E-ticaret sitesi için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? 1

E-ticaret sitesi anahtar kelime araştırması nasıl yapılır ? sorusunun yanıtının; tek bir boyutta verilmesi oldukça zordur. Bir çok farklı teknik vardır ve çeşitli araçlarla analizleri gereklidir. Bunun için alan uzmanlığı gerekir ki, pek çok site sahibi bu analizi kendileri yapmaya çalışarak ciddi maliyetlerin altına girseler de başarılı olamayabilirler.

Analitik yöntemleri kullanmak bu noktada son derece önemlidir. Bunun için uzmanlık bilgisine başvurmanızda büyük fayda vardır. Peki işlem genel olarak nasıl yapılır?

E-ticaret Sitesi İçin Anahtar Kelime Araştırma Yöntemleri

Bunun için ilk olarak e-ticaret sitesinde anahtar kelimelere neden ihtiyaç duyulduğuna belirleme çok önemlidir. Anahtar kelimeler web sitelerde internette dolaşan hedef kitlenin site içerisine çekilmesi ve herhangi bir kelimeyi arama motorunda aradığı zaman o siteyi daha yukarılarda bulması açısından oldukça önemlidir.

Anahtar kelime araştırması bir çok farklı şekilde yapılabilir. Bunun için çeşitli yazılımlar kullanılabilir. Elbette bu yazılımlar genellikle son kullanıcıların elinde bulunmaz. Seo uzmanları tarafından bu ara yüzler aktif şekilde kullanılırlar. Bu noktada ürün ve kategori özeliklerine bağlı olarak kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarına ve bunların hacimlerine ihtiyaç vardır. Süreç birkaç adımda ilerler.

 • Ürün İsimlerini anahtar olarak kullanma
 • Ürün özelliklerini anahtar kelime olarak kullanma
 • Ürün Grubunu anahtar kelime olarak kullanma
 • Kategorileri anahtar kelime olarak kullanma
 • Long Tail (ekli) anahtar kelime üretme
 • Ürünler hakkında halk arasında kullanılan terim ve kelimeleri anahtar kelime olarak kullanma

1.Ürün İsimlerini Anahtar Kelime Olarak Kullanma

Ürün, ürün grubu ve kategori isimleri doğrudan doğal anahtar kelimeler olarak sitenizde bulunur. Bu noktada anahtar kelime genliği araştırabilir ve long tail olarak tanımlanan ekleri kullanabilirsiniz. Örneğin, Yastık Kılıfı satan bir site için;

 • Yastık Kılıfı fiyatları,
 • En iyi yastık kılıfı,
 • Ucuz yastık kılıfı,
 • Yastık kılıfı İstanbul gibi anahtarlar kullanabilirsiniz.

Aynı durum tüm ürünler, ürün grupları ve kategoriler için geçerlidir. Tabii bu anahtarlar için gereksiz seo yapmamak bakımından arama hacimlerinin ölçülmesinde fayda vardır.

2.Ürün özellikleri ve halk arasındaki deyimleri anahtar olarak kullanma

Burada da esasında öncelikle bir long tail durumu öne çıkar.

 • Pamuklu yastık kılıfı
 • Yastık kılıfı beyaz
 • Çocuk yastık kılıfı

Gibi kelimeleri kullanmanız gerekebilir. Bu anahtarların hangisini hangi şekilde kullanacağınız noktasında karar verirken yine analiz araçlarını kullanmanız gerekir.

Satışını yaptığını ürünün resmi ismi dışında halk arasında farklı bir tanımı varsa mutlaka bunu da kullanmanız gerekir. Bu konuda dikkatli olmak binlerce müşteriyi kazanmanızı sağlayabilir.

SEO Bilgisine Ulaşabileceğiniz Tanıtımlar Araçlarını kullanın

SEO uyumlu ürün tanıtımları yapan bir e-ticaret sitesi kendisini arama motorlarında daha yukarılara çeker. Bunun sonucunda hedef kitlesinin siteye daha hızlı giriş çıkışını sağlar ve potansiyel müşterilere de ulaşmış olur. Potansiyel müşteri demek hedef kitlenizi genişletmek demektir.

Fakat reklamlar ağır maliyetlerdir ve site sahipleri bunun yerine seo hizmetini tercih ederler. Bu noktada anahtar kelime analizi yaparken google’ın ücretli reklam aracının kullanılabileceğini belirtmek gerekir. Burada bir süre reklam yaparak, belli oranda anahtar kelimelerin genliğini ölçebilirsiniz

Bu konuda SEO uzmanları veya dijital pazarlama uzmanları oldukça kapsamlı çalışmaları ile e-ticaret sitelerini en üstlere taşıyarak rakiplerinizden birkaç adım öne geçmenize yardımcı olurlar.

Hedef Kitle Davranışlarının analiz edilmesi

E-ticaret sitesi sahipleri, hedef kitlelerini çok iyi analiz etmeli ve neyi ne şekilde aradıklarını bilmelidir. Bu sayede ürünlerin arama motorlarında ne şekilde görüntüleneceğine karar verebilirler. Örneğin; yastık kılıfı ürünü, özel olarak bir markaya yöneliyorsa, bu alanda özel olarak çalışmak gerekir.

E-ticaret sitesi anahtar kelime araştırması nasıl yapılır konusuna tekrar dönecek olursak bunun için ilk olarak hedef kitlenin çok iyi tanınması ve web site kurucusundan bu kitlenin tam olarak ne beklediğini, hedef kitleyi tam olarak neyin cezbettiğini ve bir alışverişi yaparken ne istediğini öğrenmek oldukça önemli bir kilit noktadır.

Hedef kitlesini tanıyan bir e-ticaret sitesi sahibi anahtar kelimelerini belirleyip bunların bir listesini hazırlamalı ve ona göre ürünlerine tanıtım yazıları ekleyerek müşterilerini site trafiğine katmak için çalışmalar yürütmelidir.

Uzman Desteği Alın

Anahtar kelimeleri belirlemek için de dijital pazarlama uzmanlarından biri ile anlaşılıp çalışmak oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Bütün sektörleri sık sık takip eden dijital pazarlama uzmanlarının tecrübeleri hedef kitlenizi cezbedip sitenize çekecek ve hedef kitlenizi daha geniş alanlara yayabileceğiniz anahtar kelimeleri sektörde iyi bildiğinden bu konuda oldukça yardımcı olacaklardır.

Anahtar kelimeleri belirledikten sonra bunlara uyumlu bir şekilde ürün tanıtımları yaparak web sitenizi arama motorlarında en yukarılara çıkarmak ürün satışlarınızda çok büyük fark yaratmanıza yardımcı olacak bir konudur.

E-ticaret siteniz için kullanabileceğiniz anahtar kelime araştırma araçları:

Yararlanabileceğiniz diğer kaynaklar:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir