e-ticaret için içerik stratejileri

Ticarette yeni nesil olan e-ticaret siteleri için içerik pazarlaması sanıldığının aksine oldukça komplike bir uygulamadır. Bu uygulamaların durumun anlaşılabilmesi için öncelikle bir e-ticaret sitesi hangi niteliklere sahip olmalıdır sorusunun yanıtlanması gerekir.

Pazarlama yapılırken mevcut durumun çok iyi bir şekilde analiz edilmesi ve projeksiyonun en iyi şekilde yapılması gerekir. Bu noktada tüm süreç hassasiyetle değerlendirilmeli ve içerik pazarlama özellikleri buna göre şekillendirilmelidir. Şimdi, öncelikle tanımlama yaprak konuyu anlatmaya başlayalım ve devamında nasıl bir yol izleyeceğimizi adım adım inceleyelim.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Pazarlama; ürünün satışına yönelim tüm faaliyetler olarak tanımlanır. İçerik pazarlaması da, bu kavramlar içerisinde bir bileşen olmakla birlikte, modern zamanlarda temel gereksinimdir. Dijital dünya içerik olmaksızın pazarlama yapılabilecek bir ortam değildir. Ancak, içerik doğrudan satış yapmayabilir. Burada içeriğin pek çok fonksiyonunun bileşkesine bakmak ve ihtiyaçlar doğrultusunda bu ihtiyaçların bütününe yönelik içerik geliştirmeleri yapmak gereklidir.

İçerik pazarlamasına örnek olarak basın bildirileri, blog sayfaları, sosyal medya gönderileri ve site içindeki veya dışındaki siteniz ve ürünlerinizle ilgili her metin bileşeni gösterilebilir. Burada içerik olarak görsel veri de değerlendirilebilir ancak bizim şu anda ele aldığımız konu, metin bileşenleridir.

E-ticaret Sitelerinde İçerik Pazarlamasının Önemi

Elbette e-ticaret platformları, alım satım yapmak için kurulur. E-ticaretin en büyük avantajı dünyanın her yerine ulaşabiliyor olmak ve operasyon kapasitesi oranında sınırsız ürünü satabiliyor olmaktır. Satın alana saniyeler içerisinde alım yapabilme imkanı sunan bu platformlar 24 saat hizmet verir ve son kullanıcılar gibi çözüm ortakları, bayiler ve diğer kurumsal müşterilere ulaşmak için de kullanılabilir.

Pazarlama araçlarının etkin bir şekilde kullanılması işletmelerin ürünlerini çok geniş kitlelere ulaştırmalarına yardımcı olur. Hatta bu kavramı daha iddialı biçimde ifade edecek olursak, içerik pazarlama işini yeterince verimli yapmayan işletmelerin satış yapamayacağını kolaylıkla söyleyebiliriz.

E-ticaret işine özellikle yeni atılan girişimcilere yönelik e-ticaret siteleri için içerik pazarlama rehberi hazırlayan birçok dijital pazarlama uzmanı mevcuttur. Bu uzmanlar girişimcilerin izlemesi gereken yolu başından sonuna kadar edindikleri tecrübeler ışığında yardımcı olurlar.

E-ticarete atılmış bir girişimcinin içeriklerini nasıl pazarlayacağı ve hedef kitleye bunları nasıl ulaştırıp nasıl hedef kitlenin aklında kalıcılığı yakalayıp onları sürekli müşteri halinde tutacağını çok iyi öğrenmelidir. Oldukça beceri ve yaratıcılık isteyen bu iş için girişimci oldukça dinamik ve yenilikleri sürekli takip eden bir yapıya sahip olduğu zaman bu işte uzun süreli başarıyı yakalayabilir.

İçerik pazarlama stratejileri doğru ve etkili bir şekilde uygulandığında satışlardaki artışa doğrudan ve kalıcı bir katkısı olur.

Hedefinizi Belirleyin

Öncelikle ilk bilinmesi gereken içerik ile hedef kitleniz arasında uyum bulunması gereklidir. Hedef kitlenizi burada satacağınız ürünlere göre seçmeli ve onların ilgi odaklarına göre hareket etmelisiniz.

İçeriklerinizi hazırlama aşamasında e-ticaret kavramına uygun, insanların gözünü korkutmayan fiyatlar ve sık sık düzenlediğiniz satış kampanyalarınızla onların kalbini kazanmaya yönelik çalışmalar yürütmeniz gerekmektedir.

Stratejik Planlama Yapın

Bir pazarlama etkinliğinin planlama olmaksızın etkili olabilmesi mümkün değildir. İçerik pazarlamasında bu durum çok daha önemli bir etken haline gelir. Stratejik bir planlama yapılmaması halinde gelişi güzel çalışmalar yapılır ve etkisiz sonuçlar ortaya çıkar. Bu gibi riskleri almamak için planlı ve sistematik bir süreci takip etmek son derece önemlidir.

Neyi, ne zaman ve nerede yayınlayacağınız, içeriklerinizin nitelik ve nicelikleri, hedef kitle seçimi ve uygulaması gibi tüm süreçler bu planın bileşenleridir.

Süreçi Hazırlayın

Ürün veya hizmetlerin pazarlanmasına yönelik hedef kitle ve yayın mecralarının belirlenmesinin ardından elbette en önemli süreç, içeriğin oluşturulmasıdır. Hedefi etki altına alabilecek, seo özellikleri de bulunan metinleri en uygun zaman aralığı içerisinden hazırlayıp, sunmanız gerekiyor.

Okunup anlaşılabilen, hedef kitlenin sıkılmadan adapte olabileceği nitelikli metinler hazırlama bu sürecin en önemli parçasıdır. Dil ve anlatım özellikleri zayıf ve kullanıcının anlatılanı anlamadığı metinler etkisiz ve hatta zararlı metinler olacaktır.

Süreci Ölçün ve Değerlendirin

İlk yapacağınız içerik pazarlama etkinliğinden itibaren, ölçülebilen kayıtlar alın ve kıyaslayın. Sunduğunuz içeriğin ne kadar etkili olduğu noktasında size en doğru bilgiyi bu verileri sunar. Elbette bunun için profesyonel desteğe ihtiyacınız olacaktır, zira bu verileri analiz edebilmek çok kolay değldir.

Sosyal Medya ve Blog Çalışmaları Yapın

Sitenizin dışında, hedef kitlenizin etkinliklerde bulunduğu her ortamı değerlendirmeniz gerekir. Özellikle dikey bloglar ve sosyal medya platformları bunların başında yer alır. Basın bildirilerinin yayınlandığı siteler, haber siteleri ve kaynak siteler de bu etkinlik alanlarına birer örnektir.

E-ticaret sitenizin içerisinde mutlaka bir blog olması günümüzün en popüler satış stratejisidir. Artık e-ticaret kullanıcıları bloglar yoluyla müşterilerini etkileme ve kendilerine bağlama politikası izlemektedir. Atacağınız her adımda hedef kitlenizi, özellikle bloglardaki içerikler söz konusu olduğunda, çok iyi tanımanız gerektiğini gözden kaçırmamalısınız. Bloglarınızı oluştururken mutlaka güncel konular seçmeniz ve blog içeriklerini daima taze tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Kaynakça:

  1. https://www.eticaret.com/blog/eticaret-siteleri-icin-icerik-turleri/
  2. https://www.optimisthub.com/e-ticarette-icerik-pazarlamasi-nasil-yapilmali.html
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir