E-ticaret Seo Teknikleri

Bazı teknikler uygulandığı takdirde başarılı ve profesyonel e – ticaret SEO hizmeti sağlanabiliyor. Diğer SEO uygulamalarından farklı olarak e – ticaret web siteleri için daha detaylı ve farklı teknikler uygulanabiliyor. Fakat bu tekniklerin her biri kolay uygulanabilen ve geçerliliği olan tekniklerdir.

Doğru uygulama yapıldığında ve gelişen sektöre ayak uydurulduğunda bu teknikler sayesinde web sitenizin üst sıralarda yer alması kesinleşiyor. Bu yazıda e – ticaret SEO teknikleri nelerdir hakkında kapsamlı detaylara ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelime seçimi ve özgün içerik üretimi

E – ticaret SEO teknikleri denildiğinde ilk akla gelen anahtar kelime seçimi olmalıdır. Doğru ve yerinde anahtar kelime seçimi web sitesinin görünür olmasını en fazla arttıran tekniklerden biridir. Dolayısıyla hem sitenin ana sayfasında hem de ürün sayfalarında uygun anahtar seçiminde bulunmaya özen gösterilmelidir.

İnternet kullanıcılarının en sık arattığı anahtar kelimeler tespit edilmeli ve firmanın sektörüne uygun kelime seçimi bunların arasından yapılmalıdır. Doğru ve yerinde anahtar kelime seçimi için de SEO alanında uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Belirlenen uygun anahtar kelimelerin web sitesinin blog ve forum kısmında da kullanılıyor olması arama sonuçlarında ilk sırada çıkma şansını arttırıyor.

Anahtar kelime seçiminin ve kullanımının yanı sıra site içerisinde bulunan içeriklerin de kapsayıcı ve özgün olması gerekiyor. Yazılan içeriklerin anahtar kelimeleri barındırması ve tamamen özgün olması zorunludur. Kopya içerikler başarılı bir SEO uygulamasında kesinlikle olmaması gereken içerik türleridir.

Rakip araştırması ve sağlam analizlerin yapılması

E – ticaret SEO teknikleri arasında doğru ve kapsamlı bir rakip firma araştırmasının yapılması da gelmektedir. Özellikle anahtar kelime seçimini yaparken web sitesi ile aynı sektörde hizmet veren güçlü rakiplerin kullandığı kelimelerden kaçınmak gerekiyor.

SEO hizmetini yeni alacak olan bir e – ticaret web sitesinin kendi alanında isim yapmış güçlü rakiplerinden farklı od anahtar kelime kullanımı yoluna gitmesi gerekiyor. Çünkü arama motorları hali hazırda bu güçlü firmaları ön plana çıkarmış bulunuyor. Bu da yeni bir web sitesinin üst sırada yer edinme şansını büyük bir oranda düşürüyor.

Başarılı bir e – ticaret SEO tekniği olan analiz yapımı da sitenin sıralamasını önemli ölçüde etkileyebiliyor. Bunun için özellikle Google algoritmalarından faydalanmak gerekiyor. Google algoritmaları gizli tutulduğundan bu verilere ulaşabilmek sanıldığı kadar kolay değil. Bu yüzden SEO alanında uzman ve algoritma yeteneği bulunan kişilerle çalışmak faydalı olabiliyor.

Sosyal medya platformları ve blog sayfası içerikleri

E – ticaret SEO teknikleri kapsamında başı çeken bir diğer faktörde başarılı bir sosyal medya entegrasyonudur. Web sitesinin linkinin herhangi bir kurumsal sosyal medya platformunda veriliyor olması site içi ziyaretçilerinin çoğalmasına yol açacaktır.

Backlink uygulamasının bir diğer versiyonu olan sosyal medya entegrasyonu ile site içi trafiğin arttırılması hedeflenir bu da arama motoru sıralamasında avantaj teşkil eder. Sosyal medya platformlarının yanı sıra diğer web sitelerinde de bahsi geçen e – ticaret sitesinin linkinin verilmesi başarılı bir SEO tekniği olarak kabul görmektedir.

Yukarıdaki işlemlerin yanı sıra başarılı ve profesyonelce oluşturulan blog içerikleri de web sitesinin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Özellikle site dışı çalışmaların başında gelen blog kaydı sayesinde optimizasyon çalışmaları başarı ile sonuçlanmaktadır.

Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de site dışı çalışmaların site içi çalışmalardan daha sonra gelmesi gerektiğidir. Öncelikle site içi uygulamalara ve SEO çalışmalarına vakit ayırılması gerekmektedir.

Reklam çalışmalarına ağırlık vermek

E – ticaret SEO teknikleri son olarak reklam çalışmalarına yeterli ağırlığın vermesi ile başarıya ulaşmaktadır. Reklam çalışmalarından faydalanmak için Google Adwords ile birlikte çalışmak önem taşıyor.

Adwords uygulaması sayesinde ajanslara reklam verebilir ve pop – up reklamlarda yer alabilirsiniz. Bu sayede siteniz başka sitelerin reklam listelerinde yerini almış olur. Bu da e – ticaret sitesinin daha geniş kapsamlı bir kitleye ulaşmasını sağlar.

SEO hizmeti de aslında profesyonelce ve başarılı bir şekilde yapılırsa reklam ya da pazarlama alanında var olmak o kadar da önem teşkil etmeyebiliyor. Bu yüzden garantili SEO çalışmaları e – ticaret firmalarının bazı masraflarını da azaltabiliyor. Reklam ve pazarlamanın yerini başarılı bir uygulama alırken site, doğrudan üst sıralara çıkabiliyor.

Facebook ve Linkedin sosyal medya hesaplarından çalışmalarımı edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir