facebook erişimi nedir, nasıl arttırılır

Facebook erişimi, sayfanızdaki içerikleri gören kişi sayısını ifade etmektedir. Bu oran tahmini olmakla beraber, kesin bir şey söylenememektedir. Bunun yanında Facebook sayfalarınıza organik erişimi artırmanın belirli yolları bulunmaktadır.

Organik erişim, doğal yollardan gelen, her hangi bir yapay etkide bulunmadan gelen erişim sayısı demektir. Sayfalarınızda organik erişimin artırılmasının yolları şunlardır. Sizi takip eden insanların ne zaman online olduğunu öğrenmek durumundasınız. Bu sayede onların online olduğu saatlerde paylaşım yaparak Facebook erişiminizi artırabilirsiniz. Bunun yanında gönderi sıklığınızı artırmanızda organik erişimin artmasına neden olacaktır. Öte yandan geçmiş günlerde paylaştığınız eski paylaşımlarınızı tekrar paylaşarak güncel kalmasını sağlayabilirsiniz. Bütün bu etkenler Facebook erişiminizi artıracak etkenler arasında yer almaktadır.

Facebook Erişimi Nasıl Artırılır?

Facebook erişimi nasıl artırılır? Bu soru günümüzün en büyük sosyal medya sorularından bir tanesidir. Ne var ki sosyal medya kullanıcılarının en büyük sorunu ise erişim problemidir. Erişim problemleri, Facebook ve benzeri sosyal medya sitelerinin reklam politikaları gereği geliştirilen algoritmalar sonucunda ortaya çıkar. Hayatımızın her anında kullandığımız sosyal medya ise erişim oldukça önemlidir. Facebook ise hem marka olarak hem şahsi olarak en sık kullandığımız sosyal medya uygulamasıdır. Bunu çok iyi bilen Facebook, reklamlardan çok daha fazla kazanabilmek adına düzenli olarak erişimleri düşürmektedir. Ancak dijital pazarlama sürecinde bu kadar sık kullanılan bir aracın sadece reklam geliri elde etme düşüncesi hala yer edinmiş değil.

Çünkü insanlar sadece reklam paketi satın alabileceği bir web site değil aynı zamanda doğal paylaşımların erişimlerinin de yüksek olmasını ister. Facebook, “doğru erişime ulaşabilmek için doğru hedefleme yapman ve reklam satın alman gerekiyor” diyor. Kullanıcı ise “ben kullanıcıyım ve doğal paylaşımlarımın beni takip edenlere ve keşfet bölümlerine düşmesini istiyorum” diyor. Peki, bu sorunun nasıl çözülebileceği hakkında bir fikriniz var mı?

Hadi gelin hep beraber erişimlerinizi nasıl artırabileceğinizi ve doğal paylaşımlarımızın kullanıcılarımıza nasıl ulaşacağına bakalım. Aşağıda verdiğimiz örnekler aslında bilmediğiniz örnekler değil ama neredeyse uygulamadığınız örnekler olduğu için tekrar etmekte fayda var.

Mutlaka Merak Uyandırmayı Deneyin

Organik erişimlerin en sık artırma yöntemlerinden bir tanesi olan merak uyandırma hissi günümüzün hala en etkin kullanılan yöntemidir. Ancak gazete sitelerinin “O sanatçı, artık çok fakir” gibi paylaşımları değil. Dostoyevski’nin eserlerinde verdiği “Acaba diğer sayfada neler oluyor?” gibi bir meraklandırmadan bahsediyoruz. Eğer gazetelerin yaptığını yaparsanız mutlaka bir gün takipçi kaybedersiniz. Örnek vermek gerekirse açıklama kısmına ortalama 75 karakter ile sınırlandırır ve en ilgi çekici başlığı atarsanız mutlaka merak hissini uyandırmış olursunuz. Derdinizi bir çırpıda anlatın, kullanıcıyı yormayın, sayfadan sayfaya hatta paylaşımdan paylaşıma geçen kullanıcı en son “Takipten çık” seçeneğine basabileceği için bu hatayı tekrar etmeyin.

Zamanlı Gönderi Paylaşımı Yapın

Zamanlı gönderi paylaşımı yapın demek ne demek? Zamanlama uygulamalarını kullanın demek değil. Ancak onları kullanmakta oldukça faydalıdır. Ama bizim burada bahsettiğimiz şey her gün aynı saatlerde paylaşım yapmaktan ibaret. Eğer bir önceki gün saat 19.00’da paylaşım yaptıysanız mutlaka ertesi gün de aynı saatte paylaşım yapın. Ayrıca düzenli içerik paylaşımı yapmak hem kullanıcılarınız hem Facebook’u sevindiren bir işlemdir.

Biliyorsunuz ki Facebook, bizler olmadan bir hiç. Netflix’i düşünün. İçerisinde onlarca içerik olmasaydı Netflix’in bir anlamı olur muydu? Tabii ki olmazdı. O sebeple kendinizi bir Netflix içerik üreticisi edasıyla içerik üretmeye teşvik edin. Ve mutlaka programlı olun.

En Sık Etkileşim Aldığınız Paylaşımları Tekrarlayın

Şimdi burada şöyle bir ayrıntı var. En beğenilen videoyu sürekli paylaşmak size ne kadar faydalı olacak? Bunu düşünün. Ancak en beğenilen paylaşımın bulunduğu türde benzer videoları paylaşmak ise sizi sevdirecek bir diğer işlemdir.

En sık etkileşim aldığınız paylaşımları tespit etmeli ve bu paylaşımlar üzerine 10 üzerinden 3 şeklinde ağırlık vermelisiniz. Eğer çok daha fazla ağırlık verecek olursanız hem etkileşim oranınız düşecek hem de takipçi sayınız. O sebeple bu dengeyi çok sağlıklı bir şekilde kurabilmeniz gerekiyor. Eğer bir konu hakkında metinler paylaştıysanız ve olması gerekenden çok daha fazla etkileşim aldıysa onu tekrar eden paylaşımlar içine rahatlıkla alabilirsiniz.

Diğer Öneriler

Gönderileriniz içerisine düzenli yorumlar yapan, içeriklerinizi sürekli beğenen ve yeni takipçiler getiren kullanıcılarınızı unutmayın. Onlar sizin veli nimetleriniz. Gönderilerinizin altına bir arkadaşını etiketleyen hatta gönderilerinizi düzenli olarak profilinde paylaşan insanlar sizin veli nimetinizdir. Onları sakın unutmayın.

İçeriklerinizi mutlaka doğru ve yüksek çözünürlüklü görseller ile beslemeyi unutmayın. Düşük çözünürlüğe sahip görseller sizin imajınızı bozacağı gibi kullanıcılarınızın kaçmasına sebebiyet verebilecektir.

Mutlaka düzenli olarak video paylaşımı yapın. İnsanlar artık okumak yerine video içinde izlemek istiyor. Ayrıca kanal türüne göre eğlenceli videolar paylaşmanızın hiçbir sakıncası olmadığı kanaatindeyim. Eğer içeriğinizi anlatabilen bir video içerik hazırlayamıyor veyahut bulamıyorsanız uygun görselleri slayt şeklinde akıtan videolar hazırlayabilirsiniz. Bu sayede çok daha başarılı çalışmalara imza atmış olursunuz.

Son öneri olarak mutlaka ama mutlaka hiçbir şekilde takipçi satın almayın. Bu size fayda yerine zarar verecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir