Ürün Satışını Arttırmak

Bir e-ticaret siteniz varsa, aylık site trafiğinizi ve satışlarınızı arttırmanız gerekir. Bu yazımızda, E-ticaret satış arttırmak için neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz.

Dijital Pazarlama

 • Sosyal Medya

Sosyal medya son zamanlarda e-ticaretin atardamarı vazifesini görüyor. Peki, hangi sosyal platformlar ne şekilde kullanılabilir?

 • Instagram ve Facebook

Instagram ve Facebook’ta işletme/marka hesabı açarak buran hem kendi mağazanızı oluşturup satış yapabilir hem de reklam aracını kullanarak işletmeniz için reklamlar yayınlayabilirsiniz.

 • Pinterest

Pinterest platformunda 500.000’den fazla ticari hesap vardır. Diğer sosyal medya platformunda da olduğu gibi, Pinterest’i etkili bir şekilde kullanırsanız, yatırımınıza yüksek bir getiri elde edebilirsiniz.

 • Tumblr

Genç kullanıcıların aktif olarak yer aldığı ve yaş aralığı 18-25 ve 25-34 olan sosyal ağda markalar da pazarlama faaliyetlerini etkin bir şekilde yürütüyor. Özellikle moda markalarının ilgisi yoğun Tumblr gençlere hitap eden moda işletmeleri tarafından tercih edilebilir.

 • Twitter

E-ticaret sitenizin ürün, kampanya ve fırsatlarını  duyurmak için Twitter son derece önemli bir mecra. Başarılı olmak ve yüksek etkileşim alabilmek için doğru içerik ve etkili görseller ile markanız için tweetlerinizi kişiselleştirmek en önemli adımınızdır.

 • Linkedin

Firmanıza yönelik detayları kaçırmadan firmanız hakkında tüm bilgilere yer veren Linkedin, firmanızın yapmış olduğu atılımları sürekli yayınlar. Ayrıca gruplar oluşturarak mevcut ağınızı yeni iş ortaklarına ve dünyaya açmanızı sağlar.

 • Sikayetvar.com

Firmanızla ilgili şikâyet, öneri ve istekleri görüp, bunlara cevap vermenizi sağlar. Kullanıcıların fikirlerini dikkate almanız kalıcı müşteriler elde etmenizi ve satışlarını da arttırmanızı sağlar.

 • Bloglar

Web sitenizin mutlaka bir blogu olmalı. Bu blogu adeta ayrı bir projeymiş gibi ele almalı ve içeriğe dikkat ederek ürünlerimizi burada da tanıtmalıyız.

Reklamlar

Bir firmanın yeni müşterilere ulaşması, yeni insanlarla iletişim kurması ve ürünlerini tanıtıp satışlarını arttırması için reklam vermesi önemli bir adımdır.

Peki, hangi reklam kanalı olarak neler kullanılabilir?

 • YouTube

Marka bilinilirliğinizi artırmak için marka ve ürünler hakkında hazırlanan videolar kullanıcılar üzerinde daha olumlu bir izlenim bırakır. Ayrıca sitenize gelen ziyaretçi sayısını artırmak için YouTube’a reklam da verebilirsiniz.

 • Instagram ve Facebook

Zamanın çok kıymetli olduğu şu günlerde Instagram ve Facebok Story ile oluşturacağınız, link eklediğiniz reklamlar çok büyük ilgi görecek ve ürün satışınızı etkileyecektir.

 • Google AdWords

Google AdWords reklamları sitenize potansiyel müşteri çekmek için en çok kullanılan ve harika bir yoldur.

 • Dinamik Yeniden Pazarlama Reklamları

Bu reklam türü Google’ın sitenizdeki ürünleri çekip, otomatik reklam oluşturup sitelerde sergilemesidir. Hem ilgi çekici hem de sizi hiç uğraştırmayan bir reklam türü.

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu )

SEO web sitenizi optimize etme işlemidir. Bu optimizasyon markanızın ya da ürünlerinizin arama motorlarının arama sonuçlarında üst konumlarda göstermesine izin verir.

 • Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi konusunda yapmanız gereken birkaç önemli adım var.

 • Hız

Web sitenizin hızlı olması gerçekten önemli bir konu. Sitenizin hızlı açılması için gereken neyse onu yapmalısınız çünkü siteniz yavaşsa bu para kaybettiğiniz anlamına gelir.

 • Yönlendirici Butonlar

Yönlendirici butonları kullanarak potansiyel müşterilerinizi alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz. Örneğin; “Hemen al”, “Fırsatı yakala”, “Hemen İncele”, “Son 2 Tane” gibi butonları web sitenize mutlaka ekleyin.

 • Canlı Yardım

İnternet sitenize ekleyeceğiniz Canlı Yardım Butonu ile ziyaretçilerinizin kafasına takılan konularda onlara canlı yardım aracılığı ile çözümler sunabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 • Basın Bülteni Göndermek

Daha önce internet sitenizden alışveriş yapan müşterilerinize yaptığınız kampanyalardan, mağazanıza yeni eklenen ürünlerden, kişiye özel fırsatlardan haber vermek için bülten göndermeniz de satışlara pozitif katkı sağlayacaktır.

Kampanyalar

Yeni ürün almak insanları en çok cezbeden şey elbette kampanyalardır. Kimse fırsatları kaçırmak istemez.

 • Ücretsiz Kargo Seçeneği

İçinde bulunduğumuz toplumun müşteri davranışını iyi anlamak önemli. Ücretsiz kargo seçeneği birçok insan için vereceği siparişte önemli rol oynuyor.

 • Kupon

Farklı kriterlere göre yeni ve daimi müşterilerinize kupon vermekten çekinmeyin. Alışveriş esnasında potansiyel müşterinize avantajlı bir durumda olduğunu hissettirin.

 • Influencer Marketing

Influencer marketing dünyaca ünlü markaların bile sıklıkla tercih ettiği bir yöntem. Burada dikkat etmeniz gereken ürününüzle alakalı olabilecek bir influencer ile çalışmak.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir