eğitim sektöründe pazarlama

Eğitim sektörü; ülkemizin özel sektör bağlamında son yıllarda oldukça büyük bir atılım gösteren ticari alanlarından bir tanesidir. Milyonlar öğrencinin bulunduğu ve nitelikli eğitime ciddi anlamda ihtiyacın söz konusu olduğu bu alanda bir çok oyuncu da doğal olarak bulunmaktadır. Eğitim sektöründe pazarlama; bu kadar çok oyuncunun var olmasından da kaynaklı biçimde oldukça sıkıntılıdır ki, eğitim faaliyetlerinin bakanlık regülasyonları gereğince reklamının yapılamıyor olması da işleri bir miktar zorlaştırmaktadır.

Eğitim işletmesi sahiplerinin bildiği gibi; Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerine göre; eğitim faaliyetlerinin ilan ve reklam koşulları bakanlığın belirlediği sınırlar içerisinde yer alır. Kurumlar, belli dönemlerde kayıt duyuruları ve sınav duyuruları yapabilir, ancak geleneksel anlamda reklam yapamazlar. Yapılan pazarlama çalışmaları, rekabet içermeyecek biçimde, duyuru niteliğinde olmak durumundadır. Pekiyi bu durumda Eğitim sektöründe pazarlama nasıl yapılır?

Geleneksel Yöntemlerle Eğitim Pazarlaması

Eğitim faaliyetleri her ne kadar etik bir tanım gereği, ticari faaliyet olarak sayılmıyor olsa da, pratikte durum böyle değildir. Elbette her özel okul, kreş veya sair eğitim kurumu ticari kar elde etmek için kurulur ki, bunun için pazarlama bir zorunluluktur.

Geleneksel pazarlama yöntemleri, hepimizin bildiği gibi;

  • Gazete ilanları
  • Bilboard vb. açık alan reklamları
  • Basın yayın organlarının reklam alanları
  • El ilanları
  • Broşürler
  • Kurumsal Kimlik araçları
  • Yaygın-kitlesel medya araçları

Şeklinde sıralanır. Ancak bu araçların büyük kısmının günümüzde efektif olmamasının yanı sıra, kanunlar gereğince örneğin; televizyonda reklam yapmak da yasal değildir. Kaldı ki zaten bu araçlar son derece pahalı araçlardır.

Bilboard ve gazete ilanı gibi yöntemlerin dönüşüm oranlarının da hayli düşük olduğu söylenebilir. Ayrıca artık gazete satın alma oranlarının da düştüğünü hepimiz biliyoruz. Kurumsal kimlik araçları ve diğer pazarlama opsiyonlarını elbette hala kullanmaya devam ediyoruz ancak bu araçlar zaten birer tutundurma unsuru olduğundan, bir eğitim kurumun öğrenci kazandırmaktan ziyade imaj güçlendirme unsuru olduklarını kabul ediyoruz.

Kısaca özetlenecek olura, günümüzde geleneksel reklam araçları ile pazarlama yapmaya çalışan bir işletmenin ayakta kalabilmesi mümkün görünmemektedir. Zira kitle iletişim araçlarının dahi etkinliğinin azaldığı bu günlerde, modern pazarlama araçları kullanmak bir zorunluluk halini almış durumdadır. Pekiyi eğitim sektöründe modern pazarlama araçları nelerdir?

Eğitim sektöründe dijital pazarlama

Dijital pazarlama hayatımıza son 15 yılda girmiş bir kavram ve oyunun kurallarını tamamen değiştirmiş durumda. Televizyonların dahi önünde eğildiği bu pazarlama ortamı; internetin gücünü bize bir kez daha gösteriyor.

Günümüzde tüm sektörler için pazarlama araçlarının %90 kadarını ifade eden dijital pazarlama; eğitim sektörü için de son derece önemli bir unsur. Zira artık tüm tüketiciler ve dolayısıyla veli ve öğrenciler, araştırma ve satın alma eylemlerini online olarak yapıyor.

Özellikle 2020 yılında yaşadığımız COVİD19 krizi; alışkanlıklarda keskin bir değişikliğe sebep oldu ki, dijital pazarlama alt yapısına sahip işletmeler bu süreçten hayli karlı çıkacak gibi görünüyor.

Okul arayan bir veli, artık broşür toplamak ve okul okul gezmek yerine, online bir araştırma yapıyor. Örneğin; Google arama motoruna; “özel okul fiyatları” yazan kullanıcı, sonuçları sırayla inceliyor. Elbette burada il adı ile arama yapmak ve “özel kayıtları” gibi aramalar yapmak da mümkün. Okul sahibinin bu arama kelimelerinde ön sıralarda yer alması ise hayati önem taşıyor. Yapılan araştırmalar arama yapan kullanıcıların ilk 10-15 sonuçtan sonrasını nadiren incelediğini ve kararı genellikle ilk sayfanın başlarındaki sonuçlarla verdiğini gösteriyor.

Yani bir okulunuz varsa, arama motoru sonuçlarında ön sıralarda yer almanız gerekiyor. Pekiyi bu nasıl mümkün olabilir? Para ödeyerek ön sıralarda yer alabilir misiniz?

Okulunuz Google’da Ön Sıralara Nasıl Gelir?

Google organik aramalarında ön sıralarda yer almak için para ödemek şeklinde bir uygulama yoktur. Google arama sonuçlarında listeleme için sizden para istemez. Ancak reklam verebilir ve değişen periyotlarda rakiplerinizle reklam alanlarını paylaşabilirsiniz. Tabii bu ciddi bir maliyet olmasının yanı sıra, organik arama sonuçları kadar etkili değildir.

Tabii arama sonuçlarında ne çıkmak için yapabileceğiniz bir şey var. Dilerseniz Eğitim Sektörü için özel olarak planlanan Kurumsal SEO Hizmeti uygulamalarını tercih edebilir; sitenizi riske atmadan, uygun maliyetlerle öne çıkabilirsiniz.

SEO; arama motoru optimizasyonu uygulamasıdır ve sitenizin özelliklerini arama motoru dostu hale getirerek düzenli olarak öne çıkmanız için hizmet verme mantığı ile çalışır. Sektörünüze özel uygulamalar bu noktada son derece önemlidir. Zira eğitim faaliyetlerinin reklam ve tanıtım uygulamaları belirttiğimiz gibi kurallara tabidir ve SEO da aynı şekilde bu kurallara uygun yapılmalıdır.

Eğitim Kuruluşlarının Dijital Medya Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Eğitim sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin dijital medya üzerinde, reklam ve slogan barındırmayan yayınlarının bir engel durumu yoktur. Bu noktada yapılacak yayının hassasiyetle planlanması ve arama motoru protokollerine uygun olması gerekir. Herhangi bir içerik arama motorları için verimli olmadığı gibi, arama motoru için verimli olan içerik, yasal olmayabilir.

Eğitim kurumları, dijital medyayı bütünüyle kullanmalı ve mümkün olan en geniş kitlelere erişmelidir. Lokal bir eğitim kurumu ise bulunduğu bölgede lokal Seo hizmeti almalı ve optimize edilmiş bir hizmeti tercih etmelidir. Daha dar örneklemde daha etkili pazarlama bu şekilde yapılabilir.

Eğitim Sektöründe Dijital Pazarlama Nasıl Yapılmalıdır?

Eğitim sektöründe herhangi bir kurum olarak hizmet veren işletme aşağıdaki adımları izleyerek sonuca ulaşabilir.

İnternet Sitenizi Kurun 

Aramam motorları il uyumlu anlaşılabilir ve hızlı erişilebilir bir web sitesi oluşturmak öncelikli uygulamadır. Bunun için çok büyük maliyetler gerekmemekle birlikte, mümkün olan en nitelikli tasarımı ve teknolojiyi tercih etmenizde fayda vardır.

Sosyal Medya Ağlarınızı Oluşturun

Kanunun izin verdiği ölçekte, sosyal medya platformlarına kaydolun ve hesaplarınızı aktif hale getirin. Günümüzde hemen her internet kullanıcısı en az bir sosyal medya platformunu kullanır. Bu bakımdan bu ağ faydalı sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilecektir. Tabii bu ağların SEO üzerinde de olumlu etkileri söz konusudur.

Kurumsal Kimliğinizi Dijitale Taşıyın

Logonuz, sloganlarınız ve sizi anlatan diğer tüm görsel ve yazılı kurumsal kimlik unsurunu dijitalleştirin. Bu araçlar siteleriniz ve diğer hesaplarınız için alt yapı unsurlarıdır. 

Nitelikli İçerik Geliştirin

Siteniz, siteniz dışında yayınlayacağız basın bültenleri ve tanıtım metinleri, reklam görsel ve metinleri, videolarınız ve diğer tüm içeriklerinizin mümkün olan en yüksek kalite standartlarında olmasını sağlayın. Ayrıca bu içeriklerin SEO uyumlu olmasına da özen gösterin.

Güncel Kalın

Tüm hesaplarınız ve sitelerinizde düzenli olarak paylaşım yaparak, Google ve sosyal medya platformu tarafından güncel olarak kodlanın. Bu sayede tüm sonuçlarda daha önce olma avantajını elde edeceksiniz.

Profesyonellerle Çalışın

SEO ve dijital pazarlamanın diğer tüm kısımları oldukça ileri seviye uzmanlık gerektiren alanlardır. Kendi ekibinizle yapacağınız işlemler veya bireysel çabalarınız, anlık olarak değişen bu alanda hatalar yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle pazarlama; özellikle dijital pazarlama alanında mutlaka alan uzmanı kişi ve kuruluşlarla çalışın. Sizi doğru hedefe taşıyacak hizmet verenleri referanslarından takip edebilir, eğitim sektöründe pazarlama uzmanı kuruluşlarla son derece etkili sonuçlara sorunuz biçimde ulaşabilirsiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir