Etkileşim Oranı

Dijital medyadaki etkinliğiniz, gönderilerinizin etkileşimi ile doğru orantılı olarak dönüşüm haline gelir. Başarılı bir SEO etkinliği veya sosyal medya pazarlaması için gönderi etkileşimi son derece önemli bir parametredir. Bu noktada hesaplama yöntemlerini bilmek ve analitik bir yol izlemek faydanıza olacaktır. Etkileşim oranı nedir ve etkileşim oranı asıl hesaplanır soruları da bu noktada anlam ifade eder. Birlikte etkileşim oranı kavramına göz atalım. Nasıl hesaplarız? Bu oran neden önemlidir? Nerede hangi amaca hizmet eder, detaylara göz atalım.

Etkileşim Oranı nedir?

Etkileşim oranı, sizin sosyal medyada yaptığınız reklam ya da paylaşımlarınızın hedef kitlenize ne derecede ulaştığının ölçülmesidir. Etkileşim oranını değerlendirirken çok sayıda bileşen incelenmelidir. Etkileşim oranı incelenirken; paylaştığınız gönderiler, hedef kitlenizin yaptığı yorumlar ve beğeniler, toplamda gerçekleşen içerik adedi ile sayfa takipçi sayısını incelemeniz gerekmektedir. Kabataslak yapılan bir etkileşim oranında kullanılan basit bir formül vardır. Yaptığınız gönderiye yapılan beğeni, yorum ve paylaşımlar toplanır. Toplam paylaşım sayısına bölünür. İkinci adımda ise; 100 ile çarpılır ve elde edilen rakam, toplam takipçi sayısına bölünür. Bu iki adımlık işlem bütününde etkileşim oranını ortaya koyabilirsiniz. Yapılan etkileşim matematiğinde çıkan oranın 1-2 oranı arasında olması, etkileşimlerinizin hedef kitlenize başarılı bir şekilde ulaştığını gösterecektir.

Etkileşim Oranı Nasıl Hesaplanır?

Etkileşim oranı hesaplama parametresi için facebook gönderisini baz alalım. Facebook sayfanızda veya herhangi bir grupta paylaştığınız gönderinin; beğeni, yorum ve paylaşım sayılarının toplamını, günlük yeni kazanılan takipçiye bölelim. Çıkan sonucu 100 ile çarpalım. Bunu formül haline getirirsek; Yorum+beğeni+paylaşım/yeni takipçi X 100 = Etkileşim oranı diyebiliriz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken bu formülüm günlük olarak hesaplanması gerektiğidir. Veya bir post için bunu belirli periyotlarda yapabilirsiniz. Gönderildiği günden, ilgili güne kadar olan etkileşimi de elbette hesaplamayı deneyebilirsiniz. Ancak bu durumda yeni takipçilerin bu posttan mı, yoksa daha sonra eklenenlerden mi geldiğini bilemeyebilirsiniz.

Etkileşim Oranı Neden Önemli?

Sosyal medya platformlarında yapılan içerik paylaşımları sonucunda ortaya ne kadar trafik aldığınızı öğrenebilirsiniz. Ancak sosyal medya kullanıcıları arasında bir takım kafa karışıklığı yaşanabilir. Her sosyal medya platformunda aynı etkileşim formülü kullanılabilir mi diye düşünebilirsiniz. Ancak sosyal medya platformlarında yapılan paylaşanımlar ve sosyal medya ağının genişliği etkileşim formülünü uygulamanıza uygundur. Kullanım amacı ve hedef kitleye ulaşım aracı olarak kullandığınız bu platformların başarıya ulaşıp ulaşmadığını ölçebilirsiniz. İçerik paylaşımlarınızın ne kadar başarılı olduğunu ve hedef kitlenize ne kadar ulaştığını aynı mantığı kullanarak öğrenmeniz mümkün. Peki, etkileşim oranı neden önemlidir? Etkileşim oranınızı öğrenmeniz, hedef kitleniz üzerinde ne kadar etkili olduğunuzu gösterecektir. Bu sayede yaptığınız paylaşımların, amaçladığınız başarıya ulaşıp ulaşmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca paylaşımlarınız üzerine profesyonel bir çalışma gerçekleştirebilir, paylaşımlarınızın daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Etkileşim Oranı Hesaplamaları Ne Zaman Yapılmalı?

Etkileşim oranı hesaplamaları, paylaşımlarınızın üzerinden 48 saat geçtikten sonra yapıldığı taktirde başarılı bir veriye ulaşmanızı sağlayacaktır. Paylaşımlarınızın sosyal medya kullanıcılarına ulaşabileceği sağlıklı bir zaman dilimi olarak 48 saati tercih edebilirsiniz. Etkileşimlerinizin sosyal medya kullanıcılarına ne kadar ulaştığını bulmak için gerekli paylaşımları yaptıktan sonraki ilk 48 saati beklemenizde fayda var. Bu sayede sosyal medya kullanıcılarının içeriklerinize yaptığı yorum ve beğenileri sağlıklı bir şekilde ölçebilirsiniz. Bu matematiksel ölçüm sayesinde de sayfanız ile alakalı birtakım yeniliklere, stratejilere adım atabilirsiniz. Sosyal medya hesabınızın çok daha fazla kişiye ulaşması adına, profilinizde yapacağınız değişiklikler size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Etkileşim Oranı Her Paylaşımda Tekrar mı Yapılmalı?

Etkileşim oranınızın hangi aralıkta olduğunu öğrenmeniz için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ilk paragrafta yer alıyor. Ancak kafanızı karıştıracak bir diğer soru ise; etkileşim oranının her paylaşımda yapılıp, yapılmamasıdır. Etkileşim oranınız sayfanızın bütününe dair yapılan bir çalışma değildir. Her paylaşımınızın ardından bu istatistiği uygulayabilirsiniz. Hesaplamanın detaylarında da fark ettiğiniz gibi; her içeriğin paylaşım tarihinden 2 gün geçtikten sonra bu matematiksel oranlamayı gerçekleştirebilirsiniz. Etkileşim oranının her paylaşımda yapılmasının çok daha sağlıklı veriler elde ettiğinize ve uzun vadede ne kadar yol kat ettiğinize dair bir oran sunar. Etkileşim oranının tekrar tekrar yapılmasının nedeni ise; her paylaşımda aldığınız sonuçların farklı olmasıdır. Tüm paylaşımlarınızın; beğeni, yorum ve kaydedilme, izlenme oranları farklılık gösterecektir. Dolayısı ile bir gönderinin etkileşim oranını, tüm paylaşımlarınızın başarı oranına mal edemezseniz. Başarı oranızı ve hedef kitlenize ne kadar yaklaştığınızı ölçmek için en az 1 aylık etkileşim oranı takibi yapmanızda fayda var.

Sosyal Medyada Başarı

Sosyal medyada başarı oranınızı arttırmak için etkileşiminizin her geçen gün artması gerekmektedir. Tüm gönderilerinizin, beğeni yorum ve kaydedilme sayılarının bir önceki güne kadar artış göstermesi, sosyal medyada yakalamak istediğiniz başarı ile doğru orantılı olarak yükselir. Sosyal medya içeriklerinizin, önceki içeriklerinize oranla nasıl bir gelişim gösterdiğini de yine etkileşim oranı yüzdesi üzerinden görebilirsiniz. 1 ay önce yaptığınız gönderiler üzerinden elde ettiğiniz verilerin etkileşim oranı ile son yaptığınız gönderiden elde ettiğiniz verilerin etkileşim oranını karşılaştırarak katlettiğiniz yolu somut bir şekilde ortaya koyabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir