Firmaların internet üzerinden satışlarını arttırmak için kullandığı yegane yöntem olan e – ticaret SEO, doğru şekilde yapıldığı takdirde firmalar açısından büyük getiriye sahiptir. Profesyonel olarak bu hizmete sahip olan web siteleri satışlarını arttırdıkları gibi sitelerinin popülerliğini de yükseltebiliyor.

Bu yazıda genel hatlarıyla e – ticaret site içi SEO nasıl yapılır sorusuna cevaplar bulabilirsiniz.

E – ticaret seo uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler

 

E – ticaret site içi SEO hizmeti yalnızca altı temel adım sayesinde profesyonel bir şekilde uygulanmaktadır. Bu adımların her biri eksiksiz ve doğru bir şekilde atılmalıdır. E – ticaret sitesinin arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer alması başarılı bir SEO hizmetine bağlıdır.

Doğru ve net bir şekilde uygulanan bu hizmet sayesinde sitenin ziyaretçi sayısı artar ve ürün satışı yükselebilir. Dolayısıyla bu temek altı adım bir firmanın gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Gelin profesyonel e – ticaret site içi SEO hizmetinin nasıl yapılacağına ve temel altı adıma daha da yakından bakalım.

Doğru ve etkili anahtar kelime seçimi yapmak

 

E – ticaret site içi SEO hizmeti için en temel kavram doğru ve etkili anahtar kelimeyi bulmaktır. Uzmanlar tarafından sektöre uygun detaylı bir anahtar kelime araştırması yapılır ve bu araştırma sonucunda odak bir anahtar kelime belirlenir. Belirlenen anahtar kelime sayesinde arama yapan kullanıcılar doğru bir SEO hizmeti uygulanmış ilgili siteyi ilk sırada bulabilirler.

Bunun yanında tek kelimeden ya da az anlaşılır bir içerikten oluşan anahtar kelimeler yeterli olmayabilir. Bunun yerine long tail anahtar kelime kullanımına ağırlık göstermekte fayda olacaktır. Long tail anahtar kelime detayları ise şöyle;

  • Anahtar kelime için bir ürünü tercih ettiyseniz ürün hakkında detaylı bilgi vermeye özen gösterebilirsiniz.
  • Detaylı bilgiden kasıt ürünün adı ve modelini tanımlayan kelimeler olabilir.
  • Satmak istediğiniz ürünün yanına kuyruk olarak model tanımı ya da renk bilgisi de ekleyebilirsiniz.
  • Bunun için de özellikle Google üzerinde arama yapılan long tail anahtar kelimelerden yola çıkabilirsiniz. Örneğin saat satışı yapacaksanız satmak istediğiniz özelliklere sahip saatin kısa tanımını Google üzerinden aratabilirsiniz. Burada sonuçlarda ortaya çıkan saat içerikli kelime grupları long tail anahtar kelime kullanımına örnek teşkil edebilir.

Ürün sayfasının iyileştirilmesi

E – ticaret site içi SEO için web sitenizin sayfalarının optimize edilmiş olması gerekiyor. Bunun için de her bir ürün sayfası için profesyonel SEO işlemi yapmanız gerekiyor. Örneğin ürün görsellerini optimize etmekten başlayabilirsiniz. Ürün görsellerinin her birine alt etiketi ekleyin ve bu etikette anahtar kelimenin geçmesine özen gösterin.

Bunun yanı sıra ürün içeriklerinin de tamamen özgün ve anahtar kelimeleri içeren kısa metinlerden oluşması gerekmektedir. Ayrıca ürün başlıklarında da belirlenen anahtar kelimelerin bulunması gerekiyor.

Backlink kullanımı

E – ticaret site içi SEO için backlink kullanımı da büyük önem taşıyor. Backlink uygulamasının da tamamen doğal yıllarla ve kaliteli bir şekilde yapılması bekleniyor. Bu yüzden özellikle hazır backlink paketlerini satın almaktan kaçınmanız gerekiyor.

Doğal backlink elde edebilmek için kaliteli ve paylaşılabilen içerikler üretebilirsiniz. Başka sitelerin sizin sitenize referans vermesini böylece sağlayabilirsiniz. Bu yöntem başarılı ve doğal backlink için en etkili yöntemdir.

Kusursuz bir site sayesinde üst sıralarda yer edinebilirsiniz.

E – ticaret site içi SEO için en etkili bir diğer adım da mükemmel bir sitenin oluşturulmasıdır. Site arayüzünün kullanıcıların kolay ulaşabileceği bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Ayrıca yapılan aramalar sonucunda ürün sayfalarının da kolay ulaşılabilir olması gerekmektedir. Bu sayede ürün araması yapıldığında sitede yer alan ürün sayfası ilk sırada gösterilir.

Kullanıcı deneyimine önem verin

E – ticaret site içi SEO için atılması gereken beşinci adım kullanıcı deneyimlerine özen göstermekten geçer. Kullanıcı deneyimi yüksek olan ve her daim kaliteli ürünler satan e – ticaret siteleri Google tarafından üst sıralara taşınır. Bu da SEO uygulaması ne olursa olsun ya da uygulamanın üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin sitenizin ilk sıralarda yer almasına yol açacaktır.

Güncel içerikler ile ilk sırada kalın

E – ticaret site içi SEO için her daim güncel içerikler üretilmesi gerekiyor. Güncel ve özellikle kullanıcı etkileşimli web siteleri Google tarafından üst seviyelerde gösterilebiliyor. Bu yüzden olabildiğince güncel ürün içeriği üretmeye özen gösterebilirsiniz.

Facebook ve Linkedin sosyal medya hesaplarından çalışmalarımı edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir