Evergreen İçerik

Bu yazımızda evergreen içerik nedir, özellikleri nelerdir, neden önemlidir gibi soruların yanıtlarını aradık.

Evergreen İçerik Nedir, Ne Demektir ?

Evergreen içerik, yapraklarının hiç dökülmediği, devamlı güncel kalan, SEO uyumlu, her zaman okunabilecek içeriklere verilen bir addır. Okuyucuların temel bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla nedir, nasıl yapılır gibi sorulara yanıt verir. Bu içerikler, en az orta seviye bir uzmanın üretebileceği içeriklerdir. Evergreen içerikler zaman içerisinde eskimez, zamana yenik düşmez, güncelliğini korur. Bu nedenle özetle her daim okunabilen ve SEO uyumlu olan içeriklere evergreen içerik denmektedir.

Evergreen İçerik Özellikleri Nelerdir?

 • Niş bir alandaki (bilinmeyen, bilgi kirliliği olan, az bilinen) terimi ya da konuyu açıklayan yazılar sayesinde ziyaretçiler ve okuyucular başlangıç – orta seviye bir okuma yaparak bu seviyede bir bilgilendirmeye sahip olmaktadır.
 • Nedir sorusunu araştıran akademik içerikleri tüketen kullanıcılara yönelik olarak hazırlanır ve nedir sorusunun cevabını verir.
 • Ürün ya da hizmet tanıtımı yapan içerikler genellikle satın alma aşamasından önce okuyucular tarafından tüketilmektedir.
 • Bir konu hakkında liste şeklinde yapılan açıklamalar okumayı kolaylaştırır, onlara zaman kazandırır.
 • Evergreen içerikler bir konu hakkındaki terimlerin sözlük niteliğinde bilgilerini sunarak okuyuculara daha faydalı olabilmektedir. Bu sayede okuyucular nedir ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını rahatlıkla alabilirler.
 • Nasıl yapılır sorusunu cevaplayan içerikler her daim güncel kalabilmektedir. Bu noktada yapılan işin her aşamasını aktarmakta fayda var. Çünkü kullanıcılar zorlandıkları takdirde hiçbir aşamanın atlanmamış olmasını talep ederler.
 • Okuyucuların sorularına yanıtlar vererek bilgilendirme yoluna gidilebilir. Bu noktada size sık sorulan soruların yanıtlarına evergreen içerikte yer vermeniz oldukça faydalı bir işlem olacaktır. Bu sayede okuyucular aradığını evergreen içerikte rahatlıkla bulabilir.
 • Yaşadığımız teknoloji çağında bilginin değişmeden güncelliğini koruması neredeyse imkânsız gibidir. Bu noktada evergreen içerikler oluşturarak güncelliği koruyabilirsiniz.

Evergreen İçeriğin Önemi Nedir?

Bu içerik türünü diğer içerikler ile karşılaştırdığımızda, evergreen içeriklerin daha detay istediğini ve uğraş verici olduğunu görebilmek mümkündür. Evergreen içerikler üzerinde fazla düşünülmesi gereken, araştırma yapılması gereken, uğraş verici içeriklerden oluşmaktadır. Uzun vadede site trafiğinin artmasını, marka bilinirliğinin artmasını sağlar. Bu nedenle birçok faydalı yönü bulunmaktadır. Bu faydalı yönlerin her biri kendi içerisinde evergreen içeriğin önemini yansıtmaktadır.

Sosyal Medya Çalışmalarında Evergreen İçerik Neden Önemlidir?

Bireyin, firmanın, markanın hedef kitleyle olan iletişiminin sağlanmasında oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra paylaşma olasılığı en yüksek içeriklerin zirvesinde yer almaktadır. Sosyal medya platformlarının tamamında rahatlıkla kullanılabilirler. Sosyal medya hesaplarında dolaşım hizmeti sunan evergreen içeriklerinin en büyük önemlerinden ikisi de hem markayla olan bilgi akışının sağlanmasında hem de doğrudan satış alanına yönlendirmede en etkili içerik olmasıdır. Evergreen içerikler bilgi kaynağı niteliğinde olduğu için daimi bir ilgi ve paylaşım elde edebilmektedir.

Seo Çalışmasında Evergreen İçerik Neden Önemlidir?

Diğer içerik türlerine göre çok daha kaliteli olan evergreen içerikler SEO açısından da önemli değerlere sahiptir. Bilindiği üzere SEO çalışmaları site içeriğinin daha fazla trafik alması, sitenin olası arama sonuçlarında daha üst sıralarda konumlandırılması gibi amaçlar doğrultusunda yapılmaktadır. Bu amacın yerine getirilebilmesi için de içeriklerin kaliteli olması elzemdir. Evergreen içerikler her daim yüksek hedef kitlelere hitap eden, bilgi bakımından kaynaklar barındıran kaliteli içerikler olduğu için SEO faaliyetlerinde daha fazla başarı elde edilmesine yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle evergreen içerikler SEO odak noktasından bakıldığında paha biçilemez değerdedir.

Evergreen İçerik Oluşturmaya Dair Bazı Öneriler

1) Evergreen İçerik Biçim Olarak Birden Fazla Olabilir

İçeriğe başlamak, bu işin en zor kısmı gibi görünmektedir. Sonuç olarak paylaşmak istediğiniz bilgileri birkaç post halinde sunmanız gerekmektedir. Kendinizi başlangıç paragrafında ne zaman sıkışmış olarak bulursanız, süreci hızlandırmak için şu yayın biçimlerinden herhangi birini dikkate alarak bu durumu aşabilirsiniz.

 • Sektörünüze yeni başlayanlar için, endüstride bulunanlar için harika bir başlangıç noktası sağlamanız gerekmektedir. Fakat başvurduğunuz kaynakların hiçbirisi çevrimdışı olmamak zorundadır. Bu nedenle bağlantılarınızı devamlı olarak kontrol etmekte fayda bulunmaktadır.
 • Sektörel konularda değişmeyen şeyleri fark edin. Bu aşama evergreen içerikler için zor olabilir. Fakat değişme söz konusu olmayan geniş konularda birkaç açıklama yaparak bu durumu aşabilirsiniz.
 • Sık sorulan sorular bölümü eklemek faydalı olacaktır.
 • Son olarak sektördeki içeriklerde kullanılan kısaltmaları açıklamanız da faydalı bir işlem olacaktır.

2) Evergreen İçerik Güncel Tutulmalıdır

Evergreen içerik devamlı güncel kalmalı, her daim okunabilir türden bir içerik yaratılmalıdır. Güncelliğinden emin olduğunuz konuları bile sık sık kontrol ederek varsa bir gelişme, ilgili değişiklikleri yaparak güncel kalmalısınız. Bu evergreen içeriklerin temelini oluşturduğu için çok önemli bir unsurdur.

3) Evergreen İçeriği Blogunuza Gömmeyin

Bir içerik oluşturdunuz fakat yeni paylaştığınız postlar arasında bu içeriğin gömülmesini sağlamayın. Bu nedenle bu içeriği sitede görünür kılmalısınız. Bu sayede içerik ön planda kalacak, defalarca okunabilecektir. Görünür kılmanın birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Buradan başlayın sayfası oluşturarak bir referans noktası sağlayabilirsiniz.
 • Sitenize yeni gelenler için bir eğitim rehberi sayfasının bulunması, görünürlük açısından faydalı olacaktır.
 • En iyi yayınlar şeklinde bir alan oluşturabilirsiniz.
 • Düzenli olarak içerik paylaşımı yapın.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir