E-ticaret Web Sitesi

E-ticaret web sitesi, ticaret ortamının dijital ortama döküldüğü, internetten ticaret yapmaya, ürün veya hizmet satın almaya veya satmaya yarayan sitelere verilen genel addır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir web sitesi üzerinden ticaret gerçekleştirmek kolay hale gelmiştir. İşte bu sitelere e-ticaret web sitesi denmektedir.

E-ticaret, 1995 yılında internetin gelmesi ile birlikte ortaya çıkan, gittikçe yayılan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması işlemidir. E-ticaret sistemi sayesinde internet üzerinden satış ya da alış gerçekleştirebilirsiniz. E-ticaret özellikle küçük ve orta boy işletmeler için çok uygun bir ticaret şekli olmaktadır. Fiziken mağaza sahibi olan işletmeler için de e-ticaret uygun bir ticaret şekli olabilmektedir.

E-Ticaret Web Sitesi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Her geçen gün hayatımıza binlerce yeni e-ticaret sitesi girmektedir. Kullanıcılarına en hızlı yoldan, pratik olarak inceleyebilecekleri ürünleri listeleme ve inceleme fırsatı sunan e-ticaret sitesi özellikleri arasında en önemli olan konu tasarımdır. E-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar dediğimiz bir diğer konu ise kullanıcıların aramak istedikleri ürün ve hizmetleri arayabilecekleri bir arama kutusunun olmasıdır. Bu yazımızda E-Ticaret Web Sitesi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? Konusunu 5 adımda incelemeye – anlatmaya çalışacağız. Bu adımların her birini dikkate alarak satış grafiklerinizi, satış potansiyellerinizi arttırabilir ve açıklananlara göre e-ticaret web sitesi tasarımı hakkında daha gelişmiş modellere yönelebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesinde Tasarımın Önemi ve Özellikleri

Reel yaşamdaki mağaza modellerinin tasarım ve fonksiyonel olması ne denli önemli bir konuysa e-ticaret imkanları sunan sitelerin tasarımları da aynı oranda önem teşkil etmektedir. E-ticaret sitenizin dizaynını kararlaştırırken ya da hayata geçirirken müşteri potansiyeli taşıyan tüm kullanıcılarınızın tercihlerini önemsemeli ve e-ticaret sitenizin nasıl olsa da daha kolay kullanım imkanı sunabileceğinizi düşünmelisiniz. Araştırmalar gösteriyor ki kullanıcıları alışveriş için girdikleri sitelerde çok kalabalık sorgu ve listeleme seçeneklerini sevmiyor. Bu nedenle tasarımı olabildiğince sade tutmalı, renklendirmeleri bağlı bulunduğunuz sektöre uygun renk skalasından seçmeli ve her bölüm aynı tasarım – renk yelpazesine sahip olmalıdır. Buna ek olarak kullanıcılarınıza farklı renk seçimini sunmanız da ticaret hacminize olumlu katkılar sunabilmektedir. Aynı zamanda ana kategorileriniz ile alt kategorileriniz birbiri ile uyumlu olmalıdır. Karmaşık sekmeler kullanıcıların sıkılmasına neden olarak kısa sürede sitenizi terk etmesine neden olabilmektedir.

E-ticaret Web Sitesi Nedir? 1

Yukarıda yer alan görsel sadece mutfak ürünlerine yönelik ürün satışını yapan bir e-ticaret sitesinin ana sayfa tasarımına aittir. Eğer çoklu ürün ağına sahip bir e-ticaret işine girmeyecekseniz sadece bağlı bulunduğunuz sektörü odak noktası alarak harika bir çıkış noktası sağlayabilirsiniz. Örneğin sadece mutfak malzemelerine yönelik ürünlerin satışını yapmak istiyorsanız hedef kitlenin ilgisini çekebilecek tasarımlara yönelmeli, kategorilerinizi mümkün mertebe sade tutmalı ve üyelik aşamalarında çok fazla soru sormadan üyeliği tamamlama imkanlarını tanımalısınız.

Ürün Ağınızın Yerini Geniş Tutmalısınız

E-ticaret web sitesi tasarımı aşamasında iken dikkat etmeniz gerekli en temel kriter ürün ağınızı tanıtan alanın olabildiğince özgür kılınması, geniş yer imkanına sahip olmasıdır. Bunun dışında aşağıda sıraladığımız e-ticaret özellikleri ile e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar listesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-ticaret Web Sitesi Nedir? 2

NOT: Yukarıdaki görsel baz alınarak maddeler sıralanmıştır.

 • Ürünlerinizin listeleme ve inceleme alanları tamamen ürününüzü yansıtmalıdır. En ufak değişiklikler bile göz önünde bulundurulmalı ve ürün içeriğindeki tüm metinler ürün ile doğrudan alakalı olmak zorundadır.
 • Açıklayıcı, net ürün görselleri eklemelisiniz. Zemin beyaz tutulmalıdır. Ürünün daha aktif incelenebilmesi için büyütme seçeneği sunulmalı ancak bu seçenek ayrı bir sekme işlemi barındırmamalıdır.
 • Satış yapma hacminizi güçlendirmek istiyorsanız ürün tanıtım girişlerinizi müşterinin ürüne ihtiyacı olduğu gerektiğini benimsetecek tanımlar kullanmalısınız.
 • Ürün açıklaması, fiyatı gibi temel bilgiler dışında nasıl iletileceği, nasıl paketleneceği, ne zaman adresinde olabileceği gibi en çok sorulan soruları ve yanıtları her ürün tanıtımında vermelisiniz.
 • E-ticaret paketleri için uygun olarak tasarladığınızı düşündüğünüz siteniz tüm e-ticaret özellikleri kurallarına sahip olduğu halde satışlarınızda yeterli artış gözlemleyemiyorsanız hala bir eksiklik var demektir. Bu eksiklik genelde sitenize giren potansiyel müşteri kitlesini harekete geçiremiyorsunuz anlamını taşır. Bunu aşabilmek için indirimler, ücretsiz kargo seçenekleri, özel günler kampanyaları uygulamalı ve bunları sıklaştırmalısınız. Ek olarak “Call To Action” dediğimiz müşteriyi ürünü alma konusunda harekete geçirmeyi sağlayabilen ifadelerle tüm ürün açıklamalarınızı ve tanıtımlarınızı zenginleştirmelisiniz.

Kullanıcılarla İletişimi Üst Düzeyde Tutmalısınız

Müşteri adaylarınızın tamamı sizinle çok kolay ve hızlı olarak iletişime geçebilmelidir. Bu sizin için hem yorucu hem sıkıcı olabilir. Ancak unutmayınız ki siz bu iş için çok harcadınız, e-ticaret sitesi ücretleri oldukça yüksek tutarlarla bütçenizden bir şeyler aldı götürdü. Bu nedenle satış hacminizi yükseltmeye odaklanmalı ve kullanıcılarınızın yönelttiği sorular basit de olsa hep aynı da olsa en kısa sürede uygun bir kurumsal dil ile izah edilmelidir. Bunun için en çok sorulan soruları ve yanıtlarını bir köşede hazırlayabilir ve işinizi kolaylaştırabilirsiniz. İnternetten alış veriş yapan kullanıcıların %50’sine yakını şunu dile getiriyor: “e-ticaret sitesi kullanarak alışveriş imkanından yararlanırken en çok takıldığım husus, ürün hakkında ya da teslimat hakkında sormam gereken bir şey olduğunda hiç beklemeden anlık olarak soru sorabilmeliyim ve soruma kesin bir cevap alabilmeliyim.“ Kısacası bu araştırma sonucuna siz de özen göstermeli ve anlık – canlı yardım masasını e-ticaret sitesi özellikleri kapsamına derhal almalısınız.

Ödemeyi Kolaylaştırmalısınız

E-Ticaret Web Sitesi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? Sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt şüphesiz kullanıcıyı yormayan kolay ödeme yöntemlerinin olması ve bu işlemlerin hızlıca gerçekleştirilmesi adımıdır. Siz ürün ağınızı tanıtıyor, resimlerini netleştiriyor, müşteriyi harekete geçirmeyi sağlayabilen “call to action” ifadelerini sitenize entegre ediyor ve hatta bir çok kampanya bile uygulamış olabilirsiniz. Kullanıcılarınızın net şekilde bir müşteriye dönüşmesini istiyorsanız sitenizde yer alan ödeme yöntemlerini de incelemelisiniz. Bu kapsamda aşağıda sıraladığımız açıklamaları dikkate almanızı öneririz:

 • Ürün – ürünleri satın alma aşamasına hızlıca geçilebilmesi sağlanmalıdır.
 • Ödeme adımları mümkün olabilen en kısa aşamalarda tamamlanmalıdır.
 • Müşteri önceden adres – iletişim bilgisi alanını doldurdu ise bu adım doğrudan gösterilerek buraya mı gönderilsin ifadeleri yer almalıdır. Yeni adres belirtme alanı olmalıdır. Bunların dışında kullanıcınızı başka sekmelere ve adımlara yönlendirmeden alışverişi tamamlama imkanını sunabilmelisiniz.
 • Tek tık kullanarak hızlıca ödeme sayfasına yönlendirebilme imkanını verebilmelisiniz.

Puanlama ve Yorumlama Sistemi Entegre Etmelisiniz

Yine araştırmalarla sabit kılınan bir diğer hususta bir alışveriş sitesinde yorum ve puan sisteminin olup olmadığıdır. Bu sistemlerin ne denli doğru, ne denli kullanışlı ve hızlı olabilmesi de bir diğer etkendir. Kısacası maddeler halinde size sunduğumuz bu açıklamaları takip ederek e-ticaret özellikleri hakkında daha deneyimli ve güçlü olabilir bunun neticesinde de müşteri kapasitenizi arttırabilirsiniz.

 • Müşterilerin çoğu ürünü inceledikten sonra bir de aynı ürünü daha önceden satın alan kullanıcıların geçmiş deneyimlerini araştırmak ister. Siz bu araştırmayı başka yerlerde yapmasını önleyerek sitenizden çıkmasını da engellemiş olursunuz. Buna ek olarak geçmiş kullanıcılarınızın deneyimlerini ürün tanıtım sayfasının ilgili alanlarında hızla sağlamanız gereklidir. Böylece müşteri potansiyeline sahip kullanıcınız hem ürün hakkında daha fazla bilgiye sahip olacak hem de geçmiş deneyimlerin olumlu yönleri fazla ise hiç beklemeden sitenizden o ürünü satın alacaktır.
 • Ürüne puanlama sistemi entegre etmelisiniz. Yorum bazı durumlarda tek başına yeterli kalmamaktadır. O ürünü daha önceden satın alan müşteriler yaşadıkları alış veriş deneyimini diğer kullanıcılara da yansıtmak isteyecektir. Hızlı teslimat gerçekleşti mi? Ödeme hızlı mıydı? Ürün tanıtımdaki gibi miydi? Gibi pek çok soruya uygun puanlandırma sistemi getirerek müşterinin tam kapasiteli fikir edinmesine destek olabilirsiniz.
 • Yukarıda anılan tüm aşamalar e-ticaret sitesi özellikleri arasında yer almalıdır. Böylece sitenizin hem teknik hem de diğer konularda müşteriler üzerinde nasıl bir etki yarattığını gözlemleyebileceksiniz. Bu gözlemleme neticesinde ise kendinizi daha fazla geliştirebileceksiniz. E-Ticaret Web Sitesi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? Konusunu burada sonlandırarak bol satışlı günler temenni ederiz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir