editoryal pr çalışması

Editoryal PR çalışması;  firmanızın faaliyet gösterdiği alanlar dışında belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yaptığınız çalışmaların tamamını içine alır. Yani firmanızın daha fazla tanınması, insanların gözünde doğru marka algısının uyanması,  hedef kitlenize ulaşarak doğru şekilde iletişim kurulması gibi detayları kapsar.

Markalar ürün ve hizmetlerini pazarlarken insanlara daha kolay şekilde ulaşmak ve isim olmaktan çıkarak sektöründe büyük bir marka haline gelebilmek için etkili PR çalışması yürütürler. Bunun için editoryal PR çalışması yapan firmalardan destek almanız gerekmektedir. Bu çalışmalar firmanızın yaptığı halkla ilişkiler çalışmalarıyla hedef kitlenize ulaşarak bir marka imajı yaratması sürecini kapsamaktadır.

İnsanlara ürün ve hizmetinizi satmanızı, ürün ve hizmet satışının süreklilik kazanmasını, sizinle ticaret yapan bir kişinin ilk ihtiyacında tekrar size gelmesini sağlayan çalışmalar bütünüdür.  İnsanlar bir ürüne ihtiyaçları olduğu anda arayışa geçerler ve karar verdikten sonra satın alma eylemini gerçekleştirirler. İnsanlar satın almak için güven duyduğu bir markayı seçer. 

Editoryal PR çalışması ile insanları ürün ve hizmetlerinizin kalitesine ikna edebilir, beklentilerini karşılama konusunda onlara güven verebilir ve sizi tercih etmelerini sağlayabilirsiniz. Şimdi de bu çalışmaları nasıl yapacağınızı ayrıntılı olarak size anlatalım;

Editoryal PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Editoryal PR çalışması sürecinde temel amaç insanları markanızdan alışveriş yapmaya yönlendirmektir. Bu süreçte yapacağınız tüm çalışmalar PR alanı içine girmektedir.  PR çalışması yaparken genel olarak iki nokta üzerinde durulur;

  • Marka Bilinirliği Sağlanır

İnsanların sizden alışveriş yapabilmesi için sizi bilmesi ve size güvenmesi gerekir. Markanız ne kadar fazla kişi tarafından bilinirse insanların sizlerle ticari ilişki kurma ihtimali o derece artacaktır. Bu yüzden PR çalışmaları sürecinde ilk olarak tanınırlık sağlanır. Markanızın olumlu özellikleri öne çıkarılarak insanlarda markanıza karşı güven oluşması sağlanır.

  • Marka İtibar Yönetimi Gerçekleştirilir

Markanızın itibarı da ürün ve hizmetlerinizin kalitesi kadar insanlar için önemlidir. Özellikle sosyal medyanın etkisinin artmasıyla birlikte tek bir paylaşım bile büyük bir itibar kaybetmenize yol açabilir. Bu yüzden PR çalışmalarında öncelikle marka itibarı yönetimi işin içine girer. Amaç her zaman olan itibarı korumak ve insanların gözündeki itibarı arttırmaktır.  İtibar kaybedildiği anda markanız bilinse de ortada olan güven gittikçe azalmaya başlayacaktır. Bu durumda eski müşterilerinizi de kaybetmeye başlayabilirsiniz.

Sizlere editoryal PR çalışması sürecinde öncelikle yapılacak genel işlemlerden bahsettik. Şimdi de bu bahsettiğimiz iki temel noktayı nasıl sağlayabileceğinizi kısaca anlatalım;

Basın Bültenleri: Marka bilinirliği oluşmada en önemli araçlardan biri basın bültenleridir. Sizler de basın bültenleri ile hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Standart reklam çalışmalarınız dışında itle iletişim araçları üzerinden hedef kitlenize çok daha etkili şekilde ulaşabilirsiniz.

Etkili İletişim: Müşterilerinizle iletişiminiz ne kadar etkili olursa PR çalışmalarınız o derece verimli hale gelir. Bir şikayet durumunda marka imajını korumak için doğru şekilde yaklaşmanız gerekir. Etkili PR yönetiminde doğru iletişim metotları ile kriz durumlarını markanız için bulunmaz bir fırsata da çevirebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmaları: SEO çalışmaları PR alanında çok önemli bir yer edinmiştir. Bir markanın daha fazla kişiye ulaşabilmesi için arama motorlarında görünür olması çok önemlidir. Sizler de etkili SEO çalışmalarıyla rakiplerinizi geçerek markanızı güçlendirebilir ve tanınırlığınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Çalışmaları: Yapılan editoryal PR çalışmaları içinde sosyal medya çok etkilidir. Doğru kullanırsanız en büyük reklam yatırımlarından daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. PR çalışmalarının etkili olabilmesi için sosyal medya çok etkili bir kanaldır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir