profesyonel seo uzmanı

E-ticaret SEO çalışması ürün satışı yapılan web sitelerinin google arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkarılması için yapılan seo çalışmalarıdır. Temel SEO çalışmalarının yanı sıra bir ödeme işlemi olduğu için UX(kullanıcı deneyimi) ve güvenilirliği arttırmak daha önemlidir.

E-ticaret sitelerinde internet kullanıcıları online olarak bir ürün veya hizmeti satın aldığında, ona dokunamaz, kontrol edemez ve deneyemez. Yine de, gerek zamandan tasarruf gerek daha fazla araştırma yapabilme olanağı tüketicileri e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya yöneltmiştir. Şirketler internet üzerinden elde edebilecekleri ciroyu riske atmamak için e-ticaret sitelerine daha fazla önem vermeye başlamıştır. İnternet üzerinden satış yapmak e-ticaret sitesi sahipleri için iki şeyi beraberinde getirir: klasik satışa kıyasla daha az maliyet kalemleri ve daha fazla rekabet.

Dijital platformun getirdiği daha yüksek rekabet, her şirketin e-ticaret sitelerinde optimizasyon çalışması yapmasını zorunlu kılmaktadır. Bu yazıda, e-ticaret sitelerini hem müşteri dostu hem de SEO uyumlu hale getirmek için yapılması gereken çalışmaları hazırladık. E-ticaret sitesi seo çalışması nedir ve önerilerini öğreneceksiniz.

E-ticaret Sitesi SEO Çalışması Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) arama motoru sonuçlarında bir web sitesinin belirlenen anahtar kelimelerde daha üst sıralarda çıkarılması için yapılan çalışmadır. İnternet kullanıcıları bir kelimeyi veya kelime grubunu bir arama motoruna yazdığında, arama motoru algoritmaları sayfaları belirli kriterlere göre inceler ve siteleri sıralar. Bulunan ilgili içeriğe sahip web siteleri sıralanır ve en alakalı sonuçlar sayfanın en üstünde görünür. İstatistiklere göre organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların %70’dan fazlası ilk üç sonuca, %99’dan fazlası da ilk sayfadaki sonuçlara tıklamaktadır.( SEO Gezegeni)

İnternet kullanıcıların bu davranışı SEO çalışmasının önemini arttırmıştır. E-ticaret sitesi arama motoru optimizasyonu çalışmalarında özellikle ürün ve kategori bazlı SEO çalışması yapılmakta, her sayfa için SEO planlaması özel olarak hazırlanmaktadır. E-ticaret sitesi sahibi işletmeler SEO çalışmalarını kendileri yapabileceği gibi SEO danışmanlığı hizmeti de alabilir. Ancak, artan rekabet zamanın daha fazla değerlenmesini sağladığı için şirketler bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmayı tercih etmeye başlamıştır.

E-ticaret SEO Önerileri

Ürün veya hizmetlerinizi e-ticaret sitesi üzerinden satıyorsanız, potansiyel müşterilerinizin web sitenizi kolayca bulabilmeleri gerekir. Bu da, Google arama sonuçlarında web sitenizin ilk sayfada hatta ilk 3 sonuçta çıkması anlamına gelir. Diğer markalara kıyasla daha iyi ürün veya hizmet sunmanız ya da iyi bir web sitesi tasarımına sahip olmanız eğer ilk sayfada bulunmuyorsanız ve seo uyumlu web sitesine sahip değilseniz size para kazandırmayacaktır.

SEO danışmanlığı hizmeti satın almayı düşünmüyorsanız , sizler için hazırladığımız e-ticaret sitesi arama motoru optimizasyonu önerilerini inceleyebilir, sitenizin sıralamasını iyileştirebilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri bulmak, e-ticaret sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasının temelidir. Ürün veya hizmetlerinize uygun anahtar kelimeleri bulmak için yeteri kadar zaman ayırmanız gerekir. Araştırmaları yaparken iki şeye dikkat etmeniz gerekir: rekabet ve kullanıcı davranışları. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, rekabetin az olduğu belirli aramalarda web sitenizi daha üst sıralara taşıyabilir. Öte yandan, anahtar kelimelerinizi seçerken kullanıcı açısından düşünmelisiniz. İnternet kullanıcıları satın alacakları ürünlerde spesifik aramalar yapabilir. Bu iki kriteri atlamadan anahtar kelimelerinizi seçmelisiniz.

  • Link Yapısına Dikkat Edin

E-ticaret sitesi seo çalışmalarında kullanabileceğiniz diğer bir yol da sayfalar arası link yapısıdır. Link verilen sayfalar daha hızlı indexlenecek ve en fazla link verilen sayfalar daha üst sıralarda bulunabilir. “İnceleyin” ve “ Burada” gibi linkler kullanarak kullanıcıları yönlendirebileceğiniz gibi, “trend kıyafetler” ve “ son moda ayakkabılar” gibi anahtar kelimeler de kullanarak bu anahtar kelimelerde sayfanın SEO çalışmalarını geliştirebilirsiniz.

  • Tekrar Eden İçerikten Kaçının

E-ticaret sitesi söz konusu olduğunda, tekrar eden içerik sık düşülen bir hatadır. E-ticaret web sitelerinde bu hataya sık rastlanmasının sebebi çok fazla ürün açıklaması olması ve şirketlerin açıklamalar için yeteri kadar zaman ayırmamasıdır. Bu açıklamalar genellikle tedarikçi firmaların web sitelerinden kopyalanıp kullanılmaktadır. Sonuç olarak aynı içeriğe sahip onlarca web sitesi arasında kendinizi bulabilirsiniz. Her ürün sayfası içeriğini özgün hale getirip optimize etmeniz gerekir.

  • İlgi Çekici Ürün Açıklamaları

İlgi çekici ürün açıklamaları ve akılda kalıcı ürün başlığı, satış oranınız üzerinde önemli bir etki yaratır. Bu yüzden tedarikçilerin kullandıkları ürün açıklamaları ve başlıkları kullanmaktansa, kendinize göre yorumlayıp optimize etmeniz e ticaret sitenizi Google da daha üst sıralara taşıyacaktır. İçerik Bulutu’nın yayınladığı Başlık Atma Sanatı yazısını okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz..

  • Fotoğrafları Düzenleyin

E-ticaret sitelerindeki satış oranları ciddi oranda fotoğraf ve site tasarımına bağlıdır ve kullanıcıları alışveriş yapmaya iten bir faktördür. Ürün resimleri yüksek çözünürlüklü, ilgi çekici ve farklı açılardan çekilmiş olmalıdır. Ancak e-ticaret sitelerinin üst sıralarda çıkması için bu yeterli değildir, anahtar kelimeleri kullanarak fotoğraf açıklamalarını ve alt etiketleri yüklediğinizden emin olmalısınız. Unutmayın, Google Görseller’deki arama sonuçları web sitenizin trafiğini arttırabilir ve web sitenizin sıralamasını etkileyebilir.

  • Kırık Linkleri Kontrol Edin

E-ticaret sitenizin ziyaretçilerine mümkün olan en iyi deneyimi sunmalısınız. Herhangi bir linke ya da sayfaya tıklandığında “Sayfa Bulunamadı” uyarısı kesinlikle kaçınmanız gereken bir durumdur. E-ticaret sitenizin seo çalışmalarını sekteye uğratabileceği gibi, kullanıcıların size olan güvenini de azaltabilir. Kırık linkleri kontrol etmek için SEO Power Suite’i kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir