklere çok farklı yaklaşır. Daha kısa süreli ama daha kalıcı SEO çalışmaları için e-ticaret sitesine eklenen anahtar kelimelerle zenginleştirilmiş SEO çalışmasında içeriğin kalitesi SEO uzmanına ödenecek olan ücreti belirlemede en önemli faktördür.

E-ticaret SEO fiyatlarını belirleyen kriterler SEO uzmanından istediğiniz işlerin sayısı ile doğru orantılı olarak artar veya azalır. Tabii burada size uzman tarafından belirtilecek kriterler de etkili olacaktır. Bir SEO uzmanının yaptığı işleri maddeler halinde sayacak olursak bunlar:

  • Bir SEO uzmanı e-ticaret sitesinde istenilen kaliteye ulaşmaya çalışır.
  • Web sitenin programlamasında yapılacak düzenlemeleri halleder.
  • E-ticaret sitesinin hitap ettiği hedef kitlesine göre sitenin tasarımını ayarlar veya düzenler.
  • Web sitenin sunucu optimizasyonu ile ilgili düzenlemeleri yapar.
  • E-ticaret sitesinde yapılan her türlü içeriğin ve görselin kalitesini piyasanın durumuna göre uygun hale getirmek ile ilgilenir.
  • Bir SEO uzmanı kendisi ile anlaşmaya varmış olan e-ticaret sitesinin daha çok hedef kitlesine ulaştırmak amacıyla sitedeki içerik bağlantıları, siteye backlink alma veya başka sitelere backlink verme konuları ile ilgilenir.
  • Anlaşma yaptığı web sitenin adına web sitenin hitap ettiği hedef kitleye uygun takipçi kitlesine sahip olan sosyal medya influencerları ile anlaşıp farklı sosyal medyalar mecralarında e-ticaret sitesinin tanıtımını yaparak daha fazla insanın site hakkında bilgi sahibi olmasına katkıda bulunur. 
  • Anlaşmaya vardığı web sitede yürütülecek olan kampanyaları özel günlere göre veya piyasanın durumuna göre ayarlar ve hedef kitleye bunların tanıtımını yaparak ulaştırılmasını sağlar. 

Herhangi bir SEO uzmanı e-ticaret sitesi için bütün bunları yaparken her zaman kendisi ile anlaşan e-ticaret web siteni arama motorlarında daha yukarı taşımayı, e-ticaret sitesinin hedef kitlesini her daim arttırma çalışmaları hakkında akla gelebilecek her türlü uygulamayı yapar. Web siteyi yukarı çıkardıkça sitenin hedef kitlesinin artmasının yanı sıra siteye alınan reklamların tıklanması sayesinde de siteye para kazanımı sağlamış olur.

Uzman Desteği Gereklidir

E-ticaret odaklı bir web sitesi yönetirken bütün bu sayılan işleri site sahibinin kendi başına yürütmesi özellikle site büyüdükçe zor bir hale gelmeye başlar. Bu durumda kendisine sitenin müşteri trafiğinde daha da artış isteyen bir e-ticaret web sitesi sahibine her aşamada SEO uzmanları yardımcı olmaktadır. 

SEO uzmanlarının bu tür sitelere olan bir diğer faydası da internet piyasasını sürekli takip halinde oldukları için tanıtım konusunda ve iş yapma konusunda ellerinde bulundurdukları tecrübeleri sayesinde web siteyi bulunduğu konumdan tek başına siteyi yönetmeyi çalışan site sahibine göre oldukça hızlı bir şekilde yukarılara taşır.

E-ticaret SEO fiyatlarını belirleyen kriterler e-ticaret sitesi sahibinin ondan hangi işleri yürütmesini istediğine göre değişkenlik gösteren bir konudur. Ancak SEO uzmanları takım halinde çalıştıklarında yaptıkları işlerle ilgili bazı kampanyalar ve indirimler uygulamaktadır. İstenilen işleri gruplandırıp bunlar üzerinden indirimli fiyatlar sağlayarak birçok web site sahibi ile çalışmaktadırlar.

Diğer Kurumların E-ticaret SEO Fiyatları:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir