Genel anlamda herhangi bir e-ticaret sitesinin kategori sayfası nasıl olmalıdır sorusuna cevap ararken gereken en önemli etkenlerden biri her hedef kitledir. E-ticaret sitesi kurarken, bunun başlangıcından sonuna kadar yapılan bütün aşamalarda hedef kitlenin davranışlarının dikkate alınmasının önemi vardır. Hedef kitlenizin yaş grubu, cinsiyet grubu ve nitelikleri e-ticaret sitesinin kategori sayfasında olduğu gibi bütün diğer yapım aşamasında da oldukça büyük önem taşır. Tabii kategori sayfalarında kullanıcıların ne gibi arayışlarının olduğuna da dikkat edilmesinde büyük fayda vardır.

Genel olarak siteler, aşağıdan yukarıya doğru; ürün, ürün grubu, alt kategori, üst kategori ve tüm ürünler şeklinde, piramit biçiminde bir yapıya sahiptir. Ancak kategoriler ve ürün grupları kendi içlerinde filtrelenerek daha detaylı özellikle sahip farklı alt kategori bileşenleri de oluşturulabiliyor olmalıdır. Bu özelliğe arama filtreleme veya ürün konfigüre etme denebilir. Bu kategori sayfaları için olmazsa olmak bileşenlerdir. Şimdi bu sayfalarda başka hangi özellikleri aradığımıza bakalım.

Kategori Sayfası Görsel Tasarımı

Sitenizin yazılımı ve görsel tasarımı, kullanıcı davranışlarına uygun şekilde planlanmalıdır. Görüntülenebilir alan ve dikkat edilen kavramları burada öne çıkar. Sitenin açılışta kullanıcının karşısına çıkan ve hiçbir müdahale edilmeden görünen alanda, call to action içerik yer alması son derece önemlidir. Tüketici hiçbir eylem yapmadan mesajınızla karşılaşmalı ve kolayca aradığına ulaşmalıdır. Burada dikkat çekici ürünleri yayınlayabilir veya kampanyalarınızı duyurabilirsiniz.

Bunun yanında çok önemli bir unsur, sitenizin görüntülenebilir alanının dışında en çok dikkat çeken kısımlarıdır. Yapılan araştırmalar tüketicilerin çok büyük bir çoğunluğunun menüleri inceliyor olmasıdır. Bu kısımların özenle biçimlendirilmesi ve tüketiciye hareket edebilme kabiliyeti kazandırması gereklidir. Diğer kategoriler, ürünler ve filtreleme seçeneklerinin özellikle sol menüde yer alması önerilir.

Etkili Görsel Kullanımı Önemlidir

Yapılan bir diğer araştırma, ürün veya kategorisi kullanmayan siteler ile kullananlar arasında dramatik bir farkın olduğunu göstermektedir. Özellikle kategori sayfalarında etkili görsellerin kullanılması son derece etkili sonuçların elde edilmesini sağlar.

Öne çıkan görsel, (Banner, kampanya vb.) görünür alanda yer almalıdır. Bunun devamında alt kategoriler görsellerle desteklenmeli ve karmaşaya yol açmayacak biçimde etkili görseller kullanılmalıdır.

Erişebilirlik Özellikleri

Kategori sayfalarında Breadcrumb ismi verilen, sayfa yolunu gösteren bir link yapısı son derece etkilidir. Bu şekilde tüketici hangi alt kategoride veya üründe olduğunu ve diğer kategorilere nasıl gideceğini görebilir.

Bunun gibi sitede tüketicinin ihtiyaç duyacağı, sepet ve hesap alanları da kategori sayfalarında mutlaka yer almalıdır.

Hız Faktörü Önemlidir

Anlaşılabilirlik ve erişilebilirlik, hız faktörü olarak kabul edilir. Sitenizi olabildiğince anlaşılır hale getirmelisiniz. Tüketici kolay kullanamadığı, karmaşık kategori sayfaları olan sitelerde vakit geçirmez. Bununla birlikte teknik kapasiteniz de son derece önemlidir. Sitenin yavaş olduğu durumlarda hedef kitlenizin sayısında düşüş yaşanması oldukça muhtemel bir durumdur. Doğru sunucu seçmeniz bu bakımdan oldukça önemlidir. Tabii web sitenin kategorilerini oluştururken gereksiz yönlendirmelerin de siteden arındırılmış olması ve hız açısından yönlendirmelerin pratik olması büyük önem taşımaktadır.

Başlık Seçimine Dikkat

Kategori başlıklarınız oldukça pratik olmalı ve alıcının işini kolaylıkla halletmelidir. Sitede kullanacağınız fazla yönlendirme hedef kitlenin site içerisinde kaldığı süreçte sıkılmasına ve hiç de istenilmeyen siteyi terk etme isteğinin artmasına sebep olur. Bu durum hedef kitlenizi daraltacak teknik bir problemdir.

Profesyonel Destek Alın

Birçok karmaşık süreci kapsayan e-ticaret pazarlamasında profesyonel destek çok önemlidir. Kategori sayfalarının oluşturulması ve geliştirilmesi uzmanlık gerektiren uygulamalardır. Bu konuda e-ticaret uzmanları çok yardımcı olacak kişilerdir. E-ticaret sitesinin kategori sayfaları nasıl olmalıdır konusunda kategorilerin yönlendirdiği sayfaları birbirine uygun akıcı bir hale getirmek adına diyagramlar hazırlarlar.

Kategori Sayfaları Neden Önemlidir?

E-ticaret sitelerinin kategori sayfaları nasıl olmalıdır konusunda izlenmesi gereken bir başka rota ise kategori sayfalarını belli temel kurallara uyularak oluşturulduğudur. Kategori sayfalarının web sitenize giren çıkan müşteri trafiğinin başlangıç ve varış noktasıdır. Sizin bu yolculuğu olabildiğince uzatan yapıda bir e-ticaret sitesi tasarlamanız gerekmektedir.

Sonuç olarak e-ticaret sitelerinde kategori sayfalarının, sitenin can damarı olduğu çıkarımı, bilimsel bir yargıdır. Bu noktada sitenizi iyileştirerek satış hacminizi geliştirebilirsiniz. Pek çok e-ticaret sitesi sahibinin yaptığı gibi; bu alanda uzman desteği almak size, hem bu noktada hem de satış süreçlerinizin genelinde faydalı sonuçlar elde etme faydasını sağlayacaktır.

Kategori sayfalarının neden önemlidir sorusunu maddeler halinde özetleyecek olursak;

 • Kullanıcıları site içerisinde daha uzun tutmak
 • Kullanıcının işlemlerini daha açık ve anlaşılır kılmak
 • Önemli ürünleri daha da ön plana çıkarmak
 • Alt kategorilere müşteriyi yönlendirebilmek
 • Web sitenin tasarımını görsel alanlarla destekleyerek siteye giren müşterilerin aklında kalıcı yer edinmeyi sağlamak
 • Anlaşmalı farklı markalar ile çalışılıyorsa ve kendi ürünleriniz dışında başka markaların satışlarında aracı olarak da yer almak istiyorsanız o markaları ön plana çıkarmak
 • Müşterilerinize siteniz hakkında bilgilendirme amaçlı mesajlar vermek

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

 1. http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/kobi/turkiyedeki-en-basarili-10-e-ticaret-sitesi-40271110
 2. https://www.siteyapicieticaret.com/eticaret-siteleri-icin-oneriler/
1 cevap
 1. emre
  emre says:

  WordPress woocommerce kullanırsanız burada anlatılan detayları çok rahat yazabilirsiniz. E ticaret için güzel bir anlatım olmuş kaleminize yüreğinize sağlık.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir