etkili içerik pazarlama

Rehber niteliğinde olan bu yazımızda, pazarlama yapmak isteyenler için etkili içerik pazarlama nasıl yapılır konusuyla ilgili tavsiyeler sıraladık. Fakat öncelikle kısaca içerik pazarlamasının ne olduğuna bakalım.

İçerik Pazarlama Nedir?

En kısa tabiriyle reklam yapmadan reklam yapmaktır. Yani, firmaların ilgi çekici ve bilgi aktarıcı içeriklerle hedef kitlesine yönelik reklam amacı gütmeden firmanın ürün ve hizmetleriyle ilgili tanıtım yapma sürecidir. İçerik pazarlama sürecinde aslen iki amaç güdülür: Birincisi marka bilinirliğini arttırmak, ikincisi ise sunulan hizmet hakkına müşteriye bilgi vererek tanıtım yapmaktır.

Temel olarak içerik pazarlama stratejisinin ne olduğunu artık biliyoruz. Bu stratejiyi kullanmak istiyorsanız öncelikle cevaplamanız gereken birkaç soru bulunuyor.

 • İçeriklerinizi Kim Okuyacak?

Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor? Ne kadar geniş bir kitleye hitap edeceksiniz? Bu sorular, oluşturacağınız içerikleri direkt olarak etkiliyor. Bu ve bunun gibi sorulara yanıt bulduktan sonra oluşturacağınız içerikler daha kaliteli bir pazarlama stratejisi ortaya koymanızı sağlayacaktır.

 • Hedef Kitlenizin Hangi Problemlerini Çözeceksiniz?

Müşterileriniz ürün veya hizmetlerinizi satın almak istemelerinin temel bir sebebi var: Problemlerine çözüm bulmak. Şu bilinen bir gerçektir ki müşteriler problemlerini en iyi çözen firmayı tercih ederler. Bundan dolayı satışını yaptığınız ürünler veya sağladığınız hizmetler mutlaka tüketicilerin problemlerine dönük olmalıdır. Ancak bu da yetmeyecektir. İçerik pazarlama stratejisini benimseyip kullanacaksanız eğer yapmanız gereken, içeriğinizde müşterilerinizin problemini tanımlamak ve bu probleme bir çözüm üretmektir. Ancak bu yolla geri dönüşler elde edebilirsiniz.

 • Sizi Diğerlerinden Farklı Kılan Ne?

Rakip firmalar da sizinle aynı hizmeti sunuyorken müşterileriniz neden sizi tercih etsin? Sizi benzersiz yapıp tercih sebebi olmanızı sağlayan nedir? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki eğer ön plana çıkan ve sizi diğerlerinden ayıran hizmet kaliteniz yoksa ilkin bunu sağlamalısınız. Yani müşterilerinize rakip firmalar yerine sizi rahatlıkla tercih edebilecekleri sebepler sunmalısınız. Bunu sağladıktan sonra da yapmanız gerekenler bitmiyor. Etkili içerik pazarlama stratejisi sunmak istiyorsanız sizi diğerlerinden ayıran nedenleri fazla çaktırmadan hedef kitlenize belirtmelisiniz. Ancak bu şekilde tüketiciler, sizin farklı olduğunuzu bilecek ve diğer firmalardan farklı olarak daha iyi hizmet verdiğiniz düşüncesiyle sizi tercih edeceklerdir.

 • Hangi İçerik Türüne Odaklanacaksınız?

Videolar mı yayınlayacaksınız? Yoksa blog yazıları mı yayınlayacaksınız? Ya da bunların dışında infografikler aracılığıyla mı içerik pazarlayacaksınız? Bunlar da içerik pazarlaması yapmadan önce cevaplandırmanız gereken önemli sorular arasında yer almaktadır. Pazarlayacağınız ürün veya hizmetin türüne ve bütçenize göre en iyi içerik türüne odaklanıp buna yönelik çalışmalar yapmalısınız.

 • Hangi Kanalı Kullanacaksınız?

Hangi araç aracılığıyla içeriklerinizi hedef kitleniz ile paylaşacaksınız? Sosyal medya mı, web sitesi mi, blog mu? İş sadece içeriği üretmek ile bitmiyor. Bir de ürettiğiniz içerikleri paylaşabileceğiz bir platforma sahip olmanız gerekiyor. Tabi bu platformlar arasında sadece birini seçme gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Ne kadar çok kanal aracılığıyla müşterilerinize hitap etmeye çalışırsanız o kadar çok geniş kitleye ulaşabilir ve hedeflerinizi yakalamanız daha kolay olur. Ancak her bir platforma özgü stratejiler belirlemeniz gerektiğini de unutmayın.

 • İçeriklerinizin Oluşum ve Yayınlanma Sürecini Nasıl Yöneteceksiniz?

İçerikleriniz kim tarafından hazırlanacak, nerede yayınlanacak, nasıl yayınlanacak? Bu sorulara da cevap vermeden hareket etmemeniz gerekiyor. Etkili içerik pazarlama yapabilmeniz için belli bir plan-programa sahip olmalısınız. Bu işi rastgele yaparak ne yazık ki yürütemezsiniz. İçeriklerinizin yetkin kişiler tarafından hazırlanıp düzenli aralıklarla ve belli platformlarda paylaşımının sağlanması gerekmektedir.

İçerik pazarlama tavsiyelerimizi vermeden önce aklınızdaki bir soruyu da gidermeye çalışalım.

İçerik Pazarlama Neden Gereklidir?

Öncelikli olarak belirtelim. Bilinirlik elde etmeden satış yapamaz ve hizmet sağlayamazsınız. Yani hedef kitleniz sizden haberdar olmalı. Hizmet verdiğiniz alana ihtiyaç duyan müşterilerin aklında yer edinmeniz gerekmektedir. Bu bilinirliği elde etmenin tabi ki birden fazla yolu mevcuttur. Ancak, içerik pazarlama stratejileri bu bilinirliği elde etmenizi, daha kolay yoldan yapmanızı sağlayacaktır. Etkili içerik pazarlama stratejileri geliştirerek bunu elde edebilirsiniz.

İçerik pazarlama sadece bilinirlik elde etmenizi sağlamayacak, aynı zamanda sunduğunuz hizmet ve satışını yaptığınız ürünlerden müşterilerinizi bilgilendirecek. Oluşturacağınız içeriklerle müşterilerinize bilgi sağlamanız, müşterilerinizin ne yaptığınızdan haberleri olmalarını sağlayacaktır.

Etkili İçerik Pazarlama İçin Yapmanız Gerekenler

Şimdiyse asıl konumuza gelelim. İçerik pazarlamanın ne olduğunu, cevaplanması gereken soruların neler olduğunu ve ne için gerekli olduğunu öğrendik. Şimdiyse etkili bir içerik pazarlama stratejisi sergileyebilmeniz için yapmanız gerekenlere bakalım:

 • Hedeflerinizi Belirleyin

İçeriklerinizi oluşturmanızdaki amaç nedir? Neden içerik üretmek ve içerik pazarlama planı oluşturmak istiyorsunuz? Öncelikli olarak bu sorulara cevap vermeli ve amacınızı belirlemelisiniz. Şu bilinen bir gerçektir ki “hedefi olamayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez.” Bundan dolayıdır ki işe koyulmadan önce hedef belirlemeli, bu hedefler doğrultusunda strateji oluşturmalısınız.

 • Hedef Kitle Araştırması Yapın

İyi bir stratejiye sahip içerik pazarlaması yapmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka hedef kitlenizden haberdar olmanız gerekmektedir. Hedef kitleniz ile bilgiler toplamalısınız: İlgileri, ihtiyaçları, konumları, yaş aralığı, davranışları gibi gibi bilgilere sahip olmanız daha etkili içerikler hazırlamanızı sağlayacak ve böylelikle etkili içerik pazarlama stratejisi ortaya koymuş olacaksınız.

 • Bir İçerik Yönetim Sistemi Seçin

Özellikle blog yazıları paylaşarak içerik pazarlaması yapacaksanız iyi bir içerik yönetim sistemine sahip olmanız gerekmektedir. Bu daha planlı hareket edip içeriklerinizi kolayca oluşturmanızı ve yayınlamanızı sağlayacaktır. Bu noktada “içerik yönetim sistemi nedir?” diye sorabilirsiniz. Kısaca açıklayalım: İngilizcesinden kısaltması CMS olan ve genellikle bu şekilde bilinen içerik yönetim sistemi; içeriklerinizi oluşturduğunuz, yönettiğiniz ve yayınlayıp takibini sağladığınız bir sistemdir. Örnek vermek gerekirse hepimizin bildiği WordPress bir içerik yönetim sistemidir.

 • İyi Düşünün

Evet, iyi düşünün! Düşünmeden oluşturacağınız içerikler size hiçbir fayda sağlamayacak, baştan sağma bir iş ortaya çıkarmanıza neden olacaktır. Fikirlerinizi toplayın ve bir şema etrafında birleştirerek ortaya iyi bir plan çıkarın. Düzenli fikirlere sahip olmanız, yarar sağlayan içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır.

 • Hangi Tür İçerik Oluşturacağınızı Belirleyin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hangi tür içerikle müşterilerinize hitap edeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Seçeceğiniz tür bambaşka stratejiler gerektireceği için kullanacağınız tür içeriklere özgü planlamalar yapmalısınız.

 • İçeriğinizi Yayınlayın ve Takipçisi Olun

İşin içeriği paylaştıktan sonra bittiğini düşünmeyin. İçerikler paylaşıldıktan sonra aynı özveri ile takibi mutlaka yapılmalıdır. Örneğin paylaştığınız bir blog yazısında potansiyel müşterileriniz satışını yaptığınız ürün ile ilgili soru sorabilir veya daha detaylı bilgi almak isteyebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı bir gözünüz paylaşımını yaptığınız içeriklerde olmalı.

Bu sıraladıklarımıza uyarsanız etkili içerik pazarlama stratejisi ortaya koymuş olacaksınız. Böylelikle marka bilinirliğinizi arttırıp hedeflerinize çok hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir