Eğitim Sektöründe Dijital Pazarlama

Dijitalleşme, eğitim sektöründe de kendini göstermiştir. Bir Instagram paylaşımı, harcanan tonlarca kâğıttan daha etkili olabilmektedir. Dolayısıyla geleneksel pazarlama yöntemleri artık bir işe yaramamaktadır. Onun yerini dijital pazarlama yöntemleri almıştır. Bu yazımızda eğitim sektörü açısından dijital pazarlama tekniklerini ele aldık.

Başarılı Bir Büyüme Stratejisi Nasıl Belirlenir?

Artık çok daha küçük bütçelerle doğru hedeflenmiş kitlelere ulaşabilmek mümkün hale gelmiştir. Birçok eğitim kurumu müşterilerini artık dijital pazarlama ile sağlamaktadır. Bütçenizin durumu fark etmeksizin oluşturacağınız stratejiler ile büyüme sağlayabilirsiniz. Bu sayede mevcut müşterileri ve potansiyel müşterileri kendinize çekebilirsiniz. İşte eğitim sektörü açısından dijital pazarlama teknikleri.

1) Aday Öğrencilerinizin Ne Aradıklarını ve Kim Olduklarını Bilin

Bilmek erdemdir. Bu nedenle aday öğrencilerinizin durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu sizi, birkaç adım ön plana taşıyacaktır. Aday öğrencileriniz ne ile ilgileniyor vs. bütün bu bilgileri bilerek dijital pazarlama açısından faydalı bir işlem yapabilirsiniz. Doğru içerikleri belirleyerek ve üreterek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Geleceğiniz şekillendirmek isteyen bir gence veya onun velisine bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Bu içerikleri bir karşılama sayfası yardımıyla paylaşabilirsiniz. Web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin kim olduğunu bilin ve onlar hakkında bilgi sahibi olun. Etkili bir strateji oluşturmanın ilk kuralı budur. Potansiyel müşteriler hakkında bilgi sahibi değilseniz yaptığınız işlemler boşa gidecektir ve hata yaparsınız. Onların davranışları hakkında bilgi sahibi olursanız etkili bir strateji hazırlayabilir, kendinizi bu duruma göre şekillendirebilirsiniz.

2) İyi İçerikler Üretin

Dijital pazarlamanın en etkili silahlarından birisi iyi içerik üretmektir. İyi içerik çok farklı formatta olabilse de internet ortamını baz aldığımız için sizde bu ortamı baz alabilirsiniz. Hedef kitlenizin vaktini geçirdiği, tüketim gerçekleştirdiği yerleri tespit edin ve buna göre hareket edin. İçerik ne hakkında olursa olsun potansiyel müşteri ya da velisinin zamanına değecek nitelikte olmalıdır. Bu içeriğin kişisel bir içerik olduğu algısı yaratılmalıdır. Bu sayede çok daha etkili stratejiler geliştirebilirsiniz.

Bir an için kendinizi müşteri yerine koyun ve ilgili bilgileri hangi içerikleri görmek için veriyorsunuz bunu tespit edin. Bunu tespit ettikten sonra tespit ettiğiniz içeriğe uygun içerikler üretmeye gayret edin. Güçlü bir strateji yaratmak tamamen bu maddeye bağlıdır. Harcamış olduğunuz zaman, bilgi ve emek, size en iyi şekilde geri yansıyacaktır. Geri dönüşlerin olumlu olması durumunda hedefinize ulaşmışsınız demektir.

3) E-Posta Pazarlaması Kullanın

Hiç kimse çok sayıda gönderilen reklam maillerini sevmez. Biz sever miyiz? Hayır. Biz sevmezsek kimse sevmeyecektir. E-posta pazarlama hedef kitlenize ulaşmak için en etkili silahlardan birisidir. Birçok hedefi gerçekleştirmek için e-posta pazarlamayı kullanabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle hedeflere odaklanmanız gerekmektedir. İyi bir hedef odaklaması sayesinde güçlü stratejiler kurabilirsiniz. Bu stratejilerin size geri dönüşü olumlu olacaktır.

4) Başarınızı Ölçün

Başarınızı ölçmek için bir hedef belirleyin ve başarı kriteriniz bu hedef olsun. Ölçme ve değerlendirme konusunda kendinize yeterli veri oluşturun ve veri akışını sağlayın. Aşağıda bazı ölçüm kriterleri yer almaktadır.

  • Kaç aday öğrencimize bu sene kendimizi tanıttık?
  • Siteye gelen adaylar kaç kişi?
  • İletişime geçmek isteyenlerin sayısı kaç?
  • Kaçı ilgilenmedi?
  • Kaçı ilgilendi?
  • Forum dolduranlar en çok hangi kanal ile sitemizi ziyaret ettiler?
  • Kayıta yönlendirilen öğrenci sayısı kaç?
  • Kesin kayıt sağlayan öğrenci sayısı kaç?

Bu kriterlere göre başarınızı ölçebilir, değerlendirebilirsiniz. Böylelikle elinizdeki somut verileri değerlendirme imkânı elde etmiş olacaksınız. Dijital pazarlama teknikleri açısından bakıldığında başarıyı ölçmek, önemli bir adımı oluşturmaktadır. Siz de bu adıma gereken önemi vermelisiniz.

Eğitim Sektöründe Dijital Pazarlama Yapabileceğiniz Kanallar

1) YouTube İle Online Eğitimler Üretin

Online eğitim videoları son zamanların trendi olmaya devam etmektedir. Bu nedenle sadece bir internet sitesi açıp bırakmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda varlığınızı YouTube platformuna taşımalı, burada da aktif olarak yer almalısınız. Ayrıca online eğitimler sayesinde potansiyel müşterilerinize eğitim kalitenizi gösterebilirsiniz. Bu sayede onların tercih edebileceği bir eğitim kurumu olabilirsiniz.

YouTube sayesinde kendinizi tanıtabilir, buradan gelecek olan ziyaretçileri de çekebilirsiniz. Bu sayede size ulaşan kişi sayısı ve etkileşim oranlarınız artış gösterecektir. Ayrıca diğer online eğitim sunan kanallarla rekabet haline girerek, elde edeceğiniz kalite ile onlardan bir adım öne geçebilirsiniz. Bu nedenle YouTube platformunda aktif olarak yer almanız, dijital pazarlama açısından size fayda getirecektir.

2) Sosyal Medyada Yer Alın

Sosyal medya da son zamanların trendleri arasında yer almaktadır. Varlığınızı sosyal medyaya da taşımanız gerekmektedir. Bu sayede oradan gelecek olan ziyaretçileri de kazanabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya, potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçebileceğiniz harika bir ortamdır. Böylelikle iletişime geçebilir, onların sorularına yanıtlar verebilirsiniz. Ayrıca sitenize eklemiş olduğunuz içerikleri ve YouTube’da paylaştığınız videoları burada da paylaşarak takipçilerinizin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

3) SEO Çalışmaları Yürütün

Yapılan SEO çalışmaları, sizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır. Bu sayede görünürlüğünüzü artırarak yeni ziyaretçiler ve müşteriler elde edebilirsiniz. Bu nedenle SEO çalışması yürütmenizi tavsiye etmekteyiz. Organik trafik sağlamanın en etkili yollarından birisi SEO çalışmalarıdır. Bu sayede reklam giderleriniz azalır, reklam harici organik ziyaretçileriniz çoğalır. Böylelikle dijital pazarlamanın en etkili silahını kullanmış olup faydalı bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir