Link; bir siteye ulaşmak için kullanıcıların tıkadıkları bağlantı yoludur. Backlink; sitenizin çeşitli kaynaklardan site içindeki sayfalara veya ana sayfaya aldığı bağlantıdır. Geçmişte backlink; siteler için hem bir seo kriteri hem de ulaşılabilirlik özelliği iken günümüzde bu durum oldukça karmaşık bir hal almıştır ve bazı uygulamaların zararları, faydasının önüne geçmiş durumdadır.

E-ticaret sitelerinden kar elde edebilmek için, sitenizi olabildiğince geniş yelpazeli bir hedef kitlesine ulaştırmış olmalısınız. Bunun için backlink veya direct link doğrudan bir faktör olabilir. Backlink için genellikle alanında önde gelen web siteleri seçilir ve bulardan link almak istenir. Bunun nedeni, Google’ın sitelere gelen linklerin kalitesini ölçüyor olmasıdır.

Bunun için ilk olarak e-ticaret sitenizi olabildiğince geliştirmeli ve hedef kitlenizi geniş tutmalısınız. Hedef kitlenizi genişletmek adına yapabileceğiniz web site geliştirme stratejileri oldukça fazladır. Bütün bunları yaparken tıkandığınız her aşama için veya daha iyi olmak istediğiniz her konuda bir SEO uzmanı veya bir e-ticaret pazarlama uzmanı ile birlikte çalışabilirsiniz.

Backlink Nedir ve Hedef Kitlenizin Geniş Olması ile Arasındaki Bağlantı Nedir?

E-ticaret siteleri için backlink oluşturma rehberi konusunda ilk olarak backlinkin ne olduğu konusuna değinmek ve backlink işleyiş sistemini anlamak bu konudaki oldukça önemli en temel adımdır. Backlink, üçüncü parti bir web sitesinin linkinin sizin web siteniz ile bağlantılı olduğu durumdur. Örneğin, sitenize koyduğunuz bir görsele backlink eklediğinizde o görsele tıklayan müşteriniz diğer siteye yönlendirilir. Bunu hem kendi web sitenize kazanç sağlamak için reklam alma amaçlı kullanabilir hem de alanında kendini ispatlamış ve yoğun müşteri trafiğine sahip olan bir başka web sitesine kendi sitenizi backlink halinde yerleştirerek müşterileri aranızda paslaşmak için kullanabilirsiniz.

Backlink Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Belirttiğimiz gibi sitenize gelen bağlantılar backllinktir. Ancak her bağlantı faydalı değildir. Sitenizle içerik bakımından ilişkisi bulunmayan kaynaklardan alınan linkler ve elbette kalitesiz kaynaklardan gelen linkler oldukça zararlıdır. Link alacağınız kaynakta, sitenize ulaşan kaynakla doğrudan bir ilişki olmak durumundadır. Bu durumun tespiti kaynak sitenin içerik niteliklerine bağlı olarak yapılır. Ayrıca kaynak sitenin genel özellikleri de oldukça önemlidir. Hedef site ile kaynak site arasında bir bağ da gereklidir.

Örneğin; yalıtım işi yapan bir firmanın sitesine link veren sitenin, ya genel bir blog, ya bir haber sitesi ya da sektörel bir site olmalıdır. Bu siteye bir kozmetik forumundan link gelmesi faydalı değildir.

Anonim Linklere Dikkat!

Herhangi bir ilişkisi bulunmaması bir yana, hedef site ile ilgili tek bir satı dahi veri aktarılmadan verilen linkler, spam olarak işaretlenir ve sitenizin genel seo özelliklerine zarar verir. Günümüzde indeks sitelerinin etkilerini kaybetmeleri de bundandır. Sadece linkin yayınlandığı bir link çalışması son derece zararlıdır. Footer backlinkleri, buna en iyi örnektir.

Backlink Seo Üzerinde Ne Kadar Etkilidir?

Seo kriterleri içerisinde backlink elbette yadsınamaz bir role sahiptir. Ancak bunun yegane kriter olduğunu söylemek doğru olmaz. Bilakis yukarıda belirttiğimiz hataları yapmak yerine hiç bağlantı almamak daha faydalı olabilir. Sitenizi yeterince etkili içerikle doldurur ve kulanıcı veya tüketicinin ilgisini yeterince çekerseniz, doğal backlinkler kendiliğinden de oluşacak ve siteniz otomatik olarak yükselebilecektir.

Siteniz Kendiliğinden Backlink Alabilir mi?

Elbette siteniz kendiliğinden backlink alabilir. Organik backlink, son derece faydalıdır ancak bunu elde etmek kolay değildir. Sitenizin gerçekten ileri düzey özelliklere sahip olması gerekir ki, bunun için bir uzman desteğine mutlaka ihtiyaç duyarsınız.

Backlink almak istiyorsanız web sitenizdeki hataları mümkün olduğunca azaltmalı hatta mümkünse hepsini yok etmelisiniz. Siteniz ne kadar kaliteli ve akıcı olursa o kadar backlink alma şansınız artar.

Site içeriği de doğrudan otomatik backlink almak noktasında bir kriterdir. Site içeriğinizi geliştirerek sitenizin daha fazla kaynaktan doğal link almasını sağlayabilirsiniz. Sitenizin barındırdığı veri ona olan ilgiyi artırır ve sitenizin sık kullanılanlara eklenme oranından, çeşitli platformlarda bahsedilme oranına kadar her anda doğal link almasını sağlar.

Bu konuda verilebilecek bir başka taktik de konuk yazarlık yapmaktır. Backlink alma konusunda konuk yazarlık yapmak çok faydalı bir seçenektir. Konuk yazarlık yapmak, farklı bir web site üzerinden metin yazarlığı yaparak o sitenin ürün tanıtımı vb. içerikleri üreterek yayınlamalarına izin vermek anlamına gelir. Yapacağınız bu tanıtımlarda o web sitenin sahibi metin aralarına hafifçe sıkıştıracağınız kendi sitenizi ziyaret ettirme istediğini uyandıracak yazılar ile kendi sitenizi backlink olarak ekleyebilir ve hedef kitlenizi bu yolla arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Üzerinden Backlink Sağlamak

Influencer çalışmaları ile de sitenize backlink alabilirsiniz. Bu konu hakkında yapabilecekleriniz sosyal medyada oldukça aktif olan ve sizin hedef kitlenizle benzer takipçi kitlesine sahip olan kişiler ile çalışabilir ve sizin siteniz için içerik üretmelerini onlardan talep edebilirsiniz.

Influencer marketing dışında, sosyal medyanın efektif şekilde kullanılması seo kriterlerinin geliştirilmesinde de oldukça önemlidir. Site sahibinin kendi oysal medya hesaplarından sitesinin linklerini paylaşmasında hiçbir sakınca yoktur. Bu linkler ne kadar fazla kullanıcı tarafından paylaşılırsa o kadar etkilidir. Google bu linkleri anonim olarka saymaz ve seo özelliklerine ekler.

Google Backlink Konusunda Ne Diyor?

Google her geçen gün yenilenen algoritması kapsamında, site sahiplerinde bir hususun altını açıkça çizerek ifade ediyor. “Sitenizde hile yapmayın”.

Backlink edinirken kaynakların kalitesi ve ilgi düzeyi gibi özellikler sağlamadan atacağınız her adım, spam score değerini artırır ve sitenizin içeriği mükemmel de olsa, arama motoru özellikleri sınırlandırılır. Bu gibi risklerle karşılaşmamak için uzman denetiminde seo yapmalı ve mutlaka kaliteli linkleme yapmalısınız. Unutmayın ki, Google; dünyanın en gelişmiş altyapısına sahiptir ve kandırılması oldukça zor, hatta imkansızdır. Er ya da geç zarar görmemek için, sitenizi legal kriterler içerisinde geliştirmelisiniz. Bu her ne kadar maliyetli ve yorucu bir süreç olsa da, işinin uzmanı bir ekip tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

E-Ticaret Sitesi İçin Backlink Şart mıdır?

Seo çalışmaları E ticaret siteleri için de olmazsa olmaz çalışmalardır. Bu yüzden arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve sizinle aynı ürünleri satan rakiplerinizin önüne geçmek için backlink çok gerekli bir uygulamadır. Backlink olmazsa olmaz demesek de ziyaretçilerinizin artması ve arama motorlarında sayfalarınızın daha iyi yerlere gelmesi için çok gerekli bir çalışma bütünüdür.

E-Ticaret Sitesi İçin Backlink Çalışması Nasıl Yapılmalı?

E ticaret sitelerinde backlink çalışmaları e ticaret sitenizdeki içeriklerle paralel olan konulardaki eğitici içerikler olmalıdır. Müşterilerinize ürünlerinizle ilgili merak edecekleri konuları verebilirsiniz. Backlink çalışmasında sayfaların içerik açısından birbirine benzemesi çok önemlidir. Ayrıca içeriklerin tamamı kaliteli ve doyurucu olmalıdır. Ayrıca spam olan sitelerde backlink verilmemelidir.

E-Ticaret Sitesi İçin Backlink Nasıl Elde Edebilirim?

E ticaret sitesi için backlink elde etmek için yarışma düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte sektörünüzle ilgili bağlantıları güçlendirmeniz de yardımcı olacaktır. Ayrıca önemli yayınlara konuk olarak backlink elde edebilirsiniz. E ticaret sitelerinde ürünlerinizle ilgili her sayfada bilgilendirici içeriklerle backlink elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi İçin Backlink Hangi Sayfalar Alınmalı?

E ticaret siteleri için Seo çalışmaları çok önemlidir. Bu yüzden optimizasyon çalışmaları açısından e ticaret sitelerinde de genel tanıtım sayfaları üzerinden backlink alınmalıdır. Direkt ürünlerin sayfasını almak yanlış olur. Bu yüzden kategori sayfaları üzerinden backlink almak daha doğru olur. Tüm kategori sayfalar için ayrı ayrı backlink alınmalıdır.

Kaynaklar:

  1. https://www.ideasoft.com.tr/backlink-alma-calismalari/
  2. https://www.rgsyazilim.com/e-ticaret-backlink/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir