Seo; (Arama Motoru Optimizasyonu) sitelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için son derece önemli bir etkinliktir. Günümüzde fiziksel mağazaların eski değerlerini yitirmeleri neticesinde sektörlerin yarısı elektronik ortama geçmiş durumdadır. ( TUBİSAD )Kullanıcı alışkanlıklarına bağlı olarak hemen her firmanın artık bir web sitesi bulunmakla birlikte bu kadar çok sitenin yer aldığı bir ortamda bulunabilir olmak ve öne çıkmak özel uygulamaları gerektirir.

E-ticaret siteleri için site içinde yapılacak SEO uygulamaları sürecin ilk adımıdır ve son derece önemli bileşenlere sahiptir. Zira Google kriterlerine göre ilk adım site içerisinde başlar.

SEO Nedir ve Ne İşe Yarar?

SEO, arama motoru optimizasyonunun İngilizce karşılığının kısaltmasıdır (Search Engine Optimization). SEO çalışmaları yapmak e-ticaret sitenizi de içinde kapsayan her türlü web site kullanımlarında gelir elde etmeniz bakımından oldukça faydalı bir işlem dizisidir.

SEO konusunda hiçbir şey bilmeyen ancak e-ticarette bu işlemi gelir sağlamak için kullanmak isteyen biriyseniz ülkemizde bu alan için sizin yerinize e-ticaret sitenizi üst sıralara taşıyacak ve daha çok müşteri trafiği yaratmanıza yardımcı olacak birçok bireysel veya şirket şeklinde çalışan SEO uzmanları veya dijital pazarlama uzmanları bulunmaktadır.

Seo Nedir?

Seo; sitenizin Google gibi arama motorları tarafından kolayca taranması ve indekse alınmasını, bunun ilerisinde arama sonuçlarında ön plana çıkarılmasını sağlayan işlemlerin bütünüdür. Site içi seo; bu işlemlerin sizin sunucunuz, site yazılımınız ve içerik nitelikleriniz üzerinde gerçekleştirilen uygulamalardır.

Seo Ne İşe Yarar?

Belirttiğimiz gibi SEO; sitenizin arama motorlarında görünür olmasını ve ön plana çıkmasını sağlar. Binlerce aynı ürünü satan rakibinizin önüne bu sayede geçebilir ve daha fazla satış yaparak satış hacminizi artırabilirsiniz.

Site içi SEO Nedir?

Web siteleri, standartlar bakımından bazı özelliklere sahip olmalıdır. Bunların başında sağlıklı bir web yazılımı ve sunucu kullanıyor olmak gelir. Site içi seo, site ile ilgili gerçekleştirilecek tüm uygulamalar olarak tanımlanabilir. Sunucu özelliklerinden, yazılımın standartlarına; görsel tasarımdan, seo içerik planlamasına kadar her detay bu süreçlerde değerlendirilir ve uygulanır.

Anahtar Kelime ve İçerik Planlaması

Sitenizi arama motorlarında öne çıkaracak birinci faktör kuşkusuz içeriktir. Öncelikle Google’da hedef kitlenizin en çok aratabileceği anahtar kelimeleri tespit etmelisiniz. Anahtar kelimeleri de küçülterek ve birbirine benzer olanlarını farklı yazılar için kullanarak birbirine yakın olan farklı anahtar kelimeleri sitenize hedef kitlenizi çekmek için kullanabilirsiniz.

Daha doğru bir tanımlama yapacak olursak, aslında bu bir gerekliliktir. Anahtar kelimeler içerik planlaması yapılırken hassasiyetle uygulanmalı ve metinler arama motorlarının standartlarına uygun olmalıdır.

Meta Verilerini Girin

Siteniz için hazırlayacağınız metinlerin ve içerik sayfalarının her birinin, anahtar kelime ve açıklama gibi özel verilerini içeren alt kodları vardır. Bunlara meta verileri denir. Arama motorları bu verilere önem verir ve sayfaları bunlarla ilişkilendirir. Sayfalarınızın her birinde bu verilerin eksiksiz ve doğru biçimde girilmiş olması gereklidir.

Ürün Sayfalarınızı Doğru Oluşturun

Bir e-ticaret sitesi genellikle binlerce ürün sayfasından meydana gelir. Kategori sayfaları düşünüldüğünde oldukça karmaşık bir yapının ortaya çıkma durumu vardır. Ürünün sayfa içerisinde en anlaşılabilir şekilde sergilenmesi, kullanıcı deneyimi bakımından önemlidir. Ki, Google bu noktada belli kriterler arar. Örneğin; ürünün detay bilgilerinde stok miktarı, stok kodu, ürün açıklaması, değerlendirmeler ve yorumlar gibi detayların bulunması son derece önemlidir.  Ayrıca içerikte yer alacak açıklamaların seo kriterlerine uygun olmadı gerekir. Detaylı bilgi için E-ticaret sitesi ürün seo çalışması yazısını okuyabilirsiniz.

Kategori Sayfalarını Doğru Oluşturun

E-ticaret sitelerinde kategori sayfaları büyük öneme sahiptir. Tüketicinin aynı grupta yer alan ürünlerin farklı türlerine erişebilmesini sağlamak, sıralama ve filtreleme yapabilmek gibi ihtiyaçları vardır.

Örneğin; tüketici cep telefonu satın almak istediğinde, bu üst kategoriye girip, buradan çeşitli filtreler kullanarak farklı seçeneklere ulaşmak isteyebilir. Bunu sağlayacak bir yapı oluşturmak ve tüketiciye hareket kabiliyeti kazandırmak son derece önemlidir.Ancak bu noktada sayfanın çok karmaşık olmaması ve tüketiciye bilgilendirici metinleri aktarıyor olması da gerekir.Detaylı bilgi için E-ticaret sitesi kategori seo çalışması yazısını okuyabilirsiniz.

Değerlendirmeler yaparak yeniden planlayın

Satış dışı kalmış geri plana itilen ürünlerinizi göz önüne çıkartmak için farklı yöntemler deneyin. Hedef kitlenize kesinlikle hitap etmeyen ürünlerde değişikliğe gidebilir veya kitlenizi yeniden değerlendirip e-ticaret sitenizi yeniden güncelleme yollarına gidebilirsiniz.

Bu ürün veya ürün gruplarının satışına yönelik harici çalışmalar yapabilir veya kullandığınız iç seo stratejilerini değiştirebilirsiniz.

Teknik Optimizasyon

Sitenizin hızına çok dikkat etmelisiniz. Müşterileriniz sitenizi ziyaret ederken aşırı yavaş bir web site ile karşılaşırsa bu satışlarınız ve müşteri trafiğiniz açısından hiç iyi sonuçlara yol açmaz. Sayfanızın mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tıklamalara cevap vermesi müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir.

Sunucularınızın kesintisiz çalışmasını sağlamalı ve bu durumu sürekli takipte tutmalısınız.

E-ticaret sitenizi mobil ortama taşıyın

E-ticaret siteniz için ayrı olarak mobil bir aplikasyon haline getirmek ve bunu AppStore veya Google Play gibi platformlardan indirilebilir kılmak mobil müşteriler kazanmanızı ve satışlarınızda artış olmasına neden olabilecek bir yöntemdir. Mobil uygulamalar dışında, yapacağınız seo çalışmalarının mobil kullanıcılar için de etkili olmasını sağlamak günümüzde bir zorunluluktur.

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

  1. https://ajansad.com/e-ticaret-seo-nasil-yapilir-adim-adim-satis-arttirma-rehberi/
  2. https://tr.godaddy.com/blog/e-ticaret-seo-e-ticaret-siteleri-icin-seo-onerileri/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir