Her türlü materyalin üretildiği mekanlar olan fabrikaların tanıtımında etkili bir seçenek olan fabrika tanıtım filmleri profesyonel ekipler, uygun betimleme ve hitap dilleri kullanılarak yapılmaktadır. Bu işlem sırasında teknoloji bazlı güncel ekipmanlar kullanılmakta ve alanında uzman bireylerce hikayelendirilerek senaryosu yapılmaktadır. Fabrika tanıtım filminin çekiliş amacı kurumsal firmaların gereksinimlerine göre farklılık gösterebilir. Faaliyette bulunduğu sektöre dair genel ya da özel bir hedef amacı güdülerek çekilebilir. Bunun için film çekiminden önce belirli planlama aşamaların gerçekleştirilmesi şarttır. Fabrikalar genellikle büyük sahalarda üretim yapan tesislerdir. Tek bir ürün için kurulduğu gibi birden fazla ürünün imalatı için de kullanılabilmektedir. Kurumsal tanıtım filmi çekim aşamalarına başlamadan evvel imalat sürecinin hangi alanına yönelme gerektiği saptanmalıdır. Veya video tanıtım amacı sadece genel tanıtım filmi olarak nitelendirilecekse ona göre senaryo belirlenmelidir. 

Fabrika Tanıtım Filmi Nedir?

Fabrika tanıtım filmi; üretim tesisinin, yapılan imalat türünün, imalat kapasitenizin, imalat aşamalarınızın müşteri kitlesine – hedef kitlelere detaylı olarak tanıtılmasını sağlayan bir video tanıtım çekimidir. Tanıtım filmi çekmek, fabrikanızı hedef kitlelere tarif edebilmenin en basit, en etkili ve iletişim stratejileri bakımından en önemlisidir. Fabrika tanıtım videosu ile sektörünüze dair ortak pazardaki yerinizi, öneminizi ve gücünüzü ifade edebilir, müşterilerinize ve müşteri potansiyeli taşıyan tüm firmalara dijital dünyada erişme imkanını yakalayabilirsiniz. Fabrika tanıtım videolarına dair çekimler gittikçe fazlalaşmakta ve internet dünyasındaki marka değerini arttırmak isteyen kurumsal firmaların boy göstermesiyle rekabet de doğru orantılı olarak yükselmektedir. 

Çekilen fabrika tanıtım filmleri, kurumsal kimlik adı altında açılan tüm sosyal medya hesaplarında yayınlanarak pazarlama stratejilerine olumlu etkilerle dönüş yapılmasını sağlayabilmektedir. Tanıtım videoları ile fabrikanızı çok daha kolay ifade edebilir, pazardaki yerinizi işaret edebilir ve kalitenizi ön planda tutabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki pazardaki yeri belirleme, güçlendirme ve markalaşma sürecinde yapılabileceklerden biri de tanıtım filmleridir. Rakiplerle olan farkı kapamak hatta açık ara öne geçmek için fabrika tanıtım filmi gibi dijital dünyada yapılması gereken pek çok adım vardır. Her bir adım sizin atılımınızla harekete geçirilmeyi beklemektedir. 

Fabrika Tanıtım Filmi Neden Gereklidir?

Günümüz teknolojisinde iş hayatı eski dönem iletişim stratejileri ile ilerleyememektedir. Günümüzün iş dünyasında video tarzı içerik türleri ve diğer dijital pazarlama teknikleri hem basılı hem de yazılı iletişim stratejilerinin önüne geçmeyi başarmıştır. Yaratıcı içerikler, senaryosu hedefe uygun olarak oluşturulmuş tanıtım hikayeleri, görsel iletişime hizmet eden materyaller ve işitsel duyulara hitap eden stratejiler fabrika tanıtım filminin çekilmesi için gerekli hale gelmiştir. Sektörlerdeki büyümeler, rakiplerin artmasıyla birlikte tüm kurumsal firmalar mevcut potansiyellerini potansiyel ve gerçek müşterilere etkili yöntemlerle ifade etmek zorunda kalmıştır. Hal böyle olunca üretim hacimlerini ve teknolojilerini göstererek daha fazla müşteri ve daha fazla iş elde edebilmektedirler. Özetle dijital dünya sayesinde gerçek dünyadaki fabrikalarının sahip olabileceği müşteri ve iş ilişkileri normalden çok daha fazla artış gösterebilmektedir. Bu gereksinimin karşılanması için alanında uzman ekiplere sahip kurumlarla çalışmak ve fabrika tanıtım filmlerinin video içerik stratejisi projelendirilerek derhal hayata geçirilmelidir. 

Fabrika Tanıtım Filmi Neden Evrensel Olmalı?

Evrensel pazarlama taktikleri ve stratejilerine uygun olarak gerçekleştirilmiş film çekimleri hedef kitlelere ulaşmada çok daha kolay olmaktadır. Evrensel senaryolarla birlikte iletişim hat safhaya çıkarılabilir ve hedef kitleye ulaşım sağlanabilir. Film çekimi öncesinde gerçekleştirilen hikayeleştirme senaryosuna ek olarak etkili ve özgün tasarımlara sahip kurumsal logolar kullanılmakta ve en akılda kalıcı ifadelerle desteklenmektedir. Görsel olarak zengin olan bu videolar fabrikaların tanıtım amacına hizmet edebilecek yegane kriterlerden biridir. Genel fabrika tanıtım filmleri ya da amaca hizmet edebilecek diğer tür tanıtım filmleri müşterinin istek ve talepleri baz alınarak gerçekleştirilir. Elbette bu işlem sırasında uzman ekipler kurumsal müşteriye daha fazla faydalı olabilmek için önerilerini de sunacaktır. Bu öneriler dikkate alınarak gerçekleştirildiğinde daha etkili bir sonuç elde edilebilir. 

Fabrika Tanıtım Filmi Nasıl Olmalı?

Görsel duyulara yönelik “duyusal pazarlama stratejileri” arasında yer alan tanıtım filmleri; kurumsal kimliklerin gerçekleştirdiği imalat aşamalarının hacim ve kapasitelerini hedef kitlelere duyurmak ve daha kolay ifade edebilmek için yürütülür. Görsel içerikler insan hafızalarında daha etkin bir strateji temeline dayanır. Algılara hitap eden video çekimler tanıtımların en etkilisidir. Ürün, hizmet, materyallere dair üretimlerine dair bilgi verici video çekimlerle daha akılda kalıcı odaklara ulaşılabilir. Fabrikanızı, yaptığınız işi tanıtırken gerçekleştirilen fabrika tanıtım filmleri çekilirken aşağıdaki kurgu ve temeller baz alınır;

 

 • Genel Tanıtım

 

Fabrika genel tanıtımıdır. Yapılan işi, üretim kapasitesini, kullanılan makine ve teçhizatları, kullanılan fiziksel iş gücünü, yatırımı ve sermayeye, kuruluş hikayesini ve vizyon – misyon odaklarına yönelme gerçekleştirilir. Şirketin tüm yapıları, hedefleri ve sektördeki yerine dair analizler gerçekleştirilerek bu bağlamda gerekli bilgiler fabrika yönetiminden talep edilir. Müşteri istek ve beklentileri dinlenir, uygun toplantılar düzenlenir ve ardından planlama – hikaye ve senaryo adımları üzerinde projeler gerçekleştirilir. Son aşamada da yapılan tüm planlamalara göre film çekimleri yürütülür.

 

 • Amaç Odaklı Fabrika Tanıtımı

 

Amaç odaklı tanıtımdan kasıt müşterinin sadece bir isteği göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen video tanıtım filmleridir. Buna en basit örneği şu şekilde verebiliriz; Gelecek sene sektörünüze dair büyük bir ulusal ya da uluslar arası kongre – fuar gibi organizasyonlar yapılacaktır. Düzenlenecek olan bu organizasyonda fabrikanızı ya da fabrikanızla ilgili bir konuya yönelerek kendinizi tanıtmak, duyurmak ve müşteri kitlelerine ulaşmak istiyorsunuzdur. İşte tek bir amaç doğrultusunda yürütülen bu tür tanıtım filmlerine amaç odaklı tanıtımlar denir. 

Fabrika tanıtım filmi nasıl olmalı sorusuna yeniden dönelim. Bu aşamada söylenebileceklerden bir kısmını maddeler halinde sıralayalım;

 • 4K çözünürlük esas alınarak gerçekleştirilmelidir. 
 • Güçlü ifadeler – hitap dili kullanılmalıdır.
 • Video tanıtım filmi uluslar arası düzeyde gerçekleştirilecekse gerekli dil yapısı kurulmalıdır.
 • Uygun senaryo için uygun hikayeleştirilme yapılmalıdır.
 • Filmin tanıtım amacına göre en az 1 en fazla 15 dakika olmalıdır. 
 • Müzikle tam senkronizasyon yapılmalıdır.
 • Seslendirme için uygun seslendirme sanatçısı kullanılmalıdır. 
 • Yüksek çözünürlüklü görsellerle desteklenmelidir.
 • Drone vb havadan çekim imkanı kullanılmalıdır.
 • Amaca göre reel ya da animasyon tanıtım filmi düzenlenmelidir.

Fabrika Tanıtım Filmi Nasıl Olmamalı?

Aslında yukarıda “nasıl olmalı” kısmında anlattıklarımız var ise daha fazla açıklamaya da gerek yoktur. Ancak yine de açıklama zorunluluğu hissediyoruz. Bu nedenle fabrika tanıtım filmi nasıl olmamalı sorunu da maddeler halinde sıralamak istiyoruz;

 • Seslendirme; ses sanatçıları aracılığı ile yapılmalıdır. Uygun sektör için uygun ses tonuna sahip bireyler seçilmelidir.
 • Güçlü ifadeler kullanılmalıdır.
 • İzleyeni – dinleyeni sıkıcı uzunlukta olmamalıdır.
 • Hedeflenen stratejilere uygun olmalı ve strateji dışına çıkılmamalıdır.
 • Lüzumsuz, bilgi vermeyen veriler işlenmemelidir.
 • Kurumsal firma ve kurumsal kimlik – marka için mutlaka özgün logolar ve yüksek pikselli görseller kullanılmalıdır. 

Fabrika Tanıtım Filmi Fiyatlarına Neler Etki Eder?

 • Tanıtım filminin türü: genel – amaca yönelik
 • Filmin uzunluğu
 • Filmde kullanılacak materyaller – ekipmanlar
 • Film seslendirmesi dil seçenekleri ve sayısı
 • Film kapsamı
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir